לי קורזיץ נאבקה לבדה במחלה נדירה כשייצגה את ישראל. כעת אלפים מחזירים לה אהבה

בעודה נאבקת במחלה קשה וכאבים, ייצגה לי קורזיץ את ישראל באולימפיאדת לונדון והוכתרה לאלופת העולם בשיט. כעת, בעקבות החמרה במצבה, פתחו חבריה קמפיין מימון לתרופות וטיפולים, לו נותר עוד יום אחד. "מי שמכיר אותי יודע כמה קשה לי לבקש ולקבל עזרה", אמרה קורזיץ והודתה לתומכים הרבים שהתגייסו למענה

לי קורזיץ אחרי הזכייה באליפות העולם בשיט, ב-2011. בפעם הראשונה היא מאפשרת לאנשים לעזור לה
לי קורזיץ אחרי הזכייה באליפות העולם בשיט, ב-2011. בפעם הראשונה היא מאפשרת לאנשים לעזור להצילום: AFP
עידו רקובסקי צרובה
עידו רקובסקי
עידו רקובסקי צרובה
עידו רקובסקי

הישגיה הספורטיביים של לי קורזיץ הולכים הרבה לפניה. היא הספורטאית הישראלית הראשונה שהוכתרה לאלופת העולם בענף אולימפי וזכתה בארבע מדליות זהב באליפות העולם בגלישה. היא אמנם פרשה רשמית רק לפני חמש שנים, אבל כבר למעלה משני עשורים היא מתמודדת עם מחלה נדירה, שבשל סיבוכיה והשפעות התרופות שנטלה עם השנים, גרמו להחמרה משמעותית במצבה הבריאותי ואילצו אותה לעבור ניתוחים. בריאיון ל"הארץ" לפני שלוש שנים, שיתפה קורזיץ על חוויותיה ממשחקי לונדון 2012. "בן אדם משתין דם, מתעלף פעם ביום, ואף אחד, כולל אני, לא אומר לו לעצור", אמרה, "כל החברים בנבחרת סוככו עליי כדי שאף אחד מסביב לא יראה".

אחת החברות שידעה על מצבה, ולמעשה מלווה אותה מאז היו השתיים ספורטאיות צעירות ומבטיחות, זו שייטת העבר ורד בוסקילה, שיזמה בשבוע שעבר קמפיין תמיכה בקורזיץ. "אחד הדברים הכי יפים ושהכי הפתיעו אותי בקמפיין הזה זה כשיצאתי עם הסיפור, לא רציתי שאנשים ייקחו את זה למקום של 'עוד ספורטאית שנזנחה'", אומרת בוסקילה, שעד לא מזמן כיהנה כסמנכ"לית הוועד האולימפי בישראל, "איגוד השיט מאפשר לנו להיעזר בו כעמותה ויכול לתת אישור תרומה, ככה הם תומכים בה ובנו".

הוועד האולימפי, איגוד השיט ומשרד הספורט מלווים את קורזיץ במאבק שלה במחלה, ומעניקים לה מלגה חודשית בגובה 7,000 שקלים, בנוסף ל-3,000 שקלים שהיא מקבלת בכל חודש מהביטוח הלאומי עקב 100 אחוזי נכות. "היא נאבקת לאורך שנים לא רק בפן הבריאותי, אלא גם בפן הכלכלי. זה לא פשוט לממן את הוצאות הטיפול שלה", מסבירה מנכ"לית איגוד השיט סמדר פינטוב, "אנחנו אסירי תודה גם לוועד האולימפי וגם למשרד הספורט, היה מאוד קשה אם אנחנו היינו צריכים לעשות את זה לבד".

ורד בוסקילה. "חשוב לנו שאנשים יבינו לאן ילך הכסף הזה. כולו, 100% - ללי"צילום: חגי פריד

בוסקילה אומרת שהתמיכה של הגופים השונים הצילה את קורזיץ "מלהיות במקום אפילו יותר קשה ודרמטי מהמקום בו היא נמצאת היום. יש לה קושי מאוד גדול להתחייב למקום עבודה בגלל שיש לה המון בעיות רפואיות שמונעות ממנה להיות יציבה במקום הזה". היא מספרת שהמצב של חברתה החמיר בשנה האחרונה עקב רצף של ארבעה ניתוחים: "כלכלית זו תמיד היתה מלחמה להתקיים". בוסקילה אומרת שלאורך שנים השאירה קורזיץ רושם ש"הכל בסדר", אך לאחרונה הגיעה נקודת השפל: "היא הבינה שהיא לא יכולה לצאת ממנה לבד. זו הפעם הראשונה שהיא אפשרה לאנשים לעזור לה".

יש בה צניעות מהממת. למרות מצבה, יש בה אופטימיות שצריך ללמוד ממנה איך להסתכל על החיים ולקחת דברים בפרופורציה

סמדר פינטוב על קורזיץ

החשש מעתידה והצורך לטפל בבעיות האקוטיות בהווה, הוא שדחף את הקרובים לקורזיץ לצאת בקמפיין. "מה יהיה בעוד חמש, עשר או 15 שנה?", תוהה בוסקילה, "אני לא יודעת איפה היא תהיה". היא מסבירה שהיעד הראשוני שנקבע הוא 700 אלף שקלים (שכבר הושג), יעד הביניים עומד על 1.2 מיליון שקלים כאשר יעד העל הוא 2 מיליון שקלים. "אנחנו רוצים לעשות את זה פעם אחת ולתמיד. בגלל זה היעד לא נמוך", מדגישה בוסקילה.

גם פינטוב נמנית בין האנשים הקרובים לקורזיץ, ומנהלת עמה ועם אחיה תום קשר יומיומי. מנכ"לית איגוד השיט אומרת שגולשת העבר "היא אישיות כל כך מיוחדת, לא רק בתחום הספורט", ונזכרת בשיחה שהיתה לשתיים לא מזמן. "כשהתקשרתי לשאול לשלומה, מצאתי את עצמי, בזכותה, מספרת על עצמי יותר ומקבלת ממנה תמיכה", היא אומרת, ומדגימה את ההשפעה המיוחדת של קורזיץ על הסובבים אותה, "יש בה צניעות מהממת. למרות מצבה, יש בה אופטימיות שצריך ללמוד ממנה איך להסתכל על החיים ולקחת דברים בפרופורציה. אי אפשר להישאר אדישים לאופן שבו היא חיה עם הכאב שלה".

מנכ"לית איגוד השיט סמדר פינטוב. נמנית בין האנשים הקרובים לקורזיץצילום: זיו ליטני

גם מנכ"ל הוועד האולימפי גילי לוסטיג מציין את האישיות המיוחדת של קורזיץ, תוך שהוא קובע שמדובר ב"אחת מהספורטאיות הגדולות של מדינת ישראל בכל הזמנים". כמי שליווה אותה לאורך הקריירה, נזכר לוסטיג בהתמודדות שלה עם הכאבים באולימפיאדת לונדון. "כולנו היינו מלאי התפעלות ביכולת שלה לעשות את מה שהיא אוהבת בצורה כזאת", הוא אומר, "לי היא אדם מאוד מיוחד, מחוברת לטבע, אוהבת את הים אהבת אמת, תמיד חיובית, תמיד חיונית ותמיד רוצה לעזור לסביבה. אני לא יכול לשכוח את התמונה הזו אחרי שיוט המדליות (בלונדון) איך שהיא בירכה את המנצחות בחיבוק, למרות שהיא באותו רגע הפסידה את המדליה".

אתם כל כך מרגשים ומחזקים אותי, מי שמכיר אותי יודע כמה קשה לי לבקש ולקבל עזרה, בכל תחום בחיי

לי קורזיץ על קמפיין התמיכה

אבל ההפסד ההוא של המדליה בלונדון נראה עכשיו רחוק ולא רלוונטי. כרגע, מדגישים מקורביה של קורזיץ, המאבק הוא להעמיד אותה על הרגליים מבחינה כלכלית, באופן שיתן לה רווחה לתקופה של עשור קדימה, וגם לייצב את מצבה הבריאותי. בוסקילה מספרת כי מאז שיצא הקמפיין לדרך, פונים אליה אנשים רבים. "זה ממש היה כמו אש בשדה קוצים", היא אומרת, "אנחנו מתנהלים גם מול לי, כדי לראות שאין פה מחיר שהיא תשלם בעקבות זה שאנחנו לא ערים לו". שייטת העבר מסבירה שהסיטואציה לא פשוטה עבור קורזיץ. "היא מצד אחד זקוקה לחיבוק הזה ואוהבת אותו, ומצד שני, תחשוב מה זה שפתאום הכל בחוץ ומתקשרים אלייך מאות אנשים, ושולחים לך הודעות אלפי אנשים. את רוצה להגיב ולחבק בחזרה אבל אין לך את המסוגלות ואת הפניות הרגשית לכך, אז גם חששנו מזה. אבל בסופו של דבר הבנו שבגלל שהנסיבות הן כאלה קשות, אין לנו ברירה אלא לצאת בקמפיין ציבורי, חזק ועוצמתי, כזה שבאמת יוכל להבטיח את הרווחה הכלכלית שלה לטווח הרחוק".

נכון לאמש (שלישי), נאספו כ-870 אלף שקלים מכ-3,500 תורמים ותורמות. "את הכסף הזה אנחנו קודם כל נשקיע בטווח הקצר בשיקום הכי טוב שיכול להיות עכשיו", מדגישה בוסקילה, "יש לה בעיות קשות, וחשוב לנו שאנשים יבינו לאן ילך הכסף הזה. כולו, 100% - ללי, והוא באמת בטווח הקצר הולך לשיקום מיידי ולטיפול רפואי מיידי שהיא זקוקה לו". היא מסבירה שעשרת אלפים השקלים שקורזיץ מקבלת כסיוע מהארגונים יחד עם הביטוח הלאומי מכסים את עלויות שכר הדירה, הוצאות הרכב והאוכל. "מעל זה, יש לה הוצאות של קנאביס של כמה אלפים", מוסיפה בוסקילה, "היא צריכה תזונאי, היא צריכה פסיכולוג, וזה יוצא סדר גודל של 20–18 אלף שקלים עלויות של שיקום".

לי קורזיץ באליפות העולם, ב-2012. עכשיו העולם מחזיר לה אהבהצילום: איגוד השייט

בוסקילה, פינטוב ולוסטיג תמימי דעים לגבי ההשפעה החיובית על קורזיץ של ההתגייסות למענה. "זה נותן לה רוח גבית וחיבוק", אומר מנכ"ל הוועד האולימפי, "וזה לא פחות חשוב - התמיכה המנטלית הזו - מהתמיכה הכספית". "אני יודעת שגם לי יודעת להעריך את מה שעושים בשבילה", מוסיפה מנכ"לית איגוד השיט, "כיף לעזור לה, כי היא באמת יודעת להעריך ולהוקיר תודה. היא גם מציינת את זה בכל הזדמנות".

יומיים לאחר תחילת הקמפיין, הודתה קורזיץ למי שהתגייס לעזור לה. "אני מרגישה ברגע עוצר נשימה", כתבה בפייסבוק ביום חמישי האחרון, "לא מספיקה לענות להודעות, טלפונים, רשתות חברתיות. בכנות, גם לא מצליחה למצוא אצלי את הפניות הרגשית לכך. ובכל זאת, חשוב לי להגיב לחיבוק העצום שאני מקבלת מכם בימים האחרונים. אנשים יקרים, אתם כל כך מרגשים ומחזקים אותי, מי שמכיר אותי יודע כמה קשה לי לבקש ולקבל עזרה, בכל תחום בחיי".

"אני תמיד ידעתי שלי מאוד מיוחדת, והיא חלק מאוד חשוב מהחיים שלי", מסכמת בוסקילה, "ליווינו אחת את השנייה בקריירה שלנו, והיה בינינו חיבור של חברות נפש. אבל פתאום לראות את זה שכולם חווים את זה כמוני, שכולם רואים כמה היא מיוחדת ונדירה - זה היה מטורף בשבילי". בריאיון לפני שלוש שנים אמרה קורזיץ שהיא "עוברת תהליכים עם עצמי ולומדת להתמודד עם כל מה שהעולם מביא". עכשיו, העולם מחזיר לה אהבה. נקווה שתצא מזה גם בריאות.

לתרומה לקמפיין התמיכה בלי קורזיץ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ