הילדה היהודייה ממנהטן גרה בהולנד, ועוד תביא לישראל מדליה ברכיבה על סוסים

כשלראשה תסרוקת מעוטרת נוצות, עליה נדרשת עבודה של עשר שעות, דניאל גולדשטיין כובשת את עולם הרכיבה על סוסים. אחרי שחלמה כל חייה לייצג את ישראל ועשתה עלייה לשם כך, גולדשטיין נמצאת מרחק נגיעה מאולימפיאדת טוקיו ומאמינה: יש סיכוי למדליית זהב

איתמר קציר
איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל גולדשטיין ברכיבה. "אני צריכה להיות מסוגלת לרכוב על כל סוג סוס"
דניאל גולדשטיין ברכיבה. "אני צריכה להיות מסוגלת לרכוב על כל סוג סוס"צילום: Stefano Grasso / LGCT
איתמר קציר
איתמר קציר

דניאל גולדשטיין היא ספורטאית-כוכבת ישראלית. עם יכולות מרשימות ושיפור מתמיד ביכולת היא הגיעה להישגי שיא ישראליים, בראשם המקום השמיני באליפות העולם האחרונה. בשילוב מעטפת ספורטיבית ברמה הכי גבוהה שיש, טונות של כריזמה וגם נוצות שקלועות בשיערה, גולדשטיין הפכה להבטחה אולימפית עצומה. הסיבה היחידה שאתם כנראה לא מכירים אותה, זה שהיא רוכבת סוסים, שגדלה בארה"ב. היא עשתה עלייה כדי לייצג את ישראל, ובכלל חיה בהולנד.

"אפילו באמריקה לא מכירים אותי", משתפת גולדשטיין, 32, שנמצאת בימים אלה בארץ לפגישות עם הוועד האולימפי, כמה הרצאות, וגם כדי למדוד שמלת כלה לחתונתה שתיערך באיטליה בחודש מאי. "באירופה כל כך הרבה אנשים מכירים אותי. נכנסתי לחנות רנדומלית באירופה ושאלו אותי, 'את דניאל גולדשטיין? אני מכיר אותך מהרכיבה'. באמריקה אף אחד לא מכיר, וגם כאן. אבל אני לא עושה את זה בשביל להיות מפורסמת, אני עושה את זה כי אני אוהבת לרכוב על סוסים".

גולדשטיין גדלה במנהטן, ניו יורק, בבית ציוני מאוד - וגם תחרותי מאוד. אביה היה בזמנו המדורג ראשון בעולם בסקווש והיא עצמה החלה לשחק טניס בגיל צעיר. בהדרגה היא עברה להתמקד ברכיבה. "אהבתי סוסים ואהבתי חיות. היתה לי חברה מבית ספר ששאלה אותי אם אני רוצה לרכוב, ואמרתי 'בטח, אני אוהבת סוסים'. התאהבתי בזה, הייתי בת 8 בסך הכל. התחלתי לרכוב יותר ויותר, ביליתי את החטיבה ואת התיכון ברכיבה".

גולדשטיין בפעולה. "התאהבתי בזה, הייתי בת 8 בסך הכל"צילום: יפעת זוהר

בקולג' לקחה גולדשטיין הפסקה מהרכיבה. במשך שלוש שנים למדה באוניברסיטת דיוק והשלימה תואר ב"תפקוד ערים בתוך הכלכלה הבינלאומית", כחלק מתוכנית מיוחדת שאפשרה לעשרה תלמידים לבנות את התואר של עצמם. במקביל, גולדשטיין הוציאה רישיון טיסה, שבו היא עדיין משתמשת לעתים. "היה מאוד קשה לחזור", היא מספרת על הרגע שעלתה שוב על הסוס, "בראייה לאחור לא הייתי מפסיקה אף פעם. מיד אחרי שקיבלתי תואר חזרתי לספורט. רכבתי בארה"ב במשך כמה שנים וקיבלתי את האזרחות הישראלית שלי. עשיתי עלייה, הייתי פה למעט זמן, והייתי חייבת לחזור".

את העלייה, היא מספרת, עשתה במיוחד כדי לייצג את ישראל. "גדלתי במשפחה מאוד ציונית ובילינו פה הרבה זמן. בשבילי המטרה תמיד היתה לייצג את ישראל. הרבה אנשים שואלים אותי למה, אבל לקהילות יהודיות מחוץ לישראל יש חיבור חזק מאוד לארץ. אני חושבת שישראלים לא מבינים את זה לפעמים".

כעת גולדשטיין מכוונת לטוקיו 2020. לא רק במקצה היחידים - אליו יעפילו רק 15 רוכבים ורוכבות גם יחד, מפני שענף הרכיבה הוא היחיד שבו באופן גורף אין הפרדה מגדרית - אלא גם בתחרות הנבחרות. למעשה, זו הפעם הראשונה שישראל מעמידה נבחרת בת מספר רוכבים בענף קפיצות הראווה, שרובם ככולם לא מתגוררים בישראל. "יש לנו סיכוי אמיתי לזכות במדליה, אנחנו באמת מאמינים שיש לנו סיכוי למדליית זהב", גולדשטיין לא מהססת להצהיר, "בניסיון הראשון שלנו כנבחרת, באליפות העולם האחרונה, היינו ממש קרובים להעפיל - הגענו ממקום 0 בעולם ל-13, וזה מדהים. כדי לקבוע את הקריטריון צריך להגיע לפחות למקום השישי, אבל התוצאה שלנו היתה כל כך הרבה מעבר למה שדמיינו. הפוטנציאל עצום - אנחנו יודעים שביום טוב, אפשר לזכות".

לישראל יש עוד סיכוי לקבוע קריטריון כנבחרת: אם תסיים באחד משני המקומות הראשונים בבית ג' של טורניר המוקדמות האולימפי בקפיצות ראווה, באחד משלושת המקומות הראשונים באליפות אירופה או לזכות ב"גביע האומות" היוקרתי בברצלונה. עם הכנות נכונות, זאת לא משימה מופרכת. בדומה לענף ההתעמלות, רוכבים שנבחרתם תעפיל ויישלחו לאולימפיאדה, יזכו להתחרות על מדליה גם במקצים האישיים. בכל אופן, אם נבחרת ישראל לא תעפיל, גולדשטיין יכולה גם לסיים באחד משני המקומות הראשונים בדרוג האישי של בית ג' - משימה שהיא מאמינה שתעמוד בה אם תידרש לכך.

כיום מתגוררת גולדשטיין בכפר בהולנד עם ארוסה אלן וולדמן, סוחר ומגדל סוסים שמצא למספר רוכבים אולימפיים את הסוסים המנצחים שלהם. וולדמן מצא גם עבור זוגתו את הסוסה הטובה ביותר, שמה ליזי-מארי. גולדשטיין מספרת כי היא קמה כל יום בשבע, מתאמנת - יוגה, הגנה עצמית או אומנות לחימה - כשבמקביל גם הסוסים עולים להליכת בוקר על מעין הליכון. לאחר מכן היא רוכבת על 10-6 סוסים - על כל אחד בין 45 ל-50 דקות - ודואגת לאמן אותם ואת עצמה. הסוסים ממשיכים לרוטינת אימונים, כך שכל אחד מהם מתאמן לפחות שלוש או ארבע פעמים ביום. הם לא פחות אתלטים ממנה, היא אומרת, "זה מה שהרבה אנשים לא מבינים".

"עקביות ו-ורסטיליות הן תכונות קריטיות בשביל להתקדם בדרוג", אומרת גולדשטיין, המדורגת כיום במקום ה-44 בעולם, "צריך לשפר את החלקים החלשים של כל סוס, כמו כל אתלט. בבית אנחנו עושים הרבה אימונים ספציפיים שמותאמים לכל סוס בנפרד. אנחנו עובדים על שיפור העקביות שלהם, אבל עובדים גם איתי. אני צריכה להיות מסוגלת לרכוב על כל סוג סוס".

דניאל גולדשטיין לצד אחד הסוסים. "אנשים לא מבינים שהסוסים אתלטים בדיוק כמונו"צילום: יפעת זוהר

בכלל, החיבור עם החיות הוא מה שהופך את הספורט הזה לכל כך מיוחד עבורה. "אני לא חושבת שלשחקן טניס יש את הקשר הזה למחבט שלו. בטוח שהוא אוהב אחת יותר מאת האחרת, אבל זה לא אותו דבר כמו ליצור קשר מהסוג הזה. הסוסה הכי טובה שלי כרגע, היה לה רוכב אחר, שהיה אחד הטובים בעולם, אבל התוצאות שלה לא היו טובות כמו שיש לה איתי. לה ולי יש קשר חזק מאוד, אנחנו בוטחות אחת בשנייה. אני לא שמה אותה במקום שהיא לא יכולה להתמודד איתו, והיא מתאמצת מאוד חזק בשבילי כשאני עושה את הטעות. זה ספורט מאוד ייחודי".

ספורט ייחודי, נכון, וגם מאוד מסורתי. במיוחד בענייני הופעה ולבוש. בתוך הכללים הנוקשים גולדשטיין מתעקשת להתבלט בהופעתה וכך, בין היתר, הפכה לדמות מוכרת במיוחד בענף. "כולם כאן כל כך קשוחים לגבי מה שאת יכולה ללבוש והכל נורא מסורתי. אני מנסה לדחוף את הגבולות איפה שאני יכולה, להתבלט ולהוציא קצת מהאישיות שלי החוצה".

גולדשטיין והסוסה. "לה ולי יש קשר חזק מאוד, אנחנו בוטחות אחת בשנייה"צילום: יפעת זוהר

סימן ההיכר הבולט ביותר של גולדשטיין הוא הקונסטרוקציה רבת הנוצות שמחוברת לשיערה, שגורמת לה להיראות בזמן רכיבה כמו גיבורת-על. אותה, בכל אופן, העניין מצחיק מאוד. "הנוצות היו רעיון של אלן, אני אפילו לא יכולה לקחת עליהן קרדיט", היא מספרת, "בעבר היה לי שיער כחול ושיער סגול, כי אהבתי לעשות דברים שונים וכיפיים. הסתכלתי במחשב עם אלן, ראיתי מישהי עם נוצה אחת בשיער, ואמרתי, 'וואו, אני יכולה לשים נוצה בשיער'. אז הוא אמר לי – 'מה אם תעשי שכל השיער הוא נוצות?'. אלה נוצות בודדות שונות שאני קונה, ובמספרה מחברים לי את זה לשיער. לוקח בערך עשר שעות להכין את זה, יש פה יותר מאלף נוצות".

התחלתי כי חשבתי שזה כיף, אבל עכשיו אני עושה את זה כי אני אוהבת שאנשים רואים בזה סמל של אינדיבידואליות. זה נהדר שאנשים מקבלים השראה ממני להיות שונים, במיוחד בספורט שלנו. כולם לובשים אותו דבר, ועם הקסדה אי אפשר להבדיל. עכשיו אני מסוגלת להראות מעט מהאישיות שלי ועדיין להישאר בכללים. אני חושבת שזה כיף, ובכנות אני חושבת שהנוצות מאוד יפות".

מכאן, גולדשטיין והנוצות יטוסו להן לחופשת חגים בארה"ב, רגע לפני שהיא חוזרת להתחרות במלוא הקצב. תוך חודשיים היא כבר תיפגש בפסטיבל רכיבה עצום בפלורידה עם הנבחרת הישראלית, שתתחיל להתאמן לעבר המטרה הגדולה ביותר - אולימפיאדת טוקיו. מי יודע, אולי הפניקס תסחוף את הרכיבה הישראלית לגבהים חדשים.

כתבות מומלצות

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

מארק צוקרברג

בין פייסבוק למדינה, אני מעדיף לחיות במדינה ושיסגרו את פייסבוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"