האכזבה הופכת להיות התחושה הקבועה של הישראלים בריו, והפעם: טומרקין ועברי

השחיין שחתום על ההישג האיכותי ביותר של ישראל בלונדון 2012 היה רחוק בכמעט שניה שלמה משיאו הלאומי, שהיה מעלה אותו לחצי הגמר: "הרגשתי שמשהו לא עובד, הופתעתי כמוכם לראות את התוצאה הזו על הלוח". עמית עברי המשיכה שנה חלשה

אורי טלשיר
שליח "הארץ" לריו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעקב טומרקין בבריכה
יעקב טומרקין בבריכהצילום: אי־פי

אולימפיאדת לונדון 2012 הסתיימה ללא אף מדליה ישראלית. התוצאות היו בינוניות ברובן, ועל ההישג האיכותי ביותר של המשלחת היה חתום יעקב טומרקין, שדורג שביעי בגמר המשחה ל-200 מטר גב, מיקום שיא לשחיין ישראלי במשחקים.

היום (ראשון) בריו, טומרקין התייצב למקצה 100 גב. לא המשחה העיקרי שלו, אך כזה שביום טוב יכול להניב לו הישגים נאים בכל שדה תחרותי. אלא שביום הזה, בכיר שחייני ישראל לא התעלה. הוא גמא את המרחק תוך 54.66 שניות, תוצאה איטית בכמעט שנייה משיאו הלאומי (53.77) שדירגה אותו רק במקום ה-27 מתוך 39 משתתפים במוקדמות. ההעפלה חצי הגמר, אגב, נסגרה על 53.99, כך שאם טומרקין היה מתקרב לשיאו הוא היה מתברג בין 16 הראשונים.

עמית עברי. לא הבריקהצילום: DOMINIC EBENBICHLER/רויטר

תחושתו בסיום היתה דומה להפליא למה שמרגיש עד כה כמעט כל ספורטאי ישראלי שהתחרה בריו. "אני מאוכזב, זו לא התוצאה שציפיתי לה", שיתף טומרקין, "במשחה עצמו הרגשתי שמשהו לא עובד. ללא ספק הופתעתי כמוכם לראות את התוצאה הזו על הלוח. זה משהו בהרגשה באותו רגע נתון שקשה להסביר אותו, אני בכושר טוב ובגלל זה ציפיתי ליותר".

מה זה אומר לקראת 200 מטר גב, המשחה העיקרי שלך בהמשך?

"זה לא אומר כלום לגבי ה-200, אלו שני מקצים שונים וגם בלונדון הייתי בתסריט הזה, כשהתחלתי פחות טוב עם ה-100. זה ענף מדיד ובאימונים שלי אני רואה שהתוצאות מהירות, משהו באותו רגע נתון במשחה לא עבד. אסתכל בווידאו, אראה מה לא עבד ואנתח עם המאמן שלי. משחה ה-200 גב הוא שונה, פחות ספרינט ופחות השתוללות, זה תסריט אחר לגמרי".

"גם אנחנו ברמה גבוהה", השיב טומרקין כשנשאל לגבי האפשרות ששחייני ישראל לא בנויים לאתגר האולימפי. "באמת לא עשינו את השיאים עד עכשיו, אבל אנחנו רק ביום התחרות השני מתוך שמונה. אולי אתם לא יודעים, אבל לכל ספורטאי יש ימים פחות טובים גם כשלא מסקרים אותו, רק שאם זה קורה באולימפיאדה פתאום כולם שומעים. אני בטוח שנשתפר".

בלונדון הפכה עמית עברי לשחיינית הישראלית הראשונה שעולה לחצי גמר אולימפי, אך בשנה האחרונה היא רחוקה מאוד משיאיה. גם היום לא הבריקה, וסיימה במקום ה-30 מתוך 44 מתחרות במוקדמות ל-100 מטר חזה. עברי עצרה את השעון על 1:09.42 דקות, כשתי שניות לאט משיאה הישראלי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ