טור דה פראנס |

בטבח שהתנהל בקטע על האבנים המשתלבות התנפצו תקוות ועצמות

ריצ'י פורט נפצע ושוב פרש וגם שלל רוכבים אחרים התרסקו, ביום שארגן מחדש את הדרוג המצטבר. גרג ואן אברמאט הפסיד לג'ון דגנקולב בספרינט לניצחון בקטע, אך הגדיל את הפער מהמקום השני

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוכבי הטור דה פראנס בקטע היום
רוכבי הטור דה פראנס בקטע היוםצילום: AFP
אמיר ענבר
אמיר ענבר

הקטע התשיעי בטור דה פראנס הציב דילמה בפני קבוצת BMC. ריצ'י פורט הוא אמנם הרוכב המוביל של הקבוצה, מועמדה לזכייה בחולצה הצהובה, אבל מי שלובש אותה כרגע הוא גרג ואן אברמאט, גם הוא מ-BMC. אמנם ברור שזה זמני, משהו שיסתיים ברגע שהמירוץ יגיע להרים, אבל עד כמה אפשר להקריב הווה בטוח לטובת עתיד מעורפל? "ריצ'י הוא המטרה העיקרית", הסביר ואן אברמאט את הפשרה, "שישה בחורים בקבוצה שלנו יטפלו בו. ננסה להשאיר את ריצ'י איתי ככל שניתן, ואם יהיה רגע בו אצטרך לרדוף אחרי מישהו, אז אוכל להשאיר את השישה לדאוג לריצ'י".

כאשר לרוכבים ממתינים 15 מקטעים של אבנים משתלבות – ובסך הכל 22 קילומטרים צרים, קשים ולעתיים חוליים המהווים מתכון בטוח לנפילות ותקרים – עמדו היום (ראשון) המסייעים של פורט בפני משימה מורכבת . היתה רק בעיה אחת: כדי לשרוד את האבנים המשתלבות, פורט היה צריך להגיע אליהן.

לפני שנה נטש האוסטרלי את הטור מעט לתוך הקטע התשיעי, כשהתרסק במהירות אדירה בירידה ושבר את עצם הבריח. מעט לתוך הקטע התשיעי במהדורת 2018, כשהוא עשירי בדרוג המצטבר, זה שוב קרה לו, הפעם במישור. בעודו יושב על הכביש, הבין ששוב לא יגיע לשאנז אליזה, שלא לדבר על הפודיום. הדמעות לא זלגו מעצמן אלא מהכאבים, ככל הנראה שוב בעצם הבריח. שלוש שנים אחרי שעזב את סקיי, בשאיפה להראות כי הוא מסוגל להוביל קבוצה בגראנד טור ולא רק לסייע לכריס פרום, מזלו, גופו, בגדו בו פעם נוספת. ששת מסייעיו, לא מובטלים ולו לרגע, עברו לוואן אברמאט.

לא שהבלגי הזדקק לעזרתם יותר מדי; מי שניצח אשתקד בפריז-רובה – שעל חלק מהמקטעים שמרכיבים אותו דיוושו גם היום בטור – יודע היטב מה לעשות על אבנים משתלבות. רוכבים אחרים פחות. הטבח שהיה הקטע התשיעי גבה אותם בזה אחר זה – טיג'יי ואן גארדרן, פרום ומיקל לאנדה היו בין הנופלים, רומן בארדה מאלו שסבלו מתקרים. אחרים סתם נשארו מאחור, קורבנות של תאונות המוניות ובעיות נוספות.

ריצ'י פורט אחרי הפציעהצילום: AFP

ואן אברמאט, בינתיים, ברח קדימה עם שני רוכבים אחרים. לדאבונו, אחד מהם זכה גם הוא בעבר בפריז-רובה. ג'ון דגנקולב – שהתקשה להתאושש מתאונת דרכים קשה בראשית 2016 – ניצח בספרינט האחרון כדי לקטוף קטע ראשון בקריירה בטור, תוספת לעשרה שכבר יש לו בוואלטה א'אספניה. ואן אברמאט הסתפק במקום השני, אבל ייקח ליום המנוחה את החולצה הצהובה ויתרון שגדל ל-43 שניות על פני גארנט תומאס.

רשימת המפסידים הגדולים בקטע כללה את ואן גארדרן, שהידרדר מהמקום השלישי ל-30. בארדה ירד אל המקום ה-17, מרחק 2:32 דקות מהחולצה הצהובה, וריגוברטו אוראן למקום ה-22 (2:53 דקות). מנגד, אלחנדרו ולוורדה התקדם למקום החמישי, מרחק 1:31 דקות מוואן אברמאט. פרום, אדם ייטס ולאנדה צמודים במקומות 10-8, וסופרים 1:42 דקות מהיעד הנחשק. קצת מאחוריהם וינצ'נזו ניבאלי (מקום 12, 1:48 דקות) וטום דומולן (15, 2:03 דקות). עכשיו יהיה להם יום לנשום קצת אוויר, לפני שיתבקשו לנשום אוויר פסגות. אחרי האבנות המשתלבות, ההרים נראים כמו כיף חיים.

קטע תשיעי (אראס סיטאדל – רובה, 156.5 ק"מ):
1. ג'ון דגנקולב (גרמניה, טרק-סגאפרדו) בזמן של 3:24:26 שעות
2. גרג ואן אברמאט (בלגיה, BMC) זמן זהה
3. איב לאמפרט (בלגיה, קוויק סטפ-פלורס) זמן זהה
4. פיליפ ז'ילבר (בלגיה, קוויק סטפ-פלורס) זמן זהה
5. פטר סגאן (סלובקיה, בורה-הנסגרוהה) זמן זהה

צמרת הדרוג המצטבר:
1. גרג ואן אברמאט (בלגיה, BMC) בזמן של 36:07:17 שעות
2. גארנט תומאס (בריטניה, סקיי) + 43 שניות
3. פיליפ ז'ילבר (בלגיה, קוויק סטפ-פלורס) + 44 שניות
4. בוב יונגלס (לוקסמבורג, קוויק סטפ-פלורס) + 50 שניות
5. אלחנדרו ולוורדה (ספרד, מוביסטאר) + 31 שניות

כתבות מומלצות

עוברת אורח ליד מתקן למסכות נגד קורונה ב הרצליה

A woman walks past a stack of used and discarded surgical masks hanging allong a fence in Israel's Mediterranean coastal city of Herzliya on January 3, 2022. (Photo by JACK GUEZ / AFP)

מסכה מסכות
קורונה
הקורונה
וירוס
נגיף
מגיפה
מגיפת
מגפה
מגפת
מחלה
בריאות 
עולמית
corona
coronavirus disease 2019
coronavirus disease 2020

קוביד
COVID 19
COVID-19

מיליון כניסות בשבוע: ההצלחה המפתיעה של אתר נתוני הקורונה של משרד הבריאות

נעה אילן, "דואט", 2020

צפיתי, האזנתי, התקרבתי, צילמתי, עליתי וירדתי 4 קומות. לא הבנתי

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ