הגולשות טענו: ספיצ'קוב זכתה לאימונים אישיים ותנאי לינה מועדפים בשל הקשר הרומנטי

דוח איגוד השיט אודות הקשר הרומנטי בין סגנית אלופת העולם למאמנה פייר לוקה שופך אור על השתלשלות הקשר, והמעורבות של האיגוד בעניין. בין היתר, עולה כי לוקה חשף את רגשותיו בפני ספיצ'קוב, שחשבה על העניין כחודש לפני שהשיבה בחיוב. עוד עולה שהאיגוד ידע על הקשר לפני אליפות העולם - ובחר להסתיר אותו מהגולשות

איתמר קציר
איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קטי ספיצ'קוב
קטי ספיצ'קובצילום: פייר לוקט
איתמר קציר
איתמר קציר

איגוד השיט ידע על הקשר הרומנטי בין הגולשת קטי ספיצ'קוב למאמנה פייר לוקה עוד לפני אליפות העולם שבה זכתה הגולשת במדליית הכסף - אך העדיף להסתיר זאת מהגולשות. כך עולה מדוח הוועדה שפורסם היום (שלישי). הדוח, שמתבסס על עדויותיהן של ספיצ'קוב ושל יריבותיה לנבחרת, אנשי הצוות של האיגוד וגורמים נוספים, וכן התכתבויות ווטסאפ מכל הגורמים המעורבים, מגולל גם את השתלשלות מערכת היחסים בין השניים, ואת התנהלות האיגוד בנושא.

תחילת האירוע, לפי הדוח, התרחשה בפברואר 2019, כשנתיים לאחר שהחל לוקה לעבוד בנבחרת הנשים בגלישה. אז, לפי הדוח, התוודה המאמן בפני ספיצ'קוב, אחת מארבע הגולשות שאימן, על רגשותיו כלפיה. לפי הדוח, ספיצ'קוב "לקחה כחודש לחשיבה", ולבסוף נענתה בחיוב לגילוי הרגשות של לוקה. השניים החלו מאותו מועד במערכת יחסים רומנטית "בהסכמה מלאה של שני הצדדים הבוגרים", כנכתב בדוח. השניים החליטו לשמור על מערכת היחסים דיסקרטית, עד אחרי אליפות העולם בספטמבר 2019.

מצדו של לוקה, בעל המרות בקשר, היתה זו הפרה בוטה של הקוד האתי והתקנון למניעת הטרדות מיניות ויחסי מרות באיגוד, בכך שבחר לשמור על הקשר דיסקרטי, ולא דיווח על כך לממונים עליו. האיגוד, למעשה, גילה על הקשר רק בראשית ספטמבר, כשיו"ר האיגוד גילי אמיר עודכן על ידי בן משפחתו ועוזר מאמן נבחרת הגברים, שחף אמיר, כי "שמע מצד שלישי על שמועה שקיימת אפשרות לקשר רומנטי בין לוקט לספיצ'קוב". לדברי יו"ר האיגוד, המקור לשמועה היתה כנראה הגולשת נוי דריהן. אמיר הנחה את המנהל המקצועי באיגוד, אלי צוקרמן, לבדוק את הנושא מול דריהן.

נוי דריהן. ככל הנראה המקור לשמועהצילום: עמית שיסל

לפי הדוח, דריהן וצוקרמן נפגשו מיידית, אלא שהשניים חלוקים באשר לאופן שבו התנהלה השיחה: צוקרמן טען שדריהן לא איששה את הטענות ואף אמרה שאין לה בעיה בעבודה עם לוקה. אך הגולשת טוענת שאמרה לצוקרמן שהיא בטוחה שיש קשר רומנטי בין לוקה לספיצ'קוב, ואף אמרה כי צוקרמן ייעץ לה שלא להתלונן בהיעדר הוכחה מוחשית. "חששתי, לאור הדברים שאלי אמר, ולכן בחרתי לא להתלונן", אמרה בעדותה. כך או כך, השיחה בין דריהן לצוקרמן הביאה להחלטה באיגוד לפתוח את הנושא מול לוקה.

בפנייה הראשונית לוקה הכחיש כל קשר אינטימי עם ספיצ'קוב, אך למחרת יצר שוב קשר עם צוקרמן והתוודה. בשלב זה, החליט יו"ר האיגוד אמיר להשאיר את המידע חסוי עד סוף אליפות העולם, מתוך מחשבה שפרסום העניין "יגרום להלם ותדהמה בקרב הגולשים והגולשות ויגרום להתמקד ברכילות ולא בתחרות". אמיר וצוקרמן אף הורו ללוקה שלא לחשוף את הקשר בפני הגולשות, עד אחרי אליפות העולם. במקביל, צוקרמן נפגש עם ספיצ'קוב, שהבהירה לו שהקשר הדדי וחופשי לגמרי. רק כשלושה שבועות אחרי האליפות, ב-17 באוקטובר, החליטו הנהלת הוועד האולימפי בישראל והנהלת איגוד השיט להפסיק את עבודתו של לוקה, באופן מיידי.

ספיצ'קוב ולוקה. בסופו של דבר, לא הופחתו לה נקודות דרוגצילום: איגוד השייט

בדוח שפורסם אתמול נקבע גם כי הדירוג האולימפי של ספיצ'קוב לא ייפגע, מה שמבטיח כמעט בוודאות את השתתפותה במשחקים האולימפיים - וקובר כמעט לחלוטין את הסיכוי של המתחרות שלה, לרבות דריהן. המתחרות של ספיצ'קוב והוריהן טענו כי הקשר הרומנטי בין לוקה לסגנית אלופת העולם פגע בהן ובסיכוייהן להצליח. בעדותה סיפרה דריהן כי ספיצ'קוב קיבלה יחס מועדף לכאורה.

בין היתר, הסבירה דריהן כי "לא היתה הצדקה מדוע פייר לא בחר לבנות גם עבורי תכנית נפרדת, לאור העובדה שלא היה פער אמיתי ביני לבין קטי". לטענתה, אימונים הופסקו כשהציוד של ספיצ'קוב נשבר - אך לא במקרים של גולשות אחרות, זכתה לאימונים אישיים במקום אימונים קבוצתיים שהופסקו ואף למחנות אימונים אישיים בניגוד למתחרותיה, קיבלה תנאי לינה מועדפים במחנה אימונים בספרד, ועוד.

"לעולם לא אדע לאיזה הישגים הייתי מגיעה אילו המאמן היה מתייחס באופן שווה לכולנו", טענה גולשת נוספת, נגה גלר. "הקשר בין קטי לפייר השפיע לרעה על התוצאות שהושגו על ידי חברות הנבחרת. מאמן מאוהב הוא לא מאמן אובייקטיבי".

הוועדה שקלה את כל הטענות הללו, וקבעה לבסוף כי לא נמצאה העדפה או התייחסות יתר לספיצ'קוב על פני חברותיה לנבחרת, והחליטו בהתאם שלא לפגוע בדירוג האולימפי שלה. ובכל זאת, הסכימה הוועדה כי קיום הקשר הרומנטי בין המאמן לספיצ'קוב והסתרתו, פגעה בחברות הנבחרת האחרות, והפריעה להן באימונים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ