"יחסים מיוחדים עם מכבי זה לא יותר מאגדה אורבנית"

הבעלים של גלבוע/גליל טוען ש"לא דיברתי עם מכבי ת"א" וגיבור הפרשה "לא מתראיין נשמה שלי". סוגרים ת'פינה של פרשת יובל נעימי

עירד צפריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עירד צפריר

נעימי?
כן.

אהלן, עירד מעיתון "הארץ". מה נשמע אחי?
בסדר גמור, מה קורה?

מצוין. רציתי לשמוע את דעתך לכל הסאגה סביבך.
אני לא מתראיין אח שלי.

אה. אבל בתוך כל הבלגן אף אחד לא שואל איפה נעימי רוצה לשחק.
הרבה, הרבה שואלים. אני לא מתראיין. בסוף העונה אני אדבר.

חתיכת שתיקה.
כן, ככה אני אוהב לשתוק בעונה, אין מה לדבר יותר מדי.

תגיד, אבל כשחתמת במכבי ידעת על החוק שאוסר השאלה של שחקנים מעבר לגיל 26?
אני לא מתראיין נשמה שלי...

אני רק שואל אם ידעת את החוק הזה.
אני אומר שוב, אני לא מתראיין אח שלי.

איך זה ראיון? רק שאלתי אותך אם היית מודע לזה בכלל.
זו שאלה.

נכון.
אז אני לא עולה לשאלות, לא ראיון, טוב?

הבנתי. מה בינתיים, אתה נשאר סופית עד סוף העונה?
אני חושב שגם זו הייתה שאלה ואני לא עונה על שאלות. לא בקטע של לפגוע אחי, זה המצב כרגע. בכיף בסוף העונה נדבר כמה שתרצה. טוב?

טוב.
שיהיה אחלה ערב מותק.

ביי.

נעימי בצהוב. "הקהל בארץ צמא לישראלים"צילום: מינהלת הליגה

***

חיים אוחיון שלום, מדבר עירד מעיתון "הארץ". רציתי לדבר איתך קצת סביב פרשת יובל נעימי.
כן, אני שומע.

העסקה נפלה סופית, כן?
קודם כל לא הייתה עסקה. הייתה בדיקה והבדיקה הייתה תלויה בהחלטה של מכבי, בעמידה בתקנון ובחוקיות של המהלך הזה ובמהלכים גם אצלנו. העסק לא הבשיל מכמה סיבות שאחת מהן זה חוסר התקינות.

אז נעימי כבר לא ישחק אצלכם.
אנחנו לא עוסקים בזה באופן אובססיבי, זה נבדק. כמו שהוא יכול היה לבוא אלינו אם זה היה תקין, אז הוא יכול לבוא גם לקבוצה אחרת. לא היה פה חוזה או משהו.

אבל דיברת עם מכבי, היה לך איתם סיכום שהוא חוזר אליהם בשנה הבאה?
אני לא דיברתי עם מכבי.

בכלל לא? רק עם נציגי השחקן?
לא, לא, זה גם לא אני. זה גם לא הבשיל לחוזה. כמו שיש הצעות אחרות, הייתה גם את ההצעה פה והדבר היה צריך להיבדק בכמה מישורים ומספיק שבאחד המישורים זה לא עובד, זה לא רק התקנון. היה מהלך של בדיקה לא מעבר לזה.

אם לא היה קם קול זעקה המעבר הזה היה יוצא לפועל בלי בעיה.
לא, זה לא... אין פה קול זעקה. אם תשים לב, לפחות כששאלו אותי, התבטאתי בצורה מאוד ברורה בחודש האחרון שבמידה וזו תהיה השאלה אני מודע לכך שתקנונית זה לא תקין ולא נעשה זאת במישור של השאלה, רק בחוזה ישירות מול השחקן. וכשאני מדבר על השאלה זה גם מצב שהוא משתחרר מהחוזה השנה אבל בשנה הבאה מגיע למכבי ת"א.

ואתה רצית להחתים אותו לשנה אחת בלבד?
בכלל לא הגענו למצב הזה. אם זה היה מתאים במחיר אז הייתי מחתים אותו גם לחמש שנים.

אבל היה ברור לך שבעונה הבאה הוא אמור לחזור למכבי.
לי לא ברור שום דבר, לא ניהלתי דיאלוג עם מכבי או עם השחקן. אנשים אצלי במערכת כולל המאמן, בדקו את העניין. זה רמת ביניים, זו לא החלטה מחייבת.

אז כל הסיפור על כך שנעימי חוזר אחרי עונה למכבי זה היה בינו לבין מכבי, אתה לא הייתי צד בעניין.
מטבע הדברים. אנחנו לא מודעים לחוזה של השחקן. אני בוודאי שלא הייתי צד בעניין, אני מכיר את התקנון ואני עומד עליו מאז ומתמיד, לא רק בנושא נעימי. מה גם שאני דוגל בסיי של הנושא הזה, שמכבי לא צריכה להחזיק שחקנים ולנווט את דרכם המקצועית והכלכלית ובכך להשפיע על התחרותיות בליגה. הייתי חלק מהתוויית הדרך בנושא של חוק הצעירים מאותה סיבה.

חיים אוחיון, בעלי גלבוע/גליל

מה דעתך על ההתנהלות של רמי כהן והפועל ת"א שיצאו נגד המעבר והובילו גם קבוצות אחרות להתנגד?
לא היה צורך, רמי יודע את עמדתי מאז ומתמיד. אין צורך במהלכים פופוליסטיים.

אתה טוען שמה שהוא עשה היה פופוליסטי?
מי שרוצה לבדוק, בודק את זה. זה לא איזה משהו שהוא צריך לעשות עבורו הפגנות. אני הודעתי לפני שרמי ואחרים התעסקו בזה שאנחנו בכל מקרה לא נעבור על התקנון. אני מודע לתקנון, מכיר אותו ולכן זה לא הסתייע.

בוא נאמר שדי ברור שאף אחד באיגוד הכדורסל לא היה עושה מזה סיפור ומבקש התחייבות בעל פה שהשחקן לא יחזור למכבי, לולא ההד התקשורתי.
תשמע, זה לא שכל מי שהולך לתקשורת ומדבר בססמאות הוא זה שעושה את הדברים לאשורם. יש פה גם עניין של התנהגות לעומתית בין מכבי לבין הפועל וזה תמיד מעניין את כולם.

אבל ברור שברגע ששמו את העניין על השולחן מנעו מכם החתמה שביום רגיל הייתה עוברת בלי תשומת לב. כל העניין שניסו למצוא פה פרצה בתקנון.
מי ניסה?

מכבי.
מול מי? מכבי הציעה את נעימי למספר קבוצות וזה לא הסתייע מכל מיני סיבות. דרך אגב, גם אצלנו זו לא הסיבה היחידה שזה לא הסתייע. כדי להביא את נעימי היינו צריכים גם לשחרר שחקן, עוד לא הגענו למצב שאנחנו מחליטים את מי.

אגב, רמי טען שאם היה יודע שנעימי שחקן חופשי, אז הוא גם היה רוצה להציע לו חוזה. השתמע מדבריו שמכבי שלחו אותו אליכם.
תקשיב, כל האמירות האלה שלנו יש יחסים מיוחדים עם מכבי זה לא יותר מאגדה אורבנית. אני 11 שנים בכדורסל, מעולם לא היה קשר של להעביר ולתת. כל שחקן שהגיע אלינו הגיע אחרי מאבק מול מכבי. אנחנו לא האופציה הראשונה של מכבי, אנחנו האופציה האחרונה.

אחרונה?!
תוצאתית, אנחנו האיום הגדול ביותר על מכבי בכדורסל הישראלי.

אתם?!
אנחנו לקחנו שתי אליפויות ב-20 השנים האחרונות, לא אף קבוצה אחרת. אף אחד במכבי לא רואה בנו ידיד.

אם אסתכל באופן מסורתי אז גליל, גם לפני המעבר לגלבוע, תמיד הייתה חממה לצעירי מכבי כמו עודד קטש, עמרי כספי, גל מקל ורבים אחרים.
כל שחקן שהיה במכבי עשה מלחמה ומאבק אישי כדי להגיע אלינו. מעולם – ותרשום את זה כציטוט – לא קיבלנו שחקן. אפילו בשנה האחרונה תראה לאן הלך הבחור הצעיר הזה מחולון, שכחתי איך קוראים לו.

איתי שגב.
כן. תראה לאיפה הלך הבחור הצעיר שמשחק בבני השרון.

זלמנסון. אתה רצית אותם?
בוודאי שרציתי אותם. שמע, איתי שגב הוא מכפר תבור, ממש שני מטר לידינו. שאל את גל מקל וכספי, הם עשו מלחמה כדי להגיע אלינו ושילמנו על כל אחד מחיר מלא, לא בחינם.

למה לא פרגנו לך על שגב וזלמנסון?
כי מערכת היחסים בין מכבי לבין גליל בתקופתי היא לא מערכת יחסים של קח ותן, רחוק מכך. אל תשכח שבתקופתי – ואני לא לבד – נעשתה מהפכה בתחרותיות. יש ארבע קבוצות שונות שלקחו אליפויות, היה פיינל פור, יש עדיין איזונים כלשהם – לא רוצה להגיד שיש שוויון כי אין שוויון הזדמנויות מוחלט אבל לכל קבוצה יש אפשרות לקחת אליפות. זה לא היה נגד מכבי, זה היה בעד הכדורסל.

קצת הגזמת עם האמירה שמכבי חוששים מכם. אני בטוח שהם היו מעדיפים אותו אצלכם מאשר בהפועל ירושלים, בהפועל ת"א או במכבי חיפה.
לא, זה לא נכון. זו הייתה האופציה האחרונה. הציעו אותו לקבוצות אחרות וזה לא הסתייע שם ורק אחר כך הוא הגיע אלינו.

אבל הם לא באמת חוששים מכם, אתם קבוצה עם קהל לא קיים ואתם לא יכולים לתת פייט בטווח הארוך כמו הקבוצות שהזכרתי.
הפועל ת"א לקחו ב-30 השנים האחרונות אליפות? ירושלים לקחו?

אבל אנחנו יודעים מה הפוטנציאל שם.
אנחנו מתחת לרדאר, היינו מתחת לרדאר כל הזמן. אנחנו עסוקים בעצמנו, עדיין אתה יכול לראות שברמות הגבוהות בארץ ובחו"ל נמצאים שחקנים שעברו בגליל, גם בתקופתי וגם לפני כן, וזה חלק מה-DNA של הקבוצה. אנחנו לא יכולים להיות הקבוצה עם קהל או תקציב גדול, אבל תוצאתית לקבוצה בסדר גודל שלנו זה נחשב להצלחה יפה.

למה בעצם אסור ששחקנים יושאלו אחרי גיל 26?
המטרה היא שקבוצה כמו מכבי ת"א, שמשופעת בתקציב הרבה יותר מאשר אחרים, לא תחזיק את כל השחקנים הבכירים ותשאיל אותם למי שהיא רוצה. אנחנו עדים למה שהיה בעבר.

היו באמת שנים שמכבי החזיקה בחוזים מול בכירים כמו טפירו, ספר ושטיינהאור והשאילה אותם למי שהיא חפצה.
אני מדבר ברמת המקרו, לא מכיר את המיקרו. ברמת המקרו פיתחנו כלים שימנעו את האפשרות הזו. זה לא אומר שאפשר למנוע זאת לחלוטין, אבל במבחן המציאות ההחלטה הייתה נכונה. עצם זה שמכבי צריכה להחזיק בסגל למשחק שני שחקנים מתחת לגיל 22 ועוד אחד עד גיל 25, מאפשר לקבוצות אחרות ליהנות משחקנים בכירים נוספים.

בזמן שביתת השחקנים בעונה שעברה אתה היית מהדוברים המיליטנטיים ביותר מטעם המינהלת. בינתיים החוק הרוסי מוכיח את עצמו מבחינת תרומת הישראלים.
צר לי על הזיכרון הקצר ולפעמים על הטמטום של מי שמתייחס לנושא הזה, וסלח לי על הבוטות.

רמי כהן (משמאל), מחברי הוועד המנהל של הפועל תל אביב. "רמי יודע את עמדתי מאז ומתמיד. אין צורך במהלכים פופוליסטיים"צילום: דודו בכר

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

סלחתי. היית בוטה מאוד גם אז, דיברת על אל-קעיאדה וחיזבאללה.
כן, זה מישהו עשה קריירה על חשבוני. אני אמרתי שהמיליטנטיות של ארגון השחקנים גרועה יותר מרמת המיליטנטיות של החיזבאללה. אז מישהו השמיט את המיליטנטיות ושם את זה, זה בסדר, אין לי שום בעיה עם זה. רועי גלדסטון הוא חבר שלי ואני מרשה לו לעשות קריירה על חשבוני.

חחחח.
אבל בוא נחזור לעניין, אני הובלתי בתוך מינהלת הליגה, שלא היתה בעד זה כי מטבע הדברים ארבעה זרים על המגרש עולה פחות ואפשר להחזיק קבוצה ברמה גבוהה, טענה שהמקסימום שאנחנו יכולים לאפשר לעצמנו זה חוק רוסי לחמש שנים, כאשר יחד עם חוק הצעירים יגדלו שחקנים. היום אנחנו קוצרים את הפירות. אמרתי לניר אלון שאני רוצה להוביל את המהלך במינהלת והוא אמר לי 'אני מחבק אותך, אני איתך באש ובמים'. עשיתי מהלך לא בקלות כי אני מכיר את מניעי הקבוצות האחרות. הצעתי שלושה ישראלים עד גיל 22, לא שניים, ושקבוצה שתהיה עם ארבעה זרים בלבד תקבל בונוס. לצערי, ארגון השחקנים לא קיבל את זה ובחר לשבות בלי קשר להצעה שלנו, שקשורה למאבקים הפנימיים בארגון. התוצאה שהם התגאו בה הייתה פחות ממנה. הם התעקשו שהשחקן השלישי יהיה עד גיל 25.

על הפחתת מספר זרים לא היית מוכן לשמוע?
האג'נדה שלי היתה שלושה זרים בלבד. כחלק מפשרה מול קבוצות שמשחקות באירופה הסכמנו למהלך הזה כדי להטיב עם השחקן הישראלי וגם איתנו, כחלק מהנראות של הליגה שזה דבר שאני מאמין בו.

אגב, גם אמרת בתחילת העונה שאתה מאוד מאמין בנמרוד טישמן ובעמית שמחון ושהם יהיו שחקני נבחרת. אז למה בעצם להביא להם על הראש את נעימי?
יפה, יפה אתה שואל. אני מעולם לא החלטתי שנעימי יבוא אלינו.

אבל רצית אותו.
אני הבעלים של הקבוצה, אני לא החלטתי שנעימי יהיה אצלנו. יש גורמים אצלנו במערכת, ביניהם המאמן, שמאוד רצו את נעימי. זה כמו שמאמן רוצה את לברון ג'יימס. כדי שזה יקרה צריכה להיות כשירות תקנונית ותקציבית. המאמן היה צריך להחליט את מי הוא משחרר – וזה היה צריך להיות זר ולא ישראלי – זה אחד התנאים שהצבתי לו. אף אחד מהתנאים האלה לא הבשיל. רק אני מחתים שחקנים, יש לי עו"ד ואני חותם על ההסכם.

אז אני מבין מהדברים שלך שאתה אומר 'אני לא רציתי את נעימי, דרוקר רצה אותו'.
דרוקר יכול לרצות גם את לברון, זה החיים של קבוצה. מאמן רוצה אחד וזה לא עומד בתפישה של הבעלים או בתקציב. זה בסדר. אם הוא היה מוכן להקריב זר בשביל נעימי אז לכבוד הוא לי, זה עומד בתפסית העולם שלי.

בסופו של דבר נעימי הוא הנפגע העיקרי בפרשה. אחד השחקנים המוכשרים פה יתייבש על הספסל. מה אתה חושב על זה?
את התשובה אתה צריך לקבל ממכבי. אני מזמן טוען שחלק מהשחקנים בכדורסל הישראלי מתנהלים בצורה שהם מתחרטים עליה לפעמים. יש שיקולים של כסף שלפעמים גוברים על שיקולים מקצועיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

בית החולים איכילוב, ב-2021

משרד הבריאות: הגבר שאושפז באיכילוב אומת כחולה באבעבועות הקוף

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

אבידר בכנסת, אתמול

המסר האמיץ של אלי אבידר

להקת BTS

מעריצות BTS? אסור לכן למחוא כפיים בהופעות

מייסדים

מוותרת על הבורסה: חברת חיזוי מזג האוויר Tomorrow.io ביטלה את הספאק

פליטים אוקראינים נוחתים בישראל, שלשום. כל אזרח אוקראיני שאינו יהודי יהיה רשאי להגיש בקשה מקוונת באתר משרד החוץ, ולהציג את האישור בעת העלייה למטוס

איך המתווה לקליטת פליטים מאוקראינה משנה את המצב ומה הביקורות עליו?

הפגנה במוסקבה

"סיקרתי הפגנות במוסקבה ונדהמתי מכמות הצעירים - עכשיו הם בהלם"