החל מהשבוע הבא: מרבית ענפי הספורט היחידני ישובו לפעילות

בתום פגישה בין נציגי משרדי הבריאות והספורט הוחלט להיענות לדרישת הוועד האולימפי ולאשר את חידוש הענפים שאינם כוללים מגע. חידוש הג'ודו יישקל בהמשך

איתמר קציר
איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דודי סלע בווימבלדון, ב-2018
דודי סלע בווימבלדון, ב-2018צילום: Ben Curtis/אי־פי
איתמר קציר
איתמר קציר

משרדי הבריאות והספורט סיכמו על החזרת הספורט היחידני בישראל לפעילות כבר מהשבוע הבא, כפי שדרשו הוועד האולימפי הישראלי ומנכ"ל משרד הספורט בדיון שנערך אתמול (ראשון) בכנסת. על פי ההחלטה, כל ענפי הספורט היחידני שבהם אין מגע - כמו אופניים, טניס, אתלטיקה, התעמלות וכו' - יחזרו לפעילות באופן מיידי, כשמעמדם של ענפים הכוללים מגע, כמו ג'ודו וריקודים סלוניים, יישקל בהמשך.

"אחרי תקופה ממושכת במהלכה הוקפאה לחלוטין פעילות הספורט, אני שמחה שמשרד הבריאות נענה לבקשתי להחזיר את האימונים לענפי הספורט היחידניים תוך הקפדה על ההנחיות, שמירה על מרחק פיזי בין המתאמנים וללא כל מגע", אמרה שרת התרבות והספורט, מירי רגב, "צעד זה הינו שלב ראשון ממתווה החזרה לשגרה של עולם הספורט שהגשתי ואני אפעל יחד עם משרדי לממש בקרוב את יתר השלבים באופן הדרגתי ובכפוף לשיפור במצב התחלואה במדינה".

על פי הסיכום, מיד לאחר יום העצמאות, ניתן יהיה להניע את מרבית שלב א' בתכנית שהגיש משרד התרבות והספורט הכולל את ענפי הספורט היחידני: ריצה, קפיצה לרוחק ולגובה, הדיפת כדור ברזל, מוט. אופניים, גולף, גלישת גלים, שיט, חתירה, סקי מים, טניס, טיפוס ספורטיבי, טריאתלון, כדורעף חופים, ניווט, קיאקים, קשתות, רכיבת סוסים, טיסנאות, התעמלות קרקע ומכשירים, שחייה, כדורמים, טניס שולחן, סיוף, קליעה, הרמת משקולות, פיתוח גוף, כדורת, גלגיליות אומנותי, ביליארד, סקווש ובדמינגטון.

פרופ' גרוטו (מימין) והמנכ"ל בר סימנטוב. עמדותיו של הפרופ' לא תמיד זהות לעמדות המשרדצילום: אמיל סלמן

כמו כן, ענפי הספורט התחרותיים (כדורגל, כדורסל, כדור-יד, כדורעף) ישובו לפעילות של אימונים יחידניים בחלוקה לאזורים מתוחמים, ללא מגע בין המתאמנים ותוך שמירה על מרחק פיזי: אימוני כושר וכוח, קליעה לסל, בעיטות לשער, דריבלים, ריצות ספרינט, קפיצות וכו'. עוד סוכם כי לאחר יום העצמאות יתקיים דיון על אימוני אומנויות הלחימה, שמתקיים בהם מגע גופני, ועל פתיחת חדרי הכושר לפעילות מצומצמת, בכפוף לשיפור במצב התחלואה בציבור ולקצב ההידבקות

בדיון אתמול קרא מנכ"ל הוועד האולימפי בישראל, גילי לוסטיג, לקבוע לספורטאים ההישגיים מעמד של עובדים חיוניים, כדי לאפשר להם לחזור לפעילות באופן מיידי. הוא גם קרא להשלים את הפיכת מכון וינגייט לשטח אימונים סטרילי וסגור, שכל כניסה ויציאה אליו מנוטרת, מה שעשוי לאפשר גם לענפים הכוללים מגע לחזור לפעילות בהקדם.

"צריך תוכנית סדורה, שאומרת שכל האיגודים עושים חזרה למתודות האימונים שלהם - זה נכון שיש ענפים שזה יותר קל בהם, הכל ברור, אבל גם ענפי כדור יכולים לחזור לעבוד במתודות אחרות", אמר לוסטיג. עתה, כך מדווחים גורמים ל"ספורט הארץ", משרד הבריאות שוקל להיענות לדרישת הוועד ולהעניק לספורטאים ההישגיים מעמד של עובדים חיוניים.

למעשה, האישור להחזיר את ענפי הספורט היחידניים בשבוע הבא עומד בהתאמה מוחלטת עם התוכנית שפרסם משרד הספורט בסוף השבוע, להחזרת הספורט הישראלי. לפי התוכנית, הספורט בישראל יחזור בהדרגה, בהתאמה עם תוכנית היציאה מהסגר של הממשלה, שתתחיל להכנס לתוקף עם צאת יום העצמאות

באופן שאינו תלוי, ההחלטה התקבלה לאחר שפרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, טען כי בעיניו לא יוכל להתקיים ספורט תחרותי בחצי שנה הקרובה. "עמדתי האישית זה שלפחות חצי שנה קדימה, אי אפשר יהיה לעשות ספורט תחרותי, קחו את זה בחשבון", אמר המשנה למנכ"ל משרד הבריאות בוועדת הקורונה בכנסת, "אני מדבר על ספורט שיש בו מגע שזה ספורט קבוצתי - בספורט הקבוצתי שיש מגע לא צריך לבנות על זה שיהיה בחצי השנה הקרובה איזשהו שינוי משמעותי".

במכון וינגייט עובדים על תוכנית מסודרת שתוגש למשרד הספורט ולמשרד הבריאות, בתקווה שהמתווה שיוצג יאפשר חזרה לפעילות במכון יאושר בהקדם. "ביכולותינו לספק תנאי בידוד ואת מערך השירותים והמתקנים ברמה הגבוהה ביותר לצד המעטפת הרפואית והפרא-רפואית המקצועית הנדרשת לספורטאי ההישג של ישראל", נמסר מהנהלת המכון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ