איתמר קציר
איתמר קציר

נדיר לראות שתי אגדות כל כך גדולות משחקות זו מול זו על הכרטיס לגמר בטורניר הגדול מכולם. הערב (שישי), כל עולם הטניס נשא את עיניו להתמודדות הזו בין רוג'ר פדרר לרפאל נדאל, הקלאסיקו של עולם הטניס, חצי גמר בין שני השחקנים שרבים מחשיבים להכי טובים בהיסטוריה - היריבות הכי גדולה של הטניס.

מרגע שהתחיל הטורניר, כולם חיכו לראות אם זה אכן יקרה - האם הפנומן השווייצי והשור הספרדי יצליחו לשרוד את כל המהמורות שבדרך ויעלו לשחק זה מול זה בחצי גמר ווימבלדון. זה אכן קרה, ובהחלט היה שווה לחכות. אחרי שלוש שעות של משחק טניס אדיר, רוג׳ר פדרר הבלתי נגמר עלה בגיל 37 לגמר ווימבלדון מספר 12 בקריירה לאחר ניצחון ב-4 מערכות 6:7, 6:1, 3:6, 4:6.

זה היה משחק שונה לחלוטין מזה שהפגיש את השניים בחצי גמר הרולאן גארוס לפני קצת יותר מחודש. קודם כל, לשם שינוי, הפעם התנאים לקיום המשחק היו אופטימליים. שנית, היתרון שיש לפדרר על דשא לא משמעותי כמו זה שיש לנדאל על חימר. בחצי הגמר ההוא לא הרבה נתנו לפדרר סיכוי. הערב, הכל היה פתוח.

"רפא לא יכול להרשות לעצמו אפילו רגעים ספורים של חוסר ריכוז, והוא לא יכול להסתכן בכך שיהיה בפיגור באף שלב של המשחק", אמר מאמנו פרנסיסקו רויג לאתר ATP לקראת חצי הגמר, "כשפדרר עובר אותך, קשה מאוד לתפוס אותו". במערכה הראשונה נדאל באמת לא נתן ליריבו המיתולוגי לברוח לו, כמעט-כמעט עד הסוף. אלא שאז הריכוז התערער. הכמעט הזה היה כל מה שפדרר צריך - רק במצב של 3:3 בשובר השוויון ביצע השווייצי את הבריחה המיוחלת, רקד על המגרש, ועם 3:7 עלה ל-0:1 במערכות.

רוג'ר פדרר, היום. חוגג עלייה לגמר 12 בווימבלדוןצילום: CARL RECINE/רויטרס

במערכה השנייה, תכנית המשחק של הספרדי סוף סוף התחילה לעבוד - הוא כפה על פדרר משחק של נקודות ארוכות מקו הבסיס, הציל שתי נקודות שבירה במשחקון השלשי, וברביעי שבר על האפס. הפעם מי שאיבד ריכוז היה פדרר - הוא נשבר שוב והפסיד 6:1 במערכה, תוך שהוא מבצע 11 שגיאות בלתי מחויבות לעומת 2 בלבד של הספרדי. "רפא יכול לפגוע בכל אחד, על כל מגרש. הוא לא רק מומחה חימר", אמר יריבו לפני המשחק. המערכה השנייה הוכיחה את הנקודה הזאת.

רוג'ר פדרר. עוד קרב ענקים מול יריבו הנצחי, נדאלצילום: Alastair Grant/אי־פי

הבעיה של נדאל היתה שגם פדרר יודע לנצח בנקודות ארוכות. כשנדאל ניסה לחזור מפיגור שבירה בתחילת המערכה השלישית, פדרר מנע זאת ממנו כשניצח באותו משחקון נקודות של 23 ו-25 חבטות. בסוף, העניין במשחק הזה באמת היה הריכוז - כשלוקחים שני יריבים כל כך גדולים, עם ניסיון כל כך עשיר והיכרות כל כך עמוקה אחד עם המשחק של השני, היכולת להישאר בפוקוס היתה זו שעשתה את ההבדל. עד סוף המערכה הכף הזאת נטתה לכיוונו של פדרר, והוא עלה ליתרון 1:2.

גם במערכה הרביעית היה זה הספרדי שמצמץ ראשון - כדור ששיגר קצת מעבר לקו הבסיס נתן לפדרר את השבירה לה חיכה. כל שהיה צריך לעשות כדי לעלות לגמר זה לשמור על ההגשות שלו עד לסיום. נדאל עשה הכל כדי להפריע לו, במיוחד במשחקון העשירי האדיר, שבו פדרר הגיש למשח. במשחקון הזה הנבואה של רויג הגשימה את עצמה - מרגע שפדרר ברח, נדאל לא הצליח לתפוס אותו. הפנומן השוייצי מעפיל לגמר גראנד סלאם מספר 32 בקריירה. נדאל ימשיך לחפש את הגמר ה-28 שלו במקום אחר.

רפאל נדאל, היוםצילום: Mike Egerton/אי־פי

"אני מותש, זה היה כל כך קשה בסוף - רפא סיפק כמה חבטות מדהימות כדי להישאר במשחק", אמר פדרר לאחר הניצחון המתוק. "אני חושב שהמשחק שוחק ברמה מאוד גבוהה, הקהל היה מדהים, הקרב עם רפא תמיד מאוד מיוחד. היו רגעים שבהם הגשתי ממש טוב, והנקודות החשובות במשחק הלכו לכיוון שלי. היו כמה מאוד קשות ורצפים ארוכים… זה היה פשוט תענוג לשחק היום".

השניים האלה באמת מתחו אחד את השני לקצה, במיוחד בסיום. מי יודע עוד כמה פעמים נזכה לראות אותם נאבקים ככה, ראש בראש, על הבמה הגדולה מכולן. סביר מאוד שעל הדשא של ווימבלדון זה לא יקרה יותר - בכל זאת, בין הפעם הקודמת שהשניים נפגשו - במשחק הטניס הגדול בהיסטוריה, כנראה - לזו הנוכחית, הפרידו 11 שנים. הגיל שלהם, כמובן, לא הולך אחורה. לראות אותם משחקים אחד מול השני, ועוד כל כך טוב, זה תענוג שלא נזכה לו עוד הרבה.

בגמר מחכה לפדרר המדורג ראשון בעולם, והאלוף המכהן, נובאק ג'וקוביץ', לאחר שהסרבי גבר על רוברטו באוטיסטה-אגוט בחצי הגמר הראשון. "הוא שיחק מעולה נגד באוטיסטה-אגוט, הוא סיפק טורניר נפלא", החמיא לו פדרר. "הוא האלוף המכהן, והוא הראה למה השבוע. אני מקווה שאוכל לדחוף אותו לקצה ואני מקווה שאנצח אותו, אבל זה הולך להיות קשה - לא סתם הוא המדורג ראשון בעולם. אני מאוד מתרגש, לכל הפחות". ראשון ב-16:00, אל תרשו לעצמכם להחמיץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ