האם הרפורמה בתקצוב הספורט בישראל בדרך לדחייה?

בדיון בכנסת על התכנית שאמורה להעביר את ניהול תקציב הספורט הישראלי מהטוטו למשרד הספורט, אמר מנהל הדיון, ח"כ עודד פורר, כי הוא שוקל להגיש הצעת חוק שתדחה את יישום הרפורמה בשלוש שנים. נציגי האיגודים התרעמו על חוסר התיאום של המשרד עמם בסוגיית "פרחי הספורט"

שרון קינן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירי רגב. הפצצה שהטיל פורר מהווה הצבעת אי אמון בקברניטי הרפורמה שמשרדה עומד במרכזה
מירי רגב. הפצצה שהטיל פורר מהווה הצבעת אי אמון בקברניטי הרפורמה שמשרדה עומד במרכזהצילום: אלכס קולומויסקי
שרון קינן

כדרכם של אירועים מהסוג הזה, הדיון היום בוועדת החינוך, התרבות והספורט בכנסת עסק בהווה, בכאן ועכשיו - יש משבר, איך נחלצים ממנו. ככה זה שמכנסים אל חדר אחד את ה"שטח" של הספורט הישראלי: נציגי איגודים, אגודות ומרכזים, שחיים בחודשים האחרונים, מי יותר ומי פחות, תחת עננה תקציבית - תוצר ישיר של כישלון המדינה להיערך לרפורמה הגדולה בתקצוב הספורט בארץ החל מ-2019. כשכולם כבר משלימים עם הפיאסקו, אף אחד כבר לא ממש שואל איך הגענו למצב ומה אפשר ללמוד ממנו, אלא עסוק בניסיון למצוא את הפלסטר הנכון.

החל מינואר הקרוב היה אמור משרד הספורט להיות אחראי לראשונה זה עשרות שנים על ניהולו של תקציב הספורט בישראל - כמיליארד שקל ב-2019 - שכמעט כולו היה תלוי במשך שנים בצורה מעוותת ברווחי הטוטו. הרפורמה, שעברה בכנסת במארס השנה, היתה אמורה לנתק את הקשר שבין הימורים לספורט, ולמשרד הספורט היה כמעט שנה להיערך אליה. בפועל, בשבועות האחרונים מתקיימים דיונים של חזרה חלקית לאחור למתווה זמני שבו משרד הספורט יחלק רק חלק מהכסף ואילו המועצה להסדר ההימורים בספורט - הגוף שהיה אחראי על חלוקת הכסף עד להיום - תחלק את החלק האחר.

את הפצצה האמיתית הטיל מנהל הדיון ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) רגעים ספורים לפני נעילתו: "בימים הקרובים אקדם הצעת חוק שתדחה את יישום כל הרפורמה בשלוש שנים. אם משרד הספורט והאוצר יגיעו בזמן שנותר למתווה מוסכם, אמשוך את ההצעה. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להגיע לינואר בלי יכולת להעביר את הכסף". איך שהסאגה הזאת לא תסתיים, מדובר בהבעת אי אמון מופגנת בקברניטי הרפורמה.

עודד פורר. "אם משרד הספורט והאוצר יגיעו בזמן שנותר למתווה מוסכם, אמשוך את ההצעה", התחייבצילום: תומר אפלבאום

מאחורי המילים והמספרים מסתתרים אנשים. כזה הוא, למשל, איתן כהן שמתנדב במכבי קריית עקרון מליגה ג' בכדורגל. "אנחנו מקבלים 7,000 שקל ובשבילנו זה כל העולם. רק להגיע היום לירושלים גמר לי חצי מהתקציב. אין לנו מושג מה יקרה בינואר". גם האיגודים השונים פחות מתעסקים בשאלות רוחב אודות רציונל הרפורמה, אלא טרודים במידה רבה של צדק בחששות קיומיות. "לאף גוף ספורט בישראל אין יכולת לאשר את התקציב שלו של 2019, שנה לפני שנה אולימפית", אמר יו"ר איגוד הגולף אלון גרנות. "החלוקה דרך הטוטו עבדה טוב, אין סיבה לשנות את המצב הקיים", הוסיף יו"ר איגוד השחייה סימון דיוידסון.

אנשי משרד הספורט שידרו בדיון קו בטוח לפיו אישור המתווה המוסכם נמצא מעבר לפינה, אבל העבר כבר לימד על פערים בין ההצהרות שיצאו מכיוון המשרד הזה לבין המציאות בשטח. דוגמה קטנה התקבלה במהלך הדיון עצמו, כאשר הוא גלש לרגע לשיחה על פרויקט "פרחי ספורט" - שהיה אמור להגדיל משמעותית את מספר הספורטאים הפעילים בישראל ותוקצב בעלות כבדה של 370 מיליון שקלים לחמש שנים, אבל נמצא כבר תקופה בקיפאון. "ברפורמה שאנחנו מבצעים בפרויקט הזה יש הפעם תיאום מלא עם האיגודים", התגאה מנכ"ל משרד הספורט יוסי שרעבי. "תיאום עם מי?", התפלאו דוידסון וגרנות, נציגי האיגודים בדיון. "כנראה שעם כל האיגודים שלא נמצאים כאן היום", התבדח שרעבי. בספורט הישראלי פחות צוחקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ