אורי טלשיר
שליח "הארץ" לריו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
טקס הפתיחה ריו 2016
המרקנה נדלק, הלילהצילום: Morry Gash/אי־פי
אורי טלשיר
שליח "הארץ" לריו

מרכז התקשורת המאובזר, הכפר האולימפי העצום, פארק המתקנים ואוהלי האימונים של הספורטאים - כל אלו נבנו בבארה, אזור שנותן תחושה סטרילית מדי ומרוחקת. ואולם, קיומו של טקס הפתיחה הלילה (שבת) באיצטדיון המרקנה איפשר לנדוד סוף סוף מחוץ לאותה בועה אולימפית מלאכותית ולחוות את ריו בצורה מעט טבעית יותר, דרך הסמטאות והבתים שהיו בה תמיד, ולא רק בין מתקנים שהוקמו לצורך המשחקים. אמנם זו היתה רק נסיעה באוטובוס ולא שוטטות רגלית, אך גם מבעד לחלון ניתן היה להתבונן בחיים בתוך עיר, ולא רק בעיר שחיה למען האולימפיאדה.    

בבריכה בריו יגלה העולם אם מייקל פלפס דובר אמת איך הפך מנכ"ל גרמני, נוצרי בן 55, לנציג המשלחת הפלסטינית למרות הכל, אתם הולכים לראות את הרגעים היפים ביותר של העולם / הסיפורים מאחורי שידורי האולימפיאדה / כך זכינו, למרות הכל, במדליה

טקס הפתיחה ריו 2016
טקס הפתיחה ריו 2016
המשלחת הישראלית צועדת בטקס הפתיחה של האולימפיאדה
6 מתוך 6 |
דוגמנית העל ג'יזל, עולה לצלילי "הנערה מאיפנמה"צילום: Robert F. Bukaty/אי־פי
1 מתוך 6 |
המרקנה נדלק, הלילהצילום: Morry Gash/אי־פי
2 מתוך 6 |
המשלחת הישראלית צועדת בטקס הפתיחה של אולימפיאדת ריו, ב-2016צילום: Matt Slocum/אי־פי

אחרי ימים של הסתגלות ויעילות חלקית, המארגנים התכוננו כמו שצריך לשינוע המסיבי של אלפי האנשים אל האיצטדיון וניווטו אותם אל השאטלים כחמש שעות לפני פתיחת הטקס. הנסיעה ממרכז התקשורת בבארה אל המרקנה - כשעה בתכנון המקורי וקצת יותר בהתחשב בכמה פניות שגויות של הנהג - פילחה את כבישי ריו, שברובם המכריע שותקו ונוטרלו למען הטקס. שוטרים וחיילים יצרו שרשראות אנושיות, מגובים במחסומי ענק ורכבים משוריינים. כל אלו חצצו בין באי הטקס לנהגים המקומיים, שנותרו תקועים בפקקים ובבדיקות ממושכות.

שקיעה אקזוטית ירדה על ריו ועל הפאבלות בהרים, ולעיני רבבות הצופים באיצטדיון יצא לדרך מופע מרהיב וססגוני. מהים והיווצרות החיים עצמם אל הטבע, הג'ונגלים והאמזונס, ועד לאנימציה ממוחשבת שבישרה על המעבר אל העיר הצפופה.

בחודשים שקדמו למשחקי ריו, אפשר היה לחוש שהעולם המערבי נהנה יותר מדי לטפח היסטריה ולהקניט את הברזילאים - על הזיקה, על השחיתות, על הביטחון האישי המפוקפק ברחובות, על המים המזוהמים ועל ההכנות המקרטעות לאולימפיאדה. ואולם, במובן מסוים, הלילה דווקא ברזיל היתה זו שזקפה את קומתה אל מול אותה פטרונות.

המשלחת הישראלית צועדת בטקס הפתיחה של האולימפיאדה
המשלחת הישראלית צועדת בטקס הפתיחה של אולימפיאדת ריו, ב-2016צילום: Matt Slocum/אי־פי

אולי בניגוד לאינטואיציה, במאי הטקס לא הלכו לכיוון של קרנבל מוגזם ומחריש אוזניים, אלא בחרו בקו הרבה יותר מעודן ומרגש עם מסרים ערכיים - חגיגות השונוּת ושלל הגוונים האנושיים, לצד התראות אקולוגיות על מצבו המעורער של הכדור. את כל הטקס ליווה מוטיב העצים הירוקים והצמיחה הדינמית, כולל הבשורה על כך שכל אחד מ-11 אלף הספורטאים המשתתפים יתכבד לשתול בעצמו עציץ זעיר למענה של ריו.

עוד לפני אירוע הפתיחה, משלחת ישראל גילתה שוב שגם החגיגה האולימפית - זו שאמורה לשקף סולידריות כלל עולמית - נגועה מעת לעת בפוליטיקה מאוסה. מאמן השיט, אודי גל, סיפר בפייסבוק על תקרית שארעה עם משלחת לבנון לקראת היציאה למרקנה. גל, ספורטאי אולימפי בעברו, כתב שישראל שובצה באוטובוס עם הלבנונים, וכשאלו גילו מי השותפים שלהם לנסיעה, הם פנו לנהג ודרשו ממנו למנוע מחברי המשלחת בכחול-לבן להיכנס פנימה.  

"התעקשתי והתעקשנו שנעלה לאוטובוס המיועד ובמידה שהלבנונים לא רוצים הם מוזמנים לרדת", תיאר גל, "נהג האוטובוס פתח את הדלת אך הפעם ראש המשלחת הלבנונית חסם בגופו את המעבר והכניסה. המארגנים ניסו למנוע תקרית בינ"ל ופיזית ושלחו אותנו הצידה להסעה מיוחדת.  אני בשוק ונסער מהאירוע, האם זה לא הפוך ממה שהאולימפיאדה מייצגת?".

את ישראל, שהיתה המשלחת ה-101 מתוך 207 משתתפות, הוליכה בטקס הפתיחה המתעמלת האמנותית נטע ריבקין, שנשאה את דגל הלאום באולימפיאדה השלישית שלה, הישג חסר תקדים בענף השוחק והתובעני בו בחרה.

נבחרת הפליטים, שקובצה לראשונה בהיסטוריית המשחקים, היתה ה-206 לצעוד וזכתה לחיבוק חם מהצופים. אחרונה, כמובן, קיפצה פנימה המשלחת הברזילאית שסחפה את הקהל מחדש לקראת סיום הטקס. דקלים שיצאו מתוך מלבנים שקופים, יצרו את חמש הטבעות האולימפיות.

הטניסאי גוסטבו (גוגה) קוורטן, מומחה החימר ואלוף הרולאן גארוס שנחשב בשעות האחרונות כמועמד המוביל להדליק את המשואה, היה בסופו של דבר נושא הלפיד הראשון. את אש המשחקים הצית וונדרליי דה לימה, שהוביל את המרתון באתונה 2004 אך הסתפק במדליית הארד לאחר שנפגע בידי כומר אירי לקראת סיום הריצה. "ריו מוכנה לעשות היסטוריה", הכריז קרלוס נוזמן, יו"ר הוועדה המארגנת של משחקי 2016, הראשונים אי פעם על אדמת אמריקה הדרומית. האם התשתיות מוכנות במלואן? נדע ממש בקרוב.  

עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קרנבל הלפיד

הנשיא הזמני טמר, שאינו פופולרי וזוכה לקריאות בוז מהקהל, מכריז רשמית על פתיחת המשחקים.

בין נושאי הדגל האולימפי גם מרתה, שחקנית הכדורגל הברזילאית שזכתה לכינוי "פלה של כדורגל הנשים", ושחקן הכדורסל האגדי אוסקר שמידט.

השייט הברזילאי רוברט שיידט נשבע את שבועת המשחקים האולימפיים בשם כל הספורטאים.

12 בתי הספר לסמבה בריו מתחילים את חלק הקרנבל של טקס הפתיחה 

הטניסאי הברזילאי גוסטבו (גוגה) קוורטן נכנס עם הלפיד האולימפי אל האיצטדיון. הוא מגיש את הלפיד לשחקנית הכדורסל הורטנישיה מרקארי, שמעבירה אותו אל רץ המתון ונדרליי דה לימה שידליק את האש האולימפית. באולימפיאדת אתונה הוא הוביל את המרתון האולימפי, אך אוהד שיכור שזינק עליו והוא סיים רק עם מדליית הארד. עכשיו מגיע התיקון.

וזהו, הלפיד דולק, הזיקוקים באוויר, פסל ישו מואר בצבעי דגל ברזיל. אפשר לצאת לדרך.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המשלחת הישראלית נכנסת לאיצטדיון

המשלחת הישראלית - המשלחת ה-101, מקום טוב באמצע - נכנסת לאיצטדיון. המתעמלת האולימפית נטע ריבקין, באולימפיאדה השלישית שלה, היא נושאת דגל ישראל. המשלחת הישראלית מונה 47 ספורטאים - הגדולה ביותר אי פעם. המשלחת התקבלה המחיאות כפיים משולבות בקריאות בוז מהקהל הברזילאי באיצטדיון

נטע ריבקין נושאת את דגל ישראל בטקס הפתיחה
נטע ריבקין נושאת את דגל ישראל בטקס הפתיחהצילום: Patrick Semansky/אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הלבנונים לא רצו את המשלחת הישראלית על אותו אוטובוס לטקס

מאמן השיט והספורטאי האולימפי לשעבר, אודי גל, מספר בפייסבוק מה קרה למשלחת הישראלית בדרך לטקס:

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מצעד המשלחות

והנה הגענו לחלק המתיש מעט של טקס הפתיחה - מצעד המשלחות. יוון, על פי המסורת, צועדת ראשונה, והמארחים מברזיל יצעדו אחרונים. הסיפור המעניין שצץ בעניין הזה הוא בקשתה של NBC להכניס את המשלחת האמריקאית לקראת הסיום - משום שהפעם, בגלל שהן מסודרות לפי הא-ב הפורטוגזי, המשלחת של ארה"ב נכנסת די בהתחלה ועלולה לפגום ברייטינג של הטקס. המארגנים, אגב, סרבו לבקשה.

רפאל נדאל נושא את הדגל של המשלחת הספרדית, מייקל פלפס את זה של המשלחת האמריקאית הענקית, אנדי מארי - שזכה בזהב בלונדון - נושא את הדגל הבריטי במכנס קצר. בתוך הז'קט שרשמי של המשלחת האוסטרלית מופיעים שמות כל הספורטאים שאי פעם זכו בזהב עבור המדינה.

רפאל נדאל נושא את דגל המשלחת הספרדית
רפאל נדאל נושא את דגל המשלחת הספרדיתצילום: David Goldman/אי־פי
מייקל פלפס נושא את דגל המשלחת האמריקאית
מייקל פלפס נושא את דגל המשלחת האמריקאיתצילום: Matt Slocum/אי־פי

גם ששת ספורטאי נבחרת פלסטין נכנסים לאיצטדיון, ומתקבלים במחיאות כפיים רמות.

מי שזוכה לשריקות הבוז הכי חזקות היא כמובן נבחרת רוסיה - שהסתבכה בשערוריית הסימום ונשארה במשחקים לאחר החלטה שנויה במחלוקת של הוועד האולימפי הבינלאומי.

נושא הדגל של נבחרת טונגה לובש רק חלק תחתון, פלג גופו העליון החשוף משומן - והוא זוכה לסטנדינג אוביישן מהקהל.

רגע לפני המשלחת הברזילאית, ואחרי כל שאר המדינות, מגיע הרגע המרגש של מצעד המשלחות כשנכנסת לאיצטדיון משלחת הפליטים - בפעם הראשונה בהיסטוריה של המשחקים - וזוכה לשלל מחיאות כפיים.

משלחת הפליטים צועדת בטקס הפתיחה
משלחת הפליטים צועדת בטקס הפתיחהצילום: Michael Sohn/אי־פי

ואחריהם, סוגרים את המצעד, המשלחת הברזילאית כמובן ברעש מחריש אוזניים:

המשלחת הברזילאית
צילום: Matt Slocum/אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ארץ טרופית יפה

הנה, אחד מרגעי השיא הצפויים הגיע - השיר "ארץ טרופית יפה" (מינוס מתי כספי) עם ריקודי סמבה ותפאורה צבעונית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

והנה, ג'יזל מגיעה

על רקע השיר המפורסם "הנערה מאיפנמה" (בביצועו של דניאל ז'ובים, נכדו של טום ז'ובים) עולה אחת הדמויות ברזילאיות המוכרות בעולם - הדוגמנית ג'יזל - וכל הבמה התפנתה במיוחד בשבילה.

אחר כך אנחנו עוברים לראות את חיי הפאבלות - שכונות העוני של ברזיל. באופן מפתיע, מסתבר שהם כוללים בעיקר צבעוניות, מוזיקה וסמבה. טוב לדעת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המטוס

אז מסתבר שהאחים רייט גנבו לברזילאים את הקרדיט על טיסת הבכורה, וכעת הם מחזירים לעצמם את הכבוד. בשחזור של הטיסה אנחנו שוב מקבלים את הנופים המוכרים של ברזיל מן האוויר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קטע הפתיחה

והברזילאים מתחילים, ובכן, בהתחלה. קטע הפתיחה מראה אורגניזמים מהם נוצרו החיים, הטבע והיווצרות המים. האמזונס - לא הריאלטי של קשת - תופס כאן מקום מרכזי.

ואז מגיעים האירופאים ופוגשים את הילידים בברזיל, התחילה להתפתח תעשייה והגיעו מהגרים גם מסוריה ומיפן. 

ומתוך ההגירה הגדולה החלו לקום בניינים וערים צפופות. כדי לחסוך בתקציה - הנמוך ביחס לטקסי הפתיחה של בייג'ין ולונדון - הבמאי עושה שימוש די מדהים במקרן ובאנימציה ממוחשבת.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

זהו, המשחקים התחילו

טקס הפתיחת יצא לדרך עם וידאו שמראה צילום אוויר של ברזילאים עושים ספורט (והם עושים הרבה) ועם שיר של הזמר הלאומי, ז'ילברטו ז'יל - השלמה ארצי או אריק איינשטיין הברזילאי