ספורט הארץ

אחרי הג'ודוקא סעיד מולאי, ספורטאית אולימפית נוספת ברחה מאיראן לאירופה. קימיה עליזאדה, לוחמת טקוואנדו שזכתה במדליית הארד באולימפיאדת ריו 2016, האישה היחידה לעשות זאת במדינתה, העלתה פוסט בחשבון האינסטגרם האישי שלה בו בישרה ונימקה את הצעד שביצעה.

"במה נתחיל? בשלום, להתראות או תנחומיי?" כתבה בפוסט שהעלתה ביום שבת הספורטאית בת ה-21, "שלום לאנשים המדוכאים באיראן, להתראות לאנשים האצילים של איראן, תנחומיי לאנשים החמים של איראן. כמה אתם יודעים עליי? רק מה שראיתם בתחרויות, בטלוויזיה, בנוכחותם של אנשי המשטר".

"עכשיו אחשוף בחופשיות את זהותי שצונזרה... אינני עוד קימיה עליזאדה או עושת ההיסטוריה או גיבורה ואיני נושאת דגל. אני אחת ממיליוני נשים מדוכאות באיראן... כל משפט שציוו עליי לומר, אמרתי. כשהם ראו לנכון, הם פגעו בי. הם הניחו מדליות על כיסוי החובה לנשים. לא היה לי אכפת. לאף אחד מאיתנו לא היה מכיוון שהיינו (הספורטאים, ס"ה) כלי משחק. מדליות המתכת בהן זכיתי חשובות להם כדי לעשות הון פוליטי ולהתגאות בעצמם, אך בו בזמן אמרו לי: 'היי צנועה. מעלתה של אשה בכך שאינה מותחת את רגליה'. התעוררתי הבוקר, רגליי הסתחררו ללא שליטה כמו מאוורר. איך הם רוצים שאחיה כמו דחליל?..."

הספורטאית המשיכה וכינתה את אנשי המשטר "פטריארכלים", "אנטישמיים" והסבירה את החלטה לעזוב: "אני רק רוצה לעסוק בטקוואנדו, לחיות בבטחה חיים שמחים ובריאים. אנשי איראן, איני רוצה לצעוד במסלול של שחיתות ושקרים. אף אחד לא הזמין אותי להגיע לאירופה אלא שהייתי מוכנה לסבול מגעגועים הביתה כדי לא להיות חלק מצביעות, שקרים, חוסר צדק וחנופה. ההחלטה היתה קשה לי יותר מאשר לזכות במדליה אולימפית, אך אשאר ילדתה של איראן איפה שלא אהיה. אני שולחת לכם חיזוק מכאן ומקווה שתבינו את המסלול בו בחרתי לצעוד".

עליזאדה עם המדליה באיראן. "אמרתי את המשפטים ששמו בפי"צילום: AFP

בחירתה של עליזאדה דומה לצעד בו נקט סעיד מולאי, הג'ודוקא שאוים באליפות העולם האחרונה בג'ודו שלא יתחרה נגד שגיא מוקי הישראלי. האיראני ברח לאירופה וכעבור מספר שבועות עבר לייצג את מונגוליה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ