יותר ממאה סטודנטים באוהיו סטייט התלוננו על תקיפה מינית של רופא הנבחרות

ספורטאים מ-14 נבחרות שונות של האוניברסיטה טוענים כי ד"ר ריצ'רד סטראוס, שהתאבד ב-2005, תקף אותם מינית בשנים 1979-1997 במסווה של טיפול רפואי, באופן דומה לדפוס פעילותו של לארי נסאר

קת'י אדמונדסון, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ריצ'רד סטראוס, לארי נסאר
משמאל: ריצ'רד סטראוס, מימין: לארי נסאר. הפרשה נחשפה כפועל יוצא מהתהודה הרבה לה זכתה פרשת לארי נסארצילום: Paul Sancya/אי־פי
קת'י אדמונדסון, ניו יורק טיימס

יותר ממאה סטודנטים לשעבר באוניברסיטת אוהיו סטייט טוענים כי רופא נבחרות הספורט של האוניברסיטה תקף אותם מינית. מדובר במעשים שהתרחשו בשנים 1979-1997, בחלקם כלפי ספורטאים חברי נבחרות שונות של האוניברסיטה, אך גם בסטודנטים מן המניין. בכל המקרים מכוונת האצבע המאשימה כלפי ד"ר ריצ'רד סטראוס, שהיה אז רופא נבחרות הספורט, והתאבד ב-2005.

הפרשה באוהיו סטייט היא האחרונה בסדרה של פרשות שנחשפו באוניברסיטאות ומכללות ברחבי ארה"ב כפועל יוצא מהתהודה הרבה לה זכתה פרשת לארי נסאר, רופא נבחרת ארה"ב בהתעמלות נשים, אשר נשלח ל-175 שנות מאסר בגין עבירות מין שביצע במאות מתעמלות, נשים וילדות, בשני העשורים האחרונים. בין היתר התלוננו 50 נשים באוניברסיטת דרום קליפורניה נגד גינקולוג, בפנסילבניה סטייט נשלח מאמן הפוטבול ג'רי סנדאסקי לכלא ובמישיגן סטייט ממשיכים לחקור את היקף עבירות המין שביצע בתחומיה נסאר, אשר הועסק על ידי האוניברסיטה.

התלונות הראשונות באוהיו סטייט הוגשו מיד אחרי התפוצצות פרשת נסאר על ידי כמה מחברי נבחרת ההיאבקות לשעבר, ומאז מספרן גדל והולך. הספורטאים מאשימים בין היתר את ראשי האוניברסיטה בכך שידעו על המתרחש ולא עשו דבר. בשבוע שעבר הגישו חמישה מהם שתי תביעות העוסקות בנגיעות באיברי המין שלהם בזמן אימונים ובדיקות אנאליות במסווה של בדיקות רפואיות לאיתור בקע. בשיטות דומות, אגב, נהג גם נסאר. באחת התביעות מוזכר גם שמו על חבר הקונגרס הרפובליקאי מאוהיו ג'ים ג'ורדן, שהיה עוזר מאמן נבחרת ההיאבקות. ג'ורדן מכחיש כי ידע על הנעשה.

חבר הקונגרס הרפובליקאי מאוהיו ג'ים ג'ורדן. מכחיש כי ידע על המעשהצילום: בלומברג

באפריל שכרה אוהיו סטייט חוקרים עצמאיים כדי לבחון את התלונות נגד סטראוס וכדי לברר אם ביצע עבירות גם במסגרת עבודתו במרכז הרפואי לסטודנטים שפעל באוניברסיטה ובמסגרת עבודתו מחוץ לכותלי המוסד. החוקרים ראיינו יותר מ-200 סטודנטים לשעבר וכמאה מהם האשימו את סטראוס בעבירות מין, כולל ספורטאים מ-14 נבחרות שונות של האוניברסיטה. עוד מאה סטודנטים יתושאלו בשבועות הקרובים.

בשונה מפרשת נסאר, קורבנותיו של סטראוס הם גברים בוגרים ולא נשים ונערות. אין ביניהם כוכבים או אלופים אולימפיים ורבים מהם העדיפו לשמור את סיפורם בסוד. מייק דיסאבאטו, חבר נבחרת ההיאבקות לשעבר, היה מראשוני המתלוננים נגד סטראוס ובראיון לניו יורק טיימס אמר כי החליט לעשות זאת בעקבות פרשת נסאר. לדבריו, סטראוס תקף מינית במסווה של טיפול רפואי באופן דומה לדפוס פעילותו של נסאר.

אוניברסיטת אוהיו סטייט חייבה באותם ימים ספורטאים לעבור בדיקות אצל סטראוס על מנת שיקבלו אישור להתחרות ולכן התביעות נכתב כי עבירות המין היו "בלתי נמנעות". המתאבקים סיפרו כי עבירות המין של סטראוס היו "סוד פתוח" בחדר ההלבשה. המאמן הראשי באותה תקופה, ראס הליקסון, אמר כי לא ידע על מעשי ההתעללות אך סיפר כי באחת ההזדמנויות התעמת עם סטראוס על פרק הזמן שהוא נוהג להעביר במקלחות עם המתאבקים.

ׁ(לידיעה בניו יורק טיימס)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ