עוזי דן
עוזי דן

קטינקה הוסו ההונגריה ידועה כ"אשת הברזל" על שום כוחה והעובדה שהיא משתתפת במשחים רבים בסגנונות שונים ולוח הזמנים שלה עמוס במיוחד. יש לה עשרות מדליות, אבל אף לא אחת מהן הגיעה משלוש האולימפיאדות הקודמות בהן השתתפה. והנה בריו היא כבר רשמה זהב שני בשני משחים (מתוך שבעה בהם תשתתף, כולל משחה שליחות), הפעם ב־100 מטרים גב. גברת הברזל כבר זכתה גם ב־400 מעורב אישי.

במשחה צמוד מאין כמוהו — 31 מאיות הפרידו בין הראשונה לרביעית ובצורה נדירה חולקו שתי מדליות ארד בגלל זמן זהה — הצליחה הוסו לסיים חזק במיוחד בזמן של 58.45 שניות ולהקדים את קתלין בייקר האמריקאית שזכתה בכסף ואת קיילי מאסה הקנדית ופו יואנהוי הסינית שהתחלקו בארד.

מי שראתה את המשחה הזה מהיציע היתה האלופה האולימפית הקודמת בו. מיסי פרנקלין היתה כוכבת ענקית בלונדון לפני ארבע שנים בגיל 17, שחתה בשבעה משחים, זכתה בארבע מדליות זהב ועוד מדליית ארד אחת. מאז השנה שעברה, עת הפכה למקצוענית, היא חוותה ירידה בכושר, והשתחלה רק לשלושה משחים כחברת המשלחת האמריקאית. ל-100 גב היא כלל לא עלתה, אבל עוד קודם לכן אתמול, במשחה הראשון שלה בבריכה של ריו, לא הצליחה לצלוח את המוקדמות. 200 מטרים חופשי הוא אמנם משחה חזק מאוד - קייטי לדקי, פדריקה פלגריני, ושרה שויסטרום כמובן עלו לגמר - אבל פרנקלין סיימה אחרונה בחצי הגמר שלה ו־13 מ־16 בסך הכל כדי לרשום אכזבה מרה.

הסיני סון יאנג נחשב שחיין בעייתי מאוד לאור העובדה שהושעה בגלל שימוש בסמים ואף ישב תקופה קצרה בכלא. התשובה שלו הגיעה בגמר ה-200 מטרים חופשי כשהפך לאלוף האולימפי הסיני הראשון במשחה זה וחגג ארוכות בבריכה ומחוצה לה. את כובע הים שלו ניסה לזרוק לקהל רק כדי לראות אותו נוחת בבריכה. מי שזכה בכסף ב-400 מטרים חופשי ובמדליית כסף ב־200 מטרים חופשי בלונדון ניצח את שיאן העולם צ'אד לה קלוס הדרום אפריקאי כשהוא קובע 1:44.65 דקות. קונור דווייר האמריקאי זכה בארד. האלוף האולימפי מלונדון, הצרפתי יאניק אגנל, לא הצליח כלל לעלות לגמר. זה היה הזהב האולימפי השלישי של סון בקריירה (400 ו־1500 מטרים בלונדון) והמדליה האולימפית השישית.

לילי קינג חוגגת את השיא האולימפי החדשצילום: MICHAEL DALDER/רויטרס

האמריקאים המשיכו לקטוף מדליות גם בלילה בו כוכביהם הגדולים לא שחו. לילי קינג זכתה בזהב ב־100 מטרים חזה כשהיא קובעת שיא אולימפי של 1:05.50 דקות. היא הקדימה את הרוסייה יוליה אפימובה - שהושעתה פעמיים בעבר בגלל חומרים אסורים והבטיחה השתתפות בריו רק דרך בית משפט בשבוע שעבר - ואת האמריקאית קייטי מלי שזכתה בארד. הרוסייה זכתה לשריקות בוז מהקהל והאמריקאיות שחגגו יחד ארוכות התעלמו ממנה במופגן.

זהב וארד היו לאמריקאים גם בגמר האחרון של הלילה, 100 מטר גב גברים. ראיין מרפי ניצח בזמן מצויין של 51.97 שניות, שיא אולימפי חדש ורק שלוש מאיות מהשיא העולמי שהושג בתקופת החליפות, כשהוא מקדים את ג'יאיו שו הסיני ואת בן ארצו דייויד פאלמר.

מייקל פלפס ניצח את צ'אד לה קלוס (ששחה דקות קודם לכן בגמר ה-200 חופשי) בחצי גמר 200 מטר פרפר, אבל שניהם נוצחו במפתיע על ידי ההונגרי תאמאש קנדרסי ועלו לגמר ממקומות שני ושלישי במקצה שלהם. לאסלו צ'ה ההונגרי זכה בחצי הגמר השני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ