שווה בדיקה |

מהו ענף הספורט הקשה מכולם?

לעולם לא תימצא תשובה חד משמעית לשאלה אבל זה לא מונע מרבים לחפש אותה

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עוזי דן
עוזי דן

מה נחשב לענף הספורט הקשה מכולם, אישי או קבוצתי? יש טענות שרכיבה על אופניים ברמה המקצוענית היא הקשה ביותר, אבל כמי שרוכב הרבה מאוד, שעת סקי קשה לי הרבה יותר משעות מרובות על האופניים יום אחרי יום. האם נעשה אי פעם מחקר או דרוג רציני של הדבר, ואם כן, מה התוצאות?

הקורא הנאמן מעמק בית שאן

מדובר באחת מאותן שאלות שלנצח תגרור ויכוחים. בסופו של דבר זהו עניין סובייקטיבי למדי, כך שלא תיתכן קביעה חד משמעית. עם זאת, בכמה סקרים ומחקרים ניסו מומחים לדרג את ענפי הספורט בצורה מדעית לפי קטגוריות שונות. אתייחס כאן לכמה מהם, בייחוד לניסיון מקיף של ESPN, שבחן 60 ענפי ספורט.

ב-ESPN בחרו עשר קטגוריות - סיבולת, כוח, חוזק, מהירות, גמישות, זריזות, קיימות (durability, היכולת לשמור על משהו לאורך זמן), תעוזה, קואורדינציית יד-עין (מהירות תגובה) ויכולת למידה תוך פעולה. בכל קטגוריה הוענק לענף ציון על ידי כל מומחה, בין 1 ל-10. הממוצע של המומחים היה הציון של הענף באותה קטגוריה. לבסוף חוברו הציונים בכל הקטגוריות, כך שכל ענף קיבל ציון כולל שיכול לנוע בין 1 ל-100.

צילום: רויטרס

בין הבוחרים היו עיתונאים בכירים ב-ESPN, אבל בייחוד אנשי מקצוע בעלי שם עולמי. למשל, ד"ר פיטר דייויס, מאמן כדורעף בעברו וכיום האחראי למחלקות האימון והמדע בוועד האולימפי האמריקאי; ג'ים פייג', האחראי לרפואה בוועד האולימפי האמריקאי; ד"ר ג'נט סטארקס, פרופסורית קנדית המתמחה ביכולת מוטורית; ד"ר ברוס ווטקינס, פסיכולוג ספורט מהחשובים והנחשבים ביותר; בריאן ג'ורדן, שחקן פוטבול מקצועני שהפך לשחקן בייסבול מקצועני, ועוד.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מספורט הארץ ישירות אליכם

בקטגוריית הסיבולת זכו לציונים הגבוהים ביותר סקי נורדי (9.00), שחייה למרחקים ארוכים (9.25) ובייחוד ריצה למרחקים ארוכים ורכיבה למרחקים ארוכים (9.63 כל אחד). בחוזק הוענקו ציונים גבוהים לאיגרוף (8.13), היאבקות (8.38), פוטבול (8.63) ומעל כולם הרמת משקולות (9.25). בכוח דורג איגרוף (8.63) שלישי, אחרי מקצועות המשקל באתלטיקה (פטיש, ברזל וכו'), 9.13, והרמת משקולות, 9.75.

במהירות זכתה שחייה למרחקים קצרים ל-7.88 נקודות, החלקה מהירה על הקרח ל-8.88, ומיאוצים כמובן דורגו ראשונים עם 9.88. בזריזות דורג טניס שלישי (7.75), כדורסל שני (8.13) וראשון כדורגל עם 8.75 נקודות. גמישות היא עניין אחר לחלוטין: התעמלות זכתה ל-10.00 היחיד בקטגוריה כלשהי בענף כלשהו, לפני קפיצה למים (8.50) והחלקה אמנותית על הקרח (8.25).

בקטגוריית התעוזה דורגה נהיגה במכוניות מירוץ במקום הראשון (9.88), לפני רודיאו (9.50) וקפיצות סקי (9.00). בקיימות תפסו איגרוף ופוטבול בצוותא את המקום הראשון (8.50), קצת לפני הוקי קרח (8.25).

דירוג הענפים על פי מידת הקושי. לחצו להגדלה

קואורדינציית יד-עין חשובה בענפי המחבטים למיניהם. בסקווש ובטניס היא קיבלה 8.38, בטניס שולחן 8.88, והכי הרבה בבייסבול - 9.25 נקודות. שלושת הענפים שדורגו ראשונים ביכולת הלמידה תוך כדי פעולה (7.50 לכולם) הם כדורגל, מירוצי מכוניות והוקי קרח.

ועתה לדרוג הסופי והמשוקלל. במקום ה-60 והאחרון, לא במפתיע, סיים דיג - ענף שרבים כלל לא יקראו לו ספורט. לפניו דורג ביליארד. עם זאת, ענף שנחשב קשה כמו חתירה בקאנו/קיאק מוקם 49 בלבד, שחייה למרחקים קצרים במקום ה-45 וריצה למרחקים בינוניים רק במקום ה-43. בדמינטון (30), למשל, מקדים שחייה למרחקים ארוכים והרמת משקולות.

את צמרת הדרוג ניתן לראות בטבלה המצורפת. במקום הראשון - תוצאה דומה, אגב, עולה ברוב המשאלים האחרים בין מומחים - דורג איגרוף.

גרסת אוקספורד

כמובן שלא מדובר בנוק-אאוט. במידה מסוימת, מדובר בדרוג סובייקטיבי. הוא לא בוצע תוך הסכמה מדעית שהציון לקשר עין-יד או למהירות תגובה הוא 8.38 בטניס. זהו רק ממוצע הציונים שנתנו מומחים, ושיטת המדידה קובעת פה לא מעט. לכן הדבר יכול להשתנות - ומשתנה - ממחקר למחקר ומבחירה לבחירה. במחקר דומה שנעשה באוניברסיטת אוקספורד, למשל, התייחסו רק לשש קטגוריות - סיבולת, מהירות, כוח, זריזות, רמת מיומנות והפיסיות של הענף.

גם באוקספורד ביקשו מבעלי מקצוע לבחור ולדרג, וחישבו ממוצע. הממצאים שונים מאלו של ESPN. כדורגל, למשל, דורג גבוה יותר מתחרות איש הברזל, הטריאתלון האימתני (32 נקודות לעומת 26), אבל שניהם נותרו מחוץ לעשירייה הראשונה. ייתכן שגם המקום בו בוצע המחקר השפיע על תוצאותיו, בדיוק כמו ב-ESPN. כך דורג פוטבול גאלי עשירי, התעמלות תשיעית, כדורסל שמיני, הרלינג שביעי (ספורט אירי שהוא שילוב של פוטבול גאלי והוקי שדה), פוטבול שישי, הוקי קרח חמישי, ראגבי רביעי, איגרוף רק שלישי וכדורגל אוסטרלי שני. ובמקום הראשון, עם 44 נקודות: כדורמים.

משאלים אחרים בין מומחים העניקו לאיגרוף מקום ראשון. קיימות גם דרכים אחרות לדרג. העיתון "USA TODAY" בחר ב"משימות הקשות ביותר בספורט". לפי הבחירה הזו, הטור דה פראנס נמצא במקום השמיני, ריצת מרתון שביעית, קפיצה במוט במקום השלישי, נהיגה במכונית פורמולה 1 במקום השני, ובמקום הראשון - בכל זאת אמריקאים - חבטה מוצלחת בכדור בייסבול.

גם זה קרה

לחבוט למען חיים ארוכים

חברת הביטוח האמריקאית "מטרופוליטן" ערכה מחקר ומצאה ששחקני בייסבול חיים בממוצע יותר מהגבר האמריקאי הממוצע או מספורטאים בענפים הקבוצתיים הפופולריים האחרים. לפי הממצאים, לאיש הבסיס השלישי יש את הסיכוי הטוב ביותר לחיים ארוכים, בעוד חיי השורט-סטופ קצרים משל שאר שחקני הבייסבול

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ