הוועד האולימפי הבינלאומי החליט לא להשעות את רוסיה מאולימפיאדת ריו באופן גורף

אחרי שהאתלטים הרוסים כבר הושעו מהמשחקים בריו ולמרות הסימום השיטתי והנרחב, הוחלט כי כל התאחדות ספורט בינלאומית תהיה אחראית באופן פרטני על סינון ספורטאיה

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דגל רוסיה והדגל האולימפי
צילום: Matthias Schrader/אי־פי
אמיר ענבר
אמיר ענבר

הוועד האולימפי הבינלאומי הודיע היום (ראשון) כי החליט להימנע מהרחקתה הגורפת של רוסיה ממשחקי ריו, אך הותיר את גורלם של 387 הספורטאים הרוסים בערפל.

במסגרת ההגבלות החריפות שעליהן הכריז, קבע הוועד האולימפי כי ההתאחדויות הבינלאומיות ב-28 ענפי הספורט השונים – שחייה, התעמלות, ג'ודו ואחרים – יסננו בעצמן את הספורטאים העוסקים בתחומן. ספורטאי רוסי לא יתקבל למשחקים אלמלא יספק ראיות שירצו את ההתאחדות הבינלאומית שלו, לרבות עמידה בקוד מניעת הסימום העולמי. ההתאחדויות יתבקשו לבחון את ההיסטוריה של הספורטאים, ויקחו בחשבון רק בדיקות חומרים אסורים בינלאומיות אמינות ואת היבטי הענף וחוקיו.

בנוסף, הוועד האולימפי של רוסיה לא יורשה לרשום למשחקים ספורטאים שכבר נענשו בעבר בגין עבירות חומרים אסורים, גם אם סיימו לרצות את עונשם. ספורטאים וגורמים נוספים שהוזכרו בדו"חות הנוגעים לספורט הרוסי לא יורשו להירשם למשחקים.

בוועד האולימפי סיפרו כי שוחחו בימים האחרונים עם נשיא הוועד האולימפי הרוסי, אלכסנדר ז'וקוב, שהבטיח שיתוף פעולה מלא עם הארגונים הבינלאומיים ועיצוב מחדש של המערכת הרוסית למניעת סימום בספורט. לדבריו, כל הספורטאים הרוסים שנבחרו למשלחת לריו נבדקו בששת החודשים האחרונים על ידי סוכנויות זרות ומעבדות זרות.

עם זאת, לנוכח הדו"חות העוסקים בסימום שיטתי בספורט הרוסי, קבע הוועד האולימפי כי לא ניתן להניח מראש שהספורטאים הרוסים נקיים ובחר להטיל אחריות קולקטיבית. כדי לא לסגור את הדלת בפניהם לחלוטין, הותיר את ההחלטות האינדיבידואליות בידי ההתאחדויות. להן נותרו עתה 12 ימים לעשות זאת.

החלטה אינדיבידואלית אחת דווקא קיבלו בוועד האולימפי: האתלטית יוליה סטפנובה, מחושפות השחיתויות ברוסיה, לא תורשה להתחרות בריו על תקן ספורטאית נייטרלית. זאת, בטענה שאינה עומדת בתנאי האמנה האולימפית למעמד של ספורטאי נייטרלי, לצד השעייתה בעבר בגין שימוש בחומרים אסורים.

כבר תקופה ארוכה שרוסיה נמצאת תחת זכוכית מגדלת עולמית בכל הנוגע לשימוש בחומרים אסורים. בנובמבר 2015 הושעו כל האתלטים הרוסים מתחרויות בינלאומית על ידי התאחדות האתלטיקה הבינלאומית (IAAF). זאת, בעקבות סדרת פרסומים ואחר כך דו"ח רשמי שחשפו סימום שיטתי נרחב באתלטיקה ברוסיה, לרבות טיוח והסתרה של בדיקות חיוביות.

ביוני הודיעה IAAF כי הרוסים עדיין לא עומדים בתנאים שהוצבו בפניהם וכי במדינה נותרה "תרבות של סובלנות לחומרים אסורים", כך שההשעיה נותרה בעינה. ימים ספורים אחר כך אימץ הוועד האולימפי את החלטת IAAF והותיר את האתלטים הרוסים גם מחוץ למשחקי ריו. 68 מהאתלטים הללו והוועד האולימפי של רוסיה עתרו נגד ההחלטה למוסד לבוררויות ספורט בלוזאן (קא"ס), שבשבוע שעבר דחה את פנייתם. ההחלטה הטרייה איננה רלוונטית עבורם, שכן ההתאחדות הבינלאומית שלהם כבר קיבלה החלטה בעניינם.

בימים האחרונים כבר עמדו על הפרק כלל הספורטאים האולימפיים ברוסיה, מהחזקות בעולם הספורט. בחודש מאי פרסם "ניו יורק טיימס" כתבת תחקיר המבוססת על דברי האדם שעמד בראש מעבדת בדיקות הסמים במוסקבה, גריגורי רודצ'נקוב, ונמלט מהמדינה לארצות הברית בעקבות הפרשה באתלטיקה. בכתבה חשף רודצ'נקוב סימום שיטתי מתוחכם של ספורטאים רוסים במשחקי החורף בסוצ'י 2014, לרבות מעורבות נרחבת של משרד הספורט הרוסי. גם השירות החשאי הוזכר, כגורם שמצא דרך לחדור לבקבוקונים הסגורים של דגימות השתן ולהחליפן בשתן נקי.

בשבוע שעבר פרסמה הסוכנות העולמית למניעת סימום בספורט (וואד"א) דו"ח עצמאי, שאישר את הפרסום ב"ניו יורק טיימס", לרבות המעורבות הממסדית. בנוסף המליצה וואד"א לוועד האולימפי להרחיק את רוסיה ממשחקי ריו. יותר מעשר סוכנויות לאומיות שונות למניעת סימום בספורט יצאו בקריאות דומות.

כבר בשבוע שעבר הודיע הוועד האולימפי כי לא יתמוך בקיומן של תחרויות ספורט ברוסיה וכי אף דמות במשרד הספורט הרוסי המוזכרת בדו"ח לא תקבל אישור כניסה למשחקים בריו. עם זאת, את החלטתו בנוגע להרחקת רוסיה דחה להיום – בעוד המדינה מנהלת קמפיין נגד החלטה שכזו. שר הספורט ויטלי מוטקו, המוזכר שוב ושוב כמעורב בפרשות, טען כי השעה דמויות בכירות במשרדו. הנשיא ולדימיר פוטין טען ל"חיפזון" של הגורמים הבודקים ול"השפעה פוליטית מסוכנת בספורט". "התנועה האולימפית, שמשחקת תפקיד עצום כגורם מאחד עבור האנושות, עלולה למצוא עצמה פעם נוספת על סף פילוג", איים. הוזכרו חששות כי פוטין ידחוף מדינות שנמצאות תחת השפעתו להחרים את המשחקים – דבר שעלול להחזיר את התנועה האולימפית עשרות שנים לאחור, לימי ההחרמות ההדדיות של משחקי מוסקבה 80' ולוס אנג'לס 84'.

דווקא המשחקים הפראלימפיים, שייפתחו בריו ב-7 בספטמבר, צפויים להתקיים ללא ספורטאים רוסים כלל. ביום שישי הודיע הוועד הפראלימפי הבינלאומי כי "פתח בהליכי הרחקה" וכי ידיח את רוסיה מהמשחקים ב-1 באוגוסט, אלמלא תמציא טיעון משכנע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עטיפת הספר. העיר שהיתה אמורה להיות ייחודית במינה

לרגע היה נדמה שערד יכלה להיות עיר אחרת לגמרי

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

פרויקט הרצל 138

סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"