גמר אליפות אוסטרליה: נובאק ג'וקוביץ' זכה בגראנד סלאם ה-17 בקריירה

נובאק ג'וקוביץ' כבר היה בפיגור 2:1 במערכות מול דומיניק תים אך חזר למשחק בדרך לניצחון 4:6, 6:4, 6:2, 3:6, 4:6 וזכייה שמינית בטורניר

איתמר קציר
איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'וקוביץ' והגביע. "האיצטדיון האהוב עליי בכל העולם"
ג'וקוביץ' והגביע. "האיצטדיון האהוב עליי בכל העולם"צילום: ISSEI KATO/רויטרס
איתמר קציר
איתמר קציר

ברגעים מסוימים נראה היה שדומיניק תים עומד לעשות את זה. שהוא יהיה השחקן הראשון מאז 2017 שאיננו נובאק ג'וקוביץ', רפאל נדאל, או רוג'ר פדרר, שזוכה בגראנד סלאם. שהוא יהיה השחקן הראשון מאז מארין צ'יליץ' באליפות ארה"ב ב-2014 שזוכה בגראנד סלאם הראשון שלו - אחרי 20 גראנד סלאמים רצופים בהם זכו שחקנים שכבר זכו בתואר בעבר. אבל נובאק ג'וקוביץ' הוכיח היום (ראשון) שעדיין יש לו מרכיב אחד שחזק אצלו יותר מאשר אצל תים, כנראה יותא מאצל כל שחקן אחר - ווינריות. המדורג שני בעולם, שמעולם עד כה לא הפסיד בגמר אליפות אוסטרליה, עשה זאת שוב - הוא זכה בפעם השנייה ברציפות והשמינית בקריירה בגראנד סלאם האוסטרלי, אחרי ארבע שעות ו- 4:6, 6:4, 6:2, 3:6, 4:6 על דומיניק תים. הסרבי זוכה בתואר גראנד סלאם 17 בקריירה, שניים פחות מנדאל, שלושה פחות מפדרר. בקצב הזה, הוא ידביק אותם במהרה.

המאזן של תים מול ג'וקוביץ', לפני המשחק היום, הוא 6:4 די מרשים, אבל אם למישהו היה ספק - המערכה הראשונה הוכיחה שהפעם הוא היה לחוץ במיוחד. הוא נשבר כבר במשחקון ההגשות הראשון שלו אחרי שהוביל 15:40, והסתבך עם ההגשות בכל משחקון מול המחזיר הטוב בעולם. לאורך המערכה, ג'וקוביץ' ניצח 23 נקודות על ההגשות של תים, מתוכן 20 על ההגשה השנייה מתוך 23 הגשות של תים. מנגד, האוסטרי זכה רק בשמונה נקודות על ההגשות של יריבו. ג'וקוביץ' כבר כמעט עלה ליתרון 1:5 ושתי שבירות, אבל תים יצא מהבור, ושבר את ג'וקוביץ' מיד לאחר מכן. נראה היה שהוא בדרך חזרה למסלול, אבל דווקא כשהוא מגיש כדי להישאר במערכה, הלחץ השתלט עליו שוב - אחרי יותר מחמש דקות בתוך המשחקון, הוא ביצע שגיאה כפולה בהגשה והעלה את יריבו ליתרון מערכה בגמר.

ג'וקוביץ' ותים. "הלילה לא היה הלילה שלך, אבל אתה תזכה בגראנד סלאמים אחרים", החמיא המנצח בסיוםצילום: AFP

"אני חייב לשמור על איזון נכון - אני צריך לסכן הרבה, ללכת על הרבה חבטות, אבל באותו זמן לא יותר מדי", הסביר תים לפני המשחק מה תהיה נקודת המפתח שלו, "זה קו דק מאוד. במשחק הקודם מולו, בלונדון, פגעתי בקו הזה באופן מושלם, אז כמובן שאסתכל על המשחק הזה כדי לראות איך שיחקתי". אם במערכה הראשונה תים פספס את הקו בגדול, בשתי המערכות הבאות כבר התהלך עליו בלי ליפול - הלחץ, שהיה מנת חלקו של תים במערכה הראשונה, הורגש ביתר שאת דווקא על ג'וקוביץ' - הסרבי קר הרוח ביצע פעמיים שגיאה כפולה בהגשה, השנייה שבהן מעלה את תים ליתרון שבירה.

ג'וקוביץ' נעדר מהמשחק לפרק זמן של כרבע שעה, ואז פתאום חזר. הטעויות הפסיקו וההגנה האימתנית הופיעה במלוא הדרה. כשתים מגיש כדי לעלות ל-3:5, הצליח ג'וקוביץ' לשבור אותו אך ורק בזכות הגנה פנטסטית, ושחרר צעקה אדירה.

ג'וקוביץ'. הקהל הוציא אותו מאיזון. וגם השופטצילום: AFP

הוא נראה שוב על הגל, אבל מהר מאוד הגל שטף אותו - משחקון הגשות מוזר מאוד שבו קיבל פעמיים ברציפות אזהרה על כך שעבר את הזמן החוקי לפני הגשות בשתי נקודות שונות, כשבפעם השנייה המשמעות היתה שההגשה הראשונה נלקחה ממנו. תים שבר אותו בקלות, וג'וקוביץ' המתוסכל טפח על נעל השופט בדרך לספסל שלו, ואמר לו: "עבודה טובה בנאדם, במיוחד בפעם השנייה. עבודה טובה. עשית את עצמך מפורסם. כל הכבוד. המשימה הושגה". מייד לאחר מכן תים זכה במערכה השנייה והשווה ל-1:1. הסרבי יצא לחלוטין מאיזון.

המגמה הזאת נמשכה גם במערכה השלישית. תים שיחק נפלא, ג'וקוביץ' הרבה לטעות, ונשבר פעמיים - שלוש שבירות רצופות בין המערכה הקודמת לזאת. תים עלה ליתרון 0:4, כשג'וקוביץ' מכניס את ההגשות הראשונות באחוזים רעים (46% בלבד על ההגשה הראשונה), ומבצע 13 שגיאות בלתי מחויבות רק במערכה הזאת - מספר גבוה במיוחד בקנה המידה שלו. האוסטרי אמנם הוריד מעט את הרגל מהגז, אבל כשג'וקוביץ' עשה קולות של חזרה למשחק והשיג נקודת שבירה, תים דיכא אותה, השלים 2:6 במערכה ועלה ל-1:2. הוא רחוק כעת רק מערכה אחת מזכייה בגראנד סלאם ראשון בקריירה.

תים, היום. לקח לו זמן להכנס למשחקצילום: AFP

ג'וקוביץ' אמנם לא הפסיד מעולם בגמר באליפות אוסטרליה - המאזן שלו עד למשחק הזה עמד על 7 מ-7 - אבל הוא גם מעולם לא פיגר 2:1 במערכות בגמר באוסטרליה. אבל מי שהציל שתי נקודות משחק במערכה החמישית בווימבלדון האחרון ויצא ממצבים בלתי אפשריים לאורך הקריירה, לא התרגש יותר מדי מהסיטאוציה החדשה - כשהוא עם הגב לקיר העלה האלוף המכהן את רמת המשחק, ופתאום הכל הלך קצת יותר קשה לתים. גם ההגשות של הסרבי חזרו לעבוד - הוא הכניס את ההגשה הראשונה ב-70%, וזכה ב-89% מהנקודות על ההגשות הראשונות.

ג'וקוביץ' בחילופי דברים עם השופט. עלה לו בהגשהצילום: Lee Jin-man/אי־פי

כשהוא מוביל 3:4, הלחץ הכניע את תים. הוא ביצע שגיאה כפולה שנתנה לסרבי שתי הזדמנויות שבירה, הציל את הראשונה, אבל ביצע שגיאה בלתי מחויבת בשנייה. ג׳וקוביץ׳ עלה ל-3:5, הגיש למערכה, ולקח את המשחקון על האפס. 3:6 במערכה, 2:2 במשחק, ונכנסים למערכה מכרעת בגמר במלבורן.

ג'וקוביץ' השתלט על המשחק, וחזר למקורות. הגנת הברזל שלו כפתה שלוש שגיאות בלתי מחויבות רצופות של תים, שנשבר ל-2:1 במערכה המכרעת. תים לא ויתר - אחרי 12 נקודות ברציפות בהן זכה הסרבי במשחקוני ההגשה שלו, הצליח האוסטרי להגיע לשתי הזדמנויות שבירה, אותן הסרבי הציל. לרגעים היה נדמה שבמשחקון הבא ג'וקוביץ' יישבור אותו, אבל תים החזיק מעמד. לצערו, ג'וקוביץ' תפס קצב - הוא לקח משחקון הגשה על האפס, והמשחק שלו נראה בלתי חדיר. לתים היו הזדמנויות - אבל חבטות כף היד שלו הכזיבו. הוא הצליח לשמור על ההגשות שלו, אבל לא מעבר לכך. כשג'וקוביץ' מוביל 4:5, הוא קיבל שתי נקודות משחק אחרי עוד בק-הנד לאורך הקו שהאוסטרי הוציא החוצה. עוד חבטת כף יד של תים הלכה החוצה, והמשמעות - נובאק ג'וקוביץ' הוא אלוף אוסטרליה. נדמה שמעולם לא היתה אופציה אחרת. הסרבי, שיחזור מחר למקום הראשון בעולם, השלים זכייה חמישית מתוך שבעת הגראנד סלאם חמישי האחרונים.

תים, היום. מערכה אחת לפני גראנד סלאם ראשון בקריירהצילום: ISSEI KATO/רויטרס

"היו כמה דברים נוראיים שהתחילו את 2020", אמר ג'וקוביץ' בקול חנוק בנאום הזכייה, "שריפות ענק פה באוסטרליה, קונפליקטים ואנשים שמתים בכל העולם. אדם אחד כמובן שאני מחשיב קרוב בחיי והיה מנטור עבורי, קובי בראיינט, מת גם הוא עם בתו. אני ארצה לומר שזו תזכורת לכולנו שאנחנו צריכים להישאר יחד יותר מתמיד כיום, להיות עם המשפחות שלנו, להישאר קרובים לאנשים שאוהבים אותנו. אנחנו חלק מהספורט המקצועני. אנחנו מתחרים ועושים את המיטב, אבל יש דברים יותר חשובים בחיים וצריך לדעת לחיות בענווה ביחס לדברים שקורים סביבך".

הסרבי החמיא למנוצח, שבדרך לגמר גבר גם על רפאל נדאל וכבר הוביל 1:2, עד שג'וקוביץ' התעורר: "כל הכבוד לדומיניק על טורניר מדהים. זה לא נועד לקרות הלילה, זה מזל רע והיה משחק קשה, אבל היית מאוד קרוב לנצח את זה ויש לך עוד הרבה זמן בקריירה, ואני בטוח שתיקח תואר גראנד סלאם, ויותר מאחד. כבוד גדול לקבוצה של תים ולמשפחה שלו, אתם אנשים נפלאים ותמיד נותנים הרבה כבוד לי ולקבוצה שלי ולכל הטור, אני מעריך אתכם מאוד ומאחל לכם בהצלחה. אני רוצה להודות לקבוצה שלי, למשפחה שלי, אח שלי פה, תודה שבאתם לאוסטרליה לבלות איתי קצת זמן איכות של אחים. זה המגרש האהוב עליי, האיצטדיון האהוב עליי בעולם, ובורכתי להחזיק את הגביע הזה פעם נוספת. תודה לכולם".

ג'וקוביץ', היום. תים שלט במשחק אבל הקיר הסרבי חזרצילום: ISSEI KATO/רויטרס

גם תים היה מלא מחמאות בסיום ליריבו: "אני ארצה להתחיל כמובן בברכות ענקיות לנובאק. הישג מדהים. גם לכל הקבוצה שלך - לא אמיתי מה שאתה עושה לאורך כל השנים האלה. אתה ועוד שני בחורים הבאתם את טניס הגברים לרמה אחרת לגמרי ואני גאה שאני יכול להתחרות בתקופה הזו של הטניס. היום זה לא הספיק לי, אבל אני מקווה שאני אוכל לנקום בקרוב. כל הכבוד".

האוסטרי התייחס גם לטרגדיה שעברה על אוסטרליה בשבועות האחרונים: "אני רוצה לומר גם שכולנו ראינו לפני הטורניר שיש דברים הרבה יותר חשובים בחיים, ומה שהארץ היפה הזאת עוברת קשה מאוד. אליפות אוסטרליה היא הסחת דעת גדולה, אבל אני מקווה שמערך הטבע והחיות שנפגעו ישתקמו בקרוב ושאסון כזה לא יקרה שוב".

"חוויתי תמיכה אדירה לאורך שני השבועות האלה, תודה לכל מי שבא לאירועים, למארגנים, זה אחד מהאירועים הכי טובים בכל עולם הספורט, ובעולם בכלל - זה תענוג להיות כאן ולבוא לכאן, אני מחכה כבר לשנה הבאה ותודה לכל מי שהפך את זה לאפשרי ושבא לתמוך בנו. תודה!", סיכם.

הסרבי חוגג עם אוהדיו. נאום זכייה סנטימנטליצילום: EDGAR SU/רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ