שווה בדיקה

הסיפור האמיתי של פסק הזמן בארה"ב

ב-NBA יש גם לא מעט פסקי זמן - של 20, 60 ו-100 שניות - כמה יש לכל קבוצה והאם ישנן הגבלות מסוימות. לא רק הרגע הגדול של המעודדות

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

לאחרונה אני צופה במשחקי רבים ושמתי לב שפסקי הזמן שאמורים להימשך 20 שניות או דקה, נמתחים תמיד על פני זמן רב יותר. פסקי זמן של 20 שניות נמשכים לפחות דקה ואלה של דקה נמשכים לפחות שלוש דקות. איך באמת הם נמדדים וכמה כאלה עומדים לרשות כל קבוצה? (איציק הנדל, ירושלים)

ראיתי משחק, של סאן אנטוניו כמדומני, והיו בו שישה פסקי זמן בשלוש הדקות האחרונות. מהם החוקים לגבי פסקי זמן ב-NBA והאם אין הגבלה בדקות האחרונות? (נעם ע.)

קודם כל, צריך להבין שב-NBA יש גם לא מעט פסקי זמן של 100 שניות, כך שאלה פסקי הזמן הארוכים עליהם דובר בשאלה הראשונה. כמו כן, יש לקחת בחשבון שהשחקנים מתעכבים בחזרה לחידוש המשחק אחרי פסקי הזמן הארוכים - של 60 או 100 שניות - והשופטים לא עומדים עם סטופר, להבדיל מהמתרחש בפסקי הזמן הקצרים (20 שניות). חוקת הליגה מדברת בפירוש על כך שפסק זמן של 20 שניות נמדד על ידי המזכירות. אם הקבוצה לא עומדת בזמנים, מתווסף ל-20 השניות פסק זמן רגיל של 60 שניות.

מאמן בוסטון סלטיקס, דוק ריברס, מתדרך את שחקניו בפסק זמןצילום: רויטרס

לכל קבוצה ב-NBA מגיע פסק זמן אחד של 20 שניות בכל מחצית, בו מותר לערוך חילוף בודד, מלבד בשתי הדקות האחרונות של המשחק או ההארכה, אז מותרים חילופים חופשיים. לכל קבוצה שישה פסקי זמן רגילים של 60 שניות במשחק, אך בכל משחק צריכים להיות שני פסקי זמן של 100 שניות ברבע הראשון, שלושה ברבע השני, שניים ברבע השלישי ושלושה ברבע הרביעי. למעשה, רוב פסקי הזמן במהלך משחק אורכים 100 שניות.

ההסבר לכך הוא הפסקות הפרסומות של הטלוויזיה. לכן אם אף קבוצה לא לקחה פסק זמן עד שש דקות לסיום הרבע הראשון והשלישי, תעשה זאת המזכירות בהפסקת המשחק הראשונה (כשהכדור נייח) ופסק הזמן ייספר לחובת המארחת. אם עד שלוש דקות לסיום הרבע הראשון והשלישי לא נלקח עוד פסק זמן, תכריז המזכירות על אחד בן 100 שניות, שהפעם ייחשב לחובת הקבוצה האורחת.

ברבע השני והרביעי יילקח פסק זמן של 100 שניות על ידי המזכירות, במידה שאף קבוצה לא לקחה כזה בשלוש הדקות הראשונות של הרבע. פסק הזמן הזה לא נרשם לחובת אף קבוצה - מה שנהוג לקרוא "פסק זמן טלוויזיה". בנוסף, כמו ברבעים האחרים, אם לא נלקח פסק זמן נוסף עד שש דקות לסיום הרבע, יילקח כזה על ידי המזכירות וייחשב לקבוצה הביתית. אם לא נלקח פסק זמן עד שלוש דקות לסיום הרבע השני והרביעי, יילקח כזה על ידי המזכירות וייחשב לטובת הקבוצה שלא לקחה את פסק הזמן האחרון. פסקי זמן נוספים, מעבר לאלו המחויבים, יימשכו 60 שניות.

אז כמה זמן נותר לנו לרקוד? מעודדות הניקס במהלך פסק זמןצילום: רויטרס

להבדיל מהכדורסל האירופי, ב-NBA יכול שחקן לבקש פסק זמן אם הכדור בשליטת קבוצתו. אם שחקן מבקש פסק זמן של 20 שניות, והקבוצה כבר השתמשה בכזה באותה מחצית, יינתן פסק זמן רגיל. אם הוא מבקש פסק זמן רגיל ולקבוצתו כבר אין כאלה, הדבר נחשב לעבירה טכנית.

זה נכון שפסקי זמן רבים נשמרים לקראת סוף המשחק באופן טבעי, אבל גם לכך יש הגבלה. כל קבוצה מוגבלת ללא יותר משלושה פסקי זמן ברבע האחרון ולשני פסקי זמן בשתי הדקות האחרונות. במקרה של הארכה, כל קבוצה זכאית לשלושה פסקי זמן של 60 שניות, בלי קשר למתרחש במשחק עצמו או בהארכה קודמת. גם בהארכה קבוצה לא יכולה לקחת יותר משני פסקי זמן בשתי הדקות האחרונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ