בעלה ומאמנה של לונה צ'מטאי: "חשבתי שתהיה אמפתיה, והזדעזעתי"

דן סלפטר לא ציפה לנאצות שספגה חניכתו ורעייתו אחרי שחשפו בפוסט כי פרשה מהמרתון האולימפי בעקבות פציעה בכתף שקשורה בעקיפין להנקה. "הרעיון לא היה לתת תירוץ, אלא לשתף במה שקרה", הוא מסביר, "אנחנו עם ציני והפעם זה בא לרעתנו"

אורי טלשיר
שליח "הארץ" לריו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לונה צ'מטאי ודן סלפטר עם בנם רוי
לונה צ'מטאי ודן סלפטר עם בנם רוי. "התקשורת עיוותה את המציאות. כתבו 'הפסקתי לרוץ כי אני עדיין מניקה' והכניסו לנו מלים לפה"צילום: ניר קידר
אורי טלשיר
שליח "הארץ" לריו

תוך פחות מחצי שנה, חוותה לונה צ'מטאי קורלימה בצורה קיצונית את מה שחווים ספורטאים רבים בישראל במהלך הקריירה. הליטוף מהציבור בזמן שנאבקה במערכת הביורוקרטית על קבלת האזרחות הפך למטח ביקורת לאחר הופעתה במשחקים האולימפיים.

בפברואר האחרון קבעה את הקריטריון האולימפי במרתון תל אביב. הציבור, התקשורת, איגוד האתלטיקה והוועד האולימפי התגייסו למען מי שהגיעה ארצה כעובדת הקונסול הקנייתי בהרצליה, והכירה כאן את מאמן האתלטיקה דן סלפטר. שניהם הפכו בני זוג, ולאחר מאבק מתיש קיבלה צ'מטאי מעמד של אזרחית, בהליך שהואץ דרמטית לאחר שהשיגה את הקריטריון לריו בשדרות רוקח.

לפני 20 חודשים, הרבה לפני שצ'מטאי הפכה ספורטאית אולימפית ואזרחית ישראלית, נולד לה ולסלפטר בן בכור, רוי. כשבני הזוג נכנסו לאוטו והחלו בנסיעה למרתון תל אביב, אמו צלצלה בדחיפות והזעיקה אותם בחזרה הביתה כדי שצ'מטאי תוכל להניק את בנה. "היא יצאה מהאוטו, הניקה אותו רבע שעה, המשכנו לתל אביב ושם קבענו את הקריטריון לריו", מספר סלפטר ל"ספורט הארץ", "זה ממחיש את המורכבות. בכל הראיונות הדגשנו את סיפור ההנקה כמשהו חיובי, שלצדו אפשר להתפתח ספורטיבית".

ביום ראשון האחרון התייצבה צ'מטאי על קו הזינוק בריו, מתכוננת להופעת בכורה באולימפיאדה ומממשת את כל מה שעבורו נלחמה עם בעלה - לרוץ מרתון על הבמה הגדולה מכולן, ולעשות זאת כאזרחית ישראלית. מי שצפה בה מהצד ראה שפרשה מהריצה בקילומטר ה-33, אך לא ידע בדיוק מה עבר עליה לפני שחדלה לרוץ.

מאוחר יותר באותו יום, פרסמה פוסט ובו שיתפה בפתיחות את חובבי האתלטיקה בנסיבות האינטימיות שהובילו לפרישתה. "אני מאוכזבת מהחוויה האולימפית הראשונה שלי", כתבה, "לצערי נאלצתי לעצור בשל בעיה בכתף. כפי שכולכם יודעים, אני עדיין מניקה את בני בן ה-20 חודשים. במהלך האימונים בקניה ניסיתי להפסיק, אבל זה גרם לי סבל ויצר בעיה בכתף עקב ריצה עם חזה מלא חלב. זה הגביל אותי באליפות אירופה באמסטרדם (חצי מרתון) וקרה שוב היום. מבטיחה להביא הישגים מכובדים בעתיד, וממשיכה קדימה בראש מורם".

רבים הביעו הזדהות ותמיכה, בעוד אחרים ביקרו - לעתים בצורה בוטה - את המרתוניסטית על התנהלותה. "בגלל שהיא לא מייצגת רק את עצמה אלא את המדינה, הרגשתי שנכון לנסח יחד פוסט בשיא הכנות ולא סתם לשמור על שקט, כדי להבהיר מה עומד מאחורי הדברים", משתף סלפטר, "זה לא שסתם מזג האוויר היה גדול עליה. חלק מהתקשורת לקחה את המילה 'מניקה' והפכה את זה לסיבת הפרישה הישירה. כל אחד מהאנשים עשה לעצמו המשכים בראש, וזה יצר הרבה תגובות לא פרופורציונליות ולא אוהדות במיוחד".

כשהחליטו לפרסם את הפוסט, סלפטר חשב לתומו שהתגובות יהיו אחרות. "אני נאיבי", הוא אומר, "חשבתי שתהיה אהדה ואמפתיה, אבל הזדעזעתי. התקשורת עיוותה את המציאות. כתבו 'הפסקתי לרוץ כי אני עדיין מניקה' והכניסו לנו מלים לפה. כשאני עובר על טוקבקים, זה לא נעים לקרוא נאצות על אשתך. באינסטינקט הראשוני אתה רוצה להתעמת עם כל מגיב, אבל אז אני לוקח צעד אחורה ונכנס לראש של לונה, שהיא אדם מאוד סלחני, מאופק וקר רוח. אני מרחם על האנשים שכותבים דברים כאלה על מה שעברנו. לפעמים גילוי לב יכול לגרום נזק ועלול להישמע תירוץ קלאסי לחוסר הצלחה. אנחנו קצת מרגישים לבד בימים האחרונים, אבל אני לא מתחרט".

סוגיית ההנקה לא הגיחה בהפתעה לקריירה התחרותית של צ'מטאי. "היא רצתה שהילד הראשון שלה ייהנה מהנקה עד שנמאס לו", מסביר סלפטר, "היא התמכרה יותר מרוי לסיפור הזה. זה משהו שמפתח אותה כאמא ומשהו שכנראה אנחנו, הגברים, עם כל הכבוד לנו, לעולם לא נבין. הספורט הוא העיסוק המרכזי שלה, זה המקצוע שלה וכשהיא חוזרת ל'עבודה', יש לזה מחיר. אני כמאמנה יודע להתמודד עם זה, להוריד עומסים ולהקפיד על תזונה. אני יוצא מנקודת הנחה שהיא על 90% והכל בסדר. אני יודע שאי אפשר לכפות תהליכים ביולוגיים בזמן מאוד קצר".

הניסיון לזרז את הגמילה מההנקה ארע לפני כחודשיים, כשהשניים היו עם בנם במחנה אימונים בקניה. "אמרנו לרוי 'אין יותר הנקה'. לא ידענו למה לצפות, אבל החזה ממש גדל ובמצב הזה קשה היה להתאמן, היא ממש בכתה וסבלה. הבנו שזה לא יכול להימשך ותוך כמה ימים היא חזרה להניק כדי לא לפגוע באיכות האימונים, אבל בדיעבד הנזק כבר נגרם. התחילו להופיע לה כאבים בכתף, כנראה מאותו אימון שהיא רצה בקניה עם חזה מלא חלב. לרוץ עם עוד שני קילו שאתה סוחב יוצר כנראה עומסים על הכתפיים, בעיקר בריצות ממושכות ומאומצות".

מאז הריצה בקניה, החלו לתקוף את צ'מטאי כאבים בכתף הימנית שבאו והלכו. סלפטר דיווח על כך לאנשי האיגוד ולצוות המטפל, ושאל האם יש סיכוי שבנם רוי יצטרף אליהם למשחקים בריו, אך נענה בשלילה. בחודש שעבר, בחצי המרתון של אליפות אירופה בהולנד, תכננה צ'מטאי לנפץ את השיא הישראלי בתחרות ההכנה האחרונה שלה לפני ריו. הכיוונונים המקדימים אותתו שהיא אמורה לרוץ בפחות מ-72 דקות, אך בפועל סיימה תוך 1:15:22 שעות.

"חשבנו אז שמה שהקשה עליה היה מזג האוויר, כי היה יותר חם ממה שהיא היתה רגילה בקניה", נזכר סלפטר, "היא התלוננה בזמנו שהכתף הגבילה אותה, ידעתי למה זה קשור אבל אפילו אני המעטתי בערך של זה, חשבתי שאולי היא לא מודעת כמה החום השפיע עליה ומייחסת את זה לכתף".

צ'מטאי ובנה רוי. "זה משהו שמפתח אותה כאמא ומשהו שכנראה אנחנו, הגברים, עם כל הכבוד לנו, לעולם לא נבין", אמר סלפטרצילום: BAZ RATNER/רויטרס

את המרתון בריו צ'מטאי החלה בסבלנות ובדיוק על פי התכנון. בקילומטר ה-30 דורגה בערך 90 והיתה בדרך לחציון העליון, אך תוך שלושה קילומטרים חזרה שוב אותה פציעה בכתף. "היא ניסתה לגרור את זה, אבל לא היתה יכולה להחזיק בקבוק מים מרוב כאבים. היו לה כאבי תופת, כשכל החזה דוקר וזה מקרין לצוואר, ליד ולכל מקום. זה הכריע אותה, כי מבחינה מקצועית היתה עבודה מושלמת יחסית לתנאים הקשים של מזג האוויר".

"ברור שאנחנו מרגישים הכי לא נעים מכל הסיפור", הוא מוסיף, "כמאמן אני דורש שאתלט יסיים את הריצה בכל מצב. לונה היא לוחמת, ואם היא החליטה לעצור אני מאמין שזו סיבה מספיק טובה. לא הסתרנו אף פעם את העובדה שהיא מניקה. להפך, התגאנו בזה שלמרות שהיא מניקה את רוי והכל סביב ההנקה, היא מצליחה להתקדם, לקבוע קריטריון, לנצח בתחרויות ולשפר שיאים. כל ההכנות נעשו בצורה כמעט מושלמת, האימונים הלכו טוב והיא היתה על עומס אימונים מאוד גבוה. לפני ריו היא שאבה חלב וזה לא הכביד עליה. זו לא הסיבה שהיא הפסיקה את המרתון. זה לא שהיה לה חזה מלא חלב והיא לא היתה יכולה לרוץ.

"אני לא מתייחס לאנשים קטנים שלא יודעים מה לונה עברה ומה זה ספורט הישגי. הרעיון לא היה לתת תירוץ, אלא לשתף את העם במה שקרה. אנחנו עם ציני והפעם זה בא לרעתנו, הגלגל מסתובב והוא יסתובב שוב. כשהיה נוח אז נכנסו לנו לחיים כדי להתנגח בפוליטיקאים, אבל כשהספורטאי מגיע לאולימפיאדה ונמצא במרכז, הוא כתובת להשתלחות. גם אם היא היתה מסיימת במקום ה-40 היה לאנשים מה להגיד על זה, אפילו מבלי להבין את משמעות התוצאה או ההישג".

בני הזוג יתאחדו בקרוב עם רוי. כשצ'מטאי תוכל להניח מאחוריה את פרק ההנקה, מתכוונים שניהם להסתער על המטרות הבאות. "אני די שמח שאלו הצרות שלנו, ויכול גם להאשים את עצמי שאולי הייתי יכול להיות קפדן יותר", משתף סלפטר, "לפעמים אתה רוצה להאמין שהכל בסדר, ואז שוכח מהדברים הקטנים. זה נשמע כמו סיכום, אבל לונה בתחילת הדרך והיא הולכת לנפץ לאורך ולרוחב את טבלת השיאים הישראלים. היא רעבה להצליח, ואני מאמין שבקרוב היא תסתום פיות להרבה אנשים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

This image released by Disney+ shows Hayden Christensen in a scene from the series Obi-Wan Kenobi,premiering May 27. (Disney+ via AP)

כל הנסיבות הצביעו על עוד סדרה מיותרת. איזה כיף להתבדות

מערכת להסעת המונים במטרופולין תל אביב - קווי מטרו
מפת קווי הרכבת הקלה והתחתית בתל אביב
מקור	נתע

הכנסת סוערת רגע לפני פיזורה על חוק המטרו. מה החשיבות שלו?

לייבזון עם המפגינות. לא מצאה או לא חיפשה

״תמונה מורכבת״, סיכמה יונית לוי את הדיווח. ככה לא עושים חדשות

חביתת עיג'ה של גיא גמזו

אין לימודים, אבל חייבים לאכול משהו: מנות שילדים ונוער אוהבים

א.ב. יהושע בינואר 2018.  סיפרתי לו על הסצינה שבה פר גינט קולף בצל

לפני שיהפכו את א.ב. יהושע לחסידו של נתניהו, חשוב לי לספר את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ