מעיין דוידוביץ' החמיצה את התהילה: "רציתי לסיים את זה אחרת"

דוידוביץ' זינקה היטב לשיוט המדליות אך טעויות קטנות דרדרו אותה בדרוג והמתחרות ברחו לה. הקולות מהמחנה הישראלי העידו על גודל הפספוס. "עוד לא עיכלתי, קצת מבאס אבל נתמודד", אמרה בסיום

אורי טלשיר
שליח "הארץ" לריו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעיין דוידוביץ' אחרי השיוט האחרון
מעיין דוידוביץ' אחרי שיוט המדליות. חלמה להפוך לגולשת הראשונה מישראל שקוטפת מדליה אולימפית לצד שני הגברים שעשו זאתצילום: אורי טלשיר

חדר העיתונאים במרינה דה גלוריה הפך לחמ"ל. היעדר הרוח היום (ראשון), יום התחרויות המכריע, הוביל לדחיית שיוט המדליות. כתבים, צלמים ובעלי תפקידים ברזילאים - דוגמים מעת לעת את מכונת האספרסו הנדירה במתחם ומוזגים לעצמם עוד מנה - הפכו חזאים וימאים בפוטנציה, מנסים לשער מתי יינתן האות ומה מרחק הזמן בין המצוף האחרון לבין איום הדד ליין בארצם.

ב-15:35, עיכוב של שעה וחצי לתכנון המקורי, זינקו עשר גולשות הניל פרייד המובילות לאחד משיוטי המדליות הצפופים ביותר שניתן לדמיין. שש מתחרות עם סיכוי ריאלי לפודיום, עם צי איכותי של אלופות עולם ומדליסטיות אולימפיות.

מעיין דוידוביץ', חולמת להפוך לגולשת הראשונה מישראל שקוטפת מדליה אולימפית לצד שני הגברים שעשו זאת, זינקה היטב לשיוט הגדול בחייה. הרוסייה הצעירה שהובילה את התחרות ביצעה ענישה עצמית, ונראה היה שהתנאים במפרץ מבשילים לכדי פודיום ישראלי שלישי בריו.

ואולם, לדוידוביץ' היו מתחרות חזקות שחשקו במתכת בדיוק כמוה. טעויות קטנות הספיקו כדי לדרדר אותה בדרוג המיידי והכללי. הצרפתייה שרלין פיקו והסינית צ'ן, אליהן נצמדה הישראלית בפתיחה, ברחו לה בשלהי השיוט וקטפו את מדליית הזהב והכסף בהתאמה. הרוסייה התאוששה מהפתיחה האיומה, ולמרות היותה הצעירה בצי (19) גרדה מדליית ארד היסטורית לרוסיה בגלישה האולימפית.

על סירת העיתונאים היו כ-15 כתבים איטלקים, מייחלים להצלחתה של פלאביה טרטליני שנכנסה לשיוט המכריע מהמקום הראשון, אך נושלה מהפודיום בישורת האחרונה. תגובתם להתרחשות היתה מינורית, כמעט שלא ניתן היה להבין ממנה את עוצמת הפספוס. הקולות מהמחנה הישראלי, אפוא, היו שונים בתכלית. דוידוביץ', פעמיים מדליסטית באליפות העולם, החמיצה בשיוט אחד את החלום ואת התהילה.

"עוד לא עיכלתי, קצת מבאס אבל נתמודד", סיפרה דוידוביץ' על החוף, כשמאחוריה מחיאות הכפיים לכבוד שלוש המדליסטיות שהקדימו אותה. "רציתי לסיים את זה אחרת ובאמת האמנתי שאני מסוגלת להיות על הפודיום, אבל זה לא עבד הפעם. לא הייתי לחוצה, זה הרגיש לי אפשרי אבל עד שהמדליה לא עלי, היא לא קרובה".

הגולשת התייחסה לתחושה שלה ביחס למדליות הארד של הג'ודוקא ירדן ג'רבי ואורי ששון. "אלו לא רק שניהם, אחרי כל מדליסט שעושה את זה אני אומרת לעצמי 'וואי, גם אני רוצה להיות שם'. הם עשו זאת והראו שזה אפשרי, אבל בסוף כל אחד מתרכז בעבודה שלו. מצחיקה אותי המחשבה מה היה קורה אם הייתי מתחרה רק יום אחד (כמו בג'ודו), אבל אצלנו זה שבוע שלם ואנחנו חיים את זה".

היא סיפרה גם על ההתרחשות במים - הפתיחה הטובה ולאחריה הנסיגה. "הדחייה לא הפריעה לי, זה חלק מהשגרה שלנו בים", אמרה, "הרגשתי ממש טוב, הייתי מפוקסת ועשיתי מה שרציתי לעשות. במלאה הלכתי קהה אחרי הגולשות הראשונות שלא נכנסו לפלנינג. הסינית באה מאחור, סחפה את כולן להיכנס לפלנינג והרוויחה מזה בסוף. ידעתי שאני צריכה לעבור את הספרדייה והצרפתייה כדי להבטיח מדליה, ושתיהן היו מקדימה אז הייתי חייבת לעשות משהו נועז, גם אם הוא נראה חסר סיכוי. לכן סיימתי תשיעית. אני עדיין אוהבת את ריו, ולגמרי אנסה שוב בטוקיו 2020. הצרפתייה בוגרת יותר, חמש שנים מעלי ועברה הרבה, כך שיש לי לאן לשאוף".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ