האולימפיים החדשים |

נבחרת הבייסבול היהודית עוד תיקח את ישראל לאולימפיאדה

ענף הבייסבול אמנם לא פופולרי בארץ, אבל לאט לאט מתברר שהוא הסיכוי היחיד של ישראל להעמיד נבחרת כדור בטוקיו 2020. בדיוק לשם כך איגוד הענף החל בפרויקט ייחודי: לשכנע שחקנים מקצוענים מארה"ב לעשות עלייה. תאמינו או לא, זה עבד

איתמר קציר
איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שחקני נבחרת ישראל בבייסבול. "כאן, מה יש - כדורסל וכדורגל?", אמר אחד מהם
שחקני נבחרת ישראל בבייסבול. "כאן, מה יש - כדורסל וכדורגל?", אמר אחד מהםצילום: Margo Sugarman
איתמר קציר
איתמר קציר

נבחרת בענף כדור קבוצתי מייצגת את ישראל באולימפיאדה? נשמע כמו חלום רחוק. אפילו נבחרת הלקרוס - פרויקט לאומי בענף שכלל עוד לא מצוי בחבורה האולימפית - מכוונת למשחקי לוס אנג'לס 2028, אם בכלל. אז לדבר על נבחרת ישראל, בטוקיו?

ובכן, איגוד הבייסבול הישראלי לא מפחד לעשות זאת. ענף הכדור, שהוחזר למשחקים האולימפיים לקראת טוקיו כאחד מתוך חמשת הענפים החדשים, הוא בעצם חדש-ישן. הוא נכנס למשחקים באופן רשמי בברצלונה 1992, הוצא מהם אחרי בייג'ין 2008, וכעת שב במיוחד עבור יפן שטופת קדחת כדור הבסיס. אבל מה הקשר לישראל?

הקשר, כך מתברר, נמצא בארה"ב. "כשהייתי בקולג', היה ה-WBC (אליפות העולם בבייסבול) הראשון שבו השתתפה ישראל במוקדמות. ראיתי את הנבחרת שם ואמרתי - 'וואו, אני אשמח לשחק עבור נבחרת ישראל, זה יהיה סופר קול, זה חלום'", מספר ג'ון מסקוט, מגיש יהודי ששיחק בסינסטי רדס מה-MLB ב-2015/2016, ליגת הבייסבול הבכירה בארה"ב, אך במהלך עונותיו שם נפצע ומיעט לשחק. "אליפות הועלם השנייה הגיעה, ואז הייתי אמור לשחק עבור הנבחרת. נפצעתי ממש לפני כן, אז לא יכולתי להשתתף", הוא ממשיך, "כשהרעיון הגיע אליי, להיות בנבחרת האולימפית, קפצתי על ההזדמנות. קודם כל כי לא היתה לי הזדמנות לשחק לפני שנתיים כי נפצעתי, ושנית מדובר בבמה אפילו יותר גדולה - האולימפיאדה. זו הזדמנות נהדרת עבור המדינה ועבור הבייסבול הישראלי לגדול".

והוא אכן גדל. ב-WBC החוקים מאפשרים לכל אדם הזכאי לאזרחות במדינה להירשם כשחקן, כך שישראל נרשמה ב-2013 עם 22 יהודים-אמריקאים ועוד שלושה אזרחים ישראלים. הנבחרת שיחקה במוקדמות ולא עלתה לאליפות עצמה. מספרים דומים של שחקני צמרת יהודים-אמריקאים הופיעו גם באליפות ב-2017, אלא שאז הפרויקט כבר משך שחקנים איכותיים יותר וישראל סיימה במקום השישי בעולם.

"מאז אליפות העולם האחרונה, העניין בבייסבול עלה בישראל", מספרת מזכ"לית הארגון מרגו שוגרמן, "אנשים פונים אלינו, כולל ישראלים שאין להם שום קשר לארה"ב, ורוצים לשחק. מהצד השני, ראינו היענות אדירה משחקנים מקצוענים בארה"ב. בשנה שעברה ביקר פה רובינסון קאנו (שחקן סיאטל כיום, שזכה בוורלד סירייס עם הניו יורק יאנקיז והופיע שמונה פעמים באולסטאר; א.ק), שבא ובילה עם השחקנים שלנו. אחריו, אנדרו ג"ונס, ששיחק עבור אטלנטנה ברייבס (5 פעמים אולסטאר, 10 פעמים זוכה כפפת הזהב) שמע עלינו, ויצר איתנו קשר. הוא היה אמור לבוא לישראל בכל מקרה, והוא פנה אלינו ואמר - 'אני ממש רוצה לבוא, אני רוצה לפגוש את השחקנים שלכם ולעשות סשן אימון'. יש עוד ביקורים בדרך".

כעת, חוקי האולימפיאדה מחייבים את השחקנים להיות אזרחים לכל דבר, ולפחות במשך שנה. לכן איגוד הבייסבול הביא לישראל עשרה שחקנים אמריקאים, מסקוט ביניהם, ודאג שיעשו עלייה מהירה. החל מהשבוע שעבר ישראל קיבלה עוד עשרה אזרחים חדשים, שלא במקרה גם טובים בבייסבול. מסקוט, ישראלי חדש שכזה, גדל בבית יהודי אורתודוקסי בלוס אנג'לס, קליפורניה. "אני מאוד מחובר ליהדות. היינו הולכים לבית כנסת, אבל לא שמרנו כשרות ודברים כאלה. זה הרבה יותר קשה בארה"ב", הוא מספר בשיחה שנערכה שעות ספורות אחרי שנחת בארץ, ושעות ספורות לפני שיתר חבריו לנבחרת יצטרפו. "יש לי משפחה בארץ והיא דתית מאוד, ויש לי חיבור גדול מאוד עם האמונה שלי ועם האספקט התרבותי של היהודת. בעיניי הוא ענק. זה מרענן לבוא לפה ולהרגיש כמו חלק מהאומה הזו".

כמה משחקני הנבחרת עם תעודות הזהות החדשות במשרד הפנים. "להרגיש כמו חלק מהאומה הזו"צילום: Margo Sugarman

את חלק מחבריו למדים הלאומיים של ישראל, מסקוט פגש לראשונה בארץ. את חלקם, מתברר, הוא מכיר היטב. "אחד מהם אפילו חבר קרוב שלי, ששיחקתי איתו בליגה הבכירה, אני קרוב אליו מאוד וגם הוא משחק בתפקיד הפיצ'ר", הוא מספר, "יש פה גם עוד בחור מהתיכון שלי, זה עולם קטן. בייסבול זה ספורט שבו אתה לא חייב שקבוצה תתאמן המון, זה מאוד אינדיבידואלי. יש כמה דברים שאתה חייב להתאמן עליהם כקבוצה, אבל בסוף, אם יש לך את הכישרון, אתה יכול לאסוף שחקנים טובים ויהיה בסדר".

בסדר בטוח יהיה, אולי אפילו טוב מאוד. אבל העפלה לאולימפיאדה? זו משימה קשה במיוחד - מהיותו ענף חדש, קיבל הבייסבול רק שישה מקומות במשחקים האולימפיים בטוקיו. במלים אחרות, בשביל להגיע לאולימפיאדה ישראל צריכה להיות בין שש הנבחרות הטובות בעולם. למרבה ההפתעה היא כבר עשתה זאת, אבל אז היה מדובר בנבחרת שכולה אמריקאים, ובטורניר מוקדמות הרבה פחות סבוך.

כעת, בכדי להגיע לטוקיו צריכה ישראל לסיים במקום הראשון באליפות אירופה דרג ב', כדי להעפיל לדרג א'. לאחר מכן תצטרף לסיים בין חמשת הראשונות באליפות אירופה בדרג הבכיר. רק אז היא תעלה לטורניר המוקדמות האולימפי, שיכלול חמש אירופיות ואת אלופת אפריקה. אם תנצח גם שם, תעפיל למשחקים האולימפיים. הנבחרת שתסיים במקום השני תגיע ל"טורניר המוקדמות האחרון" שייערך באפריל 2019, ויעניק הזדמנות אחרונה לשש הנבחרות הטובות ביותר שלא הצליחו להעפיל.

סגל נבחרת ישראל. הבייסבול הישראלי יכול לגדולצילום: Margo Sugarman

פיטר קורץ יו"ר האיגוד מודע לכך שמדובר במשימה מורכבת. "אני חושב שלנצח בדרג ב׳ אנחנו יכולים, להגיע בין חמש הראשונות בדרג א׳ אנחנו יכולים, אבל לנצח במוקדמות - אני לא בטוח", הוא מודה, "אני רוצה להגיע למוקדמות של אירופה ואז עשיתי את שלי. אם יהיה מזל ונגיע לאולימפיאדה, זה באמת יהיה חלום". אם זה לא מספיק, קורץ גם מודע לעובדה שה-MLB מתנהלת במקביל לחלק משלבי המוקדמות, כך שלא כל "שחקני הרכש" יעמדו לרשותו. "אני מקווה שחלק מהשחקנים יוכלו לשחק איתנו, אני רק יכול לשים את השחקנים הכי טובים על המגרש והיתר זה המאמן והשחקנים צריכים לעשות את העבודה", הוא אומר.

מלבד ההתאזרחות של עשרת האמריקאים, מנצל האיגוד את המפגש הזה כדי לתת להם להתאמן יחד וגם להעביר קצת מהאיכויות של הבייסבול האמריקאי לילדים הישראלים שמתאמנים בענף. "הזמנו את כל הילדים הרשומים כשחקנים בארגון, מגיל 9 עד 17, לבוא", מספרת שוגרמן, מי שמסתמנת כזו שדואגת להכל מהכל - מאיסוף השחקנים מהשדה, עובר בהתעסקות עם התקשורת, וכלה במציאת הפאב הטוב ביותר לערוך בו את התדריך בעבר הראשון.

גם מבחינת מסקוט, האולימפיאדה היא לא כל העניין. "חלק חשוב מהפצת הבייסבול בישראל הוא להראות לילדים שיש גם ספורטאים יהודים שטובים בספורט הזה", הוא אומר. "הביקורים האלה, הילדים משתגעים", מוסיפה שוגרמן, "זה הדבר הכי טוב שהם יכולים לעשות".

ובכל זאת, האולימפיאדה תיתן זריקת מרץ אדירה לענף הכדור הפופולרי כל כך בארה"ב והכמעט זניח פה. "אליפות העולם היתה משהו אדיר, אבל לא היה ספורט כדור קבוצתי ישראלי באולימפיאדה מאז שנות השבעים (נבחרת הכדורגל במונטיראול 76'), ואני חושב שזה הסיכוי הכי טוב שיש לנו", אומר קורץ, "אם אני יכול לעלות עם קבוצה ישראלית לאולימפיאדה - כל המדינה תדבר על זה, כולם יראו את המשחקים. פתאום כולם יבינו מה זה בייסבול. זה לא ספורט משעמם ואטי".

גם מסקוט - שמעיד על עצמו כמי ששוקל לעבור בעתיד לישראל ולקדם את הענף כאן - רואה את ההזדמנות. "אם תהיה קבוצה ישראלית באולימפיאדה, זה יהיה ביג דיל", הוא אומר, "אפילו להוציא את המידע הזה החוצה עכשיו, ולתת לאנשים לדעת שזה קורה - זה ביג דיל. בארה"ב זה בכל מקום - בעיתון, בטלוויזיה, בברים, בבתי קפה. זה בייסבול ובייסבול ובייסבול. כאן, מה יש - כדורסל וכדורגל?ההזדמנות שהוא יגדל פה בישראל עצומה״. אם הכל יסתדר וגם עם קורטוב מזל, זה יכול להיות חתיכת הום-ראן.

כתבות מומלצות

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

מארק צוקרברג

בין פייסבוק למדינה, אני מעדיף לחיות במדינה ושיסגרו את פייסבוק

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Hand drawn pregnant woman belly, Vector sketch isolated on white background, Line art illustration

בניגוד לכל מה שדמיינתי, יש לי ילד אחד חי וכך זה יישאר

ביידן עם ראש ממשלת יפן, השבוע בטוקיו

שני אירועים דרמטיים קרו בטוקיו. העולם התרכז במה שפחות חשוב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"