איגוד השיט קבע שהניקוד של ספיצ'קוב לא ייפגע, השייטות מאיימות לתבוע

הוועדה המקצועית שקמה בעקבות פרשת הרומן בין קטי ספיצ'קוב למאמן נבחרת הגלישה, פייר לוקה קבעה שאין לפגוע בניקוד האולימפי של סגנית אלופת העולם. חברות הנבחרת שדרשו את את איפוס הניקוד נותרו בפער עצום בהתמודדות על הכרטיס ומאיימות בנקטית צעדים משפטיים

איתמר קציר
איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קטי ספיצ'קוב. הניקוד האולימפי שלה לא יפגע
קטי ספיצ'קוב. הניקוד האולימפי שלה לא יפגעצילום: פייר לוקט
איתמר קציר
איתמר קציר

איגוד השיט החליט היום (שני) לא לפגוע בניקוד האולימפי של קטי ספיצ'קוב בעקבות פרשת הרומן בין הגולשת הבכירה ומאמן הנבחרת פייר לוקה. האיגוד מינה וועדה מיוחדת, בראשות מנכ"לית האיגוד סמדר פינטקוב, כדי לבדוק את הפרשה. הוועדה קבעה כי "לא היתה העדפה מקצועית של הגולשת קטי ספיצ'קוב בשום שלב עד תום אליפות העולם בספטמבר 2019 בגארדה. הישגיה של הגולשת נובעים מיכולותיה הטובות יותר מאשר של חברותיה לנבחרת בתקופה זו של המבחנים האולימפיים בטוקיו". איגוד השיט קיבל את המלצותיה.

משמעות הדבר היא שהפער שספיצ'קוב פתחה על יתר חברותיה לנבחרת, שדרשו את איפוס הניקוד האולימפי בעקבות הרומן, נותר עצום. הדרך הריאלית היחידה שבה אחת הגולשות האחרות בנבחרת תוכל לעקוף את ספיצ'קוב, היא לזכות באליפות העולם בחודש פברואר. הורי הגולשות איימו לתבוע את איגוד השיט אם יחליט שלא לאפס את הניקוד האולימפי, כדרישתם.

"מהרגע שגילינו את אירוע ההתאהבות בלב הים, ולאחר שאימתנו את כל פרטיו, נקטנו בצעדים המתבקשים - הן בפיטוריו של המאמן, הן בהקמת ועדת הבדיקה, והן בניסיונות להחזיר את הבנות למסלול של אימונים והכנות", אמר יו"ר איגוד השיט גילי אמיר לאחר פרסום ההחלטות, "אני מקווה שהשכל הישר יגבר והבנות תשובנה מיד למסלול של אימונים ולא של בתי משפט ותקשורת".

קטי ספיצ'קוב ופייר לוקה. התאהבות בלב יםצילום: איגוד השייט

על פי הודעת האיגוד, הוועדה - בה היו חברים גם ראש היחידה לספורט הישגי דני אורן, שייטת העבר וחברת הוועד האולימפי עו"ד ורד בוסקילה, ועו"ד אייל יפה - שמעה לא פחות מ-16 עדים. בפני הוועדה העידו כל הגולשות בנבחרת, המאמן פייר לוקה - שכבר פוטר מתפקידו - המנהל המקצועי אלי צוקרמן ועדים נוספים. כל העדים, נמסר בהודעת האיגוד, "הדגישו שוב ושוב כי ספורט השיט והגלישה הינם ענף ספורט אישי, בו נמדד המתחרה ביכולותיו ובכישוריו".

אחת מההחלטות היותר משמעותיות של הוועדה נוגעת לתפקודו של צוקרמן. כזכור, הקלטות שפורסמו בחדשות 12 חשפו כי לוקה ביקש להתוודות על הרומן בפני שאר הגולשות עוד לפני אליפות העולם שנערכה בפסטמבר, אך צוקרמן ביקש ממנו שלא לעשות זאת. הוועדה המקצועית קבעה כי זו היתה "החלטה ניהולית-מקצועית" שנועדה "למנוע מתח ורכילות ועל מנת לאפשר לבנות להתרכז באליפות העולם. הוועדה סומכת ידיה ומגבה את יו"ר האיגוד והמנהל המקצועי בהחלטה זו".

נושא אחד שהוועדה לא הצליחה לגבש לגביו הסכמה הוא שיטת הניקוד האולימפי, ועל כן האיגוד בחר שלא לדון מחדש בשיטה בשלב זה. עוד ציינה הוועדה כי איגוד השיט חייב להפיק לקחים, "ולבצע מהלכים על מנת למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד".

השייטות והוריהן הגיבו בחומרה להודעת האיגוד: "המלצת הוועדה והחלטת איגוד השיט, שמות למרמס ופוגעות בצורה אנושה ברוח הספורט בכלל וברוח האולימפית בפרט. הוועדה והאיגוד בחרו להתעלם משורה ארוכה של עובדות שאינן במחלוקת, המלמדות על היחס המועדף והפסול שניתן לשייטת על ידי המאמן במהלך התקופה הממושכת בה ניהלו השניים מערכת יחסים פסולה, אותה בחרו להסתיר במכוון. בין היתר, הסתבר כי המאמן העביר לספיצ'קוב אימונים אישיים, תוך שהוא מותיר את השייטות האחרות להתאמן עם מאמנים מתחלפים ואף לבדן. הראיה, שבמהלך תקופת הרומן גדל משמעותית פער הניקוד בין ספיצ'קוב ובין השייטות האחרות. בניגוד לטענות האיגוד, האיגוד ידע על הרומן כבר חצי שנה".

השייטות טוענות כי על האיגוד היה להשעות את סגנית אלופת העולם מנבחרת השיט וטוענים כי התנהגותה מצדיקה זאת: "תהליך בחירת השייטת שתייצג את ישראל באולימפיאדת טוקיו, התנהל בצורה פסולה, לא שוויונית, לא הוגנת ולא שקופה. הדרך היחידה לנטרל את הפגיעה האנושה שנגרמה עקב התהליך הפגום, היא באמצעות השעייתה של ספיצ'קוב מנבחרת השיט. לא ראוי כי מי שהיתה שותפה פעילה למסכת הסתרה ורמייה והפיקה מכך תועלת מקצועית פסולה, תייצג את ישראל במשחקים האולימפיים. העובדה שאין בהחלטת איגוד השיט ולו מילת ביקורת אחת על ספורטאית שנהגה בצורה כזו, מלמדת כי המטרה סומנה והיתה ידועה מראש. כמו כן, הוועדה המליצה להפיק לקחים אך לא ננקט שום הליך בתום הגשת המסקנות לאיגוד. השייטות ימשיכו לפעול לשם הוצאת הצדק לאור במישורים המשפטיים והמקצועיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ