סגור לי ת'פינה |

אפי בירנבוים: "להגיד לך שהכדורסל לא חסר לי? חסר לי מאוד"

המאמן הוותיק, שכרגע לא מועסק בקבוצה, עוקב אחרי הליגה ("לא האמנתי לשנייה למכבי ת"א בעניין הפיצול") והישראלים הצעירים ("דני אבדיה הוא הכישרון הכי גדול שגדל פה בשנים האחרונות, כולל כספי"), והיה שמח לעבוד באיגוד הכדורסל ("מאוד מעניין אותי, יודעים איפה למצוא אותי")

עירד צפריר - צרובה
עירד צפריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפי בירנבוים
עירד צפריר - צרובה
עירד צפריר

אפי, זה עירד מ"הארץ". מה שלומך?

השבח לאל.

איך אתה מבחינת מעקב אחרי הכדורסל המקומי?

כן, גם כשאתה עוקב אתה עוד לא מכיר את ההרכבים המלאים בהתחלה, אבל אני עוקב.

שמע, תמיד יש תחלופה בזרים אבל היתה תחלופה אדירה אפילו בשחקנים הישראלים.

האמת שזה נכון, הפעם הרבה יותר גדולה.

גיל אמיתי צייץ בטוויטר אחרי המשחק בגביע ווינר בין הפועל ב"ש לאשדוד שזה נראה לו כמו משחק מהמכביה, מרוב מתאזרחים. הכמות הזו שמציפה את הליגה גדלה משנה לשנה. דעתך?

שמע, בכדורסל הישראלי יש חוקים וכל פעם שלא מסדירים אותם ויש פירצה, כולם מנצלים אותם. יש מי שעושה זאת ראשון ומי שאחר כך.

טראוויס ווריק וג'וג'ו פאלאס בגביע ווינר. "יש חוקים וכל פעם שלא מסדירים אותם ויש פירצה, כולם מנצלים אותם"צילום: עודד קרני, באדיבות מינהלת הליגה

היתה הסדרה של נושא המתאזרחים לתקופה קצרה וזה בוטל.

נכון, ומתאזרחים בשנה ראשונה עולים פחות וכולם לוקחים את זה בחשבון.

היה צריך להמשיך להגביל למתאזרח אחד חדש בקבוצה בכל עונה?

אז ראית מה קורה, היות שהמינהלת מנהלת את עצמה כי האנשים ששם הם אלה שסוגרים לעצמם את החוקים, אנחנו יכולים לדבר עד מחר.

השאלה אם המתאזרחים הם אלה שמונעים מהכדורסלן הישראלי לפרוץ.

שמע, אם היו לוקחים - ואף אחד לא חושב על זה - קומישינר לליגה, זה היה נכון מבחינה מקצועית. אבל נוח להם שהם יכולים לנהל כמו שהם רוצים.

גיל אמיתי דיבר על המתאזרחים בהקשר של נבחרת העתודה של אריאל בית הלחמי, ששחקניה משחקים בלאומית בזמן שמתאזרחים חדשים תופסים להם את המקום בליגת העל. והם לא בהכרח יותר טובים מהם.

זו כבר שאלה גם של תקציב וגם של ראייה. רוב המתאזרחים הם בוגרי קולג', גם אם הם לא תותחים. איגור קולשוב זה אחד שנתן מספרים והיה שנים בקולג' והיה מצוין - אני לא מכניס אותו במתאזרחים כי הוא ישראלי, אבל יש כאלה שעברו כור היתוך רציני, היו במכללות טובות, הסיסטם באמריקה איך שלא נרצה, יותר טוב מפה.

אבל ראינו את גיל בני, מייקל בריסקר וכל החבר'ה האלה והם טובים.

זה תמיד קורה, הפעם זה צורם יותר כי העתודה זכתה במקום ראשון, אבל אתה צריך להבין שבין מקום ראשון לרביעי הפער לא גדול. זה כבר העניין של המדליה והאגו ובאמת הצלחה אדירה, אבל כל השנים היו הצלחות ולחבר'ה הישראלים היה קשה להיכנס. מעבר למינהלת יש גם חוקי מדינה, עולה חדש מרגע שהוא נחת פה הוא כמוני וכמוך.

גיל בני וחבריו לנבחרת העתודה עם גביע אליפות אירופה. "בין מקום ראשון לרביעי הפער לא גדול"צילום: ניר קידר

היה נושא מרכזי לקראת העונה הזו – הפיצול של מכבי לשתי קבוצות וההתקפלות שלהם. מה חשבת על הפרשה הזו?

האמת שלהבדיל מאחרים בכלל לא חשבתי על זה. יש גם דברים שאתה מדפדף, כמו כשאתה פותח פייסבוק ויש מודעות או אנשים שאתה לא מכיר, אז אתה מדפדף. בכלל לא התעסקתי עם זה, לא האמנתי להם לשנייה. מה שכן ראיתי זה שגם יובל זוסמן וגם דני אבדיה שניהם ביחד במכבי, וזה לא הכי בריא להם. הם די על אותה בלטה, אבדיה זה בחור שבלי שהוא יידע אני אוהב אותו, כי אבא שלו אחד האנשים שאני הכי אוהב בכדורסל הישראלי.

זוסמן בהתחלה ביקש שישאילו אותו ובסוף שכנעו אותו להישאר, אבל זופר אבדיה אמר ישר אחרי אליפות העתודה שהוא רוצה שהבן שלו יישאר במכבי.

אני לא יכול להיכנס לראש של אף אחד וגם לא דיברתי עם זופי לאחרונה, אבל יש לי הרגשה שזופי האמין שאם הבן שלו יחתום, אולי זוסמן לא יהיה בסביבה.

כמו שראית אותו, בעיקר בקיץ האחרון, אבדיה זה שחקן NBA תוך שנתיים?

אני לא מאלה שבודקים שחקן אם הוא של NBA או לא, כי היו לי שחקנים גדולים שלא שיחקו ב-NBA ושחקנים מאוד קטנים שכן שיחקו שם. דני אבדיה הוא הכישרון הכי גדול שגדל פה בשנים האחרונות, משהו מאוד מיוחד...

כולל עומרי כספי?

כן, כולל כספי. כספי אולי היה יותר אתלט בגיל שלו, אבל אין מה להשוות את הטיפול בכדור. אתה רואה כבר במשחק הראשון בגביע ווינר שזה בעייתי, מכבי מפסידה משחק וכל המדינה זזה. שמע, למזלנו עם עבודה טובה וכיוון של האבא ואנשי מקצוע, הוא בחר בנבחרת ישראל ולא בנבחרת סרביה. על האתרוג הזה כולנו צריכים לשמור.

דני אבדיה באליפות אירופה. "למזלנו, הוא בחר בנבחרת ישראל"צילום: פיב"א

מכבי בנתה קבוצה חזקה מאוד, עושה רושם שהיא חוזרת אחרי שנים קשות.

תראה, למכונית הזו שאתה מתרשם ממנה, יש כרגע שני נהגים. ברגע שהם יסתדרו ויבינו מי הנהג ומי הנווט, כמו שקורה במרוצי שטח, אז מכבי תהיה מעולה. אם לא, תראה מכבי עם ההרכב המפואר הזה, צולעת.

אתה אומר שג'רמי פארגו וסקוטי ווילביקן זה שילוב נפיץ?

נפיץ. אל תשכח ששניהם אוהבים את הכדור, אם תהיה ביניהם את הכימיה המתאימה אז אחלה. לפעמים בווידאו אתה רואה פתאום שאחד לוקח את הכדור והשני עושה פרצוף ושם מתחילים הבלגנים הגדולים.

תראה איזה חלק קדמי יש להם.

אתה מדבר על השילדה ואני מדבר על הנהגים.

נבחרת העתודה עשתה דבר מדהים, אבל זה לא מעיד באמת על מה שקורה ברמת הבוגרים, שם יש פחות ופחות כישרונות.

זה עניין של חוקים ואיך רואים את הכדורסל. אם אני לא טועה, עדי גורדון ותומר שטיינהאור היו באותה נבחרת עד גיל 16 והם לא עלו שלב, והיו מהכוכבים הגדולים של הכדורסל הישראלי. אבל אז היו שני זרים ומתאזרח פה ושם, ודברים השתנו. בוא נחבק את ההישג הגדול של נבחרת העתודה, זה מפריד בין הכדורסל לשאר ענפי הכדור, כי פה גם עושים דברים טובים לצד שגיאות גדולות.

תראה את שון דאוסון, הכישרון הכי גדול שהיה פה לאחרונה  - שיחק בראשון, עבר להרצליה ועבר לספרד שיהיה לו שקט נפשי להתפתח ולהוכיח את עצמו. אולי טוב הוא עשה, במקום שכל יום יבדקו אותו פה בזכוכית מגדלת כמה הוא מרוויח ומתקדם בכל משחק.

דאוסון מביא אותי לעניין הנבחרת. עודד קטש החליט להצעיר את הסגל, אבל הזימונים שלו הם, בלשון המעטה, מעוררי מחלוקת. הוא לוקח שחקנים שהם הבייביז שלו, כאילו זו קבוצה שהוא מאמן ולא נבחרת, ומשאיר שחקנים בחוץ כמו דאוסון, קולשוב, עמית שמחון.

שמע, יש אחראי מקצועי באיגוד הכדורסל שאין במינהלת, ואם הם החליטו על קו מסוים, בוא נכבד את הקו הזה. אין לי שום ספק שלפחות שלושה שחקנים שיצטיינו בליגה, יהיו בנבחרת. אני מאמין שכל מי ששם רוצה להצליח ואף אחד לא חושב להחרים שחקנים.

הזכרתי את האחראי המקצועי באיגוד, פיני גרשון. אתה לא היית רוצה לעבוד שם ולתרום? זה מעניין אותך?

זה מאוד מעניין אותי, אף פעם לא פנו אליי ואני לא זוכר את עצמי אי פעם פונה למישהו. כולם יודעים איפה למצוא אותי.

האחראי המקצועי באיגוד, פיני גרשון. "אם הם החליטו על קו מסוים, בוא נכבד את הקו הזה"צילום: שרון בוקוב

לפני שנה ראש עיריית רמת גן, ישראל זינגר, הוציא הודעה שמונית למנהל מקצועי של עירוני רמת גן ובסוף זה לא קרה. מה הלך שם?

מה שהלך שם זה שבהתחלה היתה תמונה עם פיני גרשון וזה נפל, אחרי זה קבעו את צביקה שרף שהלך לראשון ואז את עמי ברדה. זה הכל חלק ממערכת הבחירות. ברמת גן יש קושי וחולי גדול בכדורסל, בטח בצד של עירוני רמת גן. למעשה יש שתי קבוצות היום, הקבוצה שאנחנו מכירים מכל השנים של בני ברנר והיא מנוהלת על ידי החבר'ה של קטש. איך הם נקראים?

"שחקן אמיתי".

או, הם מנוהלים על ידי "שחקן אמיתי", ואלה שאחראים על מחלקת הנוער פתחו קבוצת בוגרים משלהם והם רוצים לעלות השנה לליגה הארצית. בקיצור, יש שתי קבוצות שעשויות להיות באותה ליגה, מאותו מקום. יש את כל החוליים האלה ומתעסקים כרגיל בפוליטיקה.

אבל מה היה איתך? הוציאו הודעה שאתה שם.

היו הרבה הודעות. לא היה כלום בסוף, זה מה שחשוב בשורה התחתונה.

ואתה לא רצית?

אני מאוד רציתי, המועדון הזה קרוב לליבי והיום הוא מפוצל ולא הולך קדימה.

מכל הסיפור אני מבין שישראל זינגר הוא בעיקר פה גדול.

אני יודע מה היה, אני יודע איפה הוא ואיפה אני.

הפועל ר"ג היא הבן החורג בעיריית רמת גן.

יש להם את עיריית גבעתיים ואפשר לציין שיש להם מנהלים טובים ומאמן טוב. כרגע הם המובילים.

ראש עיריית ר"ג, ישראל זינגר. "אני יודע מה היה, אני יודע איפה הוא ואיפה אני"צילום: אילן אסייג

מה אתה עושה ביומיום? אתה לא עובד בעצם מאז הפועל תל אביב. אתה חי כמו פנסיונר?

בוא נגיד שפנסיונר לא עסוק כמוני. מה שקרה לי עם הפועל תל אביב זה שאמא שלי נפטרה, שכבה הרבה זמן בבית חולים באמריקה אחרי שנפגעה בתאונה ואני עד עכשיו מטפל בהרבה דברים ועסוק בזה. הייתי צריך לחזור לשם גם למשפט. להגיד לך שזה לא חסר לי? חסר לי מאוד, אבל צריך למצוא את הנישה.

אני רואה את צביקה שרף זוכה בגביע ווינר, תואר ראשון שלו ב-2011. אתה יכול להיות שם גם, לא?

אני יכול להיות הרבה דברים, אבל גם צביקה שרף היו לו שנים שלא היה בכדורסל. באופן רציף אימנתי הכי הרבה מכל המאמנים אי פעם, אז זוכרים אותי כאחד שקצת משתולל אבל אולי ההפסקה הזו שנכפתה עליי תעשה לי טוב.

אז לא לקחת אותך כאחד שפרש, אתה עוד תעשה את הקאמבק?

לא יודע אם קאמבק דווקא כמאמן בליגת העל, אבל הכדורסל עדיין מעורר בי עניין. אני חושב שיש דברים יותר חשובים מאימון, ראה דוגמה ברמת גן, שאני מספר לך על מועדון פאר - יכול להיות שאני לא אובייקטיבי, אבל לפחות מהצד שייצר כל כך הרבה שחקנים לנבחרות ישראל. בנושא הזה מאמן לא יעזור פה, מה שצריך זה לארגן את הענף לפי תפיסת עולם, אחרת אתה רואה מה קורה.

חיכית הרבה זמן להיות מנהל מקצועי, אבל בהפועל תל אביב היית צריך להיות יותר אקטיבי בניהול הסגל. אני יודע שעברת את המקרה של אמך, אבל רמי הדר...

לאאאא. הייתי צריך להיות יותר אקטיבי?

כן, רמי הדר רצה לשחרר את ריצ'ארד האוול ודרל וויליאמס כשהייתם בתמונת הפלייאוף.

כן, זה כן.

ואמרת לו "כן, המפקד".

קודם כל לא אמרתי לו "כן, המפקד".

בלשון ציורית.

בוא נגיד שכל העונה הזו היתה סאגה אחת גדולה ואני לפחות על וויליאמס והאוול גם רציתי כל הזמן שישחקו ביחד, מה שהיה קשה מאוד למאמנים. חשבתי שזה היתרון היחסי הכי גדול של הקבוצה הזו. בוא נגיד שבסוף אלה שגם מזרימים כסף היו צריכים להחזיר קצת כדי שיהיה להם יותר נוח לעונה הבאה, ואני להבדיל מכולם חשבתי שהתפקיד הזה הוא ארוך טווח. האוול ברגע שקיבל את ההצעות - הוא לא פראייר, בלשון המעטה, וברגע שהריח את הכסף והמועדונים הגדולים זה כבר היה פאסה.

גם אני חושב שהפועל ירדו מהר מדי מתפקיד המנהל המקצועי, אבל מצד שני, העונה איתך זו היחידה מאז שהם חזרו לליגה שלא העפילו לפלייאוף.

כן, אבל אל תשכח שמנהל מקצועי כמעט לא קיים בארץ. תראה את שי האוזמן שהיתה לו הצלחה אדירה באשדוד ואחרי שנה אחת הוא גמר. אותם אלה שלא רוצים אחראי מקצועי במינהלת, גם לא רוצים אותם בקבוצות שלהם. בהפועל תל אביב זה לא צלח, דיברנו על כך שזה יהיה לכמה שנים, אולי הטעות היתה בהתחלה שלא הכתבתי את זה בחוזה.

אפי בירנבוים. "דיברנו על כך שזה יהיה לכמה שנים, אולי הטעות היתה בהתחלה שלא הכתבתי את זה בחוזה"צילום: ניר קידר

האוזמן היום פרשן מצוין וגם לך היו ימים יפים בטלוויזיה.

אני רוצה לעשות דברים אחרים. ברוב המקרים כפרשן אתה מדבר על מה שהיה ועל מה שאתה רואה, ואני כל החיים שלי התעסקתי במה שיהיה.

הספורט מתגעגע אליך. אם אי אפשר לקבל אותך על הפארקט עם הקריזות והתשוקה, אז לפחות לשמוע את הדעה המקצועית שלך זה גם נחמד.

הנה, אתה שומע עכשיו.

אז נסכם שתפקיד החלומות שלך זה קומישינר לליגה?

לא, אי אפשר לנהל את כל החבר'ה אלה, אני מכיר את רובם. רק להעביר חוק אחד שם זו קריעת ים סוף. גם לא נראה לי שמישהו בכלל חושב על תפקיד כזה. סתם דוגמה, החלטה של שתי יורדות ושתי עולות, תאר לך מה היו עושים לקומישנר שהיה בעד זה, היו מכופפים לו את האוזניים.

טוב, בריאות לך ולמשפחה.

על הכיפאק, הרבה בריאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ