בלוג האיגרוף |

זה היה טבח קצר ויעיל של מי שיש לו הכל: כריזמה, חוצפה, וכישרון עד למאדים

תיאופימו לופז בן ה-22 זכה בחגורה הראשונה שלו, במשקל קל, מבלי שיידרש להפעיל הרבה ממה שהוא יודע. והוא יודע הרבה. המאמן שלו - אביו שמעולם לא התאגרף או אימן - כבר מתגרה בטוב בעולם וטוען שהוא משקשק ובורח עד אוקראינה. בקרוב נדע אם הוא צודק

גיל ססובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תיאופימו לופז. בדרך להיות אגדת איגרוף
תיאופימו לופז. בדרך להיות אגדת איגרוףצילום: AFP
גיל ססובר

תרשמו את השם, כי ייתכן שאלוף עולם גדול, להרבה שנים, לקח את החגורה הראשונה שלו, אחת מני רבות לבוא. תיאופימו לופז עשה זאת בדיוק כמו שהוא היה צריך לעשות - בסטייל, בנוקאאוט אדיר, מגבה את הפה הגדול של האבא שלו, במכה של האגרוף, במדיסון סקוור גארדן. ייתכן מאוד, כי אגדה נולדה אל מול עינינו - כזו שהספורט והאוהדים צריכים; כזו שעושה רעש ויוצאת בהצהרות; שנותנת הצגה (כמעט) בכל פעם מחדש, מלהיטה את הלבבות.

לופז ניצב הלילה (בין שבת לראשון), בן 22, בקרב ה-15 שלו בלבד, מול ריצ'רד קומיי הגנאי, פעמיים אלוף העולם במשקל קל. אבל המדיסון סקוור גארדן, בו לופז נלחם כבר חמש פעמים בעבר, נראה היה ערוך כמו לחגיגת יומולדת לבן העיר המגיע דווקא מברוקלין. לופז עלה כמו ילד המחכה לכבות את הנרות בעוגה. זו הייתה ההצגה שלו, למרות שהוא הצעיר, הטוען לכתר ולא האלוף, והוא נכנס למבחן לא פשוט, מול קומיי המנוסה ומבוגר ממנו בעשור, עם ימין לא רעה בכלל למשקל שלו.

שמאל קצרה ואופיינית דפקה על סנטרו של הגנאי עם תחילת הסיבוב השני. הרגליים שלו נעלמו באותו הרגע. כל העולם ידע שבזה זה נגמר. הוא עוד עמד, אבל מתחת לגוף לא היה כלום מלבד רגליים של ברווז. לופז שלח ימין ישרה אחריה, ששלחה את קומיי לחפש אבנים על הרצפה. קומיי עוד הספיק לקום, מתנדנד, נשען על החבלים, מנסה להבין איפה הוא נמצא, אבל הוא בחר שלא להניף דגל. אלא שעל השעון נשארו הרבה שניות, יותר מידי שניות.

תיאופימו לופז (משמאל). כמו ילד שמחכה לכבות את הנרות על עוגת יום ההולדת שלוצילום: Michael Owens/אי־פי

ליתר דיוק, נשארו שתי דקות ושבע עשרה שניות. השופט אישר לקומיי להמשיך וללופז, לצאת לבליץ האחרון. הוא שם את הגנאי בפינה והתחיל להכות ללא רחמים. השופט נתן לקומיי אולי יותר ממה שהיה צריך, בכל זאת מדובר באלוף עולם פעמיים, אולם לא היה הרבה טעם. הוא עמד כמו שק איגרוף, חוטף עוד ועוד חבטות, ממי שהיה פעמיים "פרוספקט" השנה בעולם. זה היה צפוי, סגנונו של קומיי תפור למידותיו של לופז. הוא לא גאון הגנה והוא בא להילחם, מה שמשאיר אותו חשוף, גם מול מתאגרפים רעים בהרבה מתיאופימו.

השופט נופף סוף סוף בידיו והצהיר על תחילת החגיגות. לא הייתה פה דרמה, לא טרגדיה ולא קתרזיס. זה היה טבח קצר ויעיל של מי שיש לו הכל - כריזמה, חוצפה, אומץ וכישרון מפה עד למאדים. יש לו בארסנל את הכלים כולם, אבל רק לעתים נדירות הוא מתבקש לשלוף יותר מאחד. אולי זו הבעיה שלו - יש לו אגרוף טבעי כמו לגדולים ביותר, רוב אלו שאוחזים באחד שכזה, שיודע לחסל יריבים וקרבות בכל שניה ומכל מקום, לא טורחים לרכוש לעצמם עוד ועוד כלים. אבל לופז הוא תלמיד טבעי של המשחק, הוא פשוט נהנה ללמוד ועושה זאת בקלות.

אביו, סוחר סמים בעברו, ואחד שראה את אביו מת בגיל צעיר ומיד אחר כך את אימו מתאבדת, שם את יהבו כולו על הילד המוכשר מברוקלין. תיאופימו כמובן גם קרוי על שמו, זה סניור וזה ג'וניור, שלא נתבלבל חס ושלום. זה מקרה נדיר אגב, שהמאמן לא היה אלוף עולם, לא מתאגרף חובב, כלום. הוא ראה בטלוויזיה ועל המחשב מה עושים מאמנים אחרים, ואיכשהו זה עובד. "טופ ראנק" - בראשות בוב ארום האגדי - המנהלים של לופז (ושל לומצ'נקו אליו נגיע עוד רגע), לא היו מבסוטים כמובן מהסידור הזה. לאחר שהאב סירב לוותר על תפקידו, הם הוסיפו לפני הקרב את ג'ואי גמצ'ו לצוות האימון. המאמן הטרי אהב, איך לא, את מה שהוא ראה.

משלל ה"ילדים" שכבר עונדים לגופם חגורה ומועמדים להיכנס לרשימת הטובים בעולם - דווין הייני ושקור סטיבנסון הם הבולטים מביניהם - לופז הוא אולי המפחיד ביותר, ולו בגלל מה שיש לו מתחת לכפפה. בגיל כזה הוא אוחז בפחד אלוהים ביד ימין ובמגל שמאל. יחד עם שאר הארסנל שלו, קשה לראות אותו מפסיד.

דווקא בקרב הקודם מול נקטני, יפני גבוה מאוד ובלתי מנוצח, לופז נראה פגיע. היו שאמרו שזה בגלל הדרמה שאפפה את חתונתו, שנראתה יותר כיום לווייתו של מי שאין לו קרובים או משפחה - אמו ואחיותיו לא הגיעו כלל. האב עמד שם כמו דביל, למרות שהתנגד פומבית לברית הקדושה - אבל אולי היה זה הקרב זה שהכין טוב מכל את תיאופימו לקרב על החגורה.

הלילה הוא נצץ. הוא נהנה, הוא היה כמו ילד בחנות גלידה. אין הרבה מה להגיד על הקרב הזה, חוץ משהכוכב אולי הכי גדול של האיגרוף לשנים הבאות, עשה בדיוק מה שהוא צריך לעשות, וזה לא תמיד פשוט. הוא הצית את הדמיון על הבמה הכי גדולה.

תיאופימו לופז (מימין) חובט בריצ'רד קומיי, הלילה במדיסון סקוור גארדןצילום: AFP

אלא שמעבר לפינה יש ספור אחר לגמרי. וסילי לומצ'נקו, שבעיני רבים הוא המתאגרף הטוב בעולם, ומחזיק בשלוש החגורות האחרות במשקל קל. זה היה ברור שהמנצח בין קומיי ולופז, יזכה לאפשרות לאחד את כול החגורות. להיות האנדיספיוטיד - האלוף הבלתי מעורער. לופז סניור, צועק מעל כל במה כאחוז אמוק, שלומה מפחד, שהוא כבר הפסיד, שהוא משקשקש ובורח עד לאוקראינה הקרה אם צריך, שהבן שלו הוא הדבר האמיתי - האלוף.

זה יהיה קרב אדיר - לומה הוא לא קומיי. מי שנחשב אולי למתאגרף הטכני הטוב בכל הזמנים -כך אומר בוב ארום, מי שהיה מנהלו של עלי בשיאו בן היתר) - לא מפחד ולא משקשק. הוא צפה בקרב הזה, הוא צפה בכולם והוא יודע מה עומד מולו. הוא ואביו אנטולי, אולי גדול המאמנים כיום, כבר שוברים את הראש מה עושים עם המשוואה הקשוחה הזאת. לופז כאמור לא פשוט, הוא טכני והוא חזק בטירוף למשקל שלו, בצורה כמעט לא טבעית. זה רק עניין של זמן עד שהוא יעלה משקל, הוא לא יישאר עוד הרבה במשקל הקל. אבל לומה רגיל להיכנס לזירה מול אנשים גדולים וחזקים ממנו, לשאוב להם את האוויר ולהכניס למזרק. זה מה שהוא עושה - הוא כבר מזמן לא נלחם במשקל הטבעי שלו, שם פרשו מולו כולם, לא חיכו בכלל לנוקאאוט או לצלצול הגואל. פשוט הפסיקו.

זה לא רחוק. בקרוב יהיה לנו אלוף מאוחד במשקל הקל. הקרב יהיה במדיסון סקוור גארדן, גם זה כמעט בטוח. זה יהיה כבר מבחן בגרות - לא יומולדת, לא בלונים ולא גלידה. אז נראה אם לופז כבר גבר או שזרקו אותו בטרם עת אל גוב האריות, אל לועו של וסילי לומצ'נקו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"