מהתהום ברומא, הגיע סיימון ייטס אל הפסגה במדריד

פחות מארבעה חודשים אחרי שהתפרק בקטעי הסיום של הג'ירו ד'איטליה ואיבד את הניצחון, זכה הרוכב בן ה-26 בוואלטה א'אספניה והשלים היסטוריה: שלושה מנצחים בריטים שונים בשלושת הגראנד טורים השנה

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיימון ייטס חוגג ניצחון, היום בספרד
סיימון ייטס חוגג ניצחון, היום בספרדצילום: AFP
אמיר ענבר
אמיר ענבר

ב-27 במאי השנה התגלגל סיימון ייטס לרומא, בקטע האחרון של הג'ירו ד'איטליה. את רגליו הניעו אדי הדלק שנשארו במכל האנושי שלו אחרי שלושה שבועות של רכיבה שהחלה בישראל, נמשכה באיטליה והסתיימה בגיהנום עלי אדמות; בקטעים אחרונים בהם לגופו כבר לא נותר מה להעניק לו ויריביו עקפו אותו בזה אחר זה. מי שנראה ברוב שלבי המירוץ כמו אלוף הג'ירו הבא, הפך לרוכב ההוא שסיים במקום ה-21. "אני עדיין צעיר, או די צעיר", אמר באותו יום, "כשאחזור, אתאים טקטיקות כדי להיות חזק יותר". מי שיער שיידרשו לו פחות מארבעה חודשים לעשות זאת. הערב (ראשון) הוא חצה את קו הסיום במדריד במצב צבירה אחר, לראשונה בקריירה כאלוף גראנד טור.

הופעתו של הבריטי בן ה-26 בוואלטה א'אספניה בשלושת השבועות האחרונים היתה תרגיל בהפקת לקחים. בג'ירו הוא הסתער קדימה בכל הזדמנות כדי להרוויח עוד כמה שניות על כריס פרום וטום דומולן, בידיעה שיזדקק לזמן הזה לנוכח עליונותם של השניים עליו בקטעים נגד השעון. בוואלטה, בהיעדר יריבים ישירים שמצטיינים נגד השעון, היה מחושב יותר ושימר אנרגיה. בג'ירו הוא ניצח בשלושה קטעים, בוואלטה רק באחד. הניצחון הזה, בקטע ה-14, העניק לו את חולצת המוביל האדומה בפעם השנייה במירוץ. משם הוא כבר לא איבד אותה.

כשלצדו קבוצה שהפכה למשפחה ומשפחה שהפכה לקבוצה – אחיו אדם היה בין הרוכבים המסייעים לו במיצ'לטון-סקוט – לא היה מי שיערער על ניצחונו בשבוע השלישי. בג'ירו הגיע ייטס לקטעים האחרונים מותש; בוואלטה רק הגדיל את הפער מיריביו בקטעים ההרריים בשישי ובשבת, כדי לסיים ביתרון של 1:46 דקות על אנריק מאס, הכישרון הספרדי. הרחק מאחור נותרו יריבים מנוסים כמו אלחנדרו ולוורדה, ריגוברטו אוראן ונאירו קינטאנה.

"הגעתי ליום המנוחה השני... לא אומר רענן, אבל בהשוואה לאיך שהרגשתי בג'ירו זו היתה ליגה אחרת", סיפר ייטס, "קיבלנו את ההחלטות הנכונות בכביש כשהיינו צריכים. לא היינו אגרסיביים מדי. לדעתי זה היה כל ההבדל".

ב-1964 זכה ז'אק אנקטיל בטור דה פראנס ובג'ירו, כשריימון פולידור מסיים ראשון בוואלטה. ב-2008 ניצח קרלוס ססטרה בטור, כשאלברטו קונטאדור מוכתר לאלוף הג'ירו והוואלטה. 2018 היא הפעם השלישית בה רוכבים מאותה מדינה מנצחים בכל שלושת הגראנד טורים, אך לעונה הגדולה של הבריטים יש ייחוד משלה: לראשונה עושים זאת שלושה רוכבים שונים. פרום בג'ירו, גארנט תומאס בטור, ייטס בוואלטה. המעגל שהחל עמו במאי, נסגר איתו בספטמבר.

צמרת הדרוג המצטבר:
1. סיימון ייטס (בריטניה, מיצ'לטון-סקוט) בזמן של 82:05:58שעות
2. אנריק מאס (ספרד, קוויק סטפ-פלורס) + 1:46 דקות
3. מיגל אנחל לופס מורנו (קולומביה, אסטנה) + 2:04 דקות
4. סטיבן קרויסוויק (הולנד, לוטוNL-ג'מבו) + 2:54 דקות
5. אלחנדרו ולוורדה (ספרד, מוביסטאר) + 4:28 דקות

מלך המאיצים: אלחנדרו ולוורדה (ספרד, מוביסטאר)

מלך ההרים: תומאס דה גנט (בלגיה, לוטו סודל)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ