יוסי שרעבי, מנכ"ל משרד הספורט, יעזוב את תפקידו אחרי חמש שנים

שרעבי, שעבד בצמוד לשרה מירי רגב, יעזוב עמה את המשרד לאחר מינויו של חילי טרופר לתפקיד השר

איתמר קציר
איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי שרעבי. עוזב את משרד הספורט
יוסי שרעבי. עוזב את משרד הספורטצילום: מוטי מילרוד
איתמר קציר
איתמר קציר

יוסי שרעבי, מנכ"ל משרד התרבות והספורט, הודיע לשר התרבות והספורט הנכנס, חילי טרופר, כי הוא מבקש לסיים את תפקידו לאחר חמש שנים. שרעבי, שעבד בצמוד עם השרה מירי רגב, סיכם עם טרופר כי יעזוב את תפקידו רק לאחר שיימצא לו מחליף ובתום תהליך חפיפה.

"לאחר חמש שנים מרגשות ומאתגרות, במהלכם צמח המשרד והפך לעוצמתי ומשפיע בתרבות ובספורט, הגיע הזמן לנוע לאתגרים חדשים", אמר שרעבי, "אני מעמיד את נסיוני והיכרותי לטובת השר טרופר והמנכ"ל שייבחר, כדי שכניסתם בתקופה מאתגרת זו תהיה קלה ככל שניתן, ואמשיך ללוותם ככל הנדרש, וככל שאדרש. אני מבקש להודות לשרה מירי רגב על ההזדמנות שנתנה לי להוביל את המערכת המקצועית של המשרד ולרבים שהיו שותפים למסע המדהים שעברתי, להצלחות ולהישגים. אלו עדיין אינם דברי פרידה - עוד תגיע העת להודות ולהיפרד מכולם".

שר התרבות והספורט ח"כ חילי טרופר: "אני מבקש להודות ולהביע הערכה עמוקה למנכ"ל המשרד יוסי שרעבי על עשייתו הזוכה לשבח מכל עבר. מספר הפונים אליי לפעול למניעת עזיבתו מעידה יותר מכל על האהדה וההערכה לה הוא זוכה. ללא ספק המנכ"ל שייבחר על ידי נכנס לנעליים גדולות, ואני מודה ליוסי על נכונותו להיות לצידנו ככל שנידרש, ומאחל לו הצלחה גדולה בהמשך הדרך. המערכת הציבורית הישראלית זקוקה לאנשים איכותיים ומנוסים כמוהו".

טרופר ורגב בטקס חילופי השרים, אתמולצילום: מירי שמעונוביץ / ל

"תוכנית המתקנים" וסגירת תוכנית "פרחי הספורט"

בתקופת כהונתו של שרעבי כמנכ"ל עבר משרד הספורט שינויים רבים, אותם נדרש לנווט. בין היתר תכנן שרעבי את "תוכנית המתקנים" (קרן המתקנים 2027), שהתמקדה בעיקרה בספורט העממי ובהאצת תהליכי בניית מגרשי כדורגל וכדורסל לטובת הציבור - מהלך שגם ספג ביקורת מראשי הספורט ההישגי שמשוועים למתקנים איכותיים. מצד שני, ההשקעה של שרעבי בפריפריה הורגשה - ב-2018 אושרו תמיכות למתקנים בגובה 600 מיליון שקל, יותר מ-70% מהם בערי הפריפריה או באיזורים מוחלשים.

בין האתגרים שהתמודד עמם ניתן למנות את הרפורמה בתקצוב הספורט, שהעבירה את האחריות על תקציב הספורט בישראל מהמועצה להסדר הימורים בספורט (הטוטו) לידי משרד הספורט עצמו, כשהכסף הנמצא בקופת המדינה ולא בקופת הטוטו. בשנה הראשונה של הרפורמה היא הוגדרה כהצלחה, לפחות חלקית - הכסף זרם לאיגודים והאגודות בזמן, התקציב היה יציב; שרעבי אף הגיע להישג בדמות הסכם מול ראשי משרד האוצר לפיו גם קיצוץ רוחבי בתקציב המדינה לא יפגע בספורט - תחום שבו אגודות ועמותות רבות חיות על תמיכות המדינה. מנגד, במשרד האוצר אמרו בעבר ל"ספורט הארץ" כי הקיצוץ הרוחבי שצפוי בעקבות הגירעון הכלכלי העמוק של יותר משנה ללא ממשלה נבחרת, אמור לפגוע בכל משרדי הממשלה ללא יוצא מן הכלל. משבר הקורונה העמיד את האגודות והאיגודים בספק גדול אף יותר.

בתקופתו של שרעבי גם נסגרה תוכנית "פרחי הספורט", שהושקה בתקופתה של השרה לימור ליבנת. לתוכנית הוקצו 371 מיליון ש"ח על מנת להגדיל בעשרות אחוזים את כמות הספורטאים הפעילים בישראל, אך היא נזנחה שנה אחת לפני סופה (בתום ארבע שנים שגם הן לא היו מלאות, ולא חמש כפי שתוכנן). מרבית הכסף לא נוצל, ולמרות ההבטחות - עד היום לא ברור איזו תוכנית תחליף את פרחי הספורט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ