שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רוג'ר פדרר מניף את גביע אוסטרליה 2017, רפאל נדאל צופה בו
רוג'ר פדרר אלוף אוסטרליה 2017צילום: ISSEI KATO/רויטרס

לא כך הוא דמיין את נקודת האליפות של הגראנד סלאם ה-18 בקריירה. חבטת כף יד אדירה שלו כבר הכניעה את רפאל נדאל, אך הספרדי ערער על הפסיקה. אחרי 3 שעות ו-37 דקות של קרב עצום, מצא עצמו רוג'ר פדרר ליד הרשת, אוחז בכדור נוסף ששלף מהכיס ומחכה למערכת עין הנץ שתחרוץ את גורלו. נדרשו לפנומן השווייצי עוד כמה שניות של איפוק. לך תבין את המציאות הזו - בינו לבין אחד הניצחונות הגדולים בחייו, ודאי הגדול והמתגמל ביותר בחמש השנים האחרונות, חצצה פלטפורמה טכנולוגית שהיתה צריכה לפלוט את תוצריה. ההמתנה הזו ודאי הרגישה לו כמו נצח, עד שהביט במסך הגדול, ראה שהכדור ששיגר אכן נחת בתחום המותר והניף ידיו באוויר. 4-6, 6-3, 1-6, 6-3, 3-6 - זו התוצאה שתיכנס לספרי הטניס, אך בגמר אליפות אוסטרליה הזה היה ניחוח קסום הרבה יותר מכל מספר, חבטת תילול או הגשה ראשונה. כך נראית אגדה שהיתה באמת.

בגיל 35 וחצי ואחרי שישה חודשים ללא טניס, פדרר הגיע למלבורן בעיקר כדי ליהנות. בדרך גבר על מדורגים בכירים, כמו קיי נישיקורי וסטן ואברינקה, והצליח להמציא את עצמו מחדש. בכל שלב שצלח החל להאמין, ומאנדרדוג מוחלט הרגיש אט אט איך הוא שוב נוגע בחלום. 

לקראת אליפות אוסטרליה הזו, עת נדאל מדורג תשיעי בעולם ופדרר נשר עד המקום ה-17, מעטים האמינו ששני הוותיקים הללו יגיעו לשלבים המכריעים. ואולם, בגראנד סלאם המופלא הזה הוכח לא רק שהכל אפשרי, אלא גם שאין גבול להפתעות, לדרמות ולסיפורים יוצאי דופן. נובאק ג'וקוביץ' הודח בסיבוב השני, גם אנדי מארי נפרד מהטורניר בשלב מוקדם ואחרי שבועיים סוחפים, דווקא פדרר ונדאל מצאו עצמם שוב בגמר הטורניר במלבורן - קרב שהיה קלאסי וכמעט מובן מאליו בעשור הקודם, הפך בלתי נתפש בנסיבות של 2017. 

היום (ראשון) התמודד פדרר מול יריבו המיתולוגי, הספרדי שגבר עליו ב-23 מ-34 מפגשי העבר ביניהם. לאחר שהפסיד את המערכה הרביעית ולקראת המאבק המכריע על התואר, פדרר הזעיק לעצמו טיפול רפואי קצרצר, כנראה כדי לבלום את המומנטום שטיפח נדאל בשלב זה. בפתיחת המערכה החמישית השווייצי נקלע לפיגור מהיר של שבירה, אבל גייס כוחות לא הגיוניים מול השור התזזיתי, חזר ושבר פעמיים כדי לעלות ל-3-5 ולהגיש לניצחון. 

דווקא ברגע הזה חרק פדרר ומצא עצמו בפיגור 40-15. נדאל נראה כמי שמתעקש לגרור את ההתמודדות, שרק הלכה והשתבחה בכל נקודה. חבטות בלתי נתפשות, ראלים נצחיים והתעלות מרהיבה של שני השחקנים, כל אחד וסגנונו המובהק. עד כאן, הודיע פדרר. לאחר שלושה הפסדים רצופים בגמר גראנד סלאם, הוא לא איפשר להזדמנות הזו לחמוק ממנו. חבטות מלוטשות, שלל תהפוכות וערעורים שנחתו בצד שלו, כולל זה בנקודת המשחק, הוליכו אותו לתואר הגראנד סלאם הראשון שלו מאז ווימבלדון 2012. במהלך השנתיים האחרונות היו רגעים בהם נראה שלא ימריא עוד לפסגות הללו, אך דווקא עכשיו, אחרי שחזר מפציעה, הגדול מכולם שכתב את ספרו והוסיף עוד פרק נפלא ומכונן לעלילה הזו, שעדיין נרקמת בתנועה. 

בגמר היום, פדרר שגה הרבה יותר מנדאל (57 טעויות לא מחויבות לעומת 28 של הספרדי), ומאידך יצר 73 ווינרים מול 35. במערכה החמישית הגיע ל-11 אפשרויות שבירה על ההגשות של נדאל, והצליח לממש רק שתיים מול האדם שמגדיר שרידות ועיקשות. לראשונה מאז ווימבלדון 2007, פרץ השווייצי את אחד המחסומים הארורים בחייו והצליח לגבור על נדאל בגמר גראנד סלאם. 

רוג'ר פדרר
רוג'ר פדרר. גראנד סלאם 18 ואלוף אוסטרליה 2017 צילום: WILLIAM WEST/אי־אף־פי

"אני רוצה לברך את רפא על קאמבק מדהים", אמר האלוף לאחר שהשלים את משחקו ה-100 במלבורן, "אני לא חושב שמישהו מאיתנו האמין שנהיה בגמר הזה כשנפגשנו באקדמיה לפני ארבעה חודשים. טניס הוא ספורט קשוח ואין בו תוצאת תיקו, אבל אם היתה כזו, הייתי שמח לחלוק אותה הערב עם רפא. כולם אומרים שהם עובדים קשה, גם אני עשיתי זאת ואלו היו שישה חודשים שונים עבורי. עשינו את זה, ואני מודה לצוות שלי על כך. כמעט 20 שנה אני פה ואני תמיד נהנה. אני מקווה לראות אתכם כאן בשנה הבאה, ואם לא, זו בכל מקרה היתה ריצה מדהימה השנה". 

"מדהים איך שרוג'ר שיחק אחרי כל כך הרבה זמן מחוץ לסבב", שיתף בסיום הספרדי בן ה-30, "לראשונה בקריירה העברתי חודש שלם באוסטרליה. זה היה חודש מדהים עבורי, לאחר תקופה קשה בה לא יכולתי להתחרות בכושר מלא. זה היה משחק אדיר וכנראה שלרוג'ר הגיע יותר ממני. אני חושב שאמשיך לנסות ולהילחם, חזרתי לרמות הגבוהות ואני מקווה לחזור לפה בשנים הבאות כדי לזכות שוב בגביע היפה הזה".  

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מערכה חמישית: 3-6 לרוג'ר פדרר

נדאל לא מתרגש מפסק הזמן הרפואי שלקח פדרר, ושומר על המומנטום גם בפתיחת המערכה החמישית עם שבירה מוקדמת להגשה של השווייצי. במשחקון הבא פדרר הוליך 15-40 על הסרב הספרדי, אבל נדאל העלה משמעותית את הרמה ועם כמה חבטות מדהימות נטרל את הקאמבק של פדרר ועלה ל-0-2. 

בפיגור 2-1 פדרר שוב איתגר את ההגשה של נדאל, אך הספרדי העיקש יצר מהלכים כבירים, מיעט לטעות ושמר על השבירה שהשיג. עד כה, פדרר פספס במערכה המכריעה את כל ארבע אפשרויות השבירה שהיו לו. 

בסוף זה הגיע - פדרר, באפשרות השבירה השישית במערכה, עשה זאת ומיד הגיש כדי לעלות ל-3-4. נדאל נקלע במשחקון הבא לפיגור 40-0, כולל שגיאה כפולה, אך התעלה שוב כדי לאזן ל-40-40. הראלי הארוך במשחק, 26 חבטות, העניק לפדרר עוד נקודת שבירה, וגם את המוקש הזה נדאל ניטרל. בנקודת המשחק החמישית של המשחקון, פדרר שיגר חבטת גב יד מדהימה והכדור של נדאל פגע רק במוט של הרשת, בדרך ל-3-5 שווייצי.

פדרר הגיש לניצחון ותואר גראנד סלאם מספר 18, באחד המשחקונים הגדולים וההפכפכים של ההתמודדות. השווייצי התקשה וכבר פיגר 40-15, אך סרבים אדירים, חבטות משובחות וגם ערעורים מוצלחים - כולל בנקודת האליפות - העניקו לפדרר את הכתר בתום 3 שעות ו-37 דקות. 

רוג'ר פדרר מנשק את הגביע
צילום: Dita Alangkara/אי־פי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מערכה רביעית: 3-6 לרפאל נדאל (2-2 במערכות)

פדרר נראה פחות חד, והחטאה מרגיזה שלו ליד הרשת העניקה לנדאל שבירה מוקדמת ויתרון 1-3. בשלב זה השווייצי נלחם להישאר במערכה, אך הראלי המשובח ביותר עד כה במשחק הסתיים בחבטה מרהיבה של נדאל, שעלה ל-1-4. 

במשחקונים הבאים נדאל לא התקשה לשמור על ההגשות והשלים 3-6, בדרך למערכה חמישית ומכריעה על התואר. לפדרר היו במערכה 13 שגיאות לא מחויבות, מול שלוש בלבד של נדאל. לאחר המערכה, פדרר ירד מהמשטח לטיפול רפואי קצר, ואז חזר לישורת הסופית של ההתמודדות.

רפאל נדאל
רפאל נדאל. השווה שוב. מהמערכה הבאה אין דרך חזרהצילום: GREG WOOD/אי־אף־פי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מערכה שלישית: 1-6 לרוג'ר פדרר (1-2 לפדרר במערכות)

פדרר נחלץ משלוש אפשרויות שבירה, גונן על המשחקון והצליח לשבור בעצמו את נדאל. השווייצי המשיך להקשות על ההגשות של הספרדי, וחבטת גב יד אדירה סיפקה לו שבירה נוספת בדרך ל-1-5. השווייצי מעט התקשה בניסיון לחתום את המערכה, אך עשה זאת לבסוף עם חבטת דרופ-שופ אלגנטית ליד הרשת ועלה ל-1-2 במניין הכללי, מרחק מערכה אחת מזכייה בתואר הגראנד סלאם ה-18 שלו. 

השווייצי, שהשיג במערכה 18 ווינרים מול ארבעה בלבד של נדאל, זכה ב-82% מהנקודות בהן הכניס את ההגשה הראשונה. הסרב הראשון של נדאל, לעומת זאת, הספיק לו כדי ללקט רק 53% מהנקודות הללו. 

רוג'ר פדרר
רוג'ר פדרר. רחוק מערכה אחת מגראנד סלאם מספר 18צילום: GREG WOOD/אי־אף־פי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מערכה שנייה: 3-6 לרפאל נדאל (1-1 במערכות)

אחרי שלא השיג אף אפשרות שבירה בכל המערכה הפותחת, נדאל שבר את פדרר כבר במשחקון ההגשה הראשון של השווייצי בטייק השני ועלה ל-0-2. מיד אחר כך פדרר השיג בעצמו שתי נקודות שבירה, אך שגיאות לא נחוצות שלו אפשרו לנדאל לגונן על הסרב, לממש את השבירה ולטפס ל-0-3 מבטיח. 

נדאל השיג עוד שבירה ושייט ל-0-4, אך יריבו - למרות מנה גדושה של שגיאות לא מחויבות - הצליח לשבור חזרה ולעלות על הלוח. השווייצי דחה מעט את הקץ, אך כשנדאל צריך היה להגיש עבור ניצחון במערכה הוא עשה זאת ללא דופי, על האפס. שגיאה לא נחוצה של פדרר, ה-15 שלו במערכה כולה, חתמה את הטייק לזכות הספרדי ואיזנה את הגמר.  

רפאל נדאל
רפאל נדאל. עושה שריר ומשווהצילום: Aaron Favila/אי־פי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מערכה ראשונה: 4-6 לרוג'ר פדרר

המפגש ה-35 בין שניים מגדולי הטניסאים אי פעם נפתח כששניהם שומרים על חבטות ההגשה, ובששת המשחקונים הראשונים טרם עמדו בפני נקודת שבירה של היריב. במשחקון השביעי, שידוע כבעל משמעות בדינמיקה של מערכה, היה זה פדרר שעם מהלכים מבריקים ושגיאה של נדאל, הצליח להשיג שבירה ראשונה בגמר.  

חבטת גב יד מדהימה ועוד אייס הספיקו לפדרר לנעול את המערכה על 4-6 תוך 34 דקות. במערכה היו לשווייצי 13 ווינרים לעומת חמישה בלבד של נדאל. פדרר הכניס את ההגשה הראשונה ב-63%, וכשדייק בה הוא זכה בלא פחות מ-93% מהנקודות. 

רוג'ר פדרר
רוג'ר פדרר. שבירה וניצחון במערכהצילום: Andy Brownbill/אי־פי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל