כמה עולה להלבין רצח של עיתונאי? תמורת כמה מיליונים גם ג'וקוביץ' ונדאל יעזרו

משחק ראווה של כוכבי הטניס, מופע WWE, מירוץ בסבב פורמולה E, הסופרקופה האיטלקי וטורניר גולף: בימים בהם חברות מסחריות מחרימות את סעודיה בשל רצח חאשוקג'י, גופי ואנשי ספורט מסכימים ליפות את תדמיתה תמורת כסף גדול

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'וקוביץ' ונדאל
ג'וקוביץ' ונדאל. תשובותיהם כאילו נלקחו מדף מסרים של יחצ"ן משותףצילום: POOL New/רויטרס
אמיר ענבר
אמיר ענבר

ב-1980, דרום אפריקה וג'ון מקנרו נעו בכיוונים שונים. בעוד מדינת האפרטהייד מוחרמת ומנותקת מהעולם יותר ויותר, האמריקאי נהנה מנסיקה שתוביל אותו לטופ. עלייה זו, שהתבטאה בזכייה באליפות ארה"ב ובהפסד בגמר ווימבלדון מרתק מול ביורן בורג, הובילה להצעה שקיבל יחד עם השוודי: מיליון דולר כל אחד אם יקיימו משחק ראווה משותף בדרום אפריקה. "יש לי דרכים טובות יותר להרוויח מיליון דולר", מיהר מקנרו לסרב.

"הסכום הזה שווה היום עשרה מיליון דולר או יותר, אבל אני גאה בהחלטה שקיבלתי בשעתו", אמר השנה מקנרו בראיון לעיתונאי גרהאם בסינג'ר, "חשבתי לעצמי 'כן, זו כמות כסף שלא תיאמן, אבל יש סיבה לכך שהם מציעים אותה - כי הם ינצלו אותי וישתמשו בזה כתעמולה'. לא עמדתי להיות כלי משחק בעניין הזה".

ג'ון מקנרו וביורן בורג, בגביע לייבר בספטמבר. לא היה מוכן להיות כלי משחקצילום: Jim Young/אי־פי

38 שנים מאוחר יותר, שניים מיורשיו בצמרת הטניס מרשים לעצמם בשלב זה לשמש כלי משחק של מדינה אחרת. באוקטובר, לקראת טורניר פריז, התייצבו נובאק ג'וקוביץ' ורפאל נדאל מול העיתונאים. בין השאר, לנוכח רציחתו של העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י בקונסוליה הסעודית באיסטנבול, נשאלו לגבי משחק הראווה שהם צפויים לקיים ב-22 בדצמבר בעיר ג'דה - תמורת מיליון דולר כל אחד. תשובותיהם כאילו נלקחו מדף מסרים של יחצ"ן משותף.

"כמובן שאני מודע למצב, אבל התחייבתי לפני שנה לשחק שם והצוות שלי מדבר איתם כדי לנתח דברים", אמר נדאל, "זה נוראי שעיתונאי איבד את חייו. אנו בודקים איך המצב מתפתח ומקווה שדברים יתבהרו במהרה". ג'וקוביץ' לא חידש דבר: " אנחנו זקוקים ליותר מידע לגבי מה שקורה שם כדי להחליט אם טוב להגיע לשם או לא. הצוות שלי בקשר עם האנשים בסעודיה ועם אלה של רפא, ומדברים כדי להבין את המצב טוב יותר".

אם הוא באמת לא מבין אותו, אז זה מה שקורה: סעודיה מנסה להשתמש בשני כוכבי הטניס במטרה להציג לעולם פנים אחרות; כאלו שישכיחו את היותה מדינה שמתייחסת לזכויות אדם ולחופש הביטוי כהמלצה בלבד - שלרוב נדחית. בדיוק כפי שעושה רוסיה בשנים האחרונות, דרך אירוח תחרויות ספורט. בדיוק כפי שעושה סין. בדיוק כמו שעושות שכנותיה של סעודיה - קטאר, אבו דאבי - גם באמצעות רכישת מועדוני כדורגל. "אני לא אוהב לערב את עצמי בחילופי דברים או במצבים פוליטיים", אומר ג'וקוביץ', אך זה בדיוק מה שעשה ברגע שאמר "כן" לסעודיה.

אוהדים סעודים במשחק בין ברזיל לארגנטינה, באוקטובר. לרבים בעולם אין בעיה לסתום את האף ולהיכנס למיטה עם מדינות בעייתיותצילום: WALEED ALI/רויטרס

יהיה זה עוול לכוון את החצים רק לג'וקוביץ' ולנדאל, או לספורטאים בכלל. לרבים בעולם אין בעיה לסתום את האף ולהיכנס למיטה עם מדינות בעייתיות, בלשון המעטה, אם טמון בכך רווח כלשהו עבורם. בספורט ומחוצה לו, סעודיה רחוקה מלהיות הראשונה. בעולם שבו רוסיה וסין מארחות משחקים אולימפיים, ברור אילו ערכים אינם נמצאים בראש סדר העדיפויות.

בשנה האחרונה מנסה גם סעודיה ליפות פניה באמצעות הספורט, כחלק מסדרת המהלכים החברתיים והפוליטיים שהנהיג הנסיך מוחמד בן סלמאן. במסגרת הרפורמות, בינואר 2018 הותר לנשים לראשונה להיכנס לאיצטדיון כדורגל ולצפות במשחק. לצד זאת, מונו נשים ראשונות למועצת התאחדות הכדורגל. לקריצה לקהל הבינלאומי התווספה גם משיכת הספורטאים שלו. בחודש שעבר אירחה סעודיה משחק ידידות בין ברזיל לארגנטינה, ובדצמבר תארח את מירוץ פתיחת העונה של סבב פורמולה E. בינואר אמור להתקיים בשטחה הסופרקופה האיטלקי בין יובנטוס למילאן וטורניר ראשון במסגרת סבב הגולף האירופי.

העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י. הרצח שלו אילץ את מחלק הקלפים להשקיע קצת יותר בסידורםצילום: Hasan Jamali/אי־פי

הכל התנהל על מי מנוחות, כמעט ללא ציוץ, עד שדברים שמתרחשים לרוב בהיחבא בסעודיה הפכו לפרשה בינלאומית. רצח העיתונאי חאשוקג'י טרף את הקלפים.

ובעצם, אולי הוא לא טרף דבר. רק אילץ את מחלק הקלפים להשקיע קצת יותר בסידורם. כי חרף החשיפות על ההתרחשויות המזוויעות בקונסוליה, ועל אף המחאות והקריאות, בינתיים רוב ארגוני הספורט וגם הספורטאים עצמם בשלהם. עבורם, סעודיה היא עדיין יעד הולם.

מופע ה-WWE בריאד, בסוף השבוע. "החלטה עסקית"צילום: AFP

כך, בסוף השבוע התקיים בריאד מופע של WWE, שהשנה חתמה עם רשות הספורט הסעודית על הסכם לעשר שנים. גם בפורמולה E לא שינו דבר בתוכניות. בגולף, מנכ"ל הסבב האירופי קית' פלי מסרב לומר דבר מלבד להצהיר שהטורניר מהווה חלק מהלו"ז. אלו שמואילים להרחיב תולים לעתים את דבקותם בסעודים בכך שיש הסכם; זה של WWE מוערך בעשרות מיליונים לכל תחרות שתתקיים בסעודיה, זה של הסופרקופה האיטלקי בשבעה מיליון יורו.

"ההחלטה לקיים את האירוע היתה קשה מאוד, בהתחשב במעשה הנתעב, אבל בסופו של דבר זו החלטה עסקית", אמרה ל"סקיי ספורטס" סטפני מקמהון, מנהלת המותג ב-WWE, "כהרבה חברות בעולם, החלטנו להמשיך עם האירוע".

חברות רבות בעולם דווקא פעלו אחרת בעקבות רצח חאשוקג'י, דוגמת אלו שפרשו מכנס בסעודיה. ייתכן שהיה זה רק צעד ייצוגי, כזה שאחריו יחזרו העסקים עם הסעודים לשגרה, אבל לפחות הן ביטאו איזו מורת רוח. בספורט לא עושים אפילו את זה, בעודם מסייעים לסעודים בהלבנת דמותם, מה שמכונה "ספורטוושינג".

רונדה ראוזי לא לקחה חלק בשני המופעים שקיים השנה WWE בסעודיה, כי הדבר נאסר שם על נשים. במקום להתמרמר, בוחרת האמריקאית לראות בכך שלב בתהליך. "אין מקום בעולם בו גבר מעיראק וילדה מווניס ביץ' יכבדו את זה את זה ויחלקו מרחב", אמרה, "ספורט הוא המקום בו אנו מוצאים שפה משותפת. לבטל (את המופע) יהיה שגוי כי זו הזדמנות לחלוק בתרבויות שלנו, להגדיר מה יש לנו במשותף ולהבין זה את זה טוב יותר".

ג'אני אינפטינו עם יורש העצר הסעודי בן סלמאן ונשיא רוסיה פוטין, בפתיחת גביע העולם ברוסיה. "מי שישקיע בספורט מוזמן"צילום: בלומברג

בזמן שאלן הוגארת', ראש המחלקה למדיניות וממשל ב"אמנסטי אינטרנשיונל", קורא למועדוני הכדורגל האיטלקיים "לחשוב פעמיים על המסר שהם משדרים לאוהדי ספורט בעולם ולפעילים אמיצים שתומכים בזכויות אדם בסעודיה", הגולפאי האירי פדרייג הרינגטון מתרכז במסרים אחרים. למשל, לאלו שיועברו לאזרחי סעודיה. מבחינתו, ספורט בינלאומי בסעודיה הנו צעד כן כחלק משינוי.

"אין ספק שהיותנו שם עוזר לחברה להיפתח, וזה בבירור מה שהסעודים רוצים", טען הרינגטון בראיון ל-PA, "תחרויות ספורט הן חלק מהבאת העולם אליהם. שיחקתי בהרבה מדינות ואם תתחיל להיכנס לפרטים, לפעמים תחשוב 'היינו במקומות מפוקפקים', אבל מצד שני אתה פותח את החברה במדינות הללו ועוזר. בכל מקום אליו אנחנו מגיעים אנו משפרים את המצב, אבל זו סיטואציה שצריכה להיבחן ובהחלט לא החלטה שמקבלים בקלות. אני חושב שהסבב האירופי נקט בגישה לפיה הם יכולים להיות כוח חיובי יותר משלילי".

האם מפגש עם הספורט הבינלאומי ידחוף את הסעודים לרפורמות נוספות, משמעותיות יותר, או רק יקל עליהם בשימור המצב? אדם קוגן, חוקר לענייני המזרח התיכון ב-Human rights watch, מביט במתרחש בנסיכויות השכנות ומפקפק באפשרות הראשונה. "זה ווייטוושינג של תדמית המדינה", אמר ל-DW, "יש באיחוד הנסיכויות עינויים, היעלמויות, כליאת מתנגדים למשטר במשך שנים רבות בגלל רעיונותיהם הפוליטיים, אבל הם הצליחו להלבין את תדמיתם".

לא כולם נוהרים לסעודיה; רוג'ר פדרר סיפר לאחרונה שדחה אשתקד הצעה לקיים שם משחק ראווה, אבל לא ציין אם עשה זאת בגלל זהות המדינה. שניים מכוכבי ה-WWE, ג'ון סינה ובריאן דניאל, לא הגיעו למופע האחרון בריאד, כנראה בעקבות רצח חאשוקג'י. שר הספורט האיטלקי לשעבר, לוקה לוטי, קרא לא לקיים את הסופרקופה בסעודיה "כדי לוודא שהכדורגל האיטלקי לא מתחמק מהגנה על זכויות וערכים".

אחרים כנראה ימשיכו להתרכז בערכים אחרים. בשנה האחרונה, נשיא פיפ"א ג'אני אינפנטינו ביקר בסעודיה שלוש פעמים ונפגש עם המלך סלמאן והנסיך בן סלמאן. השנה פורסם על מעורבות כלכלית משמעותית של סעודיה בעסקה בשווי מיליארדים בהגדלת אליפות העולם למועדונים וביצירת מפעל חדש לנבחרות. "מי שישקיע בספורט מוזמן", אמר אינפנטינו, "בתנאי שאנחנו עושים דברים בדרך ההולמת". באי-פי פרסמו כי על פי מסמכי פיפ"א אף מדינה לא תממן ישירות את התחרויות, אך הם לא אומרים דבר בנוגע לישויות פרטיות שקשורות למדינות.

"כדורגל אינו למכירה", מתעקש אלכסנדר צ'פרין, נשיא אופ"א, "אני לא יכול לקבל מצב בו חלק מהאנשים, בהם הקולגות שלנו שמעוורים על ידי המרדף אחרי רווח, שוקלים למכור את נשמת טורנירי הכדורגל לקרנות פרטיות מעורפלות". בינתיים, ב"ניו יורק טיימס" מדווחים שאנשי פיפ"א מתדרכים עיתונאים כי הקשר בין סעודיה לעסקת הטורנירים אינו חזק כפי שדווח. התדרוכים, נכתב, גברו מאז רצח חאשוקג'י.

אולי זה מקרי ואולי לא שבאותה תקופה גם צצו בצהובוני אנגליה דיווחים על ניסיון סעודי להשתלט על מנצ'סטר יונייטד. הבעלים משפחת גלייזר - שאחד מחבריה היה בין מבטלי נסיעתו לכנס העסקי בסעודיה - טוענים שזה לא על הפרק. אירועי ספורט אחרים, ספורטאים אחרים, עדיין כן. עלי תאנה שמגויסים להסתיר את הדם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

עטיפת הספר. העיר שהיתה אמורה להיות ייחודית במינה

לרגע היה נדמה שערד יכלה להיות עיר אחרת לגמרי

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"