חואקין שוכמן: "זו הכותרת של הכתבה - לחיות ולמות תחת אריאל בית הלחמי"

שחקנה החדש של הפועל תל אביב סוגר ת'פינה של החבירה למאמנו המגלבוע ("אתן את הגוף והנשמה עבורו"), מדבר על האהבה מהאוהדים בצפון ("האהבה שלהם באמת מאוד מיוחדת, היה לחץ אמוציונלי להישאר"), המעבר מהצפון לתל אביב ("רציתי לטעום צורת מחייה אחרת") ועל הקשר עם בת זוגו הכדורסלנית ("היא מנצחת באחד על אחת, אז הפסקתי")

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חואקין שוכמן בביתו החדש, בדרייב-אין. "תמיד היה לי משהו למועדון הזה"
עירד צפריר - צרובה
עירד צפריר

שוכי, איפה אתה?

אני בהרצליה. כרגע אצל חברה שלי, מחפשים דירה בתל אביב.

איך באמת אתה מרגיש בקשר למעבר מהחיים בצפון לתל אביב?

בציפייה בעיקר. אמנם כשעשיתי עליה גרתי קצת בנהריה, אבל אחרי 10 שנים בצפון, בשטחים הפתוחים, מחכה לראות הרגלי מחייה אחרים.

מהשטוחים הפתוחים לבארים הסגורים.

כן, כן, אני מקווה מאוד להיות באמת קרוב לפארק הירקון, שיהיה לי גם ירוק בעיניים.

ב-2015 דיברנו זוכר?

זוכר, אבל לא זוכר מה נאמר שם.

אחרי "תקרית סופו".

אה נכון נכון.

אמרתי לך אז שיש לך את השם הכי מגניב בכדורסל הישראלי ועם שם כזה אני צופה לך עתיד מזהיר.

נכון, נכון, אני זוכר את זה.

ידעתי על מה אני מדבר.

לגמרי.

הבנתי שכינויים יש לך מפה ועד הודעה חדשה - שוכי, שוקי, חואקו.

ווה עליה, כמה כינויים, זה לא נגמר. תדע לך שאני מאוד מעריך אנשים שקוראים לי בשמי המלא.

אני רוצה להתחיל איתך עם המקום שאתה עוזב. מה אומר לך המשפט הבא? "כאן זה בית, כאן זה לב, ושוכי לא עוזב".

קודם כל, עושה לי קצת התכווצות בבטן, לא אשקר. באמת להגיד תודה לאוהדים שעשו מיני קמפיין כדי לנסות להשאיר אותי. באמת שעברתי כברת דרך עם האוהדים האלה ומערכת היחסים שנוצרה מדהימה. זה אחד ההישגים הכי גדולים שלי, הקשר איתם, וזה היה אחד הדברים הקשים בלעזוב את גלבוע. התכווצות בבטן, זה לאט לאט עובר, ובציפייה לרקום קשרים חדשים עם אוהדים.

ראיתי את הסרטון שבו האוהדים מדברים אליך, ממש לחץ אמוציונלי.

כן, ללא ספק היה לחץ אמציונלי, הרבה רגשות כשאתה רואה את הסרטון, אבל ההחלטה היתה בלב שלם, שאני צריך אתגר חדש.

האוהדים טוענים שאתה גדול שחקני גלבוע בכל הזמנים. אמנם מועדון צעיר, אבל הגדרה מחייבת.

כן, אם נסתכל 10 שנים אחורה כשהגעתי לנוער של גלבוע/מעיינות זה לא תואר שחשבתי עליו, והיום זה מאוד מחמיא וכיף, הצלחתי להיכנס ללב של האנשים רגשית ומקצועית. תמיד אהיה אסיר תודה למועדון ולאנשים.

את האהבה שקיבלת שם, לא תקבל בשום מקום. ככה הם אומרים ואולי צודקים.

האהבה שלהם באמת מאוד מיוחדת, עוד מוקדם לדבר אם לא אקבל זאת במקום אחר כי לא ניסיתי שום מקום אחר. היתה קהילה שחיבקה וקיבלה. אני כן חושב שדרך החיים שלי, האופי שלי והאיש שאני, יביאו אהבה בכל מקום שאהיה. בטוח זו תהיה אהבה שונה לגמרי, אבל אני מקווה שהיא לא תהיה פחותה.

זה ברמה שהכרת כל אוהד ואוהד בשם?

כן, ברמה כזו, אם לא בשם אז הכרתי את כל הפרצופים, הכרתי את כל הסיפורים והשתדלתי לתת יחס לכל אחד ואחד. יש הרבה ילדים בקהל של גלבוע ואני הייתי הילד שתמיד ניסה לגעת בשחקן ולקבל חתימה, ואני תמיד נזכר בילד שהייתי, אני רוצה לתת את היחס שציפיתי שהשחקן האהוב ייתן לי.

יכול להיות שהיית כבר כל כך עמוק רגשית שהיית חייב כבר לעזוב את הבועה הזאת של גלבוע?

אני מאחל לכל שחקן בכל מועדון וענף לקבל את התמיכה והפרגון שקיבלתי. זה לא זה, הרגשתי שאני צריך אתגר חדש מקצועית, גם מבחינת המחייה רציתי לטעום דברים אחרים. רציתי להיות בקבוצה שקצת יותר שואפת, מאוד הייתי רעב לקהל הפנאטי הזה שיש להפועל בכמויות, ובתור אחד מתרבות ארגנטינאית, יש לי את זה בדם. אני מצפה לזה כבר.

שוכמן. "אני מאחל לכל שחקן בכל מועדון וענף לקבל את התמיכה והפרגון שקיבלתי"צילום: ניר קידר

קנית בית בעמק לא מזמן.

כן, למזלנו אחרי 16 שנה בארץ מאז שעלינו, התקבצנו המשפחה יחד ורכשנו בית להורים במושב. הגלבוע קיבל את כל המשפחה שלי באהבה ובחום, אנחנו בונים גם את עצמנו כמשפחה שם.

אז דבר איתי על השיקולים. כשניסו לשכנע אותך להישאר, אמרת 'אני ארוויח יותר כסף בהפועל, יש גם משכנתא עכשיו'. אמרו לך 'נביא ספונסר לכסות את ההפרש'. אמרת 'אני רוצה לשחק גם באירופה'. אמרו 'בוא נדבר עם חיים אוחיון, נחפש אופציה אירופית'. בסוף הלכת למועדון שלא משחק באירופה.

אתה צודק ב-100% ממה שאתה אומר. העניין הכלכלי לא היה בראש מעייני, חד משמעית. כן רציתי קבוצה ששואפת ליותר, מסורת יותר גדולה ועם ההיסטוריה של הפועל תל אביב אי אפשר להתווכח. הפועל רצו ללכת לאירופה וזה לא הסתדר. עצם זה שאריאל בית הלחמי מגיע ואני יודע בדיוק מה הוא בונה ואיזה אנשים סביבו, אז רציתי להמשיך איתו. אם נעשה עונה גדולה, אז אפשר לבנות פה מסורת אירופאית. עם קהל כמו הפועל תל אביב להיות באירופה זה משהו ששווה הרבה יותר מכסף.

היו לך הצעות גם משתי קבוצות שמשחקות באירופה - הפועל חולון ומכבי ראשון. אז למה הפועל? זה רק אריאל?

זה לא רק אריאל, תמיד היה לי משהו למועדון הזה, תמיד אהבתי לבוא לשחק באולם הזה. יש שם אנשים שאני אוהב - תומר גינת, ים מדר. עכשיו גם מייקל בריסקר שאני מאוד אוהב, עם תומר גדלתי בנהריה וזה חלום שמתגשם להיות בקבוצה כמו הפועל תל אביב ולהוביל אותה. גם ההצעות לא היו תכלס כמו הפועל תל אביב. היתה לי אינטואציה פנימית.

אבל אריאל מעל הכל.

לאריאל יש משקל כבד. שמעתי כבר כל מיני משפטים שמקטלגים אותי כשחקן של מאמן, ומפחד ללכת למאמנים אחרים. שמעתי את כל הסיפורים ואני יכול להגיד לך בלב שלם שאני מתפלל שכל הקריירה אשחק תחת האיש הזה, שאתן את הגוף והנשמה שלי עבורו. אני ממש לא חושש מהקיטלוגים האלה, זו הכותרת של הכתבה מבחינתי, למות ולחיות תחת אריאל בית הלחמי.

בעצם אתה חותם חוזה לכל הקריירה תחת הפועל בית הלחמי.

חד משמעית.

אבל אתה יודע מה זה מאמן בכדורסל הישראלי, בסיטואציה מסוימת הוא יכול ללכת הביתה תוך חצי עונה.

אתה צודק, גם אני יכול ללכת הביתה תוך שלושה חודשים, אבל מהקשר ומערכת היחסים שיש לי איתו אני חושב שאפשר להעביר אותה הלאה, בטח עם אנשים כמו תומר גינת ודמיטריוס טרידוול שחתם ועבד איתי ועם אריאל בליגה הלאומית. עם אנשים כאלה אפשר לבנות משהו שדברים כאלה לא יעמדו בכלל על הפרק כי נהיה כל כך מחויבים וטובים.

הפועל ישלמו עליך כ-20 אלף דולר דמי השבחה אחרי שכבר שילמו 10,000 דולר ביי אאוט כי היה לך חוזה לעוד עונה. בדרך כלל בכדורסל הישראלי מחוץ למכבי תל אביב וירושלים לא משלמים דמי העברה כאלה.

לי באופן אישי זה מראה שכנראה אני עושה משהו נכון בדרך שלי שמועדון כמו הפועל תל אביב מוכן להשקיע את המספרים האלה. זה נותן לי דרייב להחזיר להם חזרה, רוצה להודות להם על האמון.

אתם מגיעים כשלישייה מהגלבוע: אתה, אריאל והסקאוט עידן אוסטרייך. גלילאו השור, יגיע גם?

(צוחק) אני מאמין שהקמע של הפועל יעשה את העבודה.

בגלבוע לא אהבו את העניין הזה שאריאל רצה גם את גיא קפלן העוזר שלו, את הסקאוט, אותך – הרגישו שהוא מנסה לקחת איתו את ההצלחה של המערכת.

אם מסתכלים היסטורית, גליל עליון בזמנו והיום גלבוע-גליל הוציאו לקבוצות הגדולות כמויות של מאמנים, סקאוטים ושחקנים וכל דבר אפשרי שהכדורסל יכול לפתח. אני חושב שכשהדברים טיפה יירגעו הם יבינו כמה גדולים הם יצאו שהם פיתחו מאמן ושחקן ועוזר מאמן למועדון גדול כמו הפועל תל אביב. אני לא רוצה להשתמש במילה לא יפה, אבל זה קצת מעליב להגיד על אריאל שהוא מנסה לגנוב. זה אנשים שרצים איתו המון זמן ויש נאמנות לאנשים האלה, זה משהו שאריאל דוגל בו. הוא רוצה אותם איתו כי האנשים האלה עזרו לו להשיג את הדברים שהשיג. נכון שיש בעייתיות כלפי המועדון אבל צריך להיכנס לנעליים שלו. ממה שאני רואה איך התהליך איתי נעשה, זה היה בשיא הכבוד וההבנה כלפי שני המועדונים.

הסקאוט אוסטרייך אחראי לרשימה של זרים אדירים שהגיעו אליכם בשנים האחרונות, באמת רשימה מפוארת.

נכון.

זה קשה, אבל תבחר את הזר הכי טוב ששיחקת איתו.

וואו, יש המון אבל ג'ייקובן בראון, ואני עושה עוול להמון שחקנים. הוא מדהים מבחינת אופי, מקצועיות, האישיות שלו ומה שמקרין החוצה.

תגיד, יותם חנוכי זה היורש שלך בגלבוע?

הוא ילד מקסים, עובד מאוד קשה, ואני מקווה שהוא יקבל את הבמה והמעטפת והחום שאני קיבלתי. נוצר איזשהו חלל ואני מקווה שהוא ייקח את זה בשתי ידיים, אני רק מתפלל שהוא יהיה בריא. בדרך שהוא מתנהל, השמיים הם הגבול.

החברה שלך זו הדר גוטין, היא גם שיחקה בשנים האחרונות בגליל-גלבוע.

היא גדולה ממני בארבע שנים, שחקנית כדורסל, תואר שני, בחורה משכמה ומעלה. הכרנו דרך עמית ביר כץ.

אתם עושים לפעמים אחד על אחת?

היא מנצחת אותי בדרך כלל אז הפסקתי.

כי אתה מוותר.

אסור לוותר לה, תאמין לי.

היא גם עוברת להפועל?

כמעט, היא חתמה בהפועל כפר סבא ושנינו כזוג מתרגשים לקראת המעבר למרכז.

אפשר לכנות אותה שכשוכית כבר?

יש עוד זמן לזה, נקרא לה בשמה, מגיע לה.

שוכמן במדי גלבוע/גליל. "אני ממש אוהב את הצד ההגנתי"צילום: ניר קידר

לפני שנה יכולת ללכת להפועל ירושלים. גיא הראל ניסה לדבר עם ההורים שלך תוך כדי משחק מספר 2 וניסה לשכנע אותם.

הרגשתי לא מוכן ב-100%. היה לי חוזה ורציתי לכבד אותו, הייתי מאוד נאמן כל התקופה, נתתי מילה למנכ"ל ארצי פרטי ולבית הלחמי שלא משנה איזו הצעה ובכמה כסף תבוא, אשאר בגלבוע. הרגשתי שאני צריך עוד שנה לבנות טיפה את האופי והיכולות. אני לוקח ארגז כלים מאוד גדול גם במשחק שלי וגם מבחינה בינאישית, אני מוכן לאתגר הבא.

לפני שנה נבחרת לשחקן ההגנה של העונה והמניות שלך היו בשיא. דווקא בקיץ הזה הן מתחת לשיא כי היתה לך עונה פחות טובות אישית וקבוצתית.

השיא עוד הרבה לפניי. אנשים נוטים להסתכל על סטטיסטיקות ואני בנאדם פחות של מספרים. מעבר לנקודה ורבע אסיסט פחות למשחק....

2.4 נקודות מדד פחות למשחק.

עם כל הנתונים האלה, הוספתי גוון למשחק כמו שליטה כדור, הובלתי המון את הכדור, ג'אמפ מחצי מרחק שעוד לא עשיתי, דברים נוספים בהגנה, ראיית משחק שהתפתחה. שיחקתי השנה בהמון עמדות שלא עשיתי קודם וזה נתן לי להסתכל על המשחק אחרת, אז אולי המספרים מעט ירדו אבל רכשתי עוד כלים שביום מן הימים כשאהיה בשיא אפשר יהיה להודות לשנה הזו.

אתה פחות מתאים לשחק 2 באופי שלך אז אתה משחק בעיקר 3 עם 1.91, די נמוך ובטח בקבוצה גדולה אתה צריך לחיות הרבה מהקליעה שלך, ויש פה סימני שאלה כי אתה 28% לשלוש, ליד זרים דומיננטיים אלה מספרים שצריכים לעלות. גם מהעונשין.

לא אוסיף על מה שאמרת, אתה צודק ב-100% ונדבר בסוף השנה ונראה איפה המספרים יהיו.

כי בכדורסל של היום האחוזים לשלוש קריטיים.

חד משמעית. השנה הייתי בהמון עמדות, אני מקווה שהשנה הסגל ייבנה כך שאוכל להביא את כל החוזקות שלי לידי ביטוי. אני מבטיח לך שהאחוזים שלי יהיו הרבה יותר גבוהים.

אי אפשר לקחת ממך את משחק ההגנה, וזה מרשים במיוחד כי אתה לא גבוה ושומר על הזרים בעמדה 3 המאוד דומיננטית מול שחקנים יותר גבוהים ואתלטיים.

אני ממש אוהב את הצד ההגנתי, זה מתחיל מלאהוב את זה. עבדתי מאוד קשה שיהיו לי היכולות הפיזיות והאתלטיות להיות ברמה הזו. אפשר בקלות לשפוט בן אדם במחויבות ההגנתית והתשוקה שלי לצד הזה היא גדולה.

היית ארבע שנים קפטן. אתה יכול להיות מנהיג ולסחוף גם בהפועל?

אמרתי מגיל צעיר, אני נולדתי להנהיג, יש לי את זה מאז ומתמיד. לא אומרים 'לך תנהיג', זה משהו שיש לי. אני חדש במועדון, אני רוצה להכיר את המערכת, יש את תומר שהולך להוביל אותנו ולהיות המנוע, ואני אוסיף בדרך שלי.

אתה וגינת כבר כמה שנים בנוף אבל אתם רק בני 24, ועם מדר ובריסקר נבנה סגל ישראלי מאוד צעיר ונמרץ, אבל החוק הרוסי הלך לעולמו ויש רק ישראלי אחד מובטח על הפארקט.

אני לא נבהל בכלל מהגיל. אנחנו רעבים, מלאי תשוקה, רוצים להצליח, נהנים מזה שיש קהל מדהים שכיף לשחק איתו. יש ישראלים טובים שייתנו את הטון, הדקות יגיעו, אין לי ספק שנהיה טובים ונוביל את הקבוצה הזו. אתם תראו. להביא תואר למועדון ולקהל הזה יהיה משהו בלתי נשכח, הראש שלנו מכוון לשם.

דבר איתי על החגיגות המוגזמות שלך תוך כדי משחק, לפעמים נדמה שאתה חוגג גול.

אני ארגנטינאי, מסי לא חגג יותר מדי בקופה אמריקה אז אני חוגג במקומו. המשחק שלי בנוי על תשוקה, כיף ושמחה, ככה אני משחק כדורסל, ככה אני רואה את הספורט - זה יוצא מהלב והנשמה ואני לא יכול לחכות שזה יהיה כבר מול אלפי אוהדי הפועל.

תומר גינת. "תומר שהולך להוביל אותנו ולהיות המנוע, ואני אוסיף בדרך שלי"צילום: ניר קידר

גדלת על גבול אורוגוואי, באנטה ריוס.

ממש, על גבול הנהר.

כשדיברנו ב-2015 אמרתי שהחלום זה ליגה ספרדית, תיקנת אותי שזו המטרה. יש סעיף שחרור ליום סגריר?

חתמתי לשנתיים עם אופציה לשנה השלישית, אני מאושר ואת המטרה לטעום מהליגה הספרדית אני שם כרגע בצד.

אתה כל כך מוכוון ספרד שאפילו את הטיול שלך הקיץ אתה תעשה במלאגה.

כן, נחווה את זה בצורה הזו קצת.

הזכרת הרבה את הקהל ודיברנו על הקהל המשפחתי של גלבוע. אז מי הקהל הכי טוב בארץ?

וואו, שאלה קשה. הקהל של גלבוע זה קהל חם ואוהב, משהו מיוחד. ממה שהרגשתי במשחקים נגד הפועל תל אביב זה קהל שפשוט מטריף אותך וגורם לך לשחק עבורם ברמה בלתי נשלטת. אני כל כך שמח להיות בצד שלהם. התחושות בטן שלי אומרות שהקהל של הפועל הולך להיות הכי טוב שאני הולך לשחק עבורו.

שנייה אחרונה אתה על הקו, אם אתה קולע הפועל מבטיחה ביתיות בפלייאוף; אם גלבוע מפסידה, היא יורדת ליגה. מה אתה עושה?

נקווה שלא נגיע לסיטואציה הזו, אני מאחל לגלבוע רק טוב ואעשה הכל שהפועל תשיג את מטרותיה. אתן את הלב הנשמה בכל סל, בכל רגע, בכל שנייה.

ותחגוג כל סל כמו גול?

אני הולך לחגוג עם הקהל של הפועל תל אביב המון השנה, המון, אין לי ספק.

והבלדה לעוזב קיבוץ: הוא עוד ישוב?

אני מקווה לעשות שלוש שנים מדהימות בהפועל ואולי אפילו להמשיך. ימים יגידו, אבל לא פוסלים שום דבר.

חואקין, אני באמת אוהב את השם שלך.

תודה.

תודה חביבי.

תודה חבר, שיהיה המשך יום מקסים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ