"הספורט בישראל היה במצב קשה לפני הווירוס, עכשיו הוא על סף קריסה"

נאור גלילי, מנכ"ל מכבי ישראל שלח מכתב פתוח לשרת התרבות והספורט מירי רגב ולשר האוצר משה כחלון, ובו הוא קורא למנוע את קריסתו של הספורט ולסייע בהעברת התקציבים המגיעים לאגודות הספורט בישראל

איתמר קציר
איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גמר הכדוריד, אשתקד. עקב ההגבלות, הגמר שייערך ב-17 במארס יהיה ללא קהל
גמר הכדוריד, אשתקד. עקב ההגבלות, הגמר שייערך ב-17 במארס יהיה ללא קהלצילום: ניר קידר
איתמר קציר
איתמר קציר

נאור גלילי, מנכ"ל מכבי ישראל - מגופי הספורט החזקים בארץ - שלח היום (חמישי) מכתב פתוח לשרת התרבות והספורט מירי רגב ולשר האוצר משה כחלון, ובו הוא קורא "קריאה בהולה למניעת קריסתו המוחלטת של הספורט בישראל". גלילי מתריע כי השילוב של המשבר התקציבי, במסגרתו אגודות הספורט זוכות לתקצוב חלקי בשל היעדר ממשלה נבחרת, ושל נגיף הקורונה, עשוי לחסל את הספורט בארץ.

"מדינת ישראל נמצאת כחודש לתוך משבר וירוס הקורונה וכולנו שותפים לדאגה לבריאות הציבור ולהשלכות המגיפה על כלכלת המדינה", כותב גלילי, "אך מזה תקופה ארוכה הספורט הישראלי נמצא במשבר כלכלי שלא ידע כדוגמתו, ועם ההשלכות החדשות של משבר וירוס הקורונה, אגודות הספורט על סף משבר קיומי. אגודות הספורט הן "הקטר" של הספורט הישראלי, הן הגופים העוסקים בספורט ביום יום, הן המגדלים ומאמנים את ספורטאי ישראל - התחרותי וההישגי כאחד. הן הגופים המפעילים ספורט לבריאות הציבור, ובהן מתאמן הספורטאי המביא גאווה לאומית על הפודיום".

נאור גלילי. "קורא למשרד התרבות והספורט לפעול גם להצלת הספורט"צילום: עודד קרני

במכתב, מתייחס גלילי ארוכות לרפורמה בתקצוב הספורט, שהפקיע את תקציב הספורט מידי הטוטו והעבירה אותו לניהול משרד הספורט, כשהכסף יוצא מקופת האוצר. "עם לידתה של הרפורמה נגזרו על אגודות הספורט תנאי רגולציה קשים וזאת בניגוד לכל ההבטחות והסיכומים", כותב גלילי, "נכון ליום כתיבת מכתב זה, וחרף תמיכת ועזרת מרכזי הספורט, כ -60% מאגודות הספורט טרם זכו לכל תמיכה או מקדמת תמיכות ממשרד התרבות והספורט, בשל אי השלמת טפסים חדשים שנדרשו מהן. בהקשר זה יודגש, כי גם בנוגע לאגודות אשר הצליחו לעמוד בעול הטפסים והדרישות ונמצאו זכאיות לקבלת מקדמה, הרי שהיא שולמה רק בימים אלו (ולא בחודש ינואר כפי שהמשרד התחייב) והיות וטרם אושר תקציב המדינה, הינה עומדת על סך של 25% מגובה התמיכה של שנה שעברה בלבד. מקדמה אשר אין בה כדי לכסות את ההוצאות שכבר הוצאו, קל וחומר להתמודד עם המשבר שלפנינו".

גלילי טוען כי תוספת וירוס הקורונה למשבר החריף גם כך, היא זו שמעמידה את הספורט בישראל בסיכון קיומי. "אגודות הספורט נכנסו למשבר וירוס הקורונה במצב כלכלי קשה ועם כניסת ההגבלה על התקהלות של מעל ל-100 איש אשר התקבלה אתמול, וההגבלות הנוספות הצפויות, אגודות הספורט בדרכן לקריסה ודאית", הוא כותב ומדגיש: "הספורט אינו סרח עודף. כשם שממשלת ישראל עוזרת לעסקים קטנים, לתיירות ולתעופה, וכשם שמשרד התרבות והספורט גיבש שורת צעדים שנועדו למנוע קריסה כלכלית של תעשיית התרבות בישראל, אנו קוראים לך, גברתי שרת הספורט, לפעול לאלתר להצלת הספורט שבראשותך. אבקש לקיים דיון דחוף עם ראשי הספורט בישראל כדי לאמוד את נזקי הקורונה לספורט, ולגבש מתווה למתן סיוע כלכלי מסיבי לכל ענפי הספורט ובפרט לנכסי הליבה של הספורט בישראל - לאגודות הספורט, כדי שיהיה מי שיקיים ספורט לכשיגיעו ימים טובים יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ