יובל כרמי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
 מימין: שמואל אבוהיי, בוקאיו מלדה, גשאו איילה, רמזי עבדלג'בר
חברי נבחרת ישראל שהגיעו למקום השני באליפות הבלקן. מימין: שמואל אבוהיי, בוקאיו מלדה, גשאו איילה, רמזי עבדלג'בר צילום: טיבור יגר
יובל כרמי

ענף מירוצי השדה הוא מהפופולריים ביותר בכל מדינה שוחרת תרבות ספורט בכלל, ואתלטיקה קלה בפרט. במדינות בהן האתלטיקה הקלה מפותחת מתקיימת בכל סתיו עונת מירוצים, וזו מושכת אליה קהל רב. התחרויות אהודות במיוחד בשל אופיין הקבוצתי, בניגוד לשאר ענפי האתלטיקה, וכן בשל העובדה שמיטב הרצים והרצות למרחקים בינוניים וארוכים, שיאני עולם ואלופים אולימפיים, לוקחים בהן חלק. בנוסף, הוועד האולימפי הבינלאומי קבע השנה כי לאחר הפוגה ארוכה, מירוצי שדה יהפכו שוב בהדרגה לענף אולימפי רשמי וכי כבר בשנה הבאה ייערכו תחרויות בענף במסגרת אולימפיאדת הנוער.

בניגוד לדעה הרווחת כיום באיגוד האתלטיקה, ענף מירוצי השדה אינו חדש או אזוטרי. אלא שבמדינתנו, כרגיל, היחס שונה מזה הנהוג בעולם. אחרי שנים שבהן התקיימו מספר מירוצי שדה בכל שנה, ב-2017 נערכה רק תחרות אחת מטעם האיגוד - אליפות ישראל. ההזנחה מתבטאת גם בכך שמשלחות יוצאות רק לעתים נדירות לייצג את ישראל באליפויות בינלאומיות, ואלה מסיימות לרוב במקומות נמוכים. הבסיס דווקא כן קיים: בשנתיים האחרונות קבעו 19 רצים ורצות ישראליים בני 20-15 את הקריטריונים לאליפות אירופה ולאליפות העולם במירוצי שדה למרחקים בינוניים וארוכים. 

יובל כרמי
יובל כרמיצילום: יח"צ

בסוף 2016 התרחש מאורע היסטורי במונחים של האתלטיקה הישראלית: נבחרת הנוער זכתה במקום החמישי באליפות אירופה כשהיא מקדימה מעצמות כמו גרמניה וטורקיה ומפגרת בנקודה אחת בלבד אחרי איטליה. הנבחרת כללה את רמזי עבד אל ג'בר, גודאדו בלאצ'או, אשטו וורקו, עומר רמון, בוקאיו מלדה וטדסה גטהון. וורקו, חבר אגודת "רצי הסמטה", נחשב לאחד מששת הרצים הטובים לגילו בעולם ואף נבחר לייצג את נבחרת אירופה בתחרות בינלאומית שהתקיימה השנה.

בענף שבו ההישגים הספורטיביים שואפים לאפס, היה מצופה שההצלחה בריצות השדה תמונף. אלא שהתנהלות לקויה מצד האיגוד גורמת לוואקום ומחייבת את אגודות הספורט לקחת לידיהן את הטיפול במירוצי השדה. אגודות אלה פועלות עצמאית לייצוב הענף הן מבחינה מספרית והן מבחינה איכותית. לאחרונה אף הוקמה ליגת מרוצי השדה בישראל והתחרות הראשונה התקיימה בחודש שעבר. שמונה ממשתתפיה ייצגו את ישראל באליפות מדינות הבלקן שהתקיימה החודש. באליפות זו זכתה הנבחרת מתחת לגיל 23 במקום השני ונבחרת הנוער במקום הרביעי.

נבחרות הנוער והבוגרים של ישראל, באליפות הבלקן
נבחרות הנוער והבוגרים של ישראל, באליפות הבלקן. נוצר ואקום בתחום בשל התנהלות לקויה של האיגודצילום: טיבור יגר

לעומת זאת, יציאת נבחרת ישראל לאליפות אירופה במירוצי שדה, שתתקיים בחודש הבא, לוטה בערפל, ונכון לרגע זה היא לא תצא לפועל בשל התנגדותו התמוהה של האיגוד. מה מטרותיו ותפקידו של איגוד האתלטיקה? הנהלתו הנוכחית לא הציגה מעולם חזון או דרך לקידום האתלטיקה הקלה ונדמה שהיא טרודה יותר בשרידותה, במשכורות מנופחות, נסיעות לחו"ל לכנסים ואירועים, והרבה פחות בנושאים בוערים כמו מציאת נותני חסות, טיפול במצבן הרעוע של האגודות, שיפור מעמד האתלט והמאמן וקידום פרויקטים שונים.

חרף היעדר ההשקעה, ישראל מצטיינת במירוצי השדה והדור הצעיר שלנו בריצות ארוכות הוא מהטובים ביבשת לגילו. איגוד האתלטיקה ושאר העושים במלאכה אינם יכולים עוד להתעלם מההזדמנות הנדירה לפעול לקידום האתלטיקה הישראלית, אם רק יראו לנגד עיניהם את טובת הספורטאים.

הכותב הוא מאמן באגודת הספורט "רצי הסמטה"

תגובת איגוד האתלטיקה: "איגוד האתלטיקה אמון ומחויב לקיים אך ורק את אליפויות ישראל בכל המקצועות. את כל יתר התחרויות אמורות לארגן האגודות והמועדונים השונים, כפי שמקובל בכל מקום בעולם. בפועל, לאור מצב האגודות, איגוד האתלטיקה מעורב בכל אחת מהתחרויות המתקיימות בארץ, הן בנושא השיפוט והן בנושא הכספי.

"ענף מירוצי שדה אינו אולימפי ובכל זאת האיגוד מתקצב אותו בהתאם לדרישה, ליכולות ולכמות האתלטים שבו. האיגוד אף פעם לא התנגד ליציאת אתלטים לתחרויות בינלאומיות. נהפוך הוא. נסיעותיהם רק מסייעות לתקצוב השנתי. מנגד, איגוד האתלטיקה חייב לקבוע קריטריונים ואמות מידה לייצוג הולם ומכובד של האתלטיקה הישראלית. גם לקראת אליפות אירופה במירוצי שדה נקבעו קריטריונים. אתלט שייקבע אותם - ייצא לאליפות אירופה".