בלוג האיגרוף |

בקרב האחרון של חייו, רגע לפני הפסגה, האריה הזקן קלט שטמנו לו מלכודת

טוני בליו ידע שהסיכויים קטנים, אבל כשאולכסנדר אוסיק, טיטאן מבית היוצר של האקדמיה האוקראינית, פשוט לא תקף, הבריטי זרק במרץ כדי שהחלום יהפוך למציאות. בסיבוב השישי אוסיק התחיל לקחת ממנו הכל, עד שהוא נשאר בלי כלום

גיל ססובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בליו (משמאל) חוטף מאוסיק, הלילה. "הוא אף פעם לא פגש מי שיסתכל לו בעיניים", אמר לפני הקרב
בליו (משמאל) חוטף מאוסיק, הלילה. "הוא אף פעם לא פגש מי שיסתכל לו בעיניים", אמר לפני הקרבצילום: Nick Potts/אי־פי
גיל ססובר

"אתה לא יכול לשקר לעצמך, האיש הזה יכול להוריד אותי. בוודאי שאני מטיל ספק בעצמי. אני לא יודע איך או מתי, אבל אני אמצא את הדרך להפיל את המפלצת", זאת היתה התוכנית של טוני בליו לפני הקרב. האיש שמעולם לא הפסיד במשקל כבד או בינוני-כבד (באופן כללי לא הפסיד כבר חמש שנים), ידע שהוא אנדרדוג נגד אולכסנדר אוסיק, מי שכנראה יהיה לוחם השנה בעולם.

בליו, שנראה יותר כמו חוליגן אנגלי או לוחם ברים מאשר מתאגרף, רצה רק להשיג עוד פסגה אחת לפני שהוא פורש. זה יהיה הקרב האחרון שלו, ינצח או יפסיד. אבל הוא קיבל צ'אנס שהיה לכל כך מעט אנשים על פני ההיסטוריה - קרב על ארבע החגורות והחגורה הנוספת של רינג מגזין; ללכת הביתה כאלוף הבלתי מעורער, מול הקהל הביתי במנצ'סטר. "הוא מעולם לא פגש אדם כמוני", הצהיר בליו, "יש לי את כל הכבוד שבעולם לאיש הזה. הוא אלוף אירופה ואלוף עולם ואלוף אולימפי והאלוף הבלתי מעורער, אבל הוא אף פעם לא פגש מישהו שיסתכל לו בעיניים, שבאמת מאמין שהוא יכול לנצח אותו. בשבת אני אוריד אותו. אני יודע שאני אוריד אותו. הוא מעולם לא פגש חיה כמוני בזירה".

אוסיק, גאוות אוקראינה, הוא פרי יצירה של האקדמיה לאיגרוף במדינה, שלוקחת את הלוחמים שלה בדרך הנזירים בה הידיים הם רק השליחים, המרגלים של הנפש, הצועדת מעלה בחיפוש אחר הנשגב. הלילה (בין שבת לראשון) נכנסו האריה הזקן והטיטאן האוקראיני לזירה במנצ'סטר ארנה.

בליו מתבדח במהלך הקרב, הלילה. עד שזה כבר לא היה מצחיקצילום: ANDREW COULDRIDGE/רויטרס

אוסיק לא זרק. הג'ב שלו הסתובבה כמו קן של צרעות סביב ראשו של בליו, אבל הוא לא זרק כלום. אחרי התצוגה הפנומנלית שלו מול מוראט גאסייב, זה נראה הזוי. הקהל בארנה, הקהל ברחבי העולם, אף אחד לא הבין מה קורה. מי שרגיל לזרוק 100-80 אגרופים בסיבוב ולהיעלם לפני שמגיעה תגובת הנגד, פשוט לא זרק כלום. הוא אפילו לא ניסה לגנוב סיבובים כמו מייוות'ר, עם ג'ב או שניים טובים שנכנסים. הוא היה אקטיבי, נע כל העת לימין שלו ולשמאלו של בליו, מקשה עליו להנחית את הימנית שהורידה גם ענקים כמו דייויד היי במשקל כבד. הוא הזיז את הראש, את הרגליים, את גופו הגדול, אבל הוא לא זרק כלום. לא בסיבוב הראשון. לא בשני. לא בשלישי. זו לא היתה הארטילריה שלו, המוכרת, לה כולם ציפו.

גם בליו לא ציפה לזה, אבל בשבילו זו היתה מתנה, גם אם הוא ידע בעמקי נפשו שיהיה לה מחיר. במקום להיות תחת מתקפה על בסיס קבוע, הוא נשם. הוא עבד על הג'ב והמרחק. הוא שחרר ימניות שחלקן פגעו בפניו המוגנות של אוסיק. הוא דיבר עם הקהל. הוא צעק על אוסיק. הוא נשען על החבלים ונתן הצגה. בסוף כל סיבוב אמונתו הלכה וגדלה, הוא מוביל בספירה - רק עוד שישה, שבעה, שמונה סיבובים כאלה, והקרב הזה שלו. אבל גם הוא ידע שזו תחבולה, שעתידה להתפוצץ לו בפנים. אבל אין לו מה לעשות, אלא לנצל את הסיבובים האלה לנסות ולהוריד את המפלצת.

אוסיק הגיע לאיגרוף המקצועני. אחרי תצוגות המופת שלו עד היום, שדמו לקרבות חובבים מבחינת מספר המכות, הקצב והאינטנסיביות (בחובבים יש רק שלושה סיבובים, כך שכל שנייה קריטית), אוסיק לקח את הזמן. אבל היתה זו אנומליה. המתאגרף הפעיל יותר היה זה ההגנתי. הגנה אקטיבית – תנועה מתמדת, שליחת דמויי ג'ב באופן קבוע, הטעיות גוף וראש. בליו קיבל סחרחורת. אוסיק לקח ממנו את הכוח בשקט, כמו גנב.

רק בסיבוב השישי אוסיק התחיל להתקרב. בליו עוד היה שם, אבל פתאום הג'ב של אוסיק כבר פגע בראש, וכמה מגל בשמאל ושמאל ישרות פגעו גם כן. מכות התחילו להיכנס. בליו כבר לא ספר את הסיבובים, האווירה השתנתה. הוא לא דיבר יותר עם הקהל, ויתר על ההצגות. לאט לאט נגמר לזקן האוויר.

"הוא יורד ממשקל כבד למשקל בינוני-כבד, בגיל כזה. זה מה שמפחיד אותי", אמר אנדרי וורד לפני הקרב, "הכל יכול להראות בסדר. הוא נראה בכושר הטוב בחיים שלו, אבל יבוא רגע ויגיע קיר. הגוף כבר לא רגיל למשקל הזה. זה כבר לא המשקל הטבעי שלו".

בליו נראה פגיע יותר ויותר. אוסיק התחיל להשתחרר, כאילו קרעו מעליו את הכבלים. ואז, בלי יותר מדי הקדמות, ג'ב ישרה נחתה על האף של הבריטי בסיבוב השמיני. ראשו ניתז אחורה ושתי ידיו העייפות נחו בצדדים. מגל שמאל נורתה, היא פגעה בראשו של בליו כמו שבזוקה פוגעת בבית נטוש. הבניין כולו קרס. הענק הבריטי נפל כמו מגדל קלפים. ראשו היה מחוץ לזירה. עיניו של בליו התעוררו כמו מתרדמת, והוא הבין איפה הוא. הוא הכניס את ראשו לזירה, נעמד על ברכיו, על שתי רגליו, כמעט והתיישר. אבל השופט נופף בידיו.

בליו על החבלים, אוסיק חוגג כאילו קרעו מעליו את הכבליםצילום: CARL RECINE/רויטרס

אוסיק ניגש לבליו. הוא חיבק אותו. אחר כך נשק למצחו כמו סבתא לנכד, שולח את הלוחם הבריטי הגדול לחופש הגדול עם נשיקה.

"הוא אלוף גדול. גדול. אין לי תירוצים. נכנעתי למתאגרף עילית. למתאגרף טוב ממני. הוא מתאגרף אדיר. אין לי יותר מה להגיד", אמר בליו שהבין כי הקריירה האדירה של מי שלא נתנו לו סיכוי אף פעם, הגיעה אל קצה. מי שהגשים את חלומו הגדול והיה לאלוף העולם במשקל בינוני כבד עם הנוקאאוט האגדי מול אילונגה מקאבו. מי שניצח פעמיים את דיוויד היי במשקל כבד. מי באמת ראה הכל באגרוף, הולך הביתה.

"עמדתי במשימה שהמאמן שלי נתן לי. להיות בשליטה בשלושת הסיבובים הראשונים", הסביר אוסיק את האסטרטגיה, שיכולה להראות כמו מסלול רוחני יותר מאשר קרב על כל החגורות. "האם הגשמת את החלומות שלך או שאתה רוצה לזכות בתואר במשקל כבד?", הוא נשאל במסיבת העיתונאים וענה: "אני חולם הרבה. אבל זה לא חלום שלי, זאת המטרה".

אוסיק עם חגורות האליפות. "נכנעתי למתאגרף עלית. למתאגרף טוב ממני", אמר בליו בסיוםצילום: Nick Potts/אי־פי

כתבות מומלצות

הפגנה של חיילים משוחררים מול הכנסת, לפני עשרה ימים

שני החוליים הכי ממאירים של החברה הישראלית בחוק אחד

עטיפת הספר. העיר שהיתה אמורה להיות ייחודית במינה

לרגע היה נדמה שערד יכלה להיות עיר אחרת לגמרי

דגי זהב באקווריום. בארה"ב נמצאו דגים שגדלו לממדים של כ– 30 ס"מ צילום

מחקר: דגי זהב הם מין פולש שמסכן מערכות אקולוגיות

בראון

התקפה מנצחת משחקים, אבל ההגנה של בוסטון קירבה אותה לגמר

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"