מתחת לפני הקרח: משוגעי ההוקי בישראל חולמים בגדול

עד תחילת שנות התשעים, לא היה מה לדבר על ספורט חורף בישראל. מאז לא הוקמו תשתיות, גם העניין נשאר זניח, אבל הספורט הקפוא צומח במהרה. אם תשאלו את אנשי הענף, הוקי קרח עוד יסחוף את כל הארץ

איתמר קציר
איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לב גנין (במרכז) במשחק ליגה, בסוף שנות התשעים. "תמיד אהבתי את זה. זו אהבת חיי"
לב גנין (במרכז) במשחק ליגה, בסוף שנות התשעים. "תמיד אהבתי את זה. זו אהבת חיי"צילום: באדיבות לב גנין
איתמר קציר
איתמר קציר

לא צריך לעשות הרבה כדי להבין שאור באומשטיין הוא אוהד הוקי קרח שרוף. או קפוא, אם תרצו. כל מה שצריך זה להעיף מבט בפרופיל הפייסבוק שלו, שמוצף כולו בתמונות והודעות הקשורות לקבוצה אחת - שיקגו בלאקהוקס מה-NHL, ליגת ההוקי של ארה"ב וקנדה.

בשונה מהאוהד הממוצע, באומשטיין הלך צעד אחד קדימה, והקים מועדון מעריצים ישראלי לקבוצה. "מטרת המועדון היא להביע מודעות לענף ההוקי קרח בישראל, שהולך ומתפתח פה יפה מאוד", אומר באומשטיין. מועדון האוהדים, מציין המייסד, מונה מעל ל-200 חברים מהארץ, "יש גם חברים מצפון אמריקה, מקנדה ומאירופה". בקבוצת הפייסבוק באומשטיין מעדכן בשלוש שפות - עברית, אנגלית וצרפתית - לטובת מגוון החברים. כעת חולם באומשטיין להעביר את המועדון ממחוזות המרחב הדיגיטלי, לעולם החיצון. "אני חושב על תוכנית לקיים מפגש אוהדים", הוא אומר, "ב-1.1.2019 ייערך משחק השנה החדשה, ומי שישחקו במשחק הזה הם שיקגו ובוסטון".

באומשטיין לא עושה את זה לבד. המנהל השני של הקבוצה הוא לב גנין, מי שהיה נשיא ההתאחדות הישראלית בסוף שנות התשעים. גנין מעיד על עצמו שאינו אוהד את הבלאקהוקס, אבל "מה זה משנה לי שיקגו, דטרויט או טורונטו, כל עוד הנושא זוכה לחשיפה?". גנין טוען שהמועדון שמנהל באומשטיין הוא תסמין של התעוררות גדולה יותר. "מי שנחשף לענף ההוקי, גם אנשי ספורט מענפים אחרים, מתאהב בו", מספר גנין, שמדי פעם מבליח לשידורי הוקי קרח בערוץ הספורט, שכאלו יש בעיקר באולימפיאדות חורף ובמכביות. "נדב יעקובי כל יום שואל – 'לב, מה היה בלילה?'. הוא נהיה מכור, הכנסתי לו את זה בווריד".

עד תחילת שנות התשעים, לא היה מה לדבר על ספורט חורף בישראל. כשהעלייה הרוסית החלה לתת את אותותיה, והמשטח הראשון - מרכז קנדה - נבנה במטולה, החלו ענפי ההחלקה וההוקי למצוא את מקומם על הקרח. "ב-92' נוסדה התאחדות ההוקי בישראל, נרשמנו בהתאחדות הבינלאומית והתחלנו להשתתף באליפויות עולם", מספר גנין, "בשנתיים הראשונות אני ועוד כמה חברים לא ידענו על זה בכלל. הכל זה יד המקרה - היה לי חבר קנדי שהבנים שלנו היו בגן ביחד, והוא סיפר לי שכמה חברים שלו מארגנים משהו. סיפרתי לו שפעם הייתי שחקן הוקי, וככה זה עבר מפה לאוזן". מאז שעלה לארץ ב-1980, עברו 12 שנים שבהן לא עלה על משטח הקרח. "לא חשבתי שאשחק בכלל, אבל תמיד אהבתי את זה. זו אהבת חיי", הוא אומר.

כך מצא את עצמו גנין בנבחרת הלאומית, בה שיחק משנת 1994. בזמנו, היה נוסע מספר פעמים בשבוע להתאמן במטולה, שם הורחב המגרש החצי-אולימפי למגרש אולימפי מלא, היחיד מסוגו בארץ. "היינו נוסעים פעמיים-שלוש בשבוע מירושלים - וזה היה טירוף", הוא משחזר, "יכולתי להרשות לעצמי את זה כי המצב הכלכלי שלי איפשר לי. אחרים לא יכלו, אף אחד לא שילם על זה, וזה היה צריך לבוא על חשבון ימי עבודה". ב-1996 פרש, ועבר לשמש כנשיא ההתאחדות. באותן שנים, הוא מספר, הורכבה הנבחרת מעולים רוסים ויהודים קנדים בעלי אזרחות ישראלית, שהצליחו למשוך אותה לדרג ב' העולמי - הישג השיא שלה.

באמצע העשור הקודם הנבחרת ירדה מעט מנכסיה, אך לאט לאט התחילו להיכנס לנבחרת שחקנים שצמחו במערכת הישראלית. בשנה שעברה, נבחרת ישראל עד גיל 20 זכתה באליפות העולם דרג ג' ועלתה לדרג ב'. במקביל, שחקנים ישראלים מנסים את מזלם גם בקולג'ים של מעצמות ההוקי בארה"ב ובקנדה. אחד מהם, דוד לוין, אפילו נרשם לדראפט ה-NHL, אך נפצע לפניו ולא נבחר. "הרבה בזכותם נבחרת הנוער כל כך הצליחה", אומר גנין, "זה הולך בכיוון נכון, אבל הולך לאט מאוד בגלל חוסר בתשתיות".

נבחרת ישראל בהוקי קרח, ב-1998. נסעו מספר פעמים בשבוע למטולה, כדי להתאמןצילום: באדיבות לב גנין

כל ענף יודע לספר על מחסור בתשתיות, אבל המקרה של ההוקי הוא חמור. בארץ ישנן רק שתי טבעות קרח - האולימפית במטולה, אליה קשה מאוד להגיע מהמרכז, מפאת המרחק, וטבעת קרח קטנה בחולון. בימים אלה נבנית טבעת אולימפית בעלות של 35 מיליון שקל בפארק התעשייה של מושב תנובות, ולאחרונה אישרה עיריית חולון הקמת טבעת אולימפית חדשה. "הענף גדל ויגדל ככל שיהיו עוד טבעות - זה יעשה את המשחק הרבה יותר פופולרי", אומר ג'וש גרינברג, שחקן נבחרת ישראל, "הטבעת בחולון קטנה מדי, וזה לא איך שהמשחק אמור להיות. כשתהיה טבעת ליד נתניה, ושם ישחקו בליגה, הרבה יותר אנשים יוכלו לבוא לראות".

גרינברג הוא עולה חדש-ישן מקליפורניה, שעבר עם משפחתו לישראל ב-2006. "אם לא היינו יודעים שיש הוקי בישראל - לא היינו באים", הוא אומר, "ב-2004 הקבוצה הלאומית הצעירה של ישראל באה ללוס אנג'לס, וככה התחלנו לדעת על זה. זה עד כדי כך חשוב לי, שאם לא היה הוקי במדינה לא הייתי בא". מאז, כבר 12 שנים, הוא משחק עבור בת ים, האלופה המכהנת, ומעיד כי הענף בצמיחה.

כיום בישראל קיימות שתי ליגות בוגרים: ליגת העל, בעלת שש קבוצות, והליגה הלאומית, בה משחקות שמונה קבוצות. בעבר, הליגה הבכירה היתה גדולה יותר וכללה 10 קבוצות, אלא שהיא נאלצה להצטמצם בעקבות דו"ח חמור של הטוטו, שהוביל להקפאת חלק מההקצבות להתאחדות ולמועדונים. על פי הדו"ח, 1,335 שחקנים רשומים בהתאחדות ההוקי בישראל, אך 378 מהם למעשה נרשמו פעמיים, באופן שאיפשר לאיגוד לקבל כספי תמיכה גבוהים יותר. בנוסף, התגלה כי רק 57 קבוצות מתוך ה-96 הרשומות כזכאיות לקבל תמיכה מהטוטו, מחזיקות במספר שחקנים המאפשר את התמיכה הזו. עוד נטען גם כי לרבים מהשחקנים אין ביטוח, או שלא עברו בדיקות רפואיות.

"הפקנו לקחים ועשינו שינוי בהתאחדות לצורך שיפור המצב", מעיד יו"ר התאחדות המכהן, יבגני גוסין, "איפה שהיו אי הבנות באמות המידה, תיקנו; איפה שהיתה טעות ברישומים, לקחנו אנשים שעוסקים בניהול הנושא של רישום לליגות". כעת, הוא מקווה, ההקצבות להתאחדות ולמועדונים הספציפיים יופשרו במהרה.

נבחרת ישראל בהוקי. הישג השיא הגיע בשנות ה-90, אבל הנבחרות הצעירות מככבות בימיניוצילום: Gil Kremer

אחת מהבעיות בעמידה בתנאים שהציב הטוטו הוא קיום 18 משחקים בעונה. בליגה של שש קבוצות, זה אומר שכל קבוצה צריכה לשחק נגד יריבותיה ארבע פעמים בעונה, ולהשתתף בפלייאוף. במקרה הזה, ההתאחדות ביקשה הקלה ממנהל הספורט. "זה הגיוני לקיים 18 משחקים מבחינת כמות, אבל מבחינת העלות הגדולה של זה, זה מאוד בעייתי", אומר גוסין, ״אנחנו הענף היחיד בערך בישראל שאין לו מתקן ציבורי - הכל אנחנו מקיימים בעלות מאוד גבוהה של שעות קרח למשחק. אנחנו מקווים שנקבל הגדלת תקציב, או שנקבל הקלה בכמות המשחקים".

למרות כל הקשיים בדרך, גוסין בטוח שהענף רק ימשיך לגדול. "בשש השנים האחרונות שילשנו את כמות הספורטאים הרשומים בהתאחדות", הוא מספר, "נכון לעכשיו, כל אירועי ההוקי תופסים הרבה קהל. במשחק גמר המכביה בירושלים היו כמעט 8,000 אוהדים".

"זה ספורט מאוד אטרקטיבי", טוען לב גנין, שבעצמו, בגיל 57, עדיין משחק כשוער בקבוצה של באר שבע. "ענפים כמו ג'ודו או שייט, כמה שלא תשקיע בזה, אלה ענפי ספורט שאין להם פוטנציאל מסחרי. הוקי זה שואו ביזנס במיטבו". בנוסף, אומר גנין, העובדה שכל כך הרבה ישראלים הם יוצאי ברית המועצות או בעלי שורשים אנגלו-סקסיים מבטיחה שלענף יהיה קהל. "יש פה כמעט שני מיליון דוברי רוסית. מאוקראינה צפונה, זה הספורט הכי פופולרי. ההוקי היה נכס צאן ברזל בברית המועצות - תוכנית החלל, בלט בולשוי והוקי קרח".

גרינברג חושב שהוקי הוא פשוט ספורט שמתאים לישראלים לאהוב. "הציבור הישראלי עדיין לא מעריך הוקי כי לא הביאו את זה לתשומת לבו", הוא אומר, "אם זה היה יותר פתוח, ויותר בטלוויזיה, - זה ספורט מושלם לישראלים. בערך כמו כדורגל על קרח, אבל עם יותר שערים ופיזיות". בינתיים, מסתפקים מעריצי הענף במשחקים לוהטים בערב שבת, בקבוצות פייסבוק משותפות, בשידורים ישירים באינטרנט באמצע הלילה ובחלומות על מאבקי קרח קפואים בלב הקיץ הישראלי.

כתבות מומלצות

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

מארק צוקרברג

בין פייסבוק למדינה, אני מעדיף לחיות במדינה ושיסגרו את פייסבוק

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Hand drawn pregnant woman belly, Vector sketch isolated on white background, Line art illustration

בניגוד לכל מה שדמיינתי, יש לי ילד אחד חי וכך זה יישאר

ביידן עם ראש ממשלת יפן, השבוע בטוקיו

שני אירועים דרמטיים קרו בטוקיו. העולם התרכז במה שפחות חשוב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"