אין מונדיאל? הסוכנות למניעת סימום בספורט צפויה להחמיר ענישתה כלפי רוסיה

ועדה של הסוכנות הבינלאומית למניעת סימום בספורט ממליצה לפסול את השתתפותה של רוסיה מכל ענפי הספורט לארבע השנים הבאות בגין הפרה של חוקי מניעת הסימום. ההחלטה סופית תתקבל ב-9 בדצמבר

ספורט הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שחקני נבחרת רוסיה חוגגים. יהיו בקטאר?
שחקני נבחרת רוסיה חוגגים. יהיו בקטאר?צילום: EVGENIA NOVOZHENINA/רויטר
ספורט הארץ

ועדה של הסוכנות הבינלאומית למניעת סימום בספורט ממליצה לפסול את השתתפותה של רוסיה מכל ענפי הספורט לארבע השנים הבאות בגין הפרה של חוקי מניעת הסימום. משמעות ההחלטה היא שהשתתפותם של אתלטים רוסים לא תיאסר רק באולימפיאדה הקרובה, אלא גם מתחרויות גדולות נוספות.

ההמלצות הגיעו אחרי בדיקה של ועדה שמינתה הסוכנות הבינלאומית למניעת סימום בספורט שעוקבת אחרי פעילותה של רוסיה בשנים האחרונות ואת מידת מחויבותה לציות לחוקים הבינלאומיים. בין מסקנות הוועדה נכתב שרוסיה הטעתה בצורה מכוונת את הסוכנות ואף ניסתה לזייף את תוצאות הבדיקות של ספורטאים רוסים הנמצאות במאגרי המידע שלה. החלטה סופית תתקבל ב-9 בדצמבר בזמן שמטה הסוכנות ייפגש בצרפת, אך הוא צפוי להסכים עם המלצות הוועדה. רוסיה תוכל לערער לבית הדין לבוררות בספורט לאחר מכן.

אחרי שכבר נאסר על רוסיה להשתתף באולימפיאדת החורף האחרונה (למעט ענפי ספורט בהם התחרו יחידים ויכלו להתיר השתתפותם של מתמודדים ספציפיים) האיסור המוצע נרחב הרבה יותר.

אנז'ליקה סידורובה (במרכז) שזכתה בזהב באליפות העולם האחרונה באתלטיקה. התחרתה ללא דגל וסמלי מדינתהצילום: ALEKSANDRA SZMIGIEL/רויטר

מכיוון שמדובר בהפרה של קוד מניעת הסימום הבינלאומי ולא רק של האתלטיקה, מלבד פסילת ההשתפות באולימפיאדה הבאה בטוקיו, מדובר גם על פסילה מכל הגופים שחתומים על מניעת סימום בספורט, לרבות פיפ"א. מה שאומר שרוסיה עלולה להיפסל גם מהשתתפות במונדיאל 2022 שייערך בקטאר. בנוסף לכך, בתקופה זו ספורטאים רוסים ישתתפו בתחרויות כניטרליים ובמידה שיזכו במדליה, דגל רוסיה לא יונף ולא ינוגן המנון המדינה.

הדו"ח גם קורא לנקוט פעולות כלפי מנהלים ובכירים בספורט הרוסי כמו גם איסור לארח אירועי ספורט ואפילו את האפשרות להציע אירוח של אירועי ספורט בתקופת ההרחקה, גם כאלו שמעבר לתקופת הענישה. למרות הסנקציות הצפויות, לא מעט אתלטים וסוכנויות נגד סימום ברחבי העולם צפויים למחות נגד ההחלטה מכיוון שהיא עדיין "מלבינה" את השתתפותם של ספורטאים שייתכן שקיבלו חומרים האסורים לשימוש, כל זאת תחת הגבלת מדינת הייצוג בלבד.

תומאס באך, נשיא הוועד האולימפי, מתנגד לנקיטת החלטה גורפת והוא התבטא בנושא בשבוע שעבר: "העיקרון הוא שעלינו להעניש את האשמים בצורה הכי קשה שאפשר אך מי שזכאי חייב לקבל את הגנתנו".

תומאס באך. מתנגד לענישה גורפתצילום: Issei Kato/רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ