האנשים שמחכים בקוצר רוח שמייקל פלפס יטבע

משום שהחוק בריו דה ז'ניירו מחייב, מוקפת הבריכה האולימפית במצילים במוקדמות ובגמרים. לצד הנאה מזווית הראייה הטובה ביותר, הם מפנטזים על היום שבו יידרשו לקפוץ למים בעצמם

ג'ון בראנץ', ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מציל בבריכה האולימפית בריו
ג'ון בראנץ', ניו יורק טיימס

בבריכה האולימפית, השחיינים הטובים בעולם נמצאים תמיד במרחק תנועות ספורות מהקיר הקרוב ובטווח נגיעה מהמצופים שמפרידים בין המסלולים. אינספור מאמנים ועוזרים צופים בהם כל הזמן. מי עוד צופה? מצילים. בבריכה האולימפית יש מצילים, למקרה שמישהו כמו מייקל פלפס — בעל 19 מדליות זהב אולימפיות — יזדקק לחילוץ.

"אני חולם על התסריט הזה", אומר בחיוך אנדרסון פרטס, מציל בן 39 שעובד במועדון בריאות בריו, לפני שהוא מתחיל את משמרתו במתחם הבריכה האולימפית. "אני חושב על כך". הסיכויים קטנים. "הסיכוי שזה יקרה הוא אחד למיליון, אבל אנחנו מוכנים".

למצילים בריו יש אולי את הכיסא הטוב ביותר במקום, מאחר שהם מהאנשים היחידים שמורשים לעמוד על סף הבריכה. עם זאת, ייתכן שאינם חשים כה יעילים. במהלך אימון לפני תחילת המשחקים, פלפס שחה בבריכה, תנועה אחרי תנועה, סיבוב אחרי סיבוב. המקום היה כמעט ריק, כשבאזור רק מספר מאמנים, מתנדבים ומאבטחים. בזמן הזה צפו בנעשה שני אנשים מצדדים הפוכים של הבריכה, לבושים במכנסיים אדומים כשמשרוקיות סביב צווארם. בידם אחזו במצופיהם.

הם לא השתמשו במשרוקיות. הם לא צעקו אפילו פעם אחת על המתחרים להפסיק לרוץ בשטח הבריכה. הם לא זזו כמי שמוכנים לפעול, או אפילו החסירו פעימה לנוכח האפשרות — היא עדיין מתחת למים? — שצריך להציל מישהו. "איני חושב שהם יזדקקו לנו, אבל נהיה בסביבה בכל מקרה", אומר פרטס.

מבחינה חיצונית, המצילים בבריכה האולימפית דומים לאלו ששומרים על הסדר בבריכות רגילות, ומוכנים לצלול על מנת להציל שחיין שוקע. יש בערך 75 מצילים, מתוכם 15 נשים, שנשכרו לעבוד באתרים האולימפיים באירועי שחייה, קפיצה למים, שחייה צורנית, כדורמים וקיאקים (פטרולים במים הפתוחים באירועי הטריאתלון או שיט הם דברים נפרדים). 

מציל עשוי להיות שימושי במספר תחרויות. כדורמים יכול להיות ספורט פיזי מאוד. שחייה צורנית הוא ספורט שבאופן מפתיע מועד לזעזועי מוח. גם בקפיצה למים טמונות סכנות. אבל בבריכה, קצת יותר משלושה מטר עומקה, עם תחרויות מהירות וקצרות, האם באמת יש צורך במציל או שניים? "כן, זה הכרחי", אומרת דניאל מרטילוט, 25, מפקחת המצילים בבריכה האולימפית. היא מעלה את האפשרות של התכווצויות מתישות, התקפי לב והתרסקויות עם הראש בדופן הבריכה. "אנו מקווים שהם לא יזדקקו להתערבות מצדנו", היא אומרת.

מציל בבריכה האולימפית בריו. מפקחת המצילים מעלה אפשרות של התכווצויות, התקפי לב והתרסקויות עם הראש לדופן הבריכהצילום: DAVID GRAY/רויטרס

ידוע כי אף שחיין לא מת בזמן המשחקים האולימפיים, אך פחות ברור אם מתחרה נזקק אי פעם לשירותי ההצלה. עדיין, זה נפוץ לראות מצילים באירועי שחייה בינלאומיים.
פינ"א, התאחדות השחייה העולמית, לא דורשת מצילים באולימפיאדה באופן מפורש.

בהוראות בספר החוקים למשחקים האולימפיים ולאליפות העולם כתוב כך: "על מנת לשמור על ביטחונם ובריאותם של המשתמשים במתקנים למטרות אימונים ותחרויות, על בעלי הבריכות לציית לדרישות החוק ורשויות הבריאות במדינה בה נמצאת הבריכה". בריו דה ז'ניירו דרושה הימצאותו של מציל בבריכה שגדולה מ־6X6 מטר. החוק, שמיועד לשמור על רוחצים בבריכות מקומיות ובבתי דירות משותפים, נחקק שמונה שנים לפני שנודע כי ריו תארח את המשחקים.

שמונה מצילים, לרבות פרטס, הוצמדו לתחרויות השחייה. מתחילת האימונים ועד תחילת המשחקים, הם התחלקו לשתי משמרות. ארבעה מצילים — שניים בבריכת האימונים, שניים בבריכת התחרויות — עובדים משמונה בבוקר עד ארבע אחר הצהריים. ארבעת האחרים מחליפים אותם ועובדים עד חצות. הם מקבלים כ־340 דולר עבור 20 ימי עבודה.

מרטילוט טוענת כי חלק מעובדיה נותרו קרובים לפלפס והתרכזו בו בזמן האימונים. הוא היה האיש שבו צפו באופן ממוקד. "אנו מתבדחים ש'אנחנו כאן כדי להציל אותו!'", היא אומרת, "אבל אנו מקווים ומצפים שכל הספורטאים יהיו בסדר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ