שיט: צוברי הבטיח את מקומו באולימפיאדת טוקיו, נוי דריהן במאבק על הזהב באליפות העולם

צוברי נכנס לשיוט המדליות מהמקום השלישי, ויגיע לאולימפיאדה הרביעית ברציפות שלו. יום מאכזב של דריהן הסתיים בשוויון נקודות עם סגניתה, כשנותר שיוט אחד לסיום בו היא עשויה להבטיח את מקומה בטוקיו 2020

איתמר קציר
איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שחר צוברי
שחר צוברי. בדרך לאולימפיאדה נוספתצילום: אילן אסייג
איתמר קציר
איתמר קציר

בעוד המאבק בין הנשים יגיע לשיא מחר (שבת) בשיוט המדליות של אליפות העולם בגלישת רוח, אצל הגברים הקרב הוכרע - שחר צוברי יהיה נציגה של ישראל באולימפיאדת טוקיו, שתהיה הרביעית ברציפות בקריירה שלו.

צוברי סיים את היום במקום השלישי, כשהוא פותח פער בלתי סגיר מתום ראובני בן ה-21. המדליסט האולימפי מבייג'ין 2008 סיים את השיוטים היום במקומות 5, 18 ו-8, ומחזיק במאזן של 50 נקודות שליליות במקום השלישי. הוא ייאבק על מדליית הארד מחר בשיוט המדליות מול תומאס גויארד הצרפתי, לו 52 נקודות שליליות. אם ייזכה במדליה, תהיה זו הזכייה הראשונה של צוברי במדליה באליפות עולם מאז הארד ב-2008, לפני אולימפיאדת בייג'ין.

ראובני סיים במקומות 17, 28 ו-23, ובכך למעשה כמעט בוודאות חלומו האולימפי נגוז. הוא מדורג במקום העשירי עם 86 נקודות שליליות, בטווח שלא יצליח לסגור מצוברי בשיוט המדליות. בניגוד ליריבות מול נמרוד משיח לאורך השנים, צוברי, שיהיה כמעט בן 34 באולימפיאדה, השיג הפעם את מקומו בטוקיו בלי דרמות, ואך ורק בזכות ההופעה הנהדרת שלו במים באליפות העולם הנוכחית.

"הקמפיין הזה של בחירת הנציג הישראלי מסתיים בצורה ערכית מדהימה עם שיתוף פעולה מדהים באימוני הנבחרת ובתחרויות", סיכם מאמן הנבחרת, גור שטיינברג, "שחר מוביל את הדירוג הפנימי וכמו שהבטחתי לספורטאים, ההמלצה שלי לבחירה במוביל תהיה פורמאליות בלבד. אנחנו מרוכזים כעת במאבק של שחר על המדליה מחר".

המאבק בין דריהן לספיצ'קוב בדרך לשיא

כששיוט אחד בלבד עוד נותר לאליפות העולם בגלישת רוח, ירדה נוי דריהן למקום השני בתחרות, אך היא נמצאת בשוויון נקודות עם הגולשת המצוינת ליליאן דה חאוס מהולנד, שמדורגת כעת במקום הראשון. אם דריהן תסיים מחר לפניה בשיוט המדליות - היא צפויה לזכות בזהב, להפוך לאלופת העולם, ולקחת לקטי ספיצ'קוב את הכרטיס לאולימפיאדת טוקיו. אצל הגברים, שחר צוברי כמעט בוודאות יהיה הנציג הישראלי לטוקיו, אולימפיאדה רביעית ברציפות.

נוי דריהן. תתפוס את המקום באולימפיאדה?צילום: עמית שיסל

אחרי שלושה ימים מצוינים, היום הרביעי של האליפות כבר היה קשה יותר עבור דריהן. היא סיימה את שלושת השיוטים במקומות 24, 2 ו-9, כשהיא זורקת את התוצאה של השיוט הראשון מבין השלושה. אחרי שזרקה שני שיוטים לא טובים, היא מדורגת ראשונה עד כה עם 34 נקודות שליליות, בדיוק כמו דה חאוס. הקרב ביניהן על המקום הראשון יוכרע רק מחר.

מדליית כסף לא תספיק לדריהן כדי לעקוף את ספיצ'קוב בקרב על המקום בטוקיו - רק זכייה בתואר אלופת העולם תעלה אותה אוטומטית על חשבונה למשחקים. ספיצ׳קוב יודעת זאת, אבל אין לה יותר מדי מה לעשות בנידון - היא מדורגת במקום החמישי עם 61 נקודות שליליות, בפער רחוק אך ריאלי מהפודיום (האלופה האולימפית שרלין פיקון מדורגת שלישית כעת עם 47 נקודות, והניקוד בשיוט המדליות הוא כפול), אך לא מדריהן. למעשה, כל מה שספיצ׳קוב יכולה לעשות הוא לנסות לנצח בשיוט המדליות, בתקווה שאחת מיריבותיה של דריהן על מדליית הזהב - דה חאוס או פיקון - תעקוף אותה ותנצח.

קטי ספיצ'קוב. לא מצליחה להתעלותצילום: ROBERT HAJDUK - RSX CLASS

כדאי להבהיר שעל פי המבחנים האולימפיים של איגוד השיט הישראלי, הזוכה במדליית הזהב באליפות העולם שנערכת בשנה האולימפית, תהיה הנציגה הישראלית למשחקים ללא קשר לתוצאות של שאר יריבותיה לאורך הקמפיין. ספיצ'קוב מובילה בפער ניכר בדירוג הישראלי הפנימי על דריהן אם מביאים בחשבון את תוצאות הקמפיין האולימפי כולו, אך אם דריהן תזכה בזהב - כל זה לא ישנה. בשיטה של איגוד השיט גם המלצת המאמן צריכה לעבור אישור לפני בחירת הנציג או הנציגה למשחקים - כך שאם ספיצ׳קוב תנסה להפריע לדריהן ובכך לסיים מעליה בדירוג האולימפי הפנימי, עשויים המאמנים ערן סלע ולי קורזיץ להחליט שהשיגה את מקומה בטוקיו בדרך לא כשרה, ולהמליץ להטיס את דריהן בכל זאת.

מנגד, מי שחלומן האולימפי יצטרך לחכות לפחות עד 2024 הן מאיה מוריס ונגה גלר, שסיימו במקומות ה-15 וה-18 בהתאמה.

שאר הישראלים התברגו בעשירייה השלישית -אופק אלימלך סיים במקום ה-21, יואב כהן במקום ה-24, ויואב עומר במקום ה-26

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ