"היסטריה אנטי-רוסית. נבקש מפוטין להתערב": ברוסיה זועמים על ההשעייה

בכירים בממשל ובספורט הרוסי הגיבו בחריפות להחלטתה של הסוכנות הבינלאומית למניעת סימום להשעות את המדינה מכל ענפי הספורט. הנציגות הרוסית בארגון טוענת שההחלטה היתה מוטה ופוליטית וכי אין טעם בערעור, בעוד שר הספורט מאמין בסיכויי הצלחתו

ספורט הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורי גאנוס. מאמין שההחלטה היתה מוטה
יורי גאנוס. מאמין שההחלטה היתה מוטהצילום: Shamil Zhumatov/רויטרס
ספורט הארץ

ברוסיה זעמו היום (שני) על הודעתה של הסוכנות הבינלאומית למניעת סימום (וואד"א) בדבר השעייתה של רוסיה מכל ענפי הספורט לארבע שנים, לרבות מהאולימפיאדה ומגביע העולם, בגין ניסיונות זיוף וטיוח של בדיקות סמים השייכות לספורטאים רוסים. "זוהי היסטריה אנטי-רוסית", אמר ראש הסוכנות למניעת סימום ברוסיה (רוסאד"א), יורי גאנוס, שאמר כי למדינתנו לא עמד שום סיכוי להינצל מהעונש הידוע מראש.

בנוסף, אמר גאנוס כי לא נראה שיש טעם בערעור לבית הדין העליון לערעורים בספורט (קא"ס) על ההחלטה שמהווה "טרגדיה לספורטאים הנקיים". ראש הסוכנות הרוסי טען כי ההחלטה פוליטית ולכן הוא קורא לנשיא המדינה, ולדימיר פוטין, להתערב. בכירים רוסים אחרים אמרו שבעוד שישנם מקרים של ספורטאים רוסים שנתפסו תחת שימוש בסמים, רוסיה כמדינה לא נגועה בתופעה יותר ממדינות אחרות. אחרים אמרו שמדינות אחרות, יריבות לרוסיה, אחראיות לעונש שהוטל עליה.

ראש הממשלה דמיטרי מדבדב אמר שבעוד ש"בלתי אפשרי להכחיש" שהיו ספורטאים רוסים שהשתמשו בסמים, אלה כבר נתפסו ונענשו. גם מדבדב טען שהשלב הנוכחי הוא בבחינת "היסטריה אנטי-רוסית שכבר הפכה לעניין שגרתי". שר הספורט, פאבל קולובקוב, אמר שהעונש מוטה פוליטית, והוסיף כי רוסיה פעלה רבות כדי לנקות את שמה מול וואד"א. בניגוד לגאנוס, קולובקוב אמר כי דווקא יהיה זה צעד נכון לפנות לקא"ס, שכן סיכויי הצלחת הערעור גבוהים לדעתו.

ראש הממשלה דמיטרי מדבדב. לא מכחיש אבל טוען שההחלטה אנטי-רוסיתצילום: SPUTNIK/רויטרס

משמעות החלטתה של וואד"א היא שההמנון הרוסי לא יישמע והדגל לא יוצג באירועים ספורטיביים, אך אתלטים שיוכיחו כי אינם חלק מקנוניית הסימום הנרחבת בספורט הרוסי יוכלו להתחרות תחת דגל נייטרלי. כזכור, במשחקי החורף ב-2018 התחרו 168 אתלטים רוסים תחת דגל נייטרלי, וכך גם האתלטית דריה קלישינה, שהייתה האתלטית הרוסיה היחידה שהתחרתה במשחקי ריו 2016. באליפות העולם באתלטיקה שנערכה בקיץ האחרון בדוחא השתתפו עשרות אתלטים רוסים תחת דגל נייטרלי.

זהו שלב נוסף, החמור מכולם עד כה, במלחמתן של סוכנויות הספורט והמאבק בסימום הבינלאומיות ברוסיה, עקב חשיפת מערך הסימום הרוסי רחב ההיקף בשנים האחרונות. בנובמבר 2015 פרסמה וואד"א את דוח מקלארן, על שמו של החוקר הראשי, שבו האשימה את רוסאד"א בהסתרה מסיבית ושיטתית של סימום ספורטאים רוסים, מתן אזהרות לספורטאים על בדיקות סמים והסתרת מקרים של ספורטאים שנכשלו בבדיקות. עוד נטען כי היא גם אפשרה לספורטאים מושעים להשתתף בתחרויות לפני פקיעת תוקפו של האיסור. בהמשך פעלו גורמים מטעם המדינה להפליל את חושף השחיתות וציירו כסוחט ספורטאים וכן ניסו לשנות תוצאות דגימות תוך פריצה למאגר ממוחשב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ