למה רוסיה נענשת, מה ההשלכות על ספורטאיה ואיך כל זה ישפיע על לינוי אשרם?

העונש שספגו היום הרוסים מהסוכנות למניעת סימום בספורט הוא החמור ביותר שקיבלו מאז נחשפה רשת הסימום, אך עדיין יש המציירים אותו כקל - לאור העובדה שרוב הספורטאים הרוסים בכל זאת יורשו להתחרות כאינדיבידואלים ושביורו 2020 תוכל נבחרת הכדורגל להשתתף כרגיל. שאלות ותשובות על המשמעויות האמיתיות של ההחלטה

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המשלחת הרוסית בסוצ'י 2014
המשלחת הרוסית בסוצ'י 2014צילום: Mark Humphrey/אי־פי
אמיר ענבר
אמיר ענבר

מדוע רוסיה נענשת?

חלפו כבר חמש שנים מאז שסרטו התיעודי של האיו ספלט, "סימום סודי - איך רוסיה מייצרת את המנצחים שלה", שודר בערוץ הגרמני ARD וסיפק הצצה למתרחש מאחורי הקלעים בספורט הרוסי. מאז, העדויות והראיות בנוגע לסימום הספורטאים ברוסיה הלכו ונערמו. את המרשיעות מכולן סיפק גריגורי רודצ'נקוב, לשעבר מנהל מעבדת בדיקות החומרים האסורים במוסקבה, שברח לארצות הברית ב-2015. בין השאר, הוא סיפר כיצד הכין עבור הספורטאים קוקטיילים של סטרואידים שהשפעתם מהירה וכיצד הצליחו הרוסים לרמות במשחקי החורף בסוצ'י 2014 בכך שהחליפו שתן של ספורטאים מסוממים בשתן נקי. זאת, תוך מעורבות של אנשי ה-FSB, סוכנות הביטחון הפנימי, שמצאו דרך לפתוח את בקבוקוני הדגימות שאמורים להיות חתומים עד שייבדקו.

פרופ' ריצ'רד מקלארן מונה על ידי הסוכנות העולמית למניעת סימום בספורט (וואד"א) כדי לבחון את הטענות נגד הרוסים. הדו"חות שפרסם ב-2015 וב-2016 הציגו סימום שיטתי בספורט הרוסי, בהובלת ובמימון המדינה, במשך ארבע שנים ברוב ענפי החורף והקיץ. ב-2015 נשלל רישיונה של הסוכנות הרוסית למניעת סימום ספורט (רוסאד"א). ביוני 2016 הושעתה רוסיה מהתאחדות האתלטיקה הבינלאומית - דבר שתקף עד היום, כשאתלטים רוסים לוקחים חלק בתחרויות כעצמאים ולא כחלק מנבחרת רוסיה. דו"ח של הוועד האולימפי הבינלאומי העלה גם הוא ממצאים מרשיעים נגד רוסיה, והוביל להשעייתה ממשחקי החורף בפיונגצ'אנג 2018.

פוטין על רקע הטבעות האולימפיות. הרוסים מצאו דרך לרמות במשחקי החורף לפני חמש שניםצילום: Shamil Zhumatov/אי־פי

ב-2018 וואד"א החזירה לרוסאד"א את רישיונה חרף ביקורות על המהלך, בטענה שהסוכנות הרוסית "התקדמה משמעותית" בשנים שחלפו מאז השעייתה. במקביל, נדרשו הרוסים להעביר מהמעבדה במוסקבה מידע מהתקופה בין ינואר 2012 לאוגוסט 2015. מדו"ח שנכתב לאחרונה למען וואד"א ובחן את ההיענות של הרוסים, התברר כי הם המשיכו במניפולציות, מחקו 15,325 מסמכים וקבצים, העלימו הודעות ושינו נתונים שהיו יכולים לאשש חשדות לגבי ספורטאים מסוממים. מהדו"ח עלה גם כי הרוסים שתלו הודעות מזויפות בניסיון לפגוע באמינותו של רודצ'נקוב, חושף השחיתויות. בקיצור, הרוסים עדיין מרמים את העולם.

לפיכך, הושעתה כעת רוסיה לארבע שנים מכל אירועי הספורט הגדולים בהחלטה פה אחד של הוועד הפועל של וואד"א.

מה המשמעות האופרטיבית של ההחלטה?

רוסיה אינה רשאית להיות מיוצגת כמדינה באירועי ספורט גדולים, לרבות הצגת דגלה והשמעת ההמנון שלה. בארבע השנים הללו היא גם לא יכולה לארח או להתמודד על אירוח של אירועי ספורט גדולים שהחלטה לגביהם תיפול בתקופה הזו - לרבות המשחקים האולימפיים של 2032.

לינוי אשרם (מימין) לצד האחיות אברינה. מוקדם מדי לשמוחצילום: Franco Romano / NurPhoto

מהם "אירועי ספורט גדולים"?

שני האירועים הגדולים ביותר בתקופה הרלוונטית הם המשחקים האולימפיים בטוקיו 2020 וגביע העולם בכדורגל 2022. רוסיה לא תוכל להתחרות בהם על תקן של משלחת או נבחרת רוסית, עם כל הסממנים הרלוונטיים. עם זאת, העונש הנוגע לגביע העולם רלוונטי רק לטורניר הגמר - במוקדמות רוסיה תוכל להתחרות כרגיל, על תקן נבחרת רוסיה, עם הדגל וההמנון. נכון לעכשיו, הן בפיפ"א והן בוואד"א אינם יכולים לומר מהי משמעות ההרחקה לגבי הופעה רוסית בטורניר הגמר של גביע העולם, ואם הדבר יתאפשר במתכונת כזו או אחרת. בוואד"א הבהירו כי השלכות ההרחקה ישתנו מענף לענף, ושכל החלטה תהיה כפופה להסכמתם.

בנוסף, נבחרת רוסיה תוכל להתחרות כרגילה באליפות אירופה בכדורגל 2020 - אליה כבר עלתה - משום שאופ"א לא מוגדרת כמארגנת אירועים גדולים בכל הנוגע לענייני סימום בספורט, בהיותה ארגון האחראי ליבשת בלבד. לפיכך, סט. פטרבורג תארח משחקים בטורניר הזה וגם את גמר ליגת האלופות ב-2021, כמתוכנן.

מה המשמעות עבור ספורטאים רוסים?

לא רבה. הם אמנם לא יוכלו להתחרות תחת דגל ארצם או לשמוע את המנונה בראש פודיום או לפני משחק, אבל רק רוסיה עצמה מושעית - לא הספורטאים שלה. הם רשאים להתחרות באופן עצמאי - או באולימפיאדה כמשלחת עצמאית - כל עוד לא נקשרו לפרשות העבר בהן עסקה וואד"א. בזמן שעשרות ספורטאים רוסים, בעיקר אתלטים, הושעו בשנים האחרונות ואיבדו מדליות בגלל עבירות סימום, רוב ספורטאי ההווה מרוסיה לא נקשרו ישירות לפרשות הללו. לכן הם יורשו להתחרות.

דוגמה למה שיתרחש ניתנה במשחקי החורף בפיונגצ'אנג 2018. רוסיה אמנם היתה מושעית מהם כמדינה, אבל 168 מספורטאיה עדיין הורשו להתחרות כחלק ממשלחת עצמאית. בפיונגצ'אג השיטה עבדה דרך ועדת מומחים של הוועד, שבדקה פרטנית את הבקשות של רוסים להתחרות עצמאית על בסיס עמידת בתנאים (לרבות עמידה בחוקי הסימום). אז למי שכבר חוגג מדליית זהב של לינוי אשרם, מומלץ להמתין. רוב הסיכויים שיריבותיה העיקריות - האחיות דינה וארינה אברינה - בהחלט יתחרו במשחקי טוקיו.

ארטיום דזיובה מזניט. עדיין יוכל לייצג את רוסיה באליפות אירופהצילום: Dmitri Lovetsky/אי־פי

אז, האם מדובר בעונש חמור?

תלוי את מי שואלים. לכאורה, השעיית המדינה לארבע שנים מאירועי ספורט גדולים היא העונש החמור ביותר שספגה רוסיה מאז נחשפה הפרשה. עם זאת, יש המציירים את ההחלטה כמקלה מדי לנוכח העובדה שלא באמת מדובר בכל אירוע ספורט גדול - הרי יורו 2020 הוא מהגדולים בעולם - ושספורטאי רוסיה בכל מקרה יורשו ברובם לקחת חלק בכל תחרות. לתפישתם, נדרש עונש שירחיק גם את רוסיה וגם את ספורטאיה, ומכל תחרות, וכל דבר אחר הוא בעצם בלוף.

האם יש להשעיה השלכות שיכולות לפסול הישגי עבר של ספורטאי?

לא. אמנם ייתכן שגם בעתיד, כפי שקרה בשנים האחרונות, ייחשפו עוד ועוד ספורטאים רוסים שנעזרו בחומרים אסורים, אבל ההחלטה עצמה אינה מהווה הרשעה של אף ספורטאי אלא של המדינה עצמה ואי עמידתה בדרישות ובסיכומים.

האם רוסיה יכולה לערער?

לרוסאד"א יש 21 ימים לערער על העונש. במידה שתעשה זאת, יתקיים הדיון במוסדות לבוררות בספורט (קא"ס) בלוזאן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

משתזפים ביום שמשי בפראג. חשיפה לשמש קשורה לירידה בתחלואת לב וסוכרת

מתברר שחשיפה לשמש תורמת לנו בדרכים שלא היינו מעלים על הדעת

ביתו של אריה ברק בחיפה  
חיפה
בית
עיצוב פנים

"קניתי כאן דירה, ואז עוד אחת ועוד אחת - וחיברתי אותן לבית אחד"

רבקה מיכאלי. "שייגמר בבדיחה ונלך הלאה"

"יש בי איזו חולשה לשוויון ולצדק. אני לא מקבלת את זה שעניי עירך קודמים"

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל: המחזמר". קאלט ישראלי

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל" היא מופע הקאלט הביזארי של הרגע

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?