איך מחליטים כמה כוכבים לשים מעל לסמל של קבוצת כדורגל?

קבוצות כדורגל רבות משחקות עם כוכבים רקומים מעל לסמל במדי המשחק. מאיפה הגיע המנהג, ומה מסמל כל כוכב? שווה בדיקה

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

קבוצות כדורגל רבות משחקות עם כוכבים רקומים מעל לסמל במדי המשחק. שמעתי שכל כוכב מסמל תואר בו זכתה הקבוצה, האם זה נכון?
א. זמר, חיפה

שמתי לב שספרד הוסיפה לחולצתה כוכב אחרי הזכייה במונדיאל, כמו שברזיל משחקת עם חמישה. אבל גם על חולצות של קבוצות ובסמליהן מופיעים כוכבים. הפועל תל אביב משחקת עם שניים, אינטר עם אחד. מאיפה זה בא ומה החוקיות?
אליהו, חולון

מה שהיה בעבר ייחודי לליגה מסוימת ולנבחרת מסוימת הפך בשנים האחרונות לנחלת הכלל, אלא שבאין תקנון התחום פרוץ לחלוטין. למרות שיש ליגות בהן קיים נוהג מסודר, הוא יכול להשתנות ממדינה למדינה ומקבוצה לנבחרת. קיימות ליגות שאפילו בתוכן שורר חוסר סדר, כמו בישראל (ראו בהמשך).

המקור האיטלקי
היסטורית, הוספת כוכבים המסמלים תארים לחולצה ולסמל החלה באיטליה ב-1958. לציון היותה מחזיקת התואר, אלופת איטליה עונדת על חולצתה סמל של מגן ובו דגל איטליה ("סקודטו", מילולית, זה מגן קטן. לכן הפכה המלה כינוי לאליפות איטליה).

ב-58' היתה יובנטוס לראשונה שזוכה בעשר אליפויות סרייה A. לאחר ששקלו כיצד לציין את המאורע, בעונה הבאה הוסיפו בקבוצה כוכב זהב. מאז, הפכו האיטלקים את העניין להוראת קבע. אינטר הוסיפה כוכב ב-1966 כשזכתה באליפות עשירית, מילאן עונדת כזה מ-1979, וליובה כבר יש שניים.

הראשונה מחוץ לאיטליה שאימצה את הרעיון היתה דווקא אלבניה, אולי מפאת השפעה איטלקית גדולה. בשנים האחרונות נוהגים בליגות רבות להוסיף כוכב על כל עשר אליפויות, ביניהן הולנד, בלגיה, צ'כיה, הונגריה, פולין, רומניה, אוסטריה, שווייץ, קפריסין, מצרים ומרוקו.

החמישייה הטורקית
בשנת 2000 החליטו הקבוצות הגדולות בטורקיה כי גם הן חושקות בכוכבים, אבל כוכב אחד לכל אחת נראה מעט מדי. הפתרון היה שכוכב יציין חמש אליפויות, כך שכל אחת זכתה לשני כוכבים. מאז הוסיפו פנרבחצ'ה וגלאטסראי כוכב שלישי. בכמה מדינות - דנמרק, אסטוניה ואיסלנד, למשל - אימצו את השיטה הזו.

התסבוכת הגרמנית
ב-2004 החליטו בהתאחדות הגרמנית לאמץ את שיטת הכוכבים ולספור רק תארי בונדסליגה, כך שאליפויות שקדמו ל-63' אינן נחשבות. עם זאת, הם בחרו בשיטה מוזרה. שלוש אליפויות מזכות בכוכב, חמש אליפויות בשניים, עשר אליפויות בשלושה ו-20 אליפויות בארבעה. קבוצות מליגות נמוכות שזכו בעבר בתארים, בעיקר מזרח גרמניות לשעבר, רשאיות לענוד כוכב אחד בו מצוין מספר האליפויות.

הבלגן הדרום אמריקאי
בארגנטינה ובמקומות אחרים ביבשת נהוג היה שכל תואר מהווה עילה לכוכב. לעתים תואר חשוב יותר, בינלאומי, הוביל לכוכב גדול יותר או בצבע שונה.

אסטודיאנטס, למשל, מתהדרת בעשרה כוכבים, המסמלים ארבע אליפויות ארגנטינה, ארבעה גביעי ליברטדורס ושני גביעים ביניבשתיים; ולס סארספילד מסתובבת עם 11 כוכבים - אחד מזהב לציון הגביע הביניבשתי ועשרה כחולים המסמלים אליפויות ארגנטינה וגביעים בדרום אמריקה; ב-1970 החליטה בוקה ג'וניורס שהיא זכאית לכוכב עבור כל אחד מ-30 תאריה. ב-2007, כשזכו בתואר ה-46, הבינו בבוקה שזה צפוף מדי עבור החולצה, שלא לדבר על סמל המועדון, והחליפו אותם בשלושה כוכבים לציון גביעים ביניבשתיים. על הצווארון מאחור מופיע כוכב קטן ובו המספר 47, לציון מספר התארים.

בברזיל יש קבוצות שנוהגות אחרת. פלומיננשה בחרה בכוכב על כל שלוש זכיות רצופות באליפות ריו, שלושה כוכבים סך הכל. גרמיו עונדת כוכב ארד לציון אליפויות ברזיל, כוכב כסף לציון זכיות בליברטדורס וכוכב זהב כאות כבוד לשחקנה אבראלדו, שזכה עם ברזיל בגביע העולם 70'.

נבחרות
לאחר 1970 היתה ברזיל לנבחרת הראשונה שהתהדרה בהישגיה על גבי חולצתה - שלושה כוכבים לציון הזכייה השלישית בגביע העולם. איטליה עשתה זאת אחרי הזכייה השלישית ב-82', ובעשור האחרון אימצו את המנהג כל אלופות העולם. אורוגוואי, אגב, עונדת ארבעה כוכבים לציון שני תאריה העולמיים ושתי הזכיות באולימפיאדות של 24' ו-28', שנחשבו אז לאליפות עולם לא רשמית.

יש נבחרות שבאליפויות יבשת או בטורנירי מוקדמות לקראתן מציינות את מספר הזכיות בתואר. דנמרק משחקת עם כוכב לציון זכייתה ביורו, בעוד מצרים מתהדרת בשבעה - אחד על כל זכייה באליפות אפריקה.

קבוצות במפעלים בינלאומיים
ליוורפול לאחר שחזרה לאירופה ומנצ'סטר יונייטד אחרי הזכייה בליגת האלופות ב-99' הציגו בגביעי אירופה ארבעה ושני כוכבים, בהתאמה. לפני כעשור הנהיגה אופ"א תג מיוחד שנועד למנוע את שיטת הכוכבים, והוא נענד רק על ידי קבוצות שזכו בגביע האלופות חמש פעמים או שלוש פעמים ברציפות; למעשה, מועדונים שזכו להשאיר אצלם את הגביע. יש חמישה כאלה - ריאל מדריד, מילאן, אייאקס, באיירן מינכן וליוורפול.

כוכבים שלא קשורים
ולפעמים הכוכבים כלל לא מייצגים תארים. 11 הכוכבים על החולצה והסמל של פניארול, הקבוצה עטורת ההישגים ממונטווידאו, מסמלים דווקא 11 שחקנים. למנצ'סטר סיטי יש שלושה כוכבים, שנועדו לשוות לסמל מראה "בינלאומי". 13 כוכבי פילדלפיה יוניון מה-MLS מסמלים את 13 המושבות הראשונות, שהיוו הבסיס להקמת ארצות הברית.

ומה קורה בישראל?
כפי שאפשר להבין, בכל העולם מתנהל נושא הכוכבים באי סדר. ואצלנו? בכדורגל הישראלי כמו בכדורגל הישראלי, הבלגן חוגג.

כשמכבי חיפה זכתה ב-2006 באליפות עשירית, הועלה רעיון להצמיד לסמל שלה כוכב המייצג עשר אליפויות, בדומה לאיטליה למשל. רעיון מבורך לכשעצמו. לפי ההיגיון הזה, גם הפועל תל אביב היתה זכאית לכוכב, מאחר שבמאזנה היו אז 12 אליפויות. אלא שבאין חוק או תקנון בנושא, החליטה הפועל כי תעניק לעצמה כוכב עבור כל חמש אליפויות, כפי שנהוג בטורקיה. וכך, מ-2008 מלווה סמל המועדון בשני כוכבים.

ראתה מכבי נתניה בעלת חמש האליפויות, והתקנאה. אם חמש אליפויות שוות כוכב, הרי גם לה מגיע. אבל רגע, מי יידע אם הכוכב מייצג חמש אליפויות או עשר? אם אנו באיטליה, בטורקיה או שמא בגרמניה? התעלו על עצמם פרנסי נתניה, וקבעו שאנחנו בעצם בארגנטינה - על כל אליפות הודבק כוכב. מ-2008 מופיעים מתחת לסמל היהלום הצהוב-שחור לא פחות מחמישה כוכבים נוצצים וזהובים.

ומה עם שיאנית האליפויות בארץ? ב-2009, אחרי שראו את הנעשה אצל היריבות, החליטו במכבי תל אביב שאם קבוצות בעלות מספר אליפויות נמוך יותר מתהדרות בכוכבים, הרי גם להם על 18 תאריהם מותר. השיטה האיטלקית-חיפאית תיתן למכבי כוכב בודד לעומת השניים של הפועל, למרות שלצהובים יש יותר אליפויות, אז זה לא לעניין; השיטה הנתנייתית-ארגנטינית, לעומת זאת, תהווה אינפלציה של כוכבים. וכך בחרה מכבי בשיטת הביניים של הפועל וטורקיה, כוכב לכל חמש אליפויות ובקיצור שלושה כוכבים.

וכך, בישראל מסתובבת לה קבוצה עם חמישה כוכבים המסמלים חמש אליפויות, יריבה שזכתה ב-18 משחקת עם שניים וקבוצה שהוכתרה 11 פעמים מסתפקת בכוכב אחד לרפואה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ