הגראנד סלאם ה-20: רוג'ר פדרר זכה באליפות אוסטרליה הפתוחה

אחרי שלוש שעות ושלוש דקות הכניע פדרר את מארין צ'יליץ' 2-6, 7-6, 3-6, 6-3, 1-6 וזכה בטורניר בפעם השישית מתוך שבע הופעות בגמר. פדרר הוא הראשון בהיסטוריה שמגיע ל-20 זכיות במייג'ורים

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
פדרר והגביע, היום במלבורן
פדרר והגביע, היום במלבורן. "סיפור האגדה שלי נמשך"צילום: SAEED KHAN/אי־אף־פי

רוג'ר פדרר הפך בצהריים (ראשון) לטניסאי הראשון בהיסטוריה שמגיע ל-20 זכיות בטורנירי גראנד סלאם כשזכה באליפות אוסטרליה הפתוחה. השווייצי, המדורג שני בעולם, ניצח בתום קרב של שלוש שעות ושלוש דקות את המדורג שישי, הקרואטי מארין צ'יליץ', 2-6, 7-6, 3-6, 6-3, 1-6. לפדרר זו הזכייה השישית בטורניר מלבורן מתוך שבע הופעותיו בגמר. 

המשחק נפתח במומנטום אדיר של פדרר ובצורה ורעה מאוד לצ'יליץ'. השווייצי שבר את כבר במשחקון הראשון בדרך ליתרון 0-4 מהיר. צ'יליץ' ניסה לחזור, אבל פדרר סגר עניין בתוך 24 דקות. המערכה השנייה כבר היתה שקולה הרבה יותר, כששני השחקנים שומרים על ההגשות שלהם, ומתעלים באפשרויות השבירה אחד על השני. בשובר השוויון היה זה דווקא המדורג שישי בעולם ששמר על קור רוח וניצח 5-7. היתה זו המערכה הראשונה שאיבד פדרר בטורניר כולו.

תקציר משחק הגמר

המערכה השלישית היתה שוויונית ושקולה עד למשחקון השישי, אז הצליח פדרר לשבור ולקנות יתרון שהוביל אותו ל-3-6 במערכה. אלא שצ'יליץ' חזר שוב ובצורה מרשימה. פתיחה טובה של פדרר במערכה ובדומה למערכה הראשונה, שבר את ההגשות של הקרואטי. עם יתרון 2-3 פדרר נשבר על האפס וצ'ילי'ץ נישא על גלי המומנטום ל-3-6 משלו ו-2-2 במערכות.

המערכה החמישית והמכרעת, כמו בדפוס קבוע, נפתחה בשבירה של פדרר. השווייצי עלה ל-1-4 ומזה צ'יליץ' העייף כבר לא הצליח לחזור. פדרר בן ה-36 הגיש למשחק והשלים ניצחון נהדר, לא לפני שצ'יליץ' מאתגר אותו בצ'אלנג' - בדיוק כמו בגמר השנה שעברה מול נדאל. אחרי משחק שהתנהל בשליטתו גם בחלקים השקולים שלו, רוג'ר פדרר הוא שוב אלוף אוסטרליה.

הטניסאי השווייצי הפגין אחוזים טובים בניצול הנקודות מהסרב הראשון (79%), וגם מהסרב השני (58%), מה שהקשה מאוד על אפשרויות השבירה של צ'יליץ'. מנגד, המדורג שישי הצליח להכניס את ההגשה הראשונה באחוזים גבוהים יותר (68% לעומת 57%), אבל ניצל רק 69% מהנקודות על ההגשה הראשונה ו-50% על השנייה. גם את אפשרויות השבירה שלו פדרר ניצל טוב יותר - עם 6 מ-13 (44%) לעומת 2 מ-9 (22%) בלבד של צ'יליץ'. 

פדרר, היום במלבורן
פדרר, היום במלבורןצילום: GREG WOOD/אי־אף־פי

"אני כל כך שמח, זה לא יאומן. סיפור האגדה נמשך מבחינתי, ואחרי השנה שעברה המצוינת, זה נפלא", אמר פדרר בקול חנוק. "אני רוצה להודות לכל האנשים שהפכו את הלילה הזה לנפלא כל כך. אתם, האנשים שממלאים את האיצטדיונים וגורמים לי להיות לחוץ - אני רוצה להודות לכם". פדרר גם הודה למארין צ'יליץ' על "טורניר נהדר" ואמר כי הוא בטוח שיגיע להישגים נוספים. בסיום דבריו הרים פדרר את הגביע פעם נוספת, כשהוא פורץ בבכי.

"זה היה מסע נפלא עבורי", אמר צ'יליץ' בסיום, "היום היה לי סיכוי קל בתחילת המערכה החמישית, אבל רוג'ר שיחק נהדר. אני רוצה להודות לצוות שלי. התחלנו את השנה בצורה נפלאה, ואני מקווה שנגיע עוד להרבה גמרי גראנד סלאם ואולי גם להניף גביעים. אני מקווה ש-2018 תהיה שנה נפלאה".

עדכונים
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מערכה חמישית

צ'יליץ' לוחץ את פדרר כבר במשחקון הראשון, אבל השווייצי מתעלה ועם ווינר מצוין שומר על ההגשה. מנגד, צ'יליץ' נשבר כבר בתחילת המערכה החמישית, כשהוא מבצע שגיאה כפולה, ולאחר מכן שולח כדור לרשת.

פדרר שומר על ההגשות שלו, ומנגד צ'יליץ' מתמוטט מנטאלית, שולח שוב כדור לרשת ומעניק לפדרר הזדמנות להגיש למשחק.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מערכה רביעית (3-6 לצ'יליץ')

כמ המערכה הראשונה, גם המערכה הרביעית נפתחת בשבירה של פדרר וביכולת לא משכנעת של צ'יליץ'.

אחרי כמה משחקונים שקולים, צ'יליץ' חזר עם שבירה על האפס, משווה את התוצאה במערכה ל-3-3. פדרר כבר משיג נקודת שבירה במשחקון שלאחר מכן, אבל צ'יליץ' מציל אותה ושומר על ההגשה.

משחקון אחד אחר כך והקרואטי שובר שוב, עולה ל-3-5 ומגיש למערכה כולה. הוא שומר על ההגשה, והמשחק הולך למערכה חמישית ומכרעת.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מערכה שלישית (3-6 לפדרר)

הפעם פדרר מגיש ראשון, ושומר על ההגשה שלו. אחרי חמישה משחקונים שקולים, פדרר מצליח לשבור את צ'יליץ' ולעלות ליתרון 2-4 במערכה השלישית.

השבירה הזו מסדרת לפדרר גם את הניצחון במערכה כולה - 3-6 בסיום.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מערכה שנייה (6-7 לצ'יליץ')

את המערכה השנייה צ'יליץ' פותח טוב יותר, ושומר על משחקון ההגשה שלו. מיד לאחר מכן פדרר נקלע לשתי נקודות שבירה אבל מציל את שתיהן, ושומר על שוויון 1-1 במערכה.

הקרואטי משחק יותר טוב במערכה השנייה, מצליח להציל נקודות שבירה של השווייצי, וגם ללחוץ על ההגשות שלו. במצב של 4-5 לטובתו, השיג צ'יליץ' נקודת שבירה ונקודת מערכה, אך פדרר הציל אותה וזכה במשחקון. בסופו של דבר המערכה הולכת לשובר שוויון.

מי שמתעלה בשובר השוויון הוא דווקא הקרואטי, שמנצל את נקודת המערכה שלו ומשווה את התוצאה בגמר ל-1-1. פדרר מאבד מערכה ראשונה בטורניר

צ'יליץ' לאחר הניצחון במערכה השנייה
צ'יליץ' לאחר הניצחון במערכה השנייהצילום: PAUL CROCK/אי־אף־פי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מערכה ראשונה (2-6 לפדרר)

המשחק נפתח בשבירה של פדרר - צ'יליץ' מגיעה להנחתה, אבל שולח את הכדור לרשת. הקרואטי פותח רע מאוד את הגמר, ונשבר שוב ל-3-0. עד המשחקון החמישי זכה צ'יליץ' רק בארבע נקודות, ורק אז הוסיף עוד ארבע כדי לזכות במשחקון הראשון שלו בגמר ולצמק ל-4-1. גם ההתעוררות הקלה של הקרואטי לא מזיזה הרבה לפדרר, שסוגר עניין תוך 24 דקות עם 2-6.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ