אביו של גל בק: "יש מקום להמשך המחאה במשחקים של מכבי תל אביב"

רוצים דעה לא פופולרית באמת? מחאת אוהדי הפועל תל אביב היתה לא רק לגיטימית אלא גם חשובה, והקשר לשמעון מזרחי הוא הדוק ורלוונטי. ניצול ציני של מקרה מצער? עודד בק לא רואה בכך בעיה: "אני נגד ההתנהגות שהיתה במחצית, אבל בגדול זה משהו חיובי. אני מאוד מודה לאוהדי הפועל"

עירד צפריר - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שמעון מזרחי בדרבי התל אביבי
עירד צפריר - צרובה

אתמול (שלישי) במדור הקבוע שלו פתח העורך שלי, אייל גיל, את ההאשמות נגד המחאה של אוהדי הפועל תל אביב בדרבי במשפט "הרשו להשמיע עמדה שאולי אינה פופולרית". רוצה דעה לא פופולרית באמת? אז המחאה של אוהדי הפועל תל אביב בדרבי כנגד שמעון מזרחי היתה לא רק לגיטימית, אלא גם חשובה. החל מהרשימה החלקית של פרשיות שמזרחי כאדם ומכבי תל אביב כמועדון היו מעורבים בהן לאורך השנים, ודרך אזכור פרשת גל בק ז"ל. הנה מקבץ הטענות ששמעתי ביממה האחרונה בתקשורת כנגד המחאה: זה לא קשור לכדורסל, מזרחי בסך הכל עושה נאמנה את עבודתו כעורך דין, נגד עוולות אחרות אוהדי הפועל לא מוחים, והחזקה מכולן – זה ניצול ציני של מקרה מצער.

אז ברור שהמחאה נגד מזרחי בסיסה ביריבות בין המועדונים, אבל יש לציין שמחאה דומה התחילה שבוע קודם לכן ועוד באולמו הביתי של מזרחי ביד אליהו, במשחק נגד אילת. מיותר לציין שמצלמות ערוץ הספורט אפילו לא צילמו אותה ויתר התקשורת כמעט שלא התייחסה אליה.

עקבתי אחרי פרשת גל בק מיומה הראשון, אחרי התחקיר האמיץ של עיתונאית הערוץ הראשון, יפעת גליק. היא זעזעה אותי כנהג אופנוע, כאב וכאדם שמכיר היטב את שיטות העבודה של יו"ר מכבי תל אביב בענף הכדורסל ומחוצה לו.

שמו של עורך הדין מזרחי כאשף בתחום התעבורה הולך לפניו שנים רבות. במקריות מדהימה ומצמררת, מתגלה דפוס דומה בתיקים בהם הוא מעורב. פעם זהו גל בק ז"ל, פעם אחרת זהו אדם תמם ז"ל וחברו ברק זילבר. פעם אלה יבגניה וארתור וקסלר ז"ל. אין הרבה משותף בין הקורבנות, אך לדורסים יש הרבה במשותף: כולם נהגו בג'יפ והיו אנשי אליטות מחוברים או בני עשירים. אצל כולם חקירת התאונה התנהלה ברשלנות תוך חשד לשיבוש הליכים, השמדת ראיות ועדויות שקריות. נגד כולם התיקים נסגרו או הסתיימו, כמו במקרה של עו"ד דורי קלגסבלד, בעונש מאסר מגוחך. 

הדס פורר. "הפרקליטות הודתה בתגובה שלה שיש קשר בין פורר לשמעון מזרחי אבל אמרה שהם לא רואים פה בעיה"צילום: קמחי מוטי

על מעלליו של מזרחי לאורך ההיסטוריה - חלוקת כרטיסים כטובות הנאה לשופטי תעבורה וחשדות להדחה לעדות שקר - כבר סופר בהרחבה בכתבה ב-TheMarker. הטענה המתחסדת היא שמחאת גל בק היתה צריכה להיות מופנית נגד הרשויות ולא כנגד מזרחי. אותן רשויות שסייעו, לכאורה, לטייח ולסגור תיקים כנגד אנשים שיוצגו על ידיו. "גל בק הוא סמל, הפנים שלו הפכו לסמל", אומרת יפעת גליק, חושפת הפרשה, "בסיפור של ברק זילבר התחקיר שלנו גם עורר חשד ממשי לבעיית אתיקה חמורה, שבה מזרחי הולך להיפגש עם נדרס, גובה ממנו עדות לפרטי פרטים ובסופו של דבר מייצג את הדורסת".

מחפשים הקשר ספורטיבי? גליק מספקת גם אותו: "השוטר נסים פרחי (אוהד מכבי ת"א, שבעמוד הפייסבוק שלו הביע הערצה למזרחי; ע"צ), היה קצין הבוחנים בשתי הפרשות הללו". עוד הקשר? הדס פורר, הידועה כאחת האוהדות השרופות ביותר של מכבי ומי שהיתה בעבר מועמדת להחליף את מוני פנאן אחרי לכתו כמנהלת הקבוצה.

"הפרקליטות הודתה בתגובה שלה שיש קשר בין פורר לשמעון מזרחי אבל אמרה שהם לא רואים פה בעיה", אומרת גליק, "מצד שני, היא הודתה שפורר מתייעצת עם הממונים עליה במקרים של מזרחי. אז יש פה בעיה או לא? ואם אין אז למה היא צריכה להתייעץ? בתיק של אדם תמם היתה פורר הגורם שהנחה לסגור את התיק. איך אתם יכולים לתת לדסי פורר, אפילו למען מראית עין, להיות מקבלת ההחלטות בתיקים בהם מעורב הבעלים של הקבוצה שהיא כל כך אוהבת? זו שאלה שחייבת להישאל".

מזרחי ייצג גם את שחקן מכבי וויל ביינום, שב-2008 דרס מחוץ למועדון בתל אביב בליין אחר, ואז חזר אחורה עם רכבו כדי לדרוס פעם נוספת. גם כאן לא נעשתה לדורס בדיקת אלכוהול ופרקליטות מחוז תל אביב סגרה את התיק, בדיוק כמו שסגרה תיקים כנגד שחקנים אחרים של מכבי שהסתבכו: מארק בריסקר שנכנס בעץ ברמת השרון; דריק שארפ שהוגשה נגדו ב-2005 תלונה על תקיפה; ודיאור פישר שהיה מעורב ב-2009 בקטטה במועדון בתל אביב במהלכה גם נדקר.

במקרה אחר, לפני כ-12 שנים, הגיע לידי חוקרי רשות המיסים מידע ממקור מודיעיני אודות חשבון לא מדווח שמחזיק מזרחי בבנק שווייצי. אחד החשדות שרצו החוקרים לבדוק הוא האם חשבון הבנק משמש לתשלום כסף ב"שחור" עבור שחקנים זרים, אך קיבלו הנחייה מפורשת מדרג גבוה לרדת מהחקירה.

"קבוצת ה-15" בראשותו של רפי רותם, שחשפה שחיתויות חמורות ברשות המיסים, טוענת כי רבים מהחשדות הפליליים שהם חשפו כנגד עובדי ציבור נסגרו על ידי רות דוד, פרקליטת מחוז תל אביב בשנים 2010-2002 וכיום חשודה במתן שוחד ובתיווך לשוחד בפרשת רונאל פישר. את רשות המיסים בתקופת עבודתם של "קבוצת ה-15" ניהל איתן רוב, לשעבר בכיר באיגוד הכדורסל. ואף מילה על בנק פנאן.

אז מה אתם אומרים? יש קשר לכדורסל? אתם יודעים מה, בואו נברר גם את הטענה לניצול ציני, ואין אדם טוב יותר לסגור אתו ת'פינה מאשר אביו של גל בק ז"ל, עודד.

***

עודד בק (מימין). "אני חושב שהדברים חודרים יותר עמוק ברגע שמרימים את השלטים במשך דקה בתחילת המשחק"צילום: תומר אפלבאום

עודד שלום, מדבר עירד מעיתון "הארץ". מה שלומך?
בסדר גמור.

רציתי לדבר אתך עוד לפני שראיתי שהיית באולפן "וואלה".
אוקיי.

בינתיים קראתי שנשאלת אם מחאת אוהדי הפועל היתה ניצול ציני ואמרת שזה ניצול ציני של חלק מהאוהדים.
הכותרת הוציאה את זה קצת מהקשר, התכוונתי שאני לא בטוח שכל האוהדים שם הכירו את הסיפור. אני נגד התנהגות כמו שהיתה שם במחצית, הם חירבו את הפאנל. אנחנו מהיום הראשון במחאה מנסים לא להתלהם למרות שלא חסרים אנשים שלנו שיכולים לזרוק הרבה כעס. אני חושב שהדברים חודרים יותר עמוק ברגע שמרימים את השלטים במשך דקה בתחילת המשחק.

רציתי לשאול אותך לגבי המחאה בשבוע שעבר ביד אליהו. האם אתה מכיר את האנשים שהניפו את התמונות של גל? האם הם חברים של גל?
כן, היו חברים של גל.

הם הוצאו מהאולם?
כן, הוא הורה להוציא אותם.

אתה רואה את המחאה שהיתה שלשום כהמשך לכך?
בגדול, אני רואה את זה כמשהו חיובי. אני חושב שיש מקום להביע את המחאה הזו במשחקים נגד מכבי תל אביב, אבל באותה נשימה אני אומר שהמחאה לא צריכה לגנוב את ההצגה ולא להפוך לסיפור המשחק. שלא תבין אותי לא נכון, אני מאוד מודה לאוהדי הפועל תל אביב.

הבנתי שאתה אוהד הפועל ירושלים.
כן, אני מאוד אוהב ספורט, מאוד אוהב כדורסל.

גל גם אהב כדורסל?
גל אהב כדורסל, אבל הוא שיחק כדוריד באס"א תל אביב. הוא התחיל בכדורסל במכבי תל אביב, פה באליאנס, ודרך אגב גם אח שלו, הבן שלי בן התשע, משחק במכבי באליאנס שנה רביעית. אני לא מנסה להעביר אותו, לא מערב עניינים אישיים. כמובן שכשאנחנו רואים משחקים הוא בעד הקבוצה שלו ואני בעד שלי, אבל אנחנו לא בגישה של אנטי. אני הולך למשחקים שלו, יש לי בבית גם צעיפים של מכבי. לבי עם הפועל ירושלים כל הזמן, אבל תמיד הייתי בעד כל קבוצה ישראלית באירופה. היום זה השתנה, אני רוצה כבר שמכבי יפסידו. בגדול, אני אוהב את המשחק, אוהב כדורסל ומאוד רוצה שהוא יתקדם ויתפתח ויהיו עוד קבוצות.

נדמה לי ששמעון פחות רוצה.
בהחלט פחות רוצה, אין ספק. אבל גם אימפריות גדולות בסוף מתמוטטות. אם קבוצה שזוכה באליפות היתה הולכת ליורוליג, אולי קבוצות אחרות היו יכולות להתקדם.

היית רוצה שגם אוהדי הפועל ירושלים וקבוצות אחרות יביעו מחאה?
כן, אני דיברתי עם מישהו מהפועל ירושלים לפני שבוע, לפני העניין שקרה בהפועל תל אביב. והוא באמת אמר לי שהם רוצים לעשות שם משהו גדול כזה, אני הסכמתי ותמכתי.

אנשים ששואלים מה זה קשור לכדורסל שוכחים שההתנהלות של מזרחי כעורך דין דומה מאוד להתנהלותו כעסקן כדורסל - הוא מנצל את כוחו בממסד כדי להשיג את מטרותיו.
לגמרי, אם הוא רוצה להיות ממלכתי, שלא יתעסק בשום דבר אחר, שיתעסק רק במכבי ת"א. אין ספק שהוא מנצל את מעמדו, בא שמעון מזרחי וכולם יודעים מי הוא. תאמין לי, שמעתי סיפורים מפה ועד הודעה חדשה. אני צריך את ההוכחה, אנחנו רומזים אבל לא באים בהאשמה חד משמעית שהוא אחראי, אבל בתוך תוכי אני משוכנע. כל דבר בתיק הזה שחשבתי שאין סיכוי וזה לא יכול להיות כל כך גרוע, תמיד היה יותר גרוע ממה שחשבתי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ