עודד קטש: "המשחק הלך מעבר לציפיות והפנטזיות הכי גדולות שלי"

העבודה עם השחקנים לקראת המשחק, התדמית האדישה והזיכרונות מהתקופה בצהוב. מאמן הפועל תל אביב על היום שאחרי הניצחון בדרבי

עירד צפריר - צרובה
עירד צפריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עירד צפריר - צרובה
עירד צפריר

אהלן עודד קטש, מדבר עירד מעיתון "הארץ". אפשר לדבר אתך קצת?
אוקיי, אבל בוא נעשה את זה קצר, טוב?

אשתדל. ראיתי אותך בסיום הניצחון אתמול (שני) בדרבי ובעצם לאורך כל המשחק, שומר על איפוק, לא חוגג. האדישות הזו כלפי חוץ אמיתית, או שהיא מסתירה את מה שמתרחש אצלך בפנים?
לטוב ולרע, נראה לי שהרבה דברים קורים אצלי בפנים יותר מאשר רואים את זה כלפי חוץ. יש פער בין איך שאנשים תופסים אותי לבין מי שאני כמו שהאנשים שמכירים אותי יודעים. אנשים מתבלבלים לפעמים בין קור רוח לאדישות. אני קר רוח, אבל אני לא אדיש.

זה ברור לי, בגלל זה אני שואל מה התרחש בפנים.
אתמול? זה מסוג הערבים שאתה לא באמת מצפה להם, אני חושב שהמשחק הלך מעבר לציפיות והפנטזיות הכי גדולות שלי כמאמן. אתה בא עם תוכנית משחק, ובטח משחק כזה חשוב, וכמעט הכל הולך. אבל תשמע, תוך כדי המשחק אתה בתוך זה, לאנשים קשה לראות איך שחקנים עומדים במתח הזה, אבל זה לא אותו דבר, אתה כל הזמן חושב, עושה, צריך לפעול. לפעמים זה מכה בי רק כשאני מגיע הביתה ומסתכל על המשחק שוב, ואז אני חווה חוויה אחרת.

מבחינת הפועל ת"א זה היה ניצחון היסטורי - הגדול ביותר על מכבי ביד אליהו אי פעם וראשון אחרי 21 שנה. מבחינת עודד קטש זה רגע מכונן בקריירה, או עוד יום בעבודה?
אחד הדברים הטובים – ואין הרבה – בעבודה הזו, לפחות מבחינתי, זה שכל יום זה לא עוד יום במשרד. יש פיקים, יש הכנה, יש קליימקס של אמצע משחק ואני אוהב את זה. זה בטח לא היה עוד יום במשרד, זה משחק מאוד מיוחד, דרבי עם כל המשמעות של זה. וטוב מאוד שכל אוהד ברחוב נותן לך את התחושה הזו ומסביר לך ונותן לך להבין מה זה דרבי בשביל האוהדים ובשביל המועדון. גם מבחינתי, כחלק מהעניין הזה, זה חשוב בשביל מה שעשינו לאוהדים ולמועדון הזה.

קטש, אתמול ביד אליהו. "יש פער בין איך שאנשים תופסים אותי לבין מי שאני"צילום: ניר קידר

מבחינה אישית, זה ניצחון שגם משאיר אותך בראש טבלת אחוזי ההצלחה של המאמנים בארץ מול מכבי. לא משהו בדוק, אבל אני חושב שאתה מעיד את זה בעצמך, לא?
לא יודע, אני לא נכנס לזה. זו עובדה, אין מה להתייחס לזה יותר מדי. פעם אמרו לי.

דן שמיר ואתה המובילים בעניין הזה.
נראה לי, אבל זה לא תואר. מבחינתנו זה ניצחון ליגה, בטח לא רגיל ובטח מיוחד וכולנו התרגשנו כי גם האוהדים עזרו לנו לעשות את זה, וחיכו לנו יותר משעה אחרי המשחק. מי שחי את האנשים בתוך המועדון, זה היה מאוד יוקרתי בשביל כולם. טוב שיש יריבות ספורטיבית כזו שלפעמים מעלה לך את סף הריגוש. אני בעד, כל עוד זה נשמר בגבולות ספורטיביים.

גם בטח חשוב להפועל כמועדון לשבור את המחסום הזה של יד אליהו לקראת אירועים שיבואו בעתיד.
לא חשבתי על זה בממדים כאלה, אבל בסופו של דבר נגמר היום והסתכלתי כבר על הרצליה, על הדברים שהם עושים, כי יש לנו שבוע הבא משחק קשה והליגה הזו משוגעת. אפשר לעשות ניצחון מרשים ושבוע אחרי זה ליפול אז בוא לא נצא מפרופורציות. זה התפקיד שלי, להוריד את השחקנים.

מה שבלט אתמול זו ההגנה שלכם - לקבל רק 58 נקודות ביד אליהו, כשמכבי קולעת שיא שלילי של 18 במחצית הראשונה. אילו דברים טקטיים עשית?
לפעמים תוכנית המשחק עובדת בחלקה, לפעמים היא לא מיושמת או לא טובה. אתמול היה שילוב של תוכנית משחק שעבדה...

הורדת קצב המשחק?
כן, גם במובן מסוים. דאגנו לא לאבד יותר מדי כדורים, למרות שבסוף כן היה מספר רב של איבודים, לשתי הקבוצות.

זו בכלל מחלה שלכם מתחילת העונה, האיבודים. אפילו במשחק כזה איבדתם 16.
נכון, נכון. יכולנו לחסוך כמה, אבל דווקא במעמדים כאלה צריך להיות הרבה יותר ברור ופשוט עם השחקנים. אני באמת רוצה לתת לשחקנים שלי את הקרדיט. אין הרבה משחקים שאתה מרגיש אותם 40 דקות שהם שם, ממוקדים וצמודים לתוכנית משחק.

בחרת ללכת רוב המשחק עם שלושה גארדים. מה היה השיקול לכך?
הייתי צריך הרבה מובילי כדור להתמודד עם הלחץ שלהם, במיוחד בשלבים המאוחרים יותר כשהם היו בפיגור והיה ברור שהם ינסו לחזור דרך הלחץ. קיצרתי קצת רוטציה אתמול, אבל זה עבד טוב אז זרמתי עם זה.

לימונד. "הוא צריך להתמודד עם סגנון אחר ממה שהיה רגיל"צילום: ניר קידר

החלטת שג'רון מיימון ישמור את שחורציאניטיס ולא יינסי גייטס. עשית הרבה חילופי הגנה-התקפה ביניהם, ומיימון באמת מנע מסופו את הכדור מצוין.
כן, הוא עשה עבודה מדהימה. הוא השתמש גם בעבירות שלו חכם. זו היתה חלק מתוכנית המשחק וגם פה נצמדתי לזה, גם כי אני מאמין בזה וכי הכנתי אותו אבל גם כדי לתת לשחקנים ביטחון שיודעים מה עושים, שיש תוכנית.

עם כל הכבוד להגנה שלכם, בטח שמת לב שהיה איזשהו משהו קוסמי סביב הסל שלכם. מכבי החטיאו שלשות חופשיות, ליי-אפים פשוטים.
זה תמיד בא ביחד, אין מה לעשות. לא יודע אם זה קוסמי, אני פחות מאמין שזה עניין את הקוסמוס, אני יותר איש של מספרים. אם מכבי פחות טובים, אתה צריך לדעת להיות שם לנצל את זה.

העובדה שהכנסת רק בדקה האחרונה את גולן גוט ורום גפן הצעירים, זה אומר שעדיין חששת עד אז לאבד את המשחק, או שפשוט לא רצית להקטין את ההפרש ההיסטורי שיצרתם?
האמת שאולי הכנסתי אותם איזו דקה-שתיים-או-שלוש מאוחר מדי, אבל בכל הרבע האחרון הם כל כך לחצו על כל המגרש והשחקנים שלי עוד קצת הרפו, אז לא כל כך שמתי לב. כן, זו חלק מהעבודה להיות קצת פרנואיד.

רביב לימונד, שבעונה שעברה היה לו רצף מטורף של 15 נקודות ומעלה, סובל העונה מירידה ביכולת ההתקפית שלו. האם זו שיטת המשחק החדשה, או שפשוט מתמקדים בו יותר והוא סובל ממחסור בסקורר כמו קרלון בראון לצדו?
כן, אני חושב שהתוספת של לארי אובנון וזה שדוראנד סקוט יהיה כשיר וייכנס לקצב, יקל עליו. גם רביב צריך להתמודד עם סגנון אחר ממה שהיה רגיל, וכן הוא יותר מתחיל התקפות ויותר יוצר בשביל הקבוצה. יש עליו עומס מאוד גדול מצד ההגנות, אבל אין לי ספק שלאט לאט יהיה לו יותר קל. ואני אומר את זה למרות שאני ממש מרוצה מהתפקוד שלו עד עכשיו.

לארי אובנון - עבדת איתו באילת בעבר, הוא זר שמכיר את הליגה ועדיין ההחלטה לזרוק אותו ישר בדרבי לחמישייה הפתיעה אפילו אותו. באמת ציפית לקבל ממנו כזו תפוקה במשחק ראשון?
לא. לא ציפית לכזו תפוקה.

הרי הוא בטח לא הספיק בשבוע הראשון להכיר את התרגילים ואת השחקנים האחרים.
הוא הספיק, הוא הספיק. שוב, גם תוכנית המשחק שלנו היתה מאוד מאוד פשוטה, ככה שזה היה שבוע מיוחד כזה. הוא גם קצת מכיר אותי והוא נכנס לשיטה שהוא זוכר ומכיר. זה לא כזה מסובך, כדורסל הוא משחק פשוט.

גייטס. "שחקן גבוה שרוצה מספרים הולך לטרוף כל ריבאונד, הלוואי שיינסי היה כזה"צילום: ניר קידר

טוב, אחרי אתמול סך הכל ההחלטה של שרון דרוקר לשחרר אותו ממכבי ראשל"צ נראית די הגיונית.
לא יודע, כשאתה מביא את אייזאה סוואן במקום אז זה לגמרי לא רע, הוא גם היה שחקן שלי.

האם אחת הסיבות שהלכת על אובנון זה שהוא בן 31, עם ניסיון רב בארץ ובאירופה, כשעד עכשיו היית עם שלושה זרים צעירים? או שזה יותר בשל הצורך בקליעה מבחוץ וגארד יוצר?
הלכתי עליו קודם כל בזכות הבן אדם שהוא ואחר כך בגלל היכולות שלו. בנוסף, חלק מאוד חשוב זה הניסיון שלו. לגיל וניסיון יש מחיר – מחיר שאנחנו לא יכולנו להרשות לעצמנו בקיץ, אבל נוצר מצב שהוא חיכה בפגרה להצעה יותר גבוהה ולא קיבל, חתם בראשון והתגלגל לפה. נוצרה לנו הזדמנות שיכולנו להביא אותו בכסף שלנו, וקפצנו עליה.

הבנתי גם שהוא בן דוד של דונטה סמית', אז זה כבר מוכיח שיש לו DNA טוב.
לדונטה יש DNA טוב, לארי מבוגר ממנו.

יינסי גייטס נתן אתמול כמה סלים משוגעים והיה גם טוב בהגנה ובריבאונד, אבל אם נפריד את המשחק הזה מיתר המשחקים מתחילת העונה – יש לי תחושה שהוא משחק בשביל הסטטיסטיקה האישית שלו. זאת אומרת, עד אתמול הוא לא שמר, לא חזר להגנה, לא נלחם על הריבאונד.
יינסי מודע לבעיה של רמת עקביות ואינטנסיביות במשחק שלו, ואנחנו מדברים אתו על זה הרבה. בדרך כלל לשחקנים גבוהים מאוד חשוב לעשות מספרים, דאבל-דאבל בריבאונדים ונקודות. הלוואי שיינסי היה כזה, זה היה גורם לו להיות הרבה יותר אינטנסיבי, אבל הוא השחקן האחרון שאפשר לומר עליו שהוא חושב על סטטיסטיקה אישית שלו. הוא ירד למחצית עם נקודה אחת וזה לא עניין אותו, הוא רוצה רק את טובת הקבוצה. שחקן גבוה שרוצה מספרים זה אומר שהוא הולך לטרוף כל ריבאונד, הלוואי שהוא היה כזה.

לי נראה שהריבאונד לא ממש מטריד אותו. לפעמים הוא לא חוזר להגנה, כשהקבוצה השנייה זורקת הוא כבר רץ להתקפה כאילו שהוא לא סנטר.
זה בטח לא בגלל הנקודות. תאמין לי שהוא יודע טוב מאוד שכשמאמנים ירצו לקחת אותו, הם יסתכלו על ריבאונד וזה לא פחות חשובת מנקודות. בכלל, הוא הכי לא אנוכי בעולם.

אמרת בתחילת העונה לאוהדים שאתה מקווה שהם יעירו אותו, זאת אומרת שהיו לך ספקות לגביו.
ביציבות ובאינטנסיביות, כן. אבל גם בעניין הזה אני חושב שהוא משתפר.

"טוב שיש יריבות ספורטיבית כזו שלפעמים מעלה לך את סף הריגוש"צילום: ניר קידר

אתה משחק הרבה דקות עם מתן נאור בעמדה 4. מה הסיבה לכך?
כי הקבוצה נבנתה בצורה הזו. בשיטה שאנחנו משחקים 3 או 4 זה די אותו דבר, לא כזה משמעותי.

בתור מי שעבר תקופה קשה במכבי ת"א, אתה מבין ללבו של גודס העצבני, שהורחק אתמול?
כן, אני יכול להבין. כן, אני יכול לגלות אמפטיה לסיטואציה, לגמרי. עבורי זה הרבה יותר קל.

זה מוציא משלווה האימון במכבי, אה?
כן, אף פעם אי אפשר לדעת כי כל אחד חווה את הדברים בצורה שונה, אנחנו לא אותם אנשים בסופו של דבר, אבל נראה לי שיש לי תמונה קצת יותר מלאה מליתר האנשים על מה שעובר עליו.

הסיטואציה דומה – אתה היית עם צביקה שרף מעל הראש, בערך כמו שלגודס יש היום את פיני גרשון.
(חושב ארוכות) בוא ניתן את הכבוד לגיא ולא נדבר על הדברים האלה. גם אני לא אהבתי שעשו לי את זה.

דבר אחרון: שאפו על ההכנה, השחקנים שלך נראה מוכנים טקטית ומנטלית בצורה בלתי רגילה. זה אומר שלפני משחק גדול אתה לא שותה, לא מעשן, לא משחק סנוקר?
חחחח. לא, זה לא קשור.

מה שנקרא, צדיק אורגינל.
כן, לגמרי. אחד הסרטים האהובים עלי, חד משמעית.

אובאנון (במרכז). "הוא נכנס לשיטה שהוא זוכר ומכיר. זה לא כזה מסובך, כדורסל הוא משחק פשוט"צילום: ניר קידר

עודד, המון תודה. אני רק אציין בזווית אישית שאני זוכר אותך לטובה כבן אדם מהתקופה שעבדתי בערוץ הספורט. היית מגיע בימי חמישי לפרשן יורוליג והיית מזמין פיצות למערכת. אני, כעורך באתר האינטרנט, הייתי יושב עם החבר'ה שלנו בחדר ליד הדסק אבל לא היו חושבים אפילו לכבד אותנו, רק אתה היית נכנס עם מגש ואומר "חבר'ה, יש פיצות, קחו תאכלו". אז הבנתי שאתה בן אדם מיוחד.
על הכיפאק, תודה חבר. תודה רבה.

שיהיה בהצלחה.
תודה, ביי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ