לחסום שור: דומיניק תים הדיח את רפאל נדאל ברבע הגמר באוסטרליה

המדורג ראשון בעולם הודח כבר ברבע הגמר אחרי שהפסיד בשלושה שוברי שיוויון. תים הוביל 0:2, נדאל צימק ונראה היה שחוזר אבל ניצחון של האוסטרי במערכה הרביעית קבע 6:7, 6:7, 6:4, 6:7

איתמר קציר
איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רפאל נדאל במשחק רבע הגמר. היום
רפאל נדאל במשחק רבע הגמר. היוםצילום: AFP
איתמר קציר
איתמר קציר

רפאל נדאל ידע שהוא יכול לפתוח את העשור עם הישג מדהים - השתוות לרוג׳ר פדרר ברשימת שיאני הגראנד סלאם בכל הזמנים, 20 עגול. בשביל לשמור על החלום בחיים, המדורג ראשון בעולם היה צריך לעבור היום (רביעי) ברבע הגמר את דומיניק תים, אותו ניצח פעמיים ברציפות בגמר הרולאן גארוס, ב-2018 וב-2019. אבל תים, שעד הטורניר הנוכחי לא הצליח לבוא לידי ביטוי באף טורניר מייג׳ור שאינו הרולאן גארוס, נקם בו על ההפסדים ההם - הוא ניצח את נדאל 6:7, 6:7, 6:4, 6:7 אחרי יותר מארבע שעות של טניס, ושלח את המדורג ראשון בעולם לארוז את החפצים שלו מוקדם מן הצפוי. ה-20 יחכה, לפחות עד לרולאן גארוס.

נדאל הגיע למפגש אחרי פתיחה מצוינת לטורניר. תים, מנגד, כנראה עשה הרבה שיעורי בית מאז ההפסדים ברולאן גארוס - פעמיים הוא נקלע לפיגור שבירה מול המדורג ראשון בעולם ברבע גמר אליפות אוסטרליה, אבל פעמיים החזיק מעמד, שבר חזרה, וניצח בשוברי שוויון בהם היה פשוט רמה אחת מעל הספרדי, מה שהעלה אותו ליתרון 0:2 מבטיח במערכות.

זה היה משחק לפנתיאון בין שני שחקני חימר מדופלמים, שיודעים איך להתאים את סגנון המשחק שלהם למשטח הקשה באוסטרליה. טחינות מהקו האחורי, נקודות ארוכות בזו אחר זו, ווינרים שמיוצרים משום דבר, מערכות בלתי נגמרות. מומחה החימר מספר אחת בעולם, שמחזיק בחמישה תארי גראנד סלאם על משטחים קשים, לא הצליח לעבור דומיניק תים, שלו תהיה זו הפעם הראשונה בחצי גמר גראנד סלאם שאינו משוחק על חימר. ״אני יודע שאצטרך להיות במיטבי כדי שיהיו לי את ההזדמנויות שלי״, אמר נדאל לפני המשחק. במשך כמה רגעים קריטיים במהלך המשחק, הוא לא היה.

דומיניק תים בסיום הניצחון על נדאל, היוםצילום: Andy Wong/אי־פי

תים, המדורג חמישי בעולם, נשבר על האפס במשחקון הגשות רע וירד לפיגור 5:3 במערכה הראשונה. כל שנדאל היה צריך לעשות זה להגיש ולזכות במערכה, אבל תים לא הניף דגל לבן - בתום משחקון קשה הצליח לשבור חזרה את נדאל, להשוות, ולגרור את המערכה לשובר שוויון. בו כבר ניצח 3:7.

נדאל פתח טוב בהרבה את המערכה השנייה - כמעט כל משחקון הגשה של תים הלך קשה, בעוד נדאל טייל עם ההגשות שלו. הוא שבר ל-2:3 אחרי עוד משחקון הגשה רע של תים שבו ביצע פעמיים שגיאה כפולה ונשבר על האפס, והפעם הצליח גם לשמור על ההגשות. עד למשחקון השמיני - הפעם היה זה נדאל הלחוץ - שגם רב עם השופטת אחרי שנתנה לו אזהרה על כך שעבר את הזמן המותר בין הגשה להגשה - שסיפק משחקון הגשה מזעזע. שגיאה כפולה שלו נתנה לתים את המשחקון במתנה. גם הפעם שני השחקנים לא הצליחו לשבור עד שובר השוויון, ושוב היה זה תים שניצח.

במערכה השלישית נדאל הבין שזה עכשיו או לעולם לא. השחקן שאף פעם לא מוותר שיחק טניס מצוין, וגם עלה על פטנט - הוא ישבור את תים רק כשכבר אין לו הזדמנויות לשבור חזרה. כשהוא ביתרון 4:5 הצליח נדאל להשיג את השבירה המיוחלת, סגר 4:6 במערכה, ושיחרר שאגה אדירה שהרעידה את הארנה. תים הוביל 1:2 במערכות, אבל המומנטום היה אצל נדאל.

נדאל מברך את תים על ההעפלה לחצי הגמר, היוםצילום: Andy Wong/אי־פי

הוא לא נשאר שם הרבה זמן. נדאל קיבל הזדמנות מצוינת לשבור את תים כבר בהזדמנות הראשונה שלו במערכה הרביעית, אבל לא הצליח לנצל יתרון 15:40 ובסה״כ שלוש הזדמנויות שבירה לאורך המשחקון כדי לעלות ליתרון חשוב. תים השווה ל-1:1, ואז סיפק משחקון אדיר כדי לשבור את נדאל ברגע קריטי, ולעלות ליתרון 1:2 במערכה הרביעית. הוא הצליח לשמור על ההגשות שלו, והגיש למשחק. ואז, נדאל הוכיח בפעם המי יודע כמה, שאותו אסור להספיד. הוא חפר הכי עמוק שיש כדי להוציא מתים את השבירה - והצליח. תים שיגר כדור אלכסוני מעט ארוך מדי, ונדאל השווה ל-5:5. שני השחקנים שמרו שוב על ההגשות שלהם, ונכנסו לשובר שוויון.

הלחץ האטומי ניכר על משחקם של שני השחקנים - שניהם טעו יותר מדי בפתח שובר השוויון - קודם נדאל, ואז תים, ואז שוב נדאל. כשהוא מוביל 2:4, נדאל הצליח לגרום לתים למעוד, אבל האוסטרי לא נפל, נלחם על הנקודה, וגרר עוד שגיאה בלתי מחויבת של נדאל. נדאל שמר על שתי ההגשות שלו, והכדור עבר לתים. הגשה ראשונה מעולה שלו גרמה לנדאל להטיח הכדור ברשת, ונתנה לו שתי נקודות משחק. אלא שבמקום לסגור עניין עם ווינר - חבטת כף היד של תים בנקודה הבאה הוטחה ברשת. היה נראה שנדאל משתלט על המשחק, אבל כשהוא מגיש תים ייצר ווינר אלכסוני מהסרטים, ושוב הגיש כדי לזכות במשחק. הפעם הוא עשה זאת - הכדור של נדאל פגע ברשת, ותים הניף את הידיים לשמיים. 6:8 בשובר השוויון, 1:3 במערכות, ומשחק מרתק מול סשה זברב בחצי הגמר ביום שישי.

"הייתי בפיגור שבירה בשתי המערכות הראשונות", סיפר תים בסיום, "במערכה הראשונה היה לי מזל לשבור מיד חזרה ל-5:4 כי הוא הגיש למשחק, במערכה השנייה קרה אותו דבר כמעט. בשובר השוויון שיחקתי טוב מאוד אני חושב. כל המשחק היה ברמה מאוד גבוהה לדעתי, כי שנינו בכושר מעולה. היה לנו כבר את המשחק האפי בניו יורק לפני שנתיים, וגם היום. היה לי הרבה מזל, הרשת היתה תמיד בצד שלי. הוא אחד הגדלים בכל הזמנים, אגדה שיש לספורט הזה, אז אתה צריך מזל כדי לנצח אותו".

דומיניק תים ברבע הגמר, היום. "יש שדים שיושבים לך בראש"צילום: Dita Alangkara/אי־פי

"רק רציתי להישאר במשחק, ואז אני השגתי את השבירה", הסביר תים, "זו היתה סיטואציה מיוחדת עבורי, להגיש למשחק נגד רפא ברבע הגמר, סיטואציה קשה מנטלית בשבילי, אבל הצלחתי לסובב את ההגה שוב בשובר השוויון."

תים התייחס גם להפסדים הקודמים שלו לנדאל ברגעי ההכרעה. "יש שדים בראש, כמו שרוג׳ר אמר. זה נכון - לכולם יש את זה", הוא אמר, "זה גרם למהר יותר מדי, לשנות את הטקטיקה מכל המשחק - וזו טעות. קשה מאוד לנהל את זה ב-5:5 מול רפא, המשחק מתחיל שוב מאפס. אבל זה טניס, צריך להתמודד עם הסיטואציה בכל משחק".

דומיניק תים בסיום הניצחון על נדאל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ