רק אחד מפדרר: רפאל נדאל ניצח את מדבדב וזכה באליפות ארצות הברית בתום גמר משוגע

רפאל נדאל כבר הוביל 0:2 במערכות, אך דניל מדבדב לא ויתר, חזר למשחק, וכמעט לקח מנדאל את התואר. בסופו של דבר, הניסיון עשה את שלו - נדאל ניצח 5:7, 3:6, 7:5, 6:4, 3:6, וזכה בתואר גראנד סלאם מספר 19 בקריירה, רק אחד פחות מיריבו הגדול

איתמר קציר
איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נדאל קורס על הרצפה, ברגע הזכייה
נדאל קורס על הרצפה, ברגע הזכייהצילום: AFP
איתמר קציר
איתמר קציר

את מה שעולם הטניס מספק לנו בשנים האחרונות, כבר אין מלים לתאר. הדרמות, הסיפורים, המשחקים הענקיים, הקרבות האפיים בין גדולי השחקנים אי פעם, שחולקים כולם במה אחת, בזמן אחד. גמר אליפות ארצות הברית הלילה היה עוד מנה מזוקקת של על הטוב הזה, מנה שנמתחה על פני כמעט חמש שעות של טניס עילאי, שבסיומה איש אחד בשם רפאל נדאל ניצח את דניל מדבדב, זכה בתואר הגראנד סלאם ה-19 במספר שלו. הפער מרוג׳ר פדרר עומד על גראנד סלאם אחד בלבד.

זה היה עוד גמר גראנד סלאם שייכנס לפנתיאון - השני בתוך פחות מחודשיים, אחרי הגמר הבלתי נשכח בווימבלדון. היה בו הכל מהכל - טניס מדהים, מהפכים, דרמות. מדבדב נראה ברגעים ארוכים כמי שיכול ואף עומד להמם את נדאל. הוא הצליח לעשות הלילה את מה שכמעט אף שחקן לא יכול - להלחיץ את נדאל, להוציא אותו מקצב, לגרום לידיים שלו לרעוד - אבל זה לא הספיק כדי לגבור עליו. נדאל מנצח 5:7, 3:6, 7:5, 6:4, 3:6, וזוכה באליפות ארצות הברית בפעם הרביעית בקריירה.

״הוא אחד האלופים הגדולים בהיסטוריה של הספורט שלנו. הוא פשוט מכונה, חיה על המגרש. האנרגיה שהוא מביא היא מדהימה״, אמר מדבדב לפני המשחק על יריבו בגמר. ״אני מודה לו על המחמאות״, השיב נדאל, ״זה יפה לשמוע דברים נחמדים מהקולגות שלך. אני מקווה באמת להיות כזה ביום ראשון. אצטרך את זה״. לקח לו קצת זמן למצוא את היכולות שמדבדב דיבר עליהן - חבטות כף היד לא עבדו כמו שצריך, ההגשות לא היו אפקטיביות, ונדאל היה הראשון להישבר, לפיגור 2:1.

אלא שנדאל, כמו נדאל, חוזר מכל בור. אם בחצי הגמר פיגר 4:0 בשובר השוויון של המערכה הראשונה מול מתיאו ברטיני לפני שזכה בה, אז מה זה בשבילו לחזור מפיגור שבירה? הוא השווה ל-2:2, ועל אף שעדיין לא הבריק בהמשך המערכה, סיפק מספיק נקודות גדולות כדי לשבור את מדבדב כשהרוסי מגיש כדי להישאר במערכה, להשלים 5:7, ולעלות ל-0:1 במערכות.

דניל מדבדב, הערבצילום: Robert Deutsch/רויטרס

מאמנו של נדאל, פרנסיס רויג, ניתח טרם המשחק עבור אתר ATP את מה שהפך את חניכו משחקן חימר מדופלם, לשחקן שמתמחה גם על משטחים קשים ומהירים הרבה יותר. ״יש לו הרבה יותר ביטחון בהגשה, והוא הצליח לשפר את מהירות ההגשה הראשונה והשנייה. זה מאפשר לו הרבה נקודות קלות״, ציין, ״הוא גם שיפר את המשחק שלו על כל המגרש, לא מפחד לעלות לרשת, ושיפר את חבטת גף היד שלו. היכן שפחד פעם להתקיף כדורים קצרים, כעת הוא רואה אותם כהזדמנות לסיים נקודה. כל האלמנטים האלה מייצרים רפא יותר שלם ובטוח. כעת לא כל נקודה חייבת להיות קרב התשה אפי״.

ככל שהמשחק התקדם, נדאל ״השלם״ התגלה - כמעט כל משחקון הגשה שלו היה יחסית קל, ההגשות שלו התחילו לעבוד נהדר, ומנגד מדבדב נאלץ לעבוד קשה במיוחד כדי לא להישבר. כשהוא בפיגור 3:2, הוא נכשל - נדאל, שקודם לכן פספס ארבע הזדמנויות שבירה, הצליח לעשות זאת ועלה ליתרון 2:4. מדבדב עשה כל מה שהוא יכול כדי לחזור, אבל נדאל לא השאיר לו סיכוי. אחרי כמעט שעתיים של משחק, הוא עלה ל-0:2 במערכות.

במערכה השלישית, סוף סוף, המשחק התעלה לרמה גבוהה באמת. נדאל פתח אותה ב״זון״ מטור, שבר את מדבדב ל-2:3, וכל מה שהיה צריך כדי לזכות בגמר היה לשמור על ההגשות שלו. אבל הוא לא הצליח לעשות זאת - משחקון שבו גם ביצע שגיאה כפולה בהגשה וגם החטיא הנחתה קלה במיוחד ליד הרשת עלה לו בשבירה, ומדבדב השווה את המערכה. השניים סיפקו ראלי מדהים אחרי ראלי מדהים, מעמידים את הקהל לסטנדינד-אוביישן יותר מפעם אחת, בזמן שהם עצמם לוקחים אוויר, עד כמה שהזמן מאפשר להם.

היה מרגש לשמוע את הקהל האמריקאי ברגעי ההכרעה של המערכה השלישית. אותו קהל ששרק בוז למדבדב בסיבוב השלישי והרביעי, אותו קהל שהרוסי הקניט בראיון על המגרש כשהודה בציניות ל״אנרגיה והוייב שנתתם נותנים לי הלילה״, קרא כעת את שמו בקולי קולות בין הנקודות במשחקון ההגשה האחרון שלו במשחק. כשהוא נישא על גבי האנרגיה הזאת - הפעם משלהבת, מחשמלת, וחיובית - הצליח לשבור את נדאל בעזרת טניס מזהיר ולצמק ל-2:1 במערכות.

מדבדב חווה עונת שיא, במיוחד בקיץ האחרון. עד לאליפות ארה"ב הוא הפסיד רק שני משחקים, הפעיל לשלושה גמרים - בוושינגטון, גביע רוג'רס, וסינסיניטי, כשבאחרון אף גבר על נובאק ג'וקוביץ' בחצי הגמר וזכה בתואר. בגביע רוג'רס, אגב, הובס 6:3, 6:0 על ידי רפאל נדאל. הלילה זו היתה אופרה אחרת.

במערכה הרביעית, כל המומנטום כבר היה לצידו. שני השחקנים אמנם שמרו על ההגשות שלהם, אבל מדבדב היה נראה חד יותר. כשהוא מוביל 4:5 ונדאל מגיש, הוא חזר מפיגור 40:15 ל-40:40. שני ווינרים רצופים מדהימים שלו נתנו לו 4:6, וניצחון במערכה. משחק שהיה נראה גמור באמצע המערכה השלישית, קיבל תפנית משוגעת ונשלח למערכה מכרעת.

נדאל. חזר מפיגור לניצחון שבירה לניצחון במערכה הראשונה צילום: Robert Deutsch/רויטרס

מדבדב נראה מצוין בפתיחתה, אבל במשחקון החמישי - שוב קיבל המשחק תפנית דרסטית. הרוסי כבר הוביל 0:40, אך נדאל טיפס לאיטו חזרה, ומשום מקום - השיג שבירה קריטית במיוחד. למדבדב, שגם קיבל טיפול רפואי במהלך המערכה, לא נותרו עוד כמעט כוחות. הוא נשבר שוב, ונדאל היה בדרך הבטוחה לזכייה במשחק, אבל מדבדב דחה את הקץ - כשנדאל מגיש למשחק הוא השיג נקודת שבירה, ואז השופט קבע שנדאל איחר את פרק הזמן המותר לו כדי להגיש - 25 שניות. משמעות הדבר היא שההגשה הראשונה נלקחת ממנו, והוא מתחיל ישר מהשנייה. נדאל טעה, הכדור הלך החוצה, ומדבדב השיג את השבירה וצימק. המשחק עוד לא נגמר.

מדבדב נלחם בשיניים, בציפורניים, בקצות השערות. הוא החזיק מעמד בהגשות שלו, ואיכשהו הצליח להשיג נקודת שבירה שתשווה את המשחק. אבל בפעם המי יודע כמה, נדאל התעלה על עצמו. הוא הציל את נקודת השבירה, והשיג נקודת אליפות. כשחבטת ההחזרה של מדבדב נחתה מעבר לקו, הוא פשוט קרס על הרצפה. זה היה הכי קשה שאפשר, ובגלל זה, כנראה, גם הכי מתוק. לשאלת השחקן הגדול בעולם, נוסף הלילה טיעון נוסף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ