הרוכב שחשף את הכתם הגדול בספורט מקים קבוצה משלו. מהכסף שקיבל מארמסטרונג

פלויד לאנדיס היה הרוכב שחשף את הסימום השיטתי של לאנס ארמסטרונג וזעזע את ענף האופניים. כעת, אחרי שהתרושש והתמודד עם דיכאון, הוא פתח חנות לקנביס רפואי והפך לבעלי קבוצת רכיבה - בעזרת הכסף שקיבל מהתביעה של האיש עליו הלשין

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פלויד לאנדיס ולאנס ארמסטרונג בטור דה פראנס 2004
פלויד לאנדיס (משמאל) ולאנס ארמסטרונג, בטור דה פראנס 2004. "אני בטוח שלאנס ממורמר עליי ומבין מדוע"צילום: BERNARD PAPON/אי־פי
אמיר ענבר
אמיר ענבר

פלויד לאנדיס כבר שמע את כל ההקנטות האפשריות. הן היו בלתי נמנעות, לנוכח עיסוקו הנוכחי: דווקא לו, רוכב האופניים שנתפס בגין שימוש בחומרים אסורים, יש כיום חנות למוצרי קנביס רפואי. אם האירוניה התאבדה בשל כך, האירועים האחרונים כבר גרמו לה ודאי להתהפך בקבר, מסטולה: לא רק שלאנדיס הפך באוקטובר לבעלי קבוצת רכיבה, הוא עשה זאת בעזרת כסף ששילם לאנס ארמסטרונג. אותו ארמסטרונג שאלמלא כדור השלג של החשיפות וההתוודויות שהחל לאנדיס לגלגל, אולי היה טוען עד היום כי מעולם לא צרך חומר אסור.

לא משנה מה יעשו, שמותיהם לעולם יהיו קשורים זה בזה. שתי דמויות בולטות באותו סיפור. נגזר עליהם להמשיך לצעוד יחד, לפחות מטפורית. במובן המעשי, לא החליפו ביניהם מלה גם בפעמים הבודדות בשנים האחרונות בהן שהו יחד באותו חדר. "אני בטוח שלאנס ממורמר עליי ומבין מדוע", אמר לאנדיס ל"סייקלינג וויקלי", "אני מקווה שימצא שלווה וימשיך הלאה. השפלה פומבית כזו הורגת אנשים, ראינו את זה קורה באופניים שוב ושוב. כך שהעובדה ששנינו בחיים היא לדעתי ניצחון".

לאנדיס (מימין) וארמסטרונג באימון משותף, ב-2003. "העובדה ששנינו בחיים היא לדעתי ניצחון""צילום: REUTERS

חייו הנוכחיים בהחלט מהווים הישג כששומעים לאן הידרדר לאנדיס בתחילת העשור; גרוש, מרושש, צורך כל יום בקבוק וויסקי כדי להתמודד עם דיכאון וכמות דו-ספרתית של משככי כאבים בגלל ירך דואבת. את הכסף שהיה לו - וגם את מה שלא - הוציא בשנים הקודמות בניסיונות משפטיים נואשים להגן על שמו, אחרי שנכשל בבדיקת סמים בטור דה פראנס של 2006.

הביצוע האדיר השנה של כריס פרום בקטע ה-19 בג'ירו ד'איטליה, שהקנה לו את ההובלה ומאוחר יותר את הניצחון, הזכיר לרבים את מה שעשה לאנדיס בטור ההוא. סיכויי הניצחון שלו התאפסו אז לכאורה בעקבות התפרקותו בקטע ה-16, רק כדי שכעבור יממה יפיק מה שנראה כביצוע על-אנושי וינצח בקטע. שלושה ימים מאוחר יותר נכנס לשאנז אליזה כאלוף, יורש את המנצח בשבע השנים הקודמות - ארמסטרונג שכבר פרש.

שבע הזכיות של ארמסטרונג נמחקו ב-2012, לנוכח החשיפות באותה עת. לאנדיס הקדים אותו. ימים אחרי ניצחונו ב-2006 התברר שנכשל בבדיקת סמים, לאחר שבתום אותו קטע 17 עצום נמצאה בגופו כמות גבוהה של טסטוסטרון. לאנדיס, כנהוג, מיהר להכחיש - וזכה לחיזוק ממומחה בתחום. "לאנס היה מנוסה בזה", סיפר ל"אטלנטיק", "אז הוא אמר לי לדבר יותר בנחישות. הוא לגמרי עשה זאת כדי לשרת את עצמו. הוא לא דיבר איתי שנים אחרי השיחה הזו".

יותר משנתיים ארך מאבקו המשפטי של לאנדיס. הוא המציא תירוצים שונים - גופו מפיק הרבה טסטוסטרון, צריכת אלכוהול עשתה זאת - והוציא יותר משני מיליון דולר על עורכי דין. חלק מהכסף גייס מהציבור, דרך קרן שהקים לשם זיכויו. דבר לא עזר. הוא הושעה לשנתיים, והפך לאלוף הטור הראשון שמאבד את תוארו בגין סימום.

כשחזר להתחרות ב-2009 כבר היה רחוק מהצמרת. שנתיים מאוחר יותר יפרוש, אך לא לפני שיבצע את המהלך החשוב בקריירה שלו. יום אחד באפריל 2010 נחת בתיבות הדוא"ל של בכירים בענף בארה"ב ובאירופה מכתב מלאנדיס. לא רק שהודה כי השתמש בחומרים אסורים, באיחור של ארבע שנים, הוא גם חשף אחרים שעשו זאת ואת שיטותיהם. ארמסטרונג היה בראשם.

הקשר בין השניים החל ב-2002, כשלאנדיס חתם בקבוצת US פוסטל בה רכב ארמסטרונג. לדבריו, הפעם הראשונה בה נגע בחומר אסור היתה כשארמסטרונג עצמו מסר לו מדבקות טסטוסטרון. יוהאן ברונל, מנהל הקבוצה, הסביר לו כיצד להשתמש בחומרים אסורים מבלי להיתפס. במשך שלוש שנים רכב עבור US פוסטל, עוזר לארמסטרונג לזכות בטור בעודו לומד את הסודות האפלים. ב-2005 עבר לקבוצת פונאק, עמה זכה במירוץ. ואז, חייו התהפכו.

הקבוצה שבבעלותו כיום משתייכת לדרג קונטיננטל, השלישי בחשיבותו. רוכביה צעירים, ומטרתה תהיה לפתח אותם. כשהיה בגילם, אומר לאנדיס, הרעיון של שימוש בחומרים אסורים אפילו לא עבר בראשו. "ברצוני לנסות לעזור לצעירים שעומדים להתמודד עם החלטות מסובכות", אמר ל"סייקלינג וויקלי", "המסר היחיד הוא שמעולם לא התחלתי לרכוב במחשבה שאשתמש בסמים ואזכה בטור, או שאפילו אתמודד עם ההחלטה הזו. איני יכול לומר להם אילו החלטות לקבל, אבל אני יכול לומר להם מה יהיו הסיכונים. לפחות משהו חיובי יכול לצאת מ-12 השנים האחרונות".

חשיפת הסימום השיטתי סביב ארמסטרונג היתה דבר חיובי נוסף שקרה בתקופה הזו. היום, כשהן ארמסטרונג והן ברונל מושעים לכל חייהם, משעשע ומרגיז לראות את תגובתם הראשונה ב-2010, ביום בו סיפר לאנדיס את האמת. "זו המלה שלו נגד המלה שלנו. אנו אוהבים את המלה שלנו, את אמינותנו", אמר ארמסטרונג, "אני לא חושב שיש הרבה אמינות בצד האחר". ברונל היה חריף יותר: "הוא זקוק לעזרה מקצועית, ואני לא מתכוון לעורכי דין".

גם הם הזדקקו לעורכי דין בשנים שחלפו. לאנדיס לא הסתפק בהסגרת ארמסטרונג; הוא גם הגיש נגדו תביעה, בטענה שהונה את המדינה. זאת, משום שבשש משבע זכיותיו בטור המממנת העיקרית של קבוצתו היתה רשות הדואר האמריקאית - שלא שילמה כדי לתמוך בסימום. בהמשך הצטרף הממשל לתיק, שהיה יכול לעלות לארמסטרונג 100 מיליון דולר. באפריל השנה התפשרו הצדדים: ארמסטרונג שילם חמישה מיליון. רבע מהסכום, כנהוג בתביעות כאלו, הגיע לידי התובע המקורי. אחרי מיסים, נותרו בידי לאנדיס קצת יותר מ-750 אלף דולר. אותם הוא השקיע בקבוצתו החדשה.

עבור לאנדיס, זהו הניצחון הגדול ביותר. כשהגיש את התביעה ב-2010, רבים טענו שהוא עושה זאת למען הכסף. "זה מעולם לא היה העניין", אמר ל"אאוטסייד", "תמיד חיפשתי משהו לעשות עם הכסף, ולבסוף החלטתי להחזירו לענף. אולי זה יסגור מעגל. אני חש שזו דרך טובה לקחת משהו רע ולהפוך אותו לטוב".

הקבוצה, שכיום נושאת את שם חנות הקנביס שלו, Floyd's of Leadville, הוקמה על חורבות קבוצה קנדית שאיבדה את הספונסר הראשי שלה. מנהל אותה חברו לקבוצה לשעבר, גורדון פרייזר. כרגע התוכנית היא לשנה - ללאנדיס אין כסף ליותר מכך - אך הוא מקווה למצוא מאמצים שיתמכו בו.

זה כשלעצמו יהיה שינוי גדול מהמצב בו מצא עצמו לפני כמה שנים. בלי כסף, בלי בית - הבנק עיקל - ובלי חברים. ההתוודות על שימוש בחומרים אסורים רק העמיקה את הבור, שכן כדי להימנע מהליך פלילי הוא נאלץ להחזיר 478 אלף דולר לתורמים שנתנו לו כסף לפני עשור למימון הגנתו המשפטית כשטען שהוא נקי. למרות זאת, הוא מתעקש שאת התביעה נגד ארמסטרונג הגיש בעיקר כדי להפעיל עליו לחץ להודות באמת, מחשש שהרשויות לא יעשו זאת. טוב, גם נקמה היתה גורם קטן בעניין.

היום נמצא לאנדיס במקום אחר. בגיל 43 הוא בעל עסק, עם בת זוג, ילדה קטנה ונקודת השקפה שונה. ממנה, הוא טוען כי הענף בכלל לא השתנה בשנים שחלפו. "אני אפילו לא בטוח שכל הפרשה השיגה משהו", אמר ל"סייקלינג וויקלי". הוא כועס על כך שהיחידים ששילמו מחיר היו הרוכבים עצמם, ולא מנהלי הענף. גם נגד כמה מהם כיוון חצים בשעתו - סטיב ג'ונסון, שהיה מנכ"ל איגוד האופניים האמריקאי, וג'ים אוכוביץ', שכיהן כנשיא מועצת המנהלים של האיגוד.

לטענתו, הרוכבים היום מסוממים כמו קודמיהם. בסקיי הוא מזהה סממנים דומים לאלו שהיו ב-US פוסטל. "לקבוצות יש מספיק קשרים פוליטיים וכסף להעלים דברים", אמר ל"פורטלנד מאנת'לי", "הבעיה הגדולה היא שהענף הוא חלק מהאולימפיאדה. בשלב הזה, אני חושב שברור לאנשים כי העניין באולימפיאדה הוא כסף. הגינות לא מעניינת אותם".

בשנים האחרונות הוא חזר לצפות בטור, אחרי שנמנע מכך. לאנדיס עדיין אוהב את הענף, למרות מה שעבר בו. למרות שאחרי 2006 לקח לו עשור עד שהיה מסוגל לעבור ימים שלמים מבלי לחשוב על כך. "עדיין קורה שהנושא עולה וגורם קצת כאב, אך לא באותה תכיפות כמו בעבר, ולרוב באור חיובי", אמר, "ייתכן שזה לעולם לא ייסגר, אבל לפני 5-4 שנים לא הייתי מדמיין שאחוש כך, שאחוש בסדר. היו שנים בהן הייתי אבוד, פשוט עושה דברים שצצו". קנביס רפואי היה אחד מהם; הוא החל להשתמש בו כתחליף למשככי כאבים, אליהם התמכר. את החנות פתח בקולורדו ב-2016.

בשנים הארוכות בהן התנהל התיק נגד ארמסטרונג, אומר לאנדיס, היו ימים בהם הצטער עבור הטקסני. סביר להניח שזה קרה רק אחרי 2013; אז, כשהרשויות סוגרות עליו, ארמסטרונג סוף סוף התוודה. גם כעת, ההתרחשויות המשותפות לשניים ממשיכות להגדירם ולהשפיע עליהם. ללאנדיס ברור שלנוכח עברו הוא לא יכול לנהל את קבוצתו - זו ששאבה כעת את הדולרים האחרונים שנבעו מקריירת הרכיבה שלו. הפן הכספי הוא היחיד שבעניינו אפשר לומר שלאנדיס סיים את הקריירה בדיוק כמו שהחל אותה.

כתבות מומלצות

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

פרויקט הרצל 138

סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

אבישי בן-חיים

ל"ישראל השנייה" מגיע דיון רציני יותר, ובעיקר כזה שמבוסס על אמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"