אירה ויגדורצ'יק תחזור לנבחרת ההתעמלות האמנותית, אך לא יהיה קשר ישיר בינה לבין המתעמלות

ועדת הבדיקה לא התייחסה האם היתה בעיטה או לא, אלא מצאה פתרון למשבר: המאמנת תמשיך לקבוע את המתווה המקצועי ותיסע לריו, אך לא תבוא במגע עם המתעמלות "באופן ישיר ופיזי"

אורי טלשיר
אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המאמנת במסיבת העיתונאים
"בכלל לא נכנסו לשאלה האם היתה בעיטה ומה היה. לא נגררנו לזה, הנושא הוא איך הן עובדות יחד"צילום: ניר קידר

ועדת הבדיקה שקיבלה מאיגוד ההתעמלות את המושכות לטיפול במשבר החריף שמטלטל את הענף, פרסמה אתמול את המלצותיה לגבי המשך פעילותה של נבחרת המתעמלות הקבוצתית, שתנסה איכשהו להשתקם עד משחקי ריו. הוועדה, בראשות השופטת בדימוס נילי ארד, לשעבר נשיאת בית הדין לעבודה, הוקמה עקב התקרית בשבוע שעבר בגביע העולם בקאזאן - שנחשפה לראשונה ב"ספורט הארץ" - בה על פי עדויות בעטה המאמנת הראשית אירה ויגדורצ'יק במתעמלת קטרינה לבינה. חברי ועדה נוספים היו אורלי פרומן, לשעבר מנכ"לית משרד התרבות והספורט, עו״ד חנוך קינן וכן אתלט העבר אלכס אברבוך.

במסיבת העיתונאים שקיים אתמול האיגוד בשיתוף הוועד האולימפי וחברי הוועדה, סירבה ארד להתייחס לסוגיית הבעיטה עצמה, אלא התרכזה בהנמכת הלהבות ובהוצאת הנבחרת מהפלונטר. על פי ההמלצות, אימון הנבחרת יבוצע לפי שיטת העבודה והמתווה המקצועי שייקבעו על ידי ויגדורצ'יק. על פניו נראה כאילו הכל ממשיך כרגיל, אולם הסיפור המרכזי מופיע בסעיף ב' — "באופן ישיר ופיזי, המאמנות שיעבדו עם המתעמלות הן אלה סמופלוב, רעיה אירגו ואיילת זוסמן — הכל לפי צרכי האימון שייקבעו על ידי ויגדורצ'יק". המשמעות: לא יהיה קשר ישיר בין המתעמלות לבין ויגדורצ'יק, שהיא בהגדרה המאמנת הראשית והרוח המקצועית הדומיננטית בנבחרת. מי שיבואו במגע עם הספורטאיות הן שלוש המאמנות האחרות בצוות, ולא ברור כלל איך הנוסחה הזו תעבוד בפועל באימונים ובתחרויות. כל התסבוכת וסימני השאלה צפים פחות מחודש לקראת משחקי ריו, התחרות שלקראתה הקדישו המאמנות והמתעמלות את כל הווייתן בשנים האחרונות.   

"עברנו שבוע של גיהנום", אמר יו"ר איגוד ההתעמלות, אופיר פינס, "מה שקרה היה אירוע חריג ביותר שגרם לטלטלה מאוד חמורה בתוך הענף ושיבש באופן חמור את ההכנות שלנו לקראת האולימפיאדה. זה קרה לנו אחרי הישג שיא באליפות אירופה שאירחנו בישראל. מהרגע שהנבחרת חזרה לארץ הקמנו צוות משותף לוועד האולימפי ולאיגוד כדי לברר את הפרטים. מהר מאוד הבנו שתמונת המצב קשה ביותר ושלהנהלת האיגוד אין את הכלים להתמודד עם המצב שנוצר. המשימה המיידית היתה להציל את האולימפיאדה, וזה היה המנדט של הוועדה. ישנו השלב השני, שבו רצינו לשנות דברים מאוד יסודיים בענף בכלל ובנבחרת בפרט, והוא יתחיל אחרי האולימפיאדה. כמו בצבא, גם במשמעת יש כללים וקווים אדומים, וגם פה. למרות שזה הענף התובעני ביותר כלפי הספורטאים, חייבים לקבוע בצורה הכי ברורה מה מותר, מה אסור ומהם הגבולות".

ארד הוסיפה כי "השולחן ביום שישי היה מלא במבטים כמהים, פחד, חשש ותחושות קשות. הבטחנו להורים, למתעמלות ולמאמנות שנעזור להם להגיע לפתרון של שלום. באנו לכאן לסייע להן לעשות מעשה לתפארת מדינת ישראל. ישבנו עם המתעמלות, המאמנות ועם כל מעטפת הנבחרת, וכל אחד שפך את לבו. בכלל לא נכנסו לשאלה האם היתה בעיטה ומה היה. לא נגררנו לזה, הנושא הוא איך הן עובדות יחד". 

וועדת הבדיקה הודתה שלא בחנה את מקרה הבדיקה , אלא התרכזה בניסיון למצוא פיתרון שבו תוכל הנבחרת להצליחצילום: ניר קידר

"כל אחד מאתנו יכול להבין ששבוע כזה הוא לא פשוט ולא תורם, השאלה האם הן יצליחו להתגבר", אמר פינס, "נעשה כל מה שאפשר כדי לעזור להן לעלות מכאן. זה רחוק מלהיות אידיאלי, אבל זה המקסימום שאפשר בזמן הזה. אנחנו לא משטרה ולא בית משפט, אנשים היו יכולים ללכת למשטרה ובחרו לא לעשות זאת". 

מה שקרה לפני תחילתה של מסיבת העיתונאים וגם במהלכה, היה ביזארי לא פחות מהתמונה כולה. כשהסתיימו הדיונים בחדר הישיבות, יצאו ממנו הורי המתעמלות, המאמנות והספורטאיות עצמן. בעוד אנשי התקשורת תופסים את מקומם לקראת מסיבת העיתונאים והיו"ר פינס מתכונן לשאת דברים, המסיבה האמיתית היתה, איך לא, כשהמיקרופונים והמצלמות בחוץ ליוו את ויגדורצ'יק מחוץ לחדר. 

בניגוד לדממה שאפיינה אותה השבוע, המאמנת הראשית שחררה מעט את הרסן. "אני כבר לא נפגעת מאף אחד, אני מאמנת וזה תפקידי", סיפרה ויגדורצ'יק, וגנבה את הפוקוס ממסיבת העיתונאים שעמדה להתחיל בצד השני של הדלת. "אני הפסקתי להיפגע. יש לכם מסיבת עיתונאים, לכו לשם. אני תמיד מחויכת, יודעת לקום בבוקר ולהגיד 'השמש זורחת, החיים ממשיכים'. אני כמאמנת עשיתי את תפקידי, ושכל אחד יעשה את תפקידו. כשאני ארצה להגיב על זה (שאלת הבעיטה), אגיב על זה בקצב שלי ובראיית העולם שלי. זה שאני כבר חודש וחצי בכותרות, אולי זה טוב להתעמלות האמנותית. טוב למדינת ישראל מדליית זהב ועקביות. מה אתם עושים אחרי זה למאמנים, זה עניין שלכם". 

כשמסיבת העיתונאים החלה, קולה של ויגדורצ'יק עדיין נשמע מחוץ לדלת. השאלה הגדולה כעת היא איזה קול ישמעו המתעמלות בתקופה הקרובה ובעיקר בריו, וכמה נזק גרמה הסערה הזו לסיכוי שלהן לממש את עצמן ברגע האמת.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ