הוועד האולימפי יחליט אם לדחות את טוקיו 2020 בעוד ארבעה שבועות

בעקבות התפשטות נגיף הקורונה, הוועד האולימפי הודיע רשמית שהחלטה על מועד המשחקים האולימפיים תתקבל בעוד ארבעה שבועות. "ביטול אינו עומד על הפרק", נכתב בהצהרת הוועד

איתמר קציר
איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אולימפיאדה בצל נגיף הקורונה
אולימפיאדה בצל נגיף הקורונהצילום: Eugene Hoshiko / AP
איתמר קציר
איתמר קציר

הוועד האולימפי הודיע כי יחל לבחון תרחישים שונים לקיום משחקי טוקיו 2020 בצל נגיף הקורונה, וכי הוא מתכוון לקבל החלטה בנושא קיומם בעוד ארבעה שבועות. בהצהרה שהוציא הוועד האולימפי הבינלאומי בתום ישיבת מועצת המנהלים, הודה הוועד לראשונה כי נשקלת האפשרות לדחות את התאריך של המשחקים. הוועד האולימפי גם הדגיש כי "ביטול המשחקים לא יפתור אף אחת מהבעיות ולא יעזור לאף אחד. על כן, ביטול כלל לא עומד על הפרק".

"כדי להבטיח את בריאות כל המשתתפים ולתרום למיגורה של מחלת COVID-19, מועצת המנהלים של הוועד האולימפי הבינלאומי הודיעה היום כי תבחן את התרחישים האפשריים עבור משחקי טוקיו", נכתב בהצהרה. עוד מציין הוועד האולימפי כי התרחישים הללו נוגעים הן לאפשרות להתחיל את האולימפאדה בזמן, ב-24 ביולי 2020, וגם "לשינוי בתאריך פתיחת המשחקים". על פי ההודעה, "צעד זה יאפשר בהירות טובה יותר של המצב הבריאותי ביפן ובעולם, המשתנה במהירות בזק. זה ישמש את הבסיס כדי לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבור הספורטאים וכל המעורבים".

בוועד האולימפי מכירים בכך שהעובדה כי המצב ביפן משתפר מיום ליום, אינה אומרת בהכרח כי מדינות אירופה יספיקו להכיל בזמן את הנגיף. "מצד אחד, יש שיפור משמעותי ביפן, בה אנשים קיבלו בחום את הלפיד האולימפי", נכתב, "זה יכול לחזק את הביטחון של הוועד האולימפי הבינלאומי במארחים היפנים, ובכך שניתן לארגן משחקים אולימפיים במדינה, בזמן שאנו שומרים על עיקרון בריאות הציבור. מצד שני", כותבים בוועד האולימפי, "יש עלייה דרמטית במקרים של הידבקויות חדשות במחלה במדינות שונות וביבשות שונות. זה מה שהוביל את מועצת המנהלים להחלטה שיש להתקדם עם בחינת התרחישים".

תומאס באך. "בריאות הציבור קודמת לכל"צילום: DENIS BALIBOUSE/רויטרס

בוועד האולימפי פירטו את הסיבות שעלולות להקשות על דחיית המשחקים: "מספר מתקנים קריטיים שנדרשים עבור קיום המשחקים עלולים לא להיות זמינים עבורנו יותר. קשה מאוד לנהל את הסיטואציה שבה מיליוני לילות בבתי מלון כבר הוזמנו, ולוח הזמנים הבינלאומי עבור לפחות 33 ענפי ספורט אולימפי ייצטרך להשתנות. אלו רק חלק מהמון, המון אתגרים. לכן, מעבר ללמידה של התרחישים האפשריים, תידרש מחויבות מלאה ושיתוף פעולה של הוועדה המארגנת של טוקיו 2020 והרשויות ביפן, יחד עם ההתאחדויות הלאומיות והוועדים האולימפיים הלאומיים. יידרש גם שיתוף פעולה ממחזיקי זכויות השידור והספונסרים הראשיים שלנו, הספקים והשותפים".

בוועד האולימפי נקבו במועד של ארבעה שבועות כזה שבו יוכלו לפרסם החלטה בעניין עתיד המשחקים. "הוועד האולימפי הבינלאומי בטוח כי נסיים את הדיונים במסגרת ארבעת השבועות הבאים, ומעריך את הסולדיריות והשותפות של הוועדים האולימפיים הלאומיים ושל ההתאחדויות הלאומיות, אשר תומכות בספורטאים".

במכתב שפרסם לאחר הישיבה נשיא הוועד האולימפי תומאס באך, הוא כתב: "חיי אדם קודמים לכל, כולל קיום המשחקים. הוועד האולימפי הבינלאומי רוצה להיות חלק מהפיתרון. לכן העיקרון המנחה אותנו הוא שמירה על הביטחון של כל המעורבים, ותרומה להכלת הווירוס. אני מקווה, וכולנו עובדים על כך, שתקוותם של כל כך הרבה ספוראים מכל חמש היבשות, תתתממש: שבסופה של המנהרה החשוכה הזו שכולנו עוברים בה, לא יודעים לכמה זמן, האש האולימפית תהיה האור שבקצה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ