מוטי ברשצקי: "אחי יצא 1.70 מטר, במשפחה אצלנו זה נחשב נפיל"

שחקן הפועל רמת גן על הגול בהופעת הבכורה בנבחרת הצעירה ("הרגשתי שאתן גול, אבל לא ציפיתי שזה יהיה בראש"), הגולאסו נגד לוד ("לא חשבתי שיהיה כזה דיבור"), החסרונות בלהיות 1.62 מטר ("לא זכור לי משחק שלא קיבלתי הקנטה"), היתרונות ("זה עבד לטובתי, כשבא שחקן נמוך אז ילדים מזלזלים") וההשראה שהוא מהווה לילדים נמוכים

עירד צפריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי ברשצקי
מוטי ברשצקי. עוד לא נמצאו הרגליים שלא יעבירצילום: אבי ריימונד

מוטי, מה שלומך? זה עירד מעיתון "הארץ".
בסדר, מה שלומך עירד?

מצוין. מברוק על הגול בנבחרת הצעירה אתמול (ביום שלישי). בהופעת בכורה, נכון?
כן, הופעת בכורה.

ועוד בדיוק ביום הולדת 20.
כן, הכל התחבר.

ועוד בראש.
ועוד בראש. לפי הספר, לפי התסריט.

מזל שבאו לך ליכטנשטיין, כאלה חלשים אי אפשר לבקש.
בסדר, מה זה משנה, גם נגד חלשים צריך לדעת.

ספר קצת על התחושות, יום חלומי.
היתה תחושה טובה באוויר. כשנכנסתי הרגשתי שאתן גול, אמרתי 'יום הולדת 20, הופעת בכורה, הכל חייב להתחבר'. מה שכן, לא ציפיתי שזה יהיה בראש.

נתת פעם גול בנגיחה?
לא. רק בנערים, אבל אתה יודע, מקו השער או כדורים שפגעו בי, לא ממש בנגיחה שאתה מתכוון לזה.

אתה אחד מארבעה שחקני ליגה לאומית בסגל הנבחרת. הגעת לשם הרבה בזכות סיום העונה שעברה ופתיחת העונה המוצלחת עכשיו עם הפועל ר"ג.
כן, זה התחיל מפטריסיו (סייג) שאימן פה שנה שעברה וכבר אז זומנתי לסגל אצל אריק (בנאדו). להגיע מקבוצה כמו הפועל ר"ג, שהיא לא מאריות הכדורגל הישראלי, זה מאוד מרגש ומיוחד, הרבה יותר מאשר עבור שחקנים ממכבי ומהפועל ת"א שמקבלים זימון כל חודשיים. מהפועל ר"ג אני לא זוכר שזומנו בשנים האחרונות, מאז עומר בוקסה. זה אפילו לא השנתון שלי, לא חשבתי שאגיע לזה בתחילת הקמפיין. זה מאוד מפתיע ונותן מוטיבציה מטורפת לדעת שגם מהמקומות הכי קטנים אתה יכול להגיע לרמה הכי גבוהה שיש בכדורגל.

שמע, הגולאסו נגד בני לוד במחזור הראשון בליגה עשה לך שירות אדיר.
האמת שכן. לא חשבתי שיהיה כזה דיבור וכזו התלהבות מהגול הזה, זה גם נתן פוש והזכירו אותי ברשתות חברתיות.

אומרים עליך שאתה גאון כדורגל. אתה מרגיש גאון?
אני לא מרגיש גאון, אני גם לא מאלה שמחמיאים לעצמם, מעדיף לשמוע את זה מאחרים ובעיקר מאבא שלי.

מי גאון של אבא?
מעדיף לשמוע ממנו את כל הביקורות והמחמאות. הוא תמיד יהיה הכי אובייקטיבי, במשחק הכי טוב הוא ידאג למצוא מה היה לא בסדר ובמשחק הכי גרוע לומר איפה היה משהו טוב.

אני מניח שהגובה תמיד היה אישיו מאוד רציני בהתפתחות הקריירה שלך.
כן, מכיתה ט' בערך נשארתי אותו גובה, 1.62. תמיד הייתי "15 הקטן", אבל הרוב עבד לטובתי. כשבא שחקן נמוך אז ילדים מזלזלים, בעיקר כשזה מישהו 1.80 והוא בנוי. עם השנים למדתי להסתדר עם זה, הוכחתי את עצמי ופתאום הקטן הזה נהיה הרבה יותר מסוכן.

קיבלת את הגובה מאבא שלך (שחקן העבר אבי ברשצקי)?
אבא שלי טיפה יותר ממני, ממש טיפה. אחי יצא 1.70.

ממש נפיל.
במשפחה אצלנו זה נחשב נפיל כי גם אמא שלי ואחותי נמוכות.

שמע, אני 1.76 וכל החיים הרגשתי נמוך.
אז מה אני אגיד?

גם בגלל שכל החברים שלי ענקים, 1.85 פלוס. תמיד התבאסתי מזה, אז איך זה מרגיש להיות כל כך נמוך?
בתיכון הרגשתי לא בנוח עם הגובה, כולם צומחים ואתה מרגיש לא בסדר. אבל כשאתה מסתדר עם זה ומתפתח בכל המובנים, בכדורגל, בחיים האישיים, אז אתה מבין שזה לא נורא. יש אנשים שלא יכולים לדבר או שאין להם רגליים, יש דברים הרבה יותר גרועים, זה באמת לא סוף העולם.

אני מניח שבעולם הכדורגל זה מקור להקנטות.
או הו, חבל על הזמן. לא זכור לי משחק שלא קיבלתי הקנטה, אבל אני לא מתרגש מזה, פעם הייתי מתרגש, היום זה כבר עובד לטובתי. אני מעדיף ששחקן ששומר עליי ידבר, זה רק מדליק אותי יותר.

שמתי לב וגם שמעתי שאתה שחקן מאוד מיוחד. רגל שמאל, בעיטה נפלאה, זריזות, יצירתיות, שינויי כיוון, אבל תמיד יש סימן שאלה אם אתה מסוגל להצליח בליגת העל עם המגבלות הפיזיות.
אני באמת לא חושב שזו בעיה. קח את הדוגמה של דיא סבע נגיד, הוא עשה דברים מאוד יפים בבאר שבע, בנתניה, במכבי פ"ת. כשהכרתי את השם הסתכלתי עליו והוא לא יותר גבוה ממני. ראיתי שהוא עולה על שחקנים אחרים ברמה שלו. לא חושב שזו בעיה, זו סתם קלישאה מטומטמת - סליחה שאני אומר - זה לא אמור להשפיע באמת אם תהיה שחקן.

ברור. כל כך הרבה שחקנים נמוכים לא נספרים ומאמנים אומרים להם 'לא תהיה שחקן'.
כן, הרבה מאמנים אומרים שאתה חייב להיות גבוה או חזק. סטיגמות מיותרות. יש בלם בנבחרת צ'ילה, גרי מדל, משחק באינטר. הוא מאוד נמוך ולא ראיתי שזה מפריע לו. או מסצ'ראנו למשל. ברמה העולמית הם נחשבים ממש נמוכים. זה רק עניין של רצון, אם אתה לא נותן לזה לשבור אותך.

אתה צריך לעבוד יותר על כוח בגלל העניין הזה?
אני עובד מאוד חזק, לא רק בגלל הגובה, אני מאוד רוצה להשתפר. אני יכול להגיד לך שכל הקיץ עבדתי על בעיטות בדיוק כמו ששמתי נגד בני לוד, כבר שנתיים שאני הולך בקיץ כל בוקר למגרש בגבעתיים ובועט 40 דקות בדיוק מאותה נקודה. או אימוני כוח שאני עובד עם אבנר עיני. אני משתדל לעשות לפחות שני אימונים ביום, אני אוהב להיות ברמה מושלמת בכל נתון שקשור למשחק, אם זה מהירות, כוח מתפרץ, בעיטות.

עברת בגיל 15 למכבי חיפה וחזרת תוך כמה חודשים. מה קרה שם?
שולי גילארדי היה מאמן שוערים במחלקה בחיפה והיה חבר טוב של אבא שלי. עשיתי רושם ממש טוב במבחנים, ירון קוריס שהיה בהפועל ר"ג והיה חבר של אבא עזר לי עם המעבר ועם כל ההסכמים מול מכבי חיפה. בפנימייה לא הסתדרתי אז חזרתי לנסוע ברכבות כל יום ומבחינה מקצועית לא השתלבתי, ציפיתי מעצמי להרבה יותר.

לא חשבת שבמכבי חיפה זה יהיה יותר קשה?
חשבתי, אבל לפי האימונים הרגשתי שמגיע לי יותר וכל פעם יצא שהייתי נכנס מחליף בין האחרונים. לפעמים גם הייתי משחק מגן שמאלי ובאיזשהו מקום זה שבר אותי. אמרתי 'אם כרגע לא אצליח שם אז אחזור בגיל מאוחר יותר לרמות האלה'. לא צריך לטפס ישר הכי למעלה, יש הדרגתיות בחיים. זה יצא ממש לטובה שחזרתי להפועל ר"ג, עם איציק ברוך המאמן. כבר כשחזרתי נתנו לי להתאמן עם הנוער, אימונים אישיים.

אתה בן בית שם, נולדת לתוך המועדון הזה.
כן, גם אבא שלי נולד פה. זה זכות להיות בן בית במועדון כזה, לא מבינים את המשמעות של הפועל ר"ג ואת הגדולה של המועדון הזה. יש לו היסטוריה מכובדת מאוד, יותר מהרבה קבוצות בליגת העל.

אתם עולים ליגה השנה?
אני חושב שנהיה מתמודדת משמעותיות.

אבא שלך שיחק במכתש כל הקריירה חוץ מעונה אחת.
עונה אחת שהוא עבר להכח ואז חזר. הוא גם ניצח במשחק הבכורה שלו את הפועל ר"ג בדרבי 2-3.

זכית לראות אותו קצת?
לא, רק בשכונות בימי שישי בגבעתיים או באולם בזיסמן. הייתי גם משחק איתם עד לא מזמן.

במכתש שיחקת קצת?
רק בילדים ואולי טיפה נערים.

זה המגרש שהכי אהבתי לבוא אליו בארץ.
אין ביתיות כמו במגרש כזה. בכל משחקי הגביע ומשחקי העלייה היתה אווירה מטורפת. אני זוכר שהפסדנו שם למכבי חיפה בהארכה בגביע, מגול של יניב קטן (ב-2009; ע"צ). הייתי מביא כדורים, זה היה מדהים לראות את זה מגובה הדשא, אווירה כל כך ביתית.

הכי אהבתי את השיחים בטריבונה.
בטח, היו שיחים בכל מקום, שיחים במקום כיסאות פתאום. היו שם דברים מוזרים בתוך היציעים.

אצטדיון המכתש. "היו שיחים בכל מקום, שיחים במקום כיסאות פתאום"צילום: ירון בר לב / אתר ה

אבא שלך שקיבלת ממנו את הגובה ואת מספר 15, גם היה קשר התקפי.
בהתחלה ואחר כך נהיה יותר 50-50, הוא לא היה מאלה שנותנים גולים, היה מבשל הרבה.

הקריירה שלו התפספסה, הוא אמר, בין היתר בגלל שלא יצא מהפועל ר"ג. אני מניח שהוא דוחף אותך לא לעשות את אותו מסלול ובגלל זה גם הלכתם למכבי חיפה וכבר הציעו אותך לקבוצות אחרות. אפילו איזי שרצקי הגיע לראות אבל לא לקח אותך.
כן. אני יודע שהוא היה מבוקש בכל הארץ, ראיתי גם כתבות שהפועל ת"א רצו אותו. אני מניח שהוא באמת היה פספוס, אבל הוא לא מנסה לדחוף. יש לי גם סוכן (דודו דהאן; ע"צ) שאני מאוד מכבד את הדעה שלו. אני לא ממהר לברוח מהפועל ר"ג, עד שלא אעשה משהו משמעותי ואתן עונה טובה אז אין לי לאן ללכת, גם אם ירצו אותי.

אבל היתה תקופה שהיתה חוסר שביעות רצון אצלכם מזה שהפועל ר"ג סחטו אותך עד הסוף בכל הקשור לנוער. חששו שזה פוגע בהתקדמות שלך.
שנה שעברה הייתי חריג גיל והיו כמה משחקים בנוער שבגללם פספסתי משחקים בבוגרים. הייתי בתקופה טובה ולא קיבלתי צ'אנס וחשבתי שיש קשר בין הדברים. גם שנה לפני, כשעוד היינו בליגת העל לנוער, היו אומרים לי 'תרד לנוער, יש להם משחק חשוב מחר'. זה מה שהכי חששתי ממנו פה כי ההתקדמות האמיתית זה בוגרים. אבל זה קרה בסוף, התקדמנו.

שמעתי שנתת גול ענק במשחק על ההישארות נגד בני יהודה.
כן, משחק על הירידה בנוער לפני שלוש שנים, היינו חייבים לנצח ולהם הספיק תיקו. נכנסתי דקה 56 ובדקה 61 נתתי את הגול, היתה שם כמות קהל מדהימה, איזה 2,000 איש במשחק נוער וגם בסוף היה בלגן עם אוהדי בני יהודה. זה באמת נתן לי את הפריצה קדימה, גם בבוגרים, הגול הזה מאוד מינף אותי, קיבל חשיפה גדולה.

עכשיו כשמצלמים את כל המשחקים בלאומית זה בכלל טוב לכם.
זה נותן תנופה גדולה, בעיקר לשחקני התקפה כשמראים כל מצב.

מצד שני, למוכרים זו מכה גדולה.
(צוחק) מאוד.

בליגה הלאומית זה אללה יסתור.
כן, הסיפור עם יבנה שנה שעברה, כל שנה יש את הסיפורים האלה.

אני יודע גם על משחק שלכם נגד בני לוד אשתקד, שבדקה 80 היה 0-0 וכולם בבטים הימרו על ניצחון שלכם ואז הגיע פנדל מוזר לזכותכם בדקה 87.
כן, אני הוחלפתי כבר אבל זה נראה ממש מוזר מהצד הפנדל.

תגיד, שוקי ברשצקי קשור אליך משפחתית?
לא.

היה שחקן כזה שרשם הופעה אחת בנבחרת ישראל, במוקדמות מונדיאל 1938 נגד יוון.
באמת? בחיים לא שמעתי על עוד ברשצקי במדינה, פעם ראשונה שאני שומע.

עשיתי חיפוש באתר ההתאחדות, פתאום מצאתי אותו.
וואי מעניין, אולי אבא שלי יכיר אותו, אפילו שזה לא מהתקופה שלו.

אתה חושב שאתה מודל לחיקוי לילדים נמוכים שפחות מאמינים בעצמם?
אם אצליח להגיע רחוק אני חושב שהרבה יקבלו מזה השראה, גם בתור ילד שמגיע מקבוצה יחסית נמוכה, מליגה שנייה, עם התנאים הכי לא טובים שיכולים להיות לשחקן, גם פיזית. הדוגמא הכי טובה זה מסי, אני חושב שהיום כולם לוקחים ממנו השראה.

מישהו אמר לי "עזוב, אל תדבר איתו עדיין, שלא יעלה לו לראש".
ממש לא. גם שנה שעברה אמרו לי את זה אחרי שקיבלתי את הזימון. אני ממש לא מייחס לזה חשיבות, בייחוד שאני שחקן צעיר ועוד לא עשיתי כלום בקריירה. גם אם זה גול בהופעת בכורה בנבחרת, זה ממש שולי.

אתה נשמע חמוד אמיתי.
משתדל, אין לי ברירה.

טוב מוטי, תצליח המון.
תודה רבה אחי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ