ברזיל הבטיחה אולימפיאדה בטוחה, אבל הפשיעה ממשיכה להעיב על האופוריה

85 אלף אנשי ביטחון, בהם 23 אלף חיילים, מאבטחים את ריו דה ז'ניירו. אבל גם זה לא הפריע לכייסים לשדוד את האחראי על הביטחון בערב פתיחת המשחקים בשבוע שעבר

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

לו מרוץ אחרי כייסים היה ספורט אולימפי, קרוב לוודאי ששלטונות ברזיל היו מקבלים מדליה. לנוכח הפשיעה הגואה ברחובות, פרסה הממשלה בחוצות ריו דה ז'ניירו לא פחות מ–85 אלף אנשי ביטחון, מתוכם כ–23 אלף חיילים העומדים על המשמר בצמתים עמוסים או מסיירים ג'יפים צבאיים ברחובות, חמושים.

אבל למרות כל המאמצים, הפגנת השרירים לא הצליחה לחסל את הפשיעה. ביום שישי נשדד האחראי על הביטחון בערב הפתיחה של האולימפיאדה באיומי סכין בעת שיצא מהאצטדיון האולימפי. בשבת ניצל חבר משלחת ניו זילנד לאולימפיאדה מכדור תועה שפגע באוהל התקשורת בזירת מרוצי הסוסים. באותו ערב הותקף שר החינוך של ברזיל בעת שטייל בלגונה של ריו, שבה מתנהלות תחרויות החתירה.

שוטרים מאבטחים את אחד ממסלולי הריצה ברחובות ריו דה ז'ניירו, שלשוםצילום: PAUL HANNA/רויטרס

לקראת ההכנות לאולימפיאדה, ניצבו שלטונות ברזיל מול שורה של אתגרים, שהרתיעו מבקרים רבים. בראשם החשש מנגיף הזיקה, איומים של התקפות טרור, ודיווחים בלתי מחמיאים בתקשורת על בעיית המים המזוהמים של העיר. אבל הזינוק בפשיעה ברחוב היא שהכי הלחיצה את הרשויות והתושבים, הפוחדים שעלייה מביכה בשיעורי הפשע תכרסם בגאווה ובאופוריה שהשתלטו על העיר מאז התחילו התחרויות בשבוע שעבר.

אבל למרות המקרים האחרונים, רוב המבקרים והתושבים אומרים שהם מרגישים מטוחים. "זהו כנראה המקום הכי בטוח בברזיל היום", אומרת איזבלה דה קרוואליו, מוכרת גלידה בת 46, על רקע יללת הסירנה של אופנוע משטרתי חולף.

הרשויות מנסות להרגיע את המבקרים, ומציינות שהכוח המאבטח את המשחקים גדול פי שניים מהכוח שאבטח את המשחקים האולימפיים בלונדון ב–2012, וכי ריו אירחה בהצלחה אירועי ספורט גדולים קודמים, ובהם משחקי הגביע העולמי ב–2014. אבטחת המשחקים קשה עוד יותר על רקע קיצוצי תקציב הפוגעים ביכולתה של הממשלה לשלם לשוטרים. ביוני הכריזה ממשלת מדינת ריו על "אסון פיננסי", והדבר תרם לתחושת המשבר במדינה.

לידיעה ב"ניו יורק טיימס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ