מנפגעי קואליציית ה-61: המשבר הפוליטי גורר איתו למטה את אגודות הספורט

משרד הספורט אמור היה לקבל לידיו השנה את ניהולו של כל תקציב הספורט בישראל, אלא שהחקיקה טרם הושלמה בשל קשיים בקואליציה. בדיון בוועדת המשנה לספורט הודה היום מנכ"ל משרד הספורט שגם הוא "קצת מודאג"

שרון קינן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירי רגב. משרד הספורט צריך לספק הסברים
מירי רגב. משרד הספורט צריך לספק הסבריםצילום: מגד גוזני
שרון קינן

פחות מחודש לפני סיום השנה האזרחית, וכל אגודות הספורט בישראל עדיין לא יודעות האם וכיצד הן יקבלו את כספי התמיכות שלהן מהמדינה החל מינואר 2019. המשבר המתמשך ברפורמה הכוללת בתקציב הספורט, שמושך תשומת לב רבה בחודשים האחרונים, מטריד חלקים נרחבים בענפים שונים, בעיקר אגודות קטנות ובינוניות הזקוקות לכספים האלו בכדי להתקיים. היום (רביעי) התכנסה ועדת המשנה לספורט של ועדת החינוך בהכנסת לדיון נוסף בנושא, ממנו עלתה תמונה מדאיגה.

"אנחנו מוטרדים מאוד מהמצב", אמר יו"ר הוועדה ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו), "מהדברים שנאמרו כאן נראה שבמשרד האוצר ובמשרד הספורט יודעים רק מה בערך הולך לקרות. הוועדה מבקשת ממשרד הספורט לייצר ודאות לקבוצות ולהסביר להן בצורה ברורה מה הולך לקרות החל מינואר. אני חייב להודות שאני עדיין לא לגמרי מבין". גם מנכ"ל משרד הספורט יוסי שרעבי הודה שבכל הנוגע לסוגיית תקצוב האגודות הוא "קצת מודאג".

במארס השנה אושרה בכנסת רפורמה היסטורית, במסגרתה "תקציב הספורט בישראל" - הכלאה לא ברורה של רווחי הטוטו ותקציב משרד הספורט - היה אמור לעבור החל מינואר הקרוב לניהולו הבלעדי של משרד הספורט. מדובר בכמיליארד שקלים ב-2019, במשך שנים רוב הכסף חולק על ידי הטוטו. בפועל, קשיים שונים מנעו את השלמת המהלך ובלחץ הזמן הוחלט שרק חלק מהכסף יועבר לאחריות המשרד וחלק אחר - תקצוב האגודות השונות (כ-100 מיליון שקל ב-2019) - יישאר באחריות הטוטו. הדבר חייב תיקון חקיקה שהתעכב, בין היתר בגלל שמשרד הספורט ומשרד האוצר לא הצליחו לסכם על הנוהל שעל פיו הכסף יחולק.

הצעת החוק היתה אמורה לעלות לקריאה ראשונה בתחילת השבוע, אך נדחתה משיקולים שונים של הקואליציה, שנמצאת בלי קשר במצב עדין מבחינת יכולת תפקוד מאז פרישת ישראל ביתנו. כרגע, לפחות, קיים סימן שאלה בנוגע ליכולתה להשלים את המהלך לפני סוף השנה ואלפי אגודות ספורט בישראל חיות באי ודאות משוועת. המנכ"ל שרעבי אמר בדיון כי במקרה והמהלך לא יושלם, תינתן הוראת חירום מיוחדת שתדחה את יישום הרפורמה בשלושה חודשים - צעד שבמשרד הספורט והאוצר מקווים מאוד להימנע ממנו.

יו"ר הוועדה, ח"כ עודד פורר. "אני חייב להודות שאני עדיין לא לגמרי מבין"צילום: ליאור מזרחי

יו"ר הוועדה פורר הלין בדיון על כך שבדיון הקודם, שנערך לפני חודש, משרד הספורט התבקש לספק לוועדה נתוני תכנון מול ביצוע של פרויקט "פרחי ספורט" - התוכנית הממשלתית המתוקצבת ביותר בהיסטוריה של הספורט בישראל - והמידע טרם הגיע. בתחקיר שפרסם "ספורט הארץ" על הפרויקט בשבוע שעבר פורסם כי מתוך תקציב כולל של 371 מיליון שקלים לחמש שנים שהוקצב לו, חולקו בסופו רק 170 מיליון שקל בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ