בוועד האולימפי דוחים את בקשת טראמפ לדחיית האולימפיאדה; מסע הלפיד הופסק

נשיא ארצות הברית ביקש מהמארגנים לשקול דחייה של שנה במשחקים, אך השרה הממונה על האולימפיאדה ביפן טענה כי הוועד האולימפי לא שוקל זאת כלל. בינתיים, השהתה יוון את המשך מסע הלפיד האולימפי, אשר יצא לדרך רק אתמול

איתמר קציר
איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומאס באך נואם, אתמול. נכון לעכשיו, עסקים כמעט כרגיל
תומאס באך נואם, אתמול. נכון לעכשיו, עסקים כמעט כרגילצילום: AFP
איתמר קציר
איתמר קציר

נשיא הוועד האולימפי, תומאס באך, התייחס בראיון שהעניק אמש (חמישי) לערוץ הטלוויזיה הגרמני ARD למשחקים המתקרבים בטוקיו 2020, שאמורים להיערך עוד 19 שבועות אך מוטלים בספק בשל הקורונה. "נעקוב אחר העצות של ארגון הבריאות העולמי", אמר באך, אך הוסיף כי הוועד האולימפי הבינלאומי פועל כעת לקיום משחקים "מוצלחים".

באך אמר כי הוא מודע לעובדה ש"יש בעיות רציניות עם תחרויות הקריטריון למשחקים", והוסיף: "נצטרך לפעול כאן בגמישות האפשרית", כשעל הפרק נשקלות האפשרויות לדחות תחרויות או לשנות את הקריטריון כדי להתאים אותו למצב הנוכחי, בו הספורט העולמי הושבת מפעילות כמעט כולו. לדבריו, האתלטים צריכים לקבל "הזדמנות שווה תחת התנאים הקשים הללו".

רק אתמול התייחס נשיא ארה"ב דונלד טראמפ למשחקים האולימפיים, והפך למנהיג הראשון שמציע לדחות אותם. "אני לא רואה מצב שלא ירשו לאנשים לבוא לשם. במלים אחרות, שלא ייתנו להם להכנס", אמר טראמפ לכתבים בבית הלבן, "אולי, וזה רק רעיון שלי, אולי צריך לדחות אותם בשנה".

הדלקת הלפיד באולימפיה, אתמול. בדרכו לטוקיוצילום: ALKIS KONSTANTINIDIS/רויט

השרה הממונה על האולימפיאדה ביפן דחתה היום על הסף את דבריו של טראמפ: "הוועד האולימפי הבינלאומי והוועדה המארגנת של המשחקים לא שוקלים ביטול או דחייה - כלל וכלל לא", אמרה סייקו האשימוטו, מדליסטית ארד אולימפית בעברה כמחליקה מהירה, במשחקי החורף של 1992.

בינתיים, השהתה יוון את מסע הלפיד האולימפי, שהחל רק אתמול. המסע החל במסגרת טקס הדלקת הלפיד המסורתי באולימפיאה שביוון, ואמור היה להגיע בעוד 134 ימים בדיוק לטקס הפתיחה - אם המשחקים יתקיימו, כמובן. אולם היום, כאמור, המסע הופסק, ולא ברור מה יהיה הצעד הבא.

במהלך הטקס אתמול אמר באך, נשיא הוועד: "הטקס הזה מדגים את המחויבות שלנו להצלחת המשחקים האולימפיים בטוקיו 2020. תשעה עשר שבועות לפני טקס הפתיחה, אנחנו מחוזקים על ידי המחויבות של הרשויות וארגוני הספורט מסביב לעולם, אשר נוקטים בצעדים משמעותיים כל כך כדי להכיל את התפשטות נגיף הקורונה".

"במשחקים האולימפיים בטוקיו 2020 נעמוד יחד, מאוחדים בגיוון שלנו", המשיך אתמול נשיא הוועד, "הקהילה האולימפית תראה לכל העולם שהאנושות המשותפת שלנו חזקה יותר מכל כוח שמנסה להפריד בינינו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ